چرخه مطلوب و چرخه معیوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چرخهٔ مطلوب
چرخهٔ مطلوب
چرخهٔ معیوب
چرخهٔ معیوب

یک چرخهٔ معیوب یا دایره تسلسل (به انگلیسی:vicious circle) یک زنجیره پیچیده از رویدادها است که خود را از طریق یک حلقه بازخورد تقویت می‌کند و نتایج زیان‌باری را با حفظ وضع موجود به عمل می‌آورد.[۱] این زنجیره با نام‌های هم‌معنای زیاد دیگری چون چرخه خبیثه یا همچنین دور یا چرخه معیوب، دایره معیوب یا دایره معایب، نیز شناخته می‌شود. دایره تسلسل سامانه‌ای (سیستمی) است که حداقل در کوتاه مدت تمایلی به تعادل (اجتماعی، اقتصادی، هم‌ایستایی و غیره) ندارد. به عنوان نمونه در بازخورد مثبت، با هر بار تکمیل چرخه تسلسل چرخه قبلی تقویت می‌شود. یک دایره تسلسل در جهت حرکت خود ادامه خواهد داد تا زمانی که یک عامل خارجی برای شکستن این چرخه مداخله کند. یک مثال شناخته‌شده از یک چرخه معیوب در علم اقتصاد پدیده ابرتورم است.

چرخه فضیلت، دایره فضیلت یا یک چرخه مطلوب یک سیستم متضاد با چرخه معیوب است و نتیجه‌ای مطلوب به دنبال دارد. در یک سیستم با چرخهٔ مطلوب، نتایج مرتب بهتر می‌شوند، درحالی‌که در سیستمی با چرخهٔ معیوب وضعیت سیستم به‌مرور وخیم‌تر می‌گردد.

نمونه و مثال‌ها[ویرایش]

در اقتصاد[ویرایش]

حلقه‌های معیوب در بحران وام مسکن درجه دو[ویرایش]

چرخه‌های معیوب در بحران وام درجه دو

بحران مسکن ۲۰۰۸ آمریکا در تاریخ اقتصادی معاصر، گروه پیچیده‌ای از دایره‌های معیوب را هم در پیدایش و هم در پیامدهای متنوع خود به ویژه در رکود اقتصادی اواخر دهه ۲۰۰۰ به وجود آورد. یک مثال خاص از یک دایره و چرخه معیوب مربوط به مسکن است. با کاهش قیمت مسکن، زمانی که ارزش بازار یک خانه کمتر از قیمت وام گرفته‌شده برای مسکن کاهش می‌یابد، صاحبان خانه‌های بیشتری از منظر اقتصادی به «زیر آب» می‌روند. این پدیده انگیزه ای برای فروختن و دور شدن از خانه خود، افزایش نکول و اجرائیه سند رهنی را فراهم می‌کند. این فرایند به نوبه خود، ارزش مسکن را نسبت به عرضه بیش از حد آن کاهش می‌دهد و در نتیجه چرخه معیوب تقویت می‌شود.[۲]

اجرائیه‌های کلان سند رهنی باعث کاهش جریان نقدینگی به بانک‌ها و ارزش اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن (MBS)[en ۱] که به‌طور گسترده توسط بانک‌ها نگهداری می‌شود، خواهد شد. بانک‌ها متحمل زیان می‌شوند و به وجوه اضافی نیاز خواهند داشت که به آن «تجدید سرمایه»[en ۲] نیز می‌گویند. اگر بانک‌ها به اندازه کافی برای وام دادن سرمایه نداشته باشند، فعالیت اقتصادی کند می‌شود و بیکاری افزایش می‌یابد و درنتیجه تعداد موارد اجرائیه‌های سند رهنی بیشتر می‌شود.

نوریل روبینی، اقتصاددان، در طی مصاحبه با چارلی رز در سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۸ میلادی، چرخه‌های معیوب درون و در سراسر بازار مسکن و بازارهای مالی را تشریح کرد.[۳][۴][۵]

وابستگی به خودرو[ویرایش]

وابستگی به خودرو نوعی چرخه معیوب توصیف شده‌است.

چرخه معیوب وابستگی به خودرو

چرخه معیوب فقر مالی[ویرایش]

فقر مالی شدید منجر به عدم امکان تأمین مسکن، پوشاک، بهداشت و تغذیه مناسب در یک خانواده می‌گردد. معمولاً در این خانواده‌ها مشکلات دیگری نیز وجود دارد و کودکان از سنین پایین مجبور به کار کردن می‌باشند و امکان تربیت نسلی سالم و تحصیلکرده بسیار دشوار می‌گردد. این وضعیت معمولاً بدون مداخله عوامل خارجی به نسلهای بعدی منتقل می‌گردد. یکی از مواردی که می‌تواند منجر به شکستن این چرخه معیوب گردد وجود فرزند/فرزندانی با تحصیلات عالیه در نسل بعدی می‌باشد. در این مثال لزوم حمایت دولتها از تحصیل و بهداشت رایگان و تأمین حداقل تغذیه سالم در مدارس مشاهده می‌گردد.

در روان‌شناسی[ویرایش]

چرخه معیوب افسردگی[ویرایش]

افسردگی به عنوان یک چرخه معیوب بیان می‌شود

افسردگی به عنوان یک چرخه معیوب بیان می‌شود. مشکلات در خوابیدن می‌توان حس ناراحتی را در فرد تقویت کند. حس ناراحتی حس از دست دادن انگیزه و علایق را در فرد ایجاد می‌کند و فرد انرژی خود را از دست می‌دهد. سپس حس گناه و بی‌مصرفی در فرد ایجاد می‌شود و دوباره مشکلات خواب فرد تقویت می‌شوند و این چرخه ادامه می‌یابد و تقویت می‌شود مگر مداخله‌ای در این چرخه صورت گیرد.

در بوم‌شناسی[ویرایش]

طراحی حلقه‌های فضیلت زیست‌محیطی[ویرایش]

با مشارکت همه ذینفعان در مدیریت مناطق بوم‌شناختی و محیط‌زیستی، می‌توان یک دایره فضیلت ایجاد کرد که در آن محیط بومی بهبود یافته اقداماتی را در انسان‌ها برای حفظ و بهبود منطقه تشویق می‌کند.[۶]

دیگر نمونه‌ها[ویرایش]

نمونه‌های دیگر از یک چرخه معیوب عبارتند از چرخه فقر، مساقات، و تشدید خشکسالی. موج‌های مکرر همه‌گیری کووید-۱۹ یک چرخه معیوب در مقیاس جهانی است.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. mortgage-backed securities
  2. recapitalization

منابع[ویرایش]

  1. Charles Webel, Johan Galtung (19 March 2012). Handbook of Peace and Conflict Studies. Routledge. ISBN 978-0-203-08916-3. Retrieved 19 March 2012.
  2. Feldstein, Martin (18 November 2008). "How to Help People Whose Home Values Are Underwater". The Wall Street Journal. Retrieved 2013-09-05.
  3. "Roubini & Panel". Charlie Rose. Archived from the original on 16 January 2013. Retrieved 2013-09-05.
  4. "Rose & Roubini Discussion". Charlierose.com. Archived from the original on 2013-04-01. Retrieved 2013-09-05.
  5. "Rose & Roubini". Charlierose.com. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 2013-09-05.
  6. Morrison Scott A (March 2016). "Designing virtuous socio-ecological cycles for biodiversity conservation". Biological Conservation. Elsevier. 195: 9–16. doi:10.1016/j.biocon.2015.12.022.
  7. "Covid: WHO says it is very worried about Europe surge". BBC News. November 20, 2021.

مراجع عمومی و استناد شده[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]