چرخه مطلوب و چرخه معیوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چرخهٔ مطلوب و چرخهٔ معیوب اشاره به مجموعه زنجیره‌ای از حوادث دارد که از طریق یک حلقهٔ بازخورد وضعیت موجود را تقویت می‌کند.[۱] در یک سیستم با چرخهٔ مطلوب، نتایج مرتب بهتر می‌شوند، درحالی‌که در سیستمی با چرخهٔ معیوب وضعیت سیستم به‌مرور وخیم‌تر می‌گردد.

هر دو نوع چرخه شامل مجموعه‌ای از حوادث پیچیده هستند که حداقل در کوتاه‌مدت تمایلی به گرایش به سمت تعادل (اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، اقتصادی، محیط‌زیستی و غیره) ندارند. هر دو مدل دارای مکانیسم بازخوردی هستند که موجب تشدید وضعیت سیستم در چرخه‌های بعدی می‌شود. این وضعیت تا مداخلهٔ یک عامل خارجی ادامه خواهد یافت و بسته به نوع چرخه، منجر به بهبود یا وخامت وضعیت سیستم می‌گردد.

چرخهٔ مطلوب
چرخهٔ مطلوب
چرخهٔ معیوب
چرخهٔ معیوب

یک مثال شناخته‌شده از چرخهٔ معیوب در اقتصاد، اَبَرتورم است.

نمونه[ویرایش]

چرخه معیوب فقر مالی[ویرایش]

فقر مالی شدید منجر به عدم امکان تأمین مسکن، پوشاک، بهداشت و تغذیه مناسب در یک خانواده می‌گردد. معمولاً در این خانواده‌ها مشکلات دیگری نیز وجود دارد و کودکان از سنین پایین مجبور به کار کردن می‌باشند و امکان تربیت نسلی سالم و تحصیلکرده بسیار دشوار می‌گردد. این وضعیت معمولاً بدون مداخله عوامل خارجی به نسلهای بعدی منتقل می‌گردد. یکی از مواردی که می‌تواند منجر به شکستن این چرخه معیوب گردد وجود فرزند/فرزندانی با تحصیلات عالیه در نسل بعدی می‌باشد. در این مثال لزوم حمایت دولتها از تحصیل و بهداشت رایگان و تأمین حداقل تغذیه سالم در مدارس مشاهده می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  1. Charles Webel, Johan Galtung (19 March 2012). Handbook of Peace and Conflict Studies. Routledge. Retrieved 19 March 2012.