چربی سوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مکمل ال-کارنتین[ویرایش]

کارنتین (l – carnitine) چیست؟

کارنیتین یا ال کارنیتین در رده یکی از آمینو اسیدهای غیرضروری تولید شده در کبد، مغز و کلیه‌ها قرار می‌گیرد که از آمینو اسیدهای اساسی متیونین و لیزین ساخته می‌شود. آمینو اسیدها معمولاً توسط بدن برای سنتز پروتئین مورد استفاده قرار می‌گیرند اما کارنیتین متفاوت می‌باشد زیرا این آمینو اسید برای ترویج انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیر به منظور تولید انرژی به میتوکندری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج این فرایند فراهم آوردن انرژی ماهیچه ای با سوزاندن چربی می‌باشد. نام این آمینو اسید مربوط به جدا شدن آن از گوشت در سال ۱۹۰۵ می‌باشد (گوشت‌خوار) و در ابتدا با نام ویتامنی B-t شناخته می‌شد. کارنیتین به عنوان نام کلی برای تعدادی ترکیب به کار برده می‌شود که شامل ال کارنیتین، ال استیل کارنیتین، استیل ـ ال ـ کارنیتین و ال ـ پروپینول کارنیتین می‌باشد، با این حال زمانی که عبارت کارنیتین به کار برده می‌شود، بسیاری از افراد آن را به عنوان یک محصول کاهش چربی که در بسیاری از محصولات یافت می‌شود قلمداد می‌کنند. اخیراً، علاوه بر نقش اساسی آن به عنوان چربی سوز، فرمول‌های تخصصی بسیاری ایجاد شده‌اند که انواع مختلف کارنیتین را در یک محصول ترکیب می‌کنند که حاصل این امر نتایجی است که آنها را نمی‌توان به تنهایی از ال ـ کارنیتین به دست آورد. با این حال بسیاری از افراد این محصول را برای کاهش چربی استفاده می‌کنند.

مکمل سی ال ای[ویرایش]

سی‌ال‌ای (CLA) چیست؟[ویرایش]

CLA یا لینولئیک اسید کونژوگه یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است و این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی می‌باشد. این یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به‌طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود. CLA برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل‌های CLA می‌باشد و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید می‌باشد. این محصول اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده‌است.

مکمل ترموژن بدون افدرا[ویرایش]

زمانی که سخن از کاهش چربی به میان می‌آید، محصولات رده ترموژن بزرگترین رده کاهش چربی می‌باشند.

این مفهوم به اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ و نتایج تحقیقات انجام شده بر روی نقش کافئین، افدرین و آسپیرین بر روی کاهش چربی بازمی‌گردد. نتایج موفقیت‌آمیز بودند و منجر به استفاده از انواع طبیعی ترکیبات فوق برای کاهش چربی شدند و این اوایل ظهور مفهوم ترموژن به عنوان یک مکمل بود که شامل افدرا نیز می‌شد.

این محصول نه تنها برای کاهش چربی بلکه برای افزایش انرژی نیز به کار برده می‌شد.

مکمل مسدود کننده چربی[ویرایش]

مسدودکننده‌های چربی همانند مسدود کننده‌های کربوهیدرات، با چربی‌های بدن ترکیب شده و از جذب آنها توسط بدن جلوگیری می‌نمایند. اصلی‌ترین ماده این مسدودکننده‌ها کیتوزان می‌باشد که مشابه فیبر رژیمی است. همانند فیبر، آن‌ها از دستگاه گوارش بدون هضم شدن عبور می‌کنند اما بین ۶ تا ۱۰ برابر وزن خود چربی جذب می‌کنند.

مسدود کننده‌های کربوهیدرات[ویرایش]

مسدود کننده‌های کربوهیدرات را مسدودکننده‌های نشاسته نیز می‌نامند که از روش کربوهیدرات کم برای رژیم غذایی استفاده می‌کنند.

بسیاری از مسدود کننده‌های کربوهیدرات حاوی عصاره فازئولوس ولگاریس که نام گیاه‌شناسی لوبیا قرمز است می‌باشند. لوبیای سفید محصولی است که اغلب با مواد دیگری نظیر کروم، وانادیوم و شنبلیله ترکیب می‌شود.

منابع[ویرایش]