چای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
چای
Tea in cup.jpg
یک فنجان نوشیدنی چای به همراه دو حبه قند.
نوع نوشیدنی گرم یا سرد
خاستگاه چین[۱]
آغاز تولید حدود قرن ۱۰ قبل از میلاد (براساس اولین نوشته‌های تاریخی)[۲]
چای در استکان کمرباریک به همراه دو حبه قند

چای نام یک گیاه و نوشیدنی ساخته شده از این گیاه است. چای واژه‌ای است چینی که در چین و شمال هندوستان به کار می‌رود و تقریباً با همان تلفظ وارد زبان فارسی شده‌است.

نام این گیاه در گویش چینی جنوبی چای و در گویش چینی شمالی به صورت تِی تلفظ می‌شد و هردو تلفظی از یک واژه یگانه در چین قدیم هستند. مردم اروپای غربی نام این گیاه را از چینیان شمالی و مردم خاورمیانه و شمال آفریقا نام آن را از چینیان جنوبی آموختند.

نوشیدنی چای با دم کردن برگها، جوانه‌ها یا شاخه‌های فرآوری شده بوته چای گونه Camellia sinensis به مدت چند دقیقه درآب داغ درست می‌شود. فرآوری آن می‌تواند شامل اکسیداسیون، حرارت دهی، خشکسازی و افزودن گیاهان، گلها، چاشنیها و میوه‌های دیگر به آن باشد.

چای یک منبع طبیعی از کافئین، تئوفیلین، تیانین و آنتی‌اکسیدان‌ها است، اما تقریباً بدون چربی، کربوهیدرات‌ها، یا پروتئین. آن دارای طعمی مطلوب است که کمی تلخ و گس می‌باشد.

فرآوری و طبقه‌بندی[ویرایش]

برگهای چای درون یک استکان چینی
فنجان چای
سرویس چای‌خوری چینی

انواع چای براساس نوع فرآوری خود قابل تمایز هستند. برگ‌های بوته گیاه چای، اگر به سرعت پس از چیده شدن، خشک نشوند، پلاسیده و اکسیده می‌شوند. این فرایند مشابه با تبدیل جو به مالت است، که درآن نشاسته به انواع شکر تبدیل می‌شود؛ برگ‌های آن به سرعت تیره می‌شوند، و سبزینه آن تخریب شده و مواد جوهرمازو درآن آزاد می‌شود. گام بعدی در فرآوری، متوقف ساختن روند اکسیداسیون در مرحله‌ای ازپیش‌تعیین‌شده و از طریق از بین بردن آب برگ‌ها با حرارت دادن آن‌ها می‌باشد.

اصطلاح «تخمیر» (احتمالاً به وسیله پرورش‌دهندگان انگور) برای تشریح این فرایند بکار برده شده، و حتی در مواردی که هیچ‌گونه تخمیر واقعی (یعنی این فرایند با مخمر انجام نگرفته و اتانول هم تولید نشود) صورت نگرفته باشد، استعمال شده‌است. اما بدون کنترل دقیق رطوبت و دما، قارچ‌ها بروی سطح چای رشد می‌کنند. قارچ‌ها سبب تخمیر واقعی در چای می‌شوند که سبب آلودگی چای با مواد سمی و سرطان‌زا گشته، که در نتیجه آن چای را باید دور ریخت.

نوعی چای سبز چینی به نام لانگ جینگ

ازلحاظ سنتی، چای بر اساس درجه و دوره تخمیر شدن (اکسیداسیون) برگ‌ها، به گروه‌های زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 1. چای سفید: برگ‌های تازه (جوانه‌ها) که تحت عمل [اکسیداسیون] قرار نگرفته‌اند؛ شکوفه‌های چای را برای جلوگیری از تشکیل سبزینه (کلروفیل) از نور خورشید می‌توان دور نگه داشت. چای سفید نسبت به دیگر انواع چای در مقادیر کمتری تولید می‌شود و می‌تواند از همان نوع چای که با روش‌های دیگر تولید شده ازلحاظ قیمت نسبتاً گران‌تر تمام شود. این نوع چای در کشورهای دیگر به غیر از چین، کمتر شناخته شده‌است، اگرچه این شناخت با عرضه چای سفید به شکل کیسه‌ای، و نیز چای سفید سرد و فوری، بیشتر شده‌است.
 2. چای سبز: فرایند اکسیداسیون پس از گذشت زمان اندکی از طریق حرارت یا با بخار که یک روش سنتی ژاپنی است یا به وسیله بو دادن آن در تابه‌های داغ، به عنوان یک روش سنتی چینی متوقف می‌شود. برگ‌های چای را می‌توان به شکل برگ‌های جداگانه یا تبدیل شده به حبه که برای تولید چای باروتی استفاده می‌شود، برای خشک کردن کنارگذاشت. فرایند اخیر، زمان‌بر بوده و به عنوان نمونه تنها برای چای‌های زرین (pekoe) با کیفیت بالا استفاده می‌شود. چای یک یا دو روز پس از چیدن، فرآوری می‌شود.
 3. چای اولانگ (Oollong): عمل اکسیداسیون در حد فاصل بین استانداردهای زمانی مربوط به چای سبز و چای سیاه متوقف می‌شود. فرایند اکسیداسیون دو تا سه روز به طول خواهد انجامید.
 4. چای قرمز: می‌گذارند برگ‌های چای بطور کامل اکسیده شود. چای سیاه در بیشتر نقاط جنوب آسیا (هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان و غیره)، و نیز درقرن اخیر دربسیاری از کشورهای آفریقائی از جمله کنیا، بروندی، روآندا، مالاوی و زیمبابوه متداول بوده‌است. ترجمه لغت به لغت عبارت «چای قرمز» را در زبان چینی، می‌توان برای عاشقان چای بکار برد. چینی‌ها آن را «چای سرخ» می‌نامند زیرا رنگ مایع دم کرده آن سرخ است. غربی‌ها هم آن را «چای سیاه» می‌گویند چون برگ‌های چایی که معمولاً دم می‌کنند به رنگ مشکی است. اما چای قرمز به رویبوس نیز اشاره می‌کند، که یک ماده دم‌کردنی گیاهی دم‌نوش رایج در آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. فرایند اکسیداسیون از حدود دو هفته تا یک ماه طول خواهد کشید. چای سیاه در طبقه‌بندی دیگر به عنوان چای «ناب» یا CTC (خرد، پخش و به هم پیچیده، روش تولیدی که درسال۱۹۳۲ابداع شده‌است) مطرح می‌شود. چای‌های سیاه غیر مخلوط نیز از طریق مکان، زمان و فصل (اول، دوم، یا پاییز) تولید خود شناخته می‌شوند. چای‌های ناب و CTC طبق کیفیت برگ پس از تولید و بر اساس سیستم درجه‌بندی چای نیز درجه‌بندی می‌شوند.
 5. پوئر (Pu-erh): (در فلات کانتون چین به عنوان پولی (polee) نیز خوانده می‌شود)، دو نوع از این چای وجود دارد، «خام» و «رسیده». نوع خام یا سبز آن را می‌توان بلافاصله مصرف نمود یا گذاشت تا رسیده‌تر شود. طی فرایند رسیدن گیاه چای، چای متحمل عملیات تخمیر ثانویه و میکروبی (باکتریایی) می‌شود. پوئر رسیده از از برگ سبز چای ساخته می‌شود که بطور مصنوعی اکسیده می‌شود تا به طعم فرایند رسیدن طبیعی خود نزدیک شود. این عمل تحت فرایند مشابهی کنترل می‌شود تا آن‌ها را با هم ترکیب نماید که در آن هم رطوبت و هم دمای چای بطور دقیقی تحت نظارت قرار می‌گیرد. هردو نوع چای پوئر معمولاً به اشکال مختلفی متراکم می‌شوند ازجمله قالبی، قرص‌مانند، کاسه‌ای شکل یا قارچ‌مانند. درحالی که بیشتر انواع چای درهمان سال اول تولید خود، مصرف می‌شوند، اما چای پوئر را برای بهبود طعم آن می‌توان دِیرتر مصرف کرد و نوع خامش را بین ۳۰ تا۵۰ سال و نمونه رسیده اش را بین۱۰ تا ۱۵سال نگهداری نمود، اگرچه کارشناسان و طرفداران آن درمورد دوره زمانی بهینه توقف فرایند رسیده شدن چای با هم اختلاف دارند. بیشتر اوقات، پوئر را برای مدت ۵ دقیقه درآب جوش خیس می‌کنند. علاوه براین، برخی از ساکنان تبت از پوئر را با کره گاو کوهاندار تبتی (yak)، شکر و نمک می‌جوشانند و چای کره گاوی که بسیار مقوی هم هست را تهِیه می‌کنند. چای‌هایی که همچون پوئر و لیوبائو Liu bao بر روی آن‌ها اکسیداسیون ثانویه واقع می‌شود، در چین به عنوان چای سیاه شناخته می‌شوند. این را نباید با اصطلاح انگلیسی چای سیاه اشتباه گرفت که درچین به آن چای قرمز می‌گویند.
 6. چای زرد: یا تحت نام «چای با کیفیت» در دربار سلطنتی استفاده شود، یا چای مخصوصی مشابه با چای سبز، این نوع چای مرحله کند تری از خشک را سپری می‌کند.
 7. کوکیچا (Kukicha): همچنین چای زمستان نیز نامیده می‌شود، کوکیچا از شاخه‌های کوچک و برگ‌های کهنه و هرس شده گیاه چای طی فصل زمستانه و با برشته‌سازی، عمل می‌آید. این ماده به عنوان یک غذای سالم در ژاپن و نیز در رژیم‌های افزایش طول عمر بطور رایجی مصرف می‌شود.
 8. ژنمایکا (Genmaicha): درزبان ژاپنی به معنای چای برنج قهوه‌ای رنگ است، آن چای سبزی است که با برنج خشک قهوه‌ای برشته شده (برخی اوقات برنج بوداده) ترکیب می‌شود، و در ژاپن بسیار متداول بوده اما درچین هم مصرف می‌شود.
 9. چای گل (عطری): چای‌هایی که با گل‌ها فرآوری یا دم می‌شوند و هر نوع گلی هم برای گونه خاصی از چای هم‌چون چای سبز یا سرخ، استفاده می‌شود. معروف‌ترین چای عطری، چای یاسمن (هیوآنگ پین در فلات کانتون، هوآچا که نوعی درخت گل در ماندارین چین است) یا چای سبز یا اولانگ معطر (یا دم شده) با گل‌های یاسمن است. گل‌های رز، سدر، لیچی (Lychee)، گل اسمانتوس، و گل داوودی نیز جزو گل‌های رایج مورد استفاده در این نوع چای هستند.

تاریخچه[ویرایش]

کشت چای در چاکوا (باتومی فعلی) کرانه شرقی دریای سیاه، گرجستان، پیش از سال ۱۹۱۵

بوته چای برای نخستین بار در چین[۳] و در حدود پنج هزار سال پیش شناخته شد که به تدریج خواص درمانی آن کشف شد. علاوه بر آن از چای برای مصارف رنگ‌آمیزی نیز استفاده می‌شده‌است.

هلندی‌ها در سده هفدهم چای را از چین به اروپا بردند. در اروپا چای در مغازه‌های عطاری عرضه می‌شد. نیکولاس تولپ پزشک هلندی در کتاب خود تحت عنوان مشاهدات پزشکی در سال ۱۶۴۱ اعلام کرد: با نوشیدن چای از همه بیماری‌ها در امان هستید و عمرتان طولانی می‌شود. در قرن ۱۸ زمانی که «آن» ملکه انگلیسی چای را به جای آبجو انگلیسی به عنوان نوشیدنی صبحانه خود انتخاب کرد، مُد بر مباحث پزشکی غلبه کرد.

نوشیدن چای برای مدتی در مستعمرات انگلیس در آمریکا تحریم شد. زمانی که بریتانیایی‌ها بر خریداران چای حتی برای اهداف درمانی، مالیات تحمیل کردند، مستعمره‌نشینان در برخی جوامع به اعتراض برخاستند، بعدها همین معترضان تندخو مخفیانه سوار کشتیهای بریتانیایی شدند و ۳۴۲ صندوق چای را به «لنگرگاه بوستون» بردند و با بهای ارزان‌تری فروختند.

افسانه‌های پیدایش چای[ویرایش]

بر اساس افسانه‌ای یکی از سالکان در کوه چای مشغول مراقبه بوده؛ ولی دائم چشم‌هایش بسته می‌شده. برای این‌که بتواند چشمهایش را باز نگه دارد پلک‌هایش را می‌برد و به درون کوهستان پرتاب می‌کند. از آن پلک گیاهی بنام چای می‌روید که هدیه ایست از طرف خداوند برای افرادیکه به مراقبه (مدیتیشن) می‌نشینند.

براساس یک داستان قدیمی حدود پنج هزار سال قبل تعدادی برگ چای در اثر وزش باد به درون یک فنجان آب داغ که در دست «شن نونگ» امپراتور چین بود، افتاد و حاکم نتیجه این حادثه را به عنوان یک تحول بزرگ برای آب ساده و بی طعم اعلام کرد. در پی آن مصرف چای همه‌گیر شد.

در یک افسانه عامه چینی، شن نونگ (Shennong)، امپراتور چین ابداع‌کننده اسطوره‌ای کشاورزی و طب چینی حدود 5000 سال پیش درحال سفر بوده‌است. وی که به دلیل تبحرش در روش‌های علمی مشهور بوده، براین اعتقاد بود که مطمئن‌ترین روش برای نوشیدن آب این است که ابتدا آن را بجوشانند. یک روز متوجه شد که تعدادی برگ در داخل آبی افتاده که وی آن را جوشانده بود. پادشاه نکته بین و کنجکاو جرعه‌ای از آن را نوشید و از طعم مطلوب و خواص نیروبخش آن شگفت زده شد. برخی از افسانه‌های دیگر می‌گویند که امپراتور خواص طبی برخی از گیاهان را برای خود آزمایش می‌کرد، که برخی از آن‌ها سمی بودند، اما آزمایش بر روی چای نشان داد که آن نوشدارو است. داستان شن نونگ در کتاب «لویو چا جینگ» نیز که یک اثر قدیمی مربوط به این موضوع است، ذکر شده‌است.

یک اسطوره چینی که در مکاتب بودائیسم و بودیهارما (Bodhiharma) رایج است با کشف چای اعتبار یافته‌است. بودیهارما، راهب نیمه افسانه‌ای بودائی، پایه‌گذار مکتب بودائی Chan به چین سفر کرد. او چون طی عمل تمرکز حواس به خواب فرورفته بود، خشمگین شد و از این‌رو پلکهای چشمان خود را قطع کرد. بوته‌های چای از نقطه‌ای روئید که وی پلکهای خود را درآنجا انداخت. برخی اوقات، این داستان را دربارهٔ گوتاما بودا به جای بودیهارما بازگو می‌کنند.

شن نونگ، پادشاه چین، که در سالنامه‌های چینی او را تقریباً مشوق هر امر نیکی می‌دانند، در سال ۲۷۵۰ قبل از میلاد بر تخت نشست. او در یک شب بهاری زیبا، در سال ۲۷۳۷ قبل از میلاد، زیر درختی در چشم‌اندازی تپه‌ای در منطقهٔ یانگ تسه کیانگ در یکی از قصرهای خود کنار سوگلی دربار نشسته بود. وقتی برای او آب آشامیدنی را می‌جوشاندند چند برگ از شاخه درخت چای وحشی را که به خاطر بوی خوش شکوفه‌ها یش آن را در باغ قصر کاشته بودند در آب ریختند و بدین ترتیب چای کشف شد![۴]

آسیا[ویرایش]

خاستگاه گیاه چای شرق و جنوب چین، میانمار شمالی، و ایالت آسام هند را دربرمی گیرد. رشد فوری (لجام گسیخته) گونه آسامی چای در نواحی قابل مشاهده‌است که از استان یانا (Yunnan) تا بخش شمالی میانمار و آسام در هند را پوشش می‌دهد. گونه sinesis چای بطور طبیعی در نواحی شرقی و جنوب شرق چین می‌روید. تحقیقات اخیر و وجود گونه‌های دورگه از نوع چای در نواحی گسترده‌تری از مناطق مذکور بیان‌گر آن است که خاستگاه چای درنقطه‌ای واقع شده که شامل بخش شمالی میانمار و ایالت‌های یونان و سیچوان چین می‌شود.

ریشه‌های استفاده بشر از چای در افسانه‌های متعددی بیان شده، اما مکانی که برای اولین بار چای تولید شده، نامعلوم است.

چین[ویرایش]

چای نقش مهمی را در فرهنگ آسیا به عنوان یک نوشیدنی پرمصرف، شفابخش و نیز نمادین از موقعیت اجتماعی در طول قرن‌ها، ایفا نموده‌است. عجیب نیست که کشف آن به ریشه‌های مذهبی یا سلطنتی نسبت داده می‌شود. در واقع چین قرن‌هاست که از چای برخوردار است. متخصصین این نوشیدنی را به عنوان درمانی برای گروهی از بیماری‌ها می‌دانند، و اشرافیت در مصرف چای خوب به عنوان نشانه‌ای از جایگاه اجتماعی محسوب می‌شده و مردم عادی فقط می‌توانستند از طعم آن استفاده کنند.

با این که خاستگاه چای به عنوان یک داروی گیاهی مفید برای بیدار ماندن، نامعلوم است، اما چین به عنوان خاستگاه مصرف چای، سابقه تاریخی دست کم ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد را به ثبت رسانده‌است. سلسله هان (Han Dynasty) از چای به عنوان دارو استفاده می‌نمودند. استفاده از چای به عنوان یک نوشیدنی فرحبخش در مناسبتهای اجتماعی به تاریخ سلسله تانگ (Tang Dynasty) و پیش از آن برمی گردد.

جایگاه اجتماعی لویو دربین اگزیان

کتاب «چاجینگ» (陸羽) اثر لویو (陸羽) نویسنده سلسله تانگ، اولین کار بر روی این موضوع می‌باشد. براساس کتاب چاجینگ که به سال ۷۶۰نوشته شده، نوشیدنی چای درآن زمان متداول بوده‌است. این کتاب تشریح می‌نماید که چگونه چای عمل می‌آمده، برگ‌های آن فرآوری می‌شده، و چگونه به عنوان یک نوشیدنی تهیه می‌شده‌است. آن همچنین راجع به چگونگی ارزیابی نوع چای نیز توضیح داده‌است. در این کتاب حتی از این مطلب سخن به میان آمده که چه نقاطی بهترین مکان برای کاشت چای بوده‌اند.

درآن زمان تاریخچه چای، ماهیت این نوشیدنی و سبک تهیه آن با روشی که ما امروزه بکار می‌بریم، متفاوت بوده‌است. برگ‌های چای به صورت قالب‌هایی فرآوری می‌شدند. این قالب خشک شده، که کلاً به نام چای آجری نامیده می‌شد داخل یک هاون سنگی کوبیده می‌شد. آب داغ به گرد این قالب چای افزوده می‌شد، یا آن را داخل کتری‌های سنگی می‌جوشاندند و به عنوان یک نوشیدنی گرم مصرف می‌نمودند.

نوعی از چای متراکم که به عنوان چای سفید خوانده می‌شد، تا پس از دوره سلسله تانگ (۹۰۷–۶۱۸م) تولید می‌شد. این نوع خاص چای سفید تانگ به هنگام بهار چیده می‌شد که درآن رشد بوته‌های جوان چای همچون سوزنهای نقره‌ای فراوان بود. این دست‌چین‌های اول چای به عنوان ماده خام در تهیه چای متراکم استفاده می‌شد.

ظهور چای بخارداده و گرد (پودری)[ویرایش]

طی دوره سلسله سانگ (۱۲۷۹–۹۶۰)، نحوه تولید و تهیه همه نوع چای تغییر نمود. چای سانگ شامل اشکال کلاسوری (آزادبرگ) بود (برای حفظ خاصیت مطلوب و مورد نظر برای جامعه درباری)، اما شکل جدید پودری آن به وجود آمد. برگ‌های چای چیده می‌شدند و برای حفظ خاصیت رنگ و طراوت آن بخارداده می‌شدند. پس از عمل بخار دادن، این برگ‌ها خشک می‌شدند. سپس چای نهایی کاملاً به صورت پودر درمی‌آمد و درداخل کاسه‌های بزرگی هم زده می‌شد. نوشیدنی حاصله به دلیل ظاهر زمردی سیر یا سفید قوس و قزحی (رنگین کمانی) و نیز نیروی شاداب‌سازی و سلامتی بخش خود بسیار مورد توجه قرار می‌گرفت. چای نوشیدنی درمیان مقامات دولتی و روشنفکران در طول دوران سلسله سانگ در جنوب چینی (قرون۱۲و۱۳) رواج داشت. آن‌ها هنگام صرف چای، به اموری چون خواندن شعر، خطاطی، نقاشی، و بحث فلسفی می‌پرداختند. برخی اوقات نیز آن‌ها درمکان‌هایی که چای و بساط چای رایج بود، مسابقاتی برای کیفیت چای به راه می‌انداختند. زمانی که هوی ژونگ، پادشاه سلسله سانگ، مدعی شد که چای سفید از لحاظ مرغوبیت در راس تمام انواع چای قرار دارد، وی حرکت تکاملی را برای دستیابی به یک گونه جذاب از چای را به راه انداخت.

این نوع سبک سانگ با تهیه چای با پودر آن در سرامیک آلات طی مراسمی زیبا که به نام مراسم چای سانگ شناخته شده، همراه بود. راهبان ژاپنی که در این زمان به چین سفرکرده بودند، این مراسم تهیه چای را آموخته و با خود به وطنشان بردند. اگرچه این مراسم بعدها درچین منسوخ شد، اما این سبک سانگ تهیه چای در ژاپن تحت عنوان مراسم چای تکامل یافت و تا امروز نیز ادامه دارد.

بسیاری از ارقام چای سفید با طعمهای جذاب برای جامعه درباری درطی دوره سلسله سانگ تهیه گردید. هوی ژونگ که بین سالهای ۱۱۲۵–۱۱۰۱ بر چین حکومت می‌کرد، چای سفید را بهترین نوع چای می‌دانست، و با توسعه ارقام مختلف چای سفید در میان سلسله سانگ مشهور شد، و از آن جمله نشاء یشمی قصر و نشاء نقرابی ابریشمی چای، است. تولید چای سفید مستلزم کار بسیار فشرده و طاقت فرسایی بود. درابتدا، چای از گونه‌های انتخاب شده بوته‌های عمل آمده یا درختان چای وحشی دراوایل بهار، چیده می‌شد. چای فوراً در معرض بخار قرار می‌گرفت، و سپس جوانه‌های آن انتخاب شده و پوسته بیرونی و گره خورده برگ چای کنده می‌شد. تنها بخش ظریف داخلی جوانه چای در آب چشمه خیسانده شده و سپس خشک می‌شد. این فرایند چای سفیدی را به وجود می‌آورد که به اندازه ضخامت کاغذ باریک و نازک بودند.

زمانی که عمل فرآوری انجام شد، چای نهایی توزیع می‌شد و اغلب به عنوان خراج یا مالیات به شکل فله به دربار سانگ ارسال می‌شد. آن سپس به صورت گردی سفید–نقره‌ای رنگ کاملاً خرد می‌شد و برای استفاده در مراسم چای سانگ، درون ظروف سرامیکی بزرگ هم زده می‌شد. این چای‌های سفید پودری نیز درآن دوره برای انجام مسابقات معروف هم زنی چای استفاده می‌شد.

بو دادن و دم کردن[ویرایش]

بخار دادن به برگ‌های چای، فرایندی مقدماتی بوده که برای قرن‌ها جهت تهیه چای بکار گرفته می‌شد. پس از تبدیل چای متراکم به شکل پودر چای، یکبار دیگر تولید چای برای تجارت و توزیع، تغییر نمود. چینی‌ها روش متفاوتی را برای فرآوری چای در اواسط قرن ۱۳ میلادی ابداع نمودند. برگ‌های چای ابتدا برشته می‌شد و سپس به جای بخار دادن آن‌ها را خرد می‌کردند. این روش، خاستگاهی برای چای‌های دارای کیفیت پایین امروزی و دم کردن آن‌ها است.

درسال ۱۳۹۱، دربار سلسله مینگ فرمانی را صادر کرد که طی آن تنها چای فله به عنوان خراج پذیرفته می‌شد. درنتیجه، تولید چای فله افزایش یافت و شیوه‌های فرآوری آن پیشرفت نمود. به زودی، بیشتر چای‌ها به صورت برگ کامل، فله توزیع شده و در در ظروف سفالی دم می‌شدند.

اکسایش[ویرایش]

تخمیر چای ارتباطی به تخمیر با مخمر ندارد. آن در واقع اکسایش برگ‌های چای است. در قرن ۱۷، پیشرفت‌های متعددی در تولید چای صورت گرفت. در بخش جنوبی چین، برگ‌های چای را در ابتدا درزیر آفتاب خشک شده و سپس نیمه تخمیر گردیده، و از آن چای سیاه دراگون (اژدها) یا اولانگ تولید می‌نمودند. اما، این روش در باقی نقاط چین معمول نبود.

کره[ویرایش]

اولین مدرک مستند تاریخی اعطای چای به یکی از خدایگان آباء و اجدادی در مراسمی در سال ۶۶۱ است که درآن یک پیشکش چای به روح شاه سورو از گایا، بنیانگذار سلسله جوموان گایا (Geumgwan Gaya) (۵۶۲–۴۲) تقدیم شده‌است.

شواهد به دست آمده از سلسله گوریو (۱۳۹۲–۹۱۸) نشان می‌دهد که هدایایی از چای در معابد بودائی به ارواح راهبان گرانقدر تقدیم می‌شده‌است. در دوره سلسله چوسان (Joseon Dynasty) (۱۹۱۰–۱۳۹۲)، خانواده سلطنتی یی Yi و طبقه اشراف برای انجام آداب و رسوم ساده خود، در «مراسم روز چای» که یک مراسم فراگیر درآن زمان بود از چای استفاده می‌نمودند، در حالی که در مراسم چای مخصوص برای مناسبت‌های ویژه‌ای آن را بکار می‌بردند. این موارد در کشورهای دیگر وجود نداشت.

دراواخر دوره چوسان، افراد معمولی به این مراسم می‌پیوستند و از چای برای برگزاری مراسم اشرافی استفاده می‌کردند، که در پی آن نمونه موجود در چین بر مبنای متن ژوگزای، تشریفات خانوادگی می‌باشد.

ظروف سنگی رواج داشت، سرامیک‌آلات بیشتر معمول بود که عمدتاً در کوره‌های روستائی با خاک چینی کمیابی ساخته می‌شد، چراکه خاک چینی سلطنتی با دراگون‌های آن از همه نادرتر بود.

ازلحاظ تاریخی ظاهر کاسه‌ها و فنجان‌ها بر اساس تأثیرات مذهبی، طبیعت‌گرا است. رنگ سبز بیدی یا یشمی آنها، پانچونگ، یا سینی‌های رنگ و رفته برنز مانند برای مراسم بودائی چائی؛ ناب‌ترین رنگ سفید در طرح‌های کم‌رنگ چینی آلات برای مراسم چای کنفسیوس؛ چینی‌های زمخت‌تر و بلورجات متمایل به طوسی برای مراسم چای آنیمیستی (روح باوران) یا برای صادرات به ژاپن استفاده می‌شد که درآنجا به آن ظرف نگهداری برنج (gohan chawan) می‌گفتند. بافت سطحی نسبتاً هنرمندانه آن از خاک رس و ماسه در ترکیب با لایه نازکی از شیشه ساخته شده بود که به خصوص دارای ارزش بالا بوده و از آن کپی‌برداری می‌شد. تصادفی بودن این آفرینش (هنری) را می‌توان به عنوان یک لحظه سرنوشت‌ساز کنونی بیان کرد که برای اربابان تولیدکننده چای از اهمیت برخوردار بوده‌است.

برخلاف سنت چینی، هیچ‌یک از ظروف چای کره‌ای را در مراسم مزبور، به عنوان آزمایش در یک نت موسیقی زیبا بکار نمی‌برند. در عوض قضاوت راجع به آن‌ها براساس طبیعی بودن شکل، حس، و رنگ‌آمیزی آن‌ها است.

ابتدایی‌ترین نوع چای مصرف شده در مراسم‌های چای، به شدت تحت تأثیر استفاده از قالب‌های چای سیاه قرار داشته، و معادل قدیمی آن چای پوئر هنوز هم در چین رایج است. بهترین نمونه‌های چای مورد توجه قرار داشته، و چای با قدمت زیاد از چین وارد شده و رواج خاصی در دربار داشته‌است. اما واردات گیاه چای توسط راهبان بودائی نمونه‌های مرغوب‌تری از چای را وارد کره و مراسم چای درآن نمود.

درحالی که چای سبز همچون «چاکاسول» یا «چاگنو»، بیشتر مصرف می‌شود، اما انواع دیگر چای همچون Byeoksoryung" Chunhachoon, Woojeon, Jakseol, Jookro Okcheon، و نیز چای معطر گل داوودی، چای برگ خرمالو، یا چای بومادران را می‌توان در زمان‌های مختلف سال مصرف نمود. راهبان بودائی با تقدیم نذورات در مراسم چای شرکت می‌کنند. اما اصالت گوریو (Goryeo) و بعد از آن راهبان فرقه یانگبان کنفسیوس به این مراسم رسمیت داده‌اند. مراسم چایی همواره برای مناسبت‌های مهمی بکار می‌رود هم‌چون سالروز تولد، بزرگداشت‌ها، یادکردن از دوستان قدیمی، و بطور فزاینده روشی برای مکاشفه از طریق تمرکز حواس Seon.

ژاپن[ویرایش]

وارد کردن چای و فرهنگ چای[ویرایش]

اولین مراجع شناخته شده برای چای سبز در ژاپن در متنی قرار دارد که توسط یک راهب بودائی در قرن نهم نوشته شده‌است. چای به یک نوشیدنی در میان طبقات مذهبی ژاپن تبدیل شد زمانی که راهبان و مبلغان ژاپنی به چین اعزام شدند تا فرهنگ مربوط به چای وارد شده به ژاپن را بیاموزند. اولین نوع چای احتمالاً به شکل قالبی از چین وارد شد. شواهد باستانی نشان می‌دهد که اولین بسته بذر چای از طریق کاهنی به نام Saicho در سال ۸۰۵ و بعدها توسط فرد دیگری به نام Kukai درسال ۸۰۶ وارد شد. چای به یک نوشیدنی برای طبقات سلطنتی درزمان پادشاه ساگا (嵯峨天皇) شاه ژاپن تبدیل شد زمانی که وی کشت گیاه چای را در ژاپن رواج داد. بذرهای آن از چین وارد، و کشت آن در ژاپن آغاز گردید.

کتاب چای Kissa Yojoki[ویرایش]

درسال ۱۱۹۱، کاهن مشهور فرقه بودائی زن (zen) با نام Eisai بذرهای چای را به کیوتو برگرداند. مقداری از این بذرها برای مایوشونین کاهن آورده شد و مبنایی برای چای Uji گردید. قدیمی‌ترین کتاب تخصصی راجع به چای در ژاپن، Kissa Yojoki یا 喫茶養生記 (چگونه با نوشیدن چای سالم بمانیم) از سوی ایسای نوشته شد. این کتاب دو جلدی درسال ۱۱۲۱ پس از دومین و آخرین دیدار وی از چین نوشته شده‌است. چای نوعی عامل درمان نهایی ذهنی و طبی است و این توان را دارد تا زندگی بشر را پربارتر و طولانی‌تر بکند. مقدمه کتاب دربارهٔ این مطلب شرح می‌دهد که چطور چای می‌تواند اثر مثبتی بر پنج اندام حساس بدن و به ویژه قلب داشته باشد. آن راجع به خصوصیات طبی چای توضیح می‌دهد که شامل تقلیل اثر الکل شده و به عنوان یک محرک موجب درمان دمل‌ها، فرونشاندن تشنگی، رفع سوء هاضمه، بهبود بریبری، جلوگیری از بیحالی (کسلی)، و بهبود فعالیت دستگاه ادراری و مغز می‌شود. بخش اول آن کتاب دربارهٔ اشکال گیاه چای، گل‌ها و برگ‌های چای توضیح داده و بیان می‌کند چطور گیاه چای رشد نموده و برگ‌های چای فراوری می‌گردد. فصل ۲، درکتاب دربارهٔ میزان مصرف و روش خاص لازم برای درمان بیماری‌های فیزیکی افراد شرح می‌دهد.

ایسای به طبقه جنگجو پیشنهاد می‌کند چای بنوشند که سرشناسی سیاسی ویژه‌ای را پس از دوره هاین به دست آورده بودند. ایسای بیان می‌کند که شوگون عادت داشت هرشب مقدار زیادی چای بنوشد. درسال ۱۲۱۴، ایسای کتابی را عرضه نمود که آن را خطاب به ژنرالی نوشت و در آن از منافع سلامتی حاصل از نوشیدن چای اشاره نمود. پس از آن، رسم نوشیدن چای در میان سامورایی‌ها معمول گردید. از همان ابتدا، چای سبز دربین مردم با فرهنگ ژاپن رواج یافت. نوشیدنی برای طبقه بالای جامعه و نیز کهانت بودائی در ژاپن. تولید افزایش یافت و چای بطور فزاینده در دسترس قرار گرفت، اگرچه هنوز ازاین امتیاز طبقه بالاتر اجتماع برخوردار بودند.

برشته‌سازی چای به ژاپن معرفی شد[ویرایش]

درقرن ۱۳ و دوره سلسله مینگ، جنوب چین و ژاپن بیشتر از تبادل فرهنگی برخوردار بودند. تجارت عمده‌ای صورت می‌گرفت و روش برشته‌سازی در فرآوری چای در کیوشوی ژاپن رواج یافت. چون روش بخاردهی (درقرن ۹ م) و برشته‌سازی (قرن ۱۳ م) طی دوره مختلف به ژاپن آورده شده، چای‌های این دوره نسبت به دیگر چای‌ها متمایز هستند.

پیدایش فرهنگ چای در ژاپن[ویرایش]

سرگرمی‌ها در قرون ۱۲ و ۱۳ در چین متداول بود. خواندن شعر، خطاطی، نقاشی، و بحث فلسفی در حالی که مراسم چای طی چند قرن از سوی راهبان بودائی (زن) و تحت رهبری اساسی راهبی به نام سنو رایکو (۱۵۹۱–۱۵۲۲) رواج می‌یافت. در واقع، هر دو مورد نوشیدنی و مراسم چای نقش فعال خود را در سیاست فئودالی ایفا می‌کردند. شماری از مذاکرات مهم در میان رهبران ملوک الطوایف درصحنه مقرراتی و بی سر و صدای مراسم چای برگزار می‌شد. تا پایان قرن ۱۶م، مسیر جاری چای تعیین شد. نهایتاً، چای سبز قابل دسترس توده‌های مردم شد، و به رایج‌ترین نوشیدنی ملی تبدیل شد.

چای سبز جدید ژاپن[ویرایش]

درسال ۱۷۳۸، سوئن ناگاتانی، چای 煎茶 یا senchai (سنچای) را که شکل تخمیرنشده‌ای از چای سبز بود، توسعه داد. برای تهیه چای سنچای، اولین برگ‌های تحت فشار اولیه بخار است که بعداً به چای کلاسوری تبدیل و خشک می‌شود.

به سال ۱۸۳۵، کاهای یاماموتو چای نوع گیوکورو (gyokuro) بهترین نوع چای سبز فله با برگ کلاسوری می‌باشد و با سایه انداختن درختچه‌های چای که طی هفته‌ها موجب افزایش بهره‌برداری محصول شده تا خواص شیمیائی برگ را به روش‌هایی تغییر دهد که از نظر بیشتر مصرف‌کنندگان چای سبز مطلوب گردد. چای maccha جدید از بطور طبیعی از همان درختچه‌های انبوه تحت عنوان گیورکو به دست آمده و پور خالص آن بطور کامل با آب داغ مخلوط می‌شود، و از این چای در مراسم چای ژاپن استفاده می‌شود.

ماشین خردکن[ویرایش]

درپایان دوره میجی (۱۹۱۲–۱۸۶۸) ماشین تولید چای سبز به بازار عرضه شده بود و جایگزین تهیه دستی چای شد. این ماشین‌ها برای مقاصد مقدماتی چون خشک کردن، کوبیدن (خرد کردن)، خشک‌سازی ثانویه، کوبیدن نهایی، و بخاردهی چای بکار می‌رود.

خودکار کردن[ویرایش]

خودکارسازی به بهبود کیفیت و کاهش بار کار کمک می‌کرد. حسگرها و کنترل‌های کامپیوتری در اتوماسیون ماشینی به نحوی ارائه شده‌اند که کارگران غیر ماهر نیز بتوانند بدون آسیب به کیفیت چای محصول برتر چای را تولید کنند. نواحی مشخصی در ژاپن به عنوان تولیدکننده انواع مخصوص چای سبز شناخته شده‌اند، و نیز چای‌هایی با کیفیت استثنائی چرا که خود برگ‌های سبز چای به عنوان کالای بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. این ترکیب از عطا طبیعت و پیشرفت‌های فنی بشری موجب تولید استثنائی‌ترین محصولات چای سبز می‌گردد که در بازارهای امروزی فروش می‌روند. امروزه، چای سبز برشته شده دیگر در ژاپن رایج نبوده و در عوض، از گرد چای در مناسبت‌ها و مراسم استفاده می‌شود.

عکس دو روحانی در حال نوشیدن چای در حیاط مدرسه خان قم
دو روحانی در حال نوشیدن چای در حیاط یک مدرسه

ایران[ویرایش]

کشتزار چای در گیلان.
چای منطقه خاورمیانه

امروزه مصرف چای، یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی عادی مردم در ایران است. اما سابقه مصرف چای در ایران، کمتر از دو قرن است.[۵] با این حال، برخی معتقدند که پیشینهٔ مصرف چای در ایران به سده دوم میلادی می‌رسد و برخی از جهانگردان از چایخانه‌هایی سخن گفته‌اند که بزرگان و توانگران در آن جا جمع می‌شدند و چای می‌نوشیدند. [نیازمند منبع]

مشخص نیست ایرانیان چه زمانی اولین بار با این نوشیدنی آشنا شدند. بیرونی در کتاب الصیدنه اش که در نیمهٔ اول قرن پنجم نوشته شده، جزئیاتی در خصوص گیاه چای و استفاده از آن به عنوان نوشیدنی در تبت و چین آورده‌است. ظاهراً عادت چای نوشی تا قرن هفتم هجری به غرب آسیا نرسیده و ممکن است مغول‌ها در اشاعهٔ آن تأثیر داشته باشند. امیرکبیر، ممکن است نقشی در ترویج چای در ایران داشته باشد؛ او از دولت فرانسه دو دست ظروف چای خوری، شامل سماور نقره‌ای، و یک عدد دیگر را از تاجری روس دریافت کرد. امیر کبیر انحصار سماورسازی با یارانهٔ دولتی را به استادکاری در اصفهان اعطا کرد.[۶]

کشت چای در ایران، از سال ۱۳۱۴ هجری قمری آغاز شد. در این سال، یکی از رجال آن دوره به نام محمد میرزا کاشف السلطنه که به عنوان ژنرال کنسول ایران در هند مأمور به خدمت بود، توانست در بازگشت به ایران، چند بته چای را با زحمت فراوان وارد ایران کند. وی با توجه به مطالعاتی که بر روی انواع چای و نحوه کشت آن‌ها نموده بود، شهر لاهیجان را به دلیل وجود هوای مناسب برای کشت چای انتخاب کرد.[۷] این شهر امروز به عنوان مرکز کشت چای در ایران درآمده‌است. مقبرهٔ کاشف‌السلطنه در لاهیجان امروز به صورت گنجینهٔ تاریخ چای ایران در لاهیجان درآمده‌است.

سهم ایران ۴ تا ۵/۴ درصد از مصرف کل چای جهان است.

در چند سال اخیر صنعت چای ایران دوره تلخی را پشت سر گذاشته که به گواه دست‌اندرکاران، در تاریخ صد ساله صنعت چای ایران بی‌سابقه‌است. در فاصله ژوئن سال ۲۰۱۳ تا مه سال ۲۰۱۴، سازمانی به‌نام صلح سبز هند اقدام به بررسی چای تولید هشت شرکت از ۱۱ شرکت بزرگ حاضر در بازار چای کشور هند را کرد که این شرکت‌ها به ایران، روسیه، آمریکا، انگلیس و امارات و کشورهای دیگر صادرات داشتند. از سوی این سازمان تأیید شد که، چای هندی صادراتی به ایران سمی است. نمونه‌های برندهای معروف چای هندی که از سوی بازوی سازمان صلح سبز در این کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند آلوده به سطح بالایی از مواد شیمیایی خطرناک بوده‌است.[۸]

چای در کل جهان توزیع می‌شود[ویرایش]

مارکو پولو به عنوان یک سیاح ونیزی در سفرنامه خود از چای سخنی به میان نیاورده‌است، تصور می‌شود که اولین گروه اروپائیان که با چای سروکار داشته‌اند، مسیحیان ساکن در پکن باشند که در دربار امپراطورهای اواخر سلسله مینگ (Ming) حضور داشته‌اند؛ یا کاشفان پرتغالی باشند که از ژاپن درسال ۱۵۶۰ دیدار نمودند. روسیه درسال ۱۶۱۸ پس از امپراتور مینگ چینی که چای را به عنوان هدیه برای سزار میشل اول پیشکش فرستاد، به خواص چای پی بردند.

به زودی چای به اروپا عرضه گردید که به سرعت در میان ثروتمندان فرانسه و هلند رواج یافت. استفاده انگلیس از چای به حدود سال ۱۵۶۰ برمی گردد و به شاهزاده پرتغالی، «کاترین از براگنزا» و همسر ملکه یعنی «چارلز دوم از انگلستان» نسبت داده می‌شود.

تقاضای فراوان برای چای در بریتانیا سبب کسر (تراز) تجاری نسبت به چین شد، و باعث شد تا انگلستان در اواسط قرن نوزدهم خود به تولید آن بپردازد. استفاده از بذرهای آن که از چین قاچاق می‌شد (نوعی ممنوعیت ورود برای خارجی‌ها به نواحی کشت چای وجود داشت)، و سبب ایجاد آزمایش‌های ناموفق برای انگلستان گردید اما نهایتاً موفق شدند کشت مولد آن را در بخش‌هایی از مستعمرات آن کشور در هند که واجد آب و هوا و خاک مناسبی بود، انجام دهند. آن‌ها تلاش نمودند تا کسری تجاری خود را با فروختن تریاک به چین جبران نمایند که بعدها سبب جنگ اول تریاک در سال‌های ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۲ گردید.

ساکنان بوستون درسال ۱۷۷۳ در اعتراض به سیاست چای و مالیات آن انجمنی به نام انجمن چای بوستون تشکیل دادند و انبارهای چای بریتانیا را تخریب کردند. پیش از اقدام این انجمن، ساکنان ۱۳ مستعمره بریتانیا در آمریکای شمالی بیشتر چای مصرف می‌کردند تا قهوه. در بریتانیا قهوه بیشتر رایج بود. پس از اقدام معترضان علیه مالیات‌های مختلف مربوط به چای، استعمارگران بریتانیایی به عنوان یک عمل وطن خواهانه از نوشیدن چای خودداری نمودند. همچنین، اهالی برایتون کمتر از قهوه مصرف نمودند.

این روزها، سیاست‌های متناقضی راجع به چای وجود دارد. چایکاران در ژاپن، تایوان و چین اغلب از درآمدهای بهتری نسبت به کشاورزان تولیدکننده چای سیاه در دیگر کشورها برخوردارند…

میزان تولید چای در جهان[ویرایش]

کشور ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹
 چین ۱٬۰۴۷٬۳۴۵ ۱٬۱۸۳٬۰۰۲ ۱٬۲۵۷٬۳۸۴
 هند ۹۲۸٬۰۰۰ ۹۴۹٬۲۲۰ ۸۰۵٬۱۸۰ ۹۷۹٬۰۰۰
 کنیا ۳۱۰٬۵۸۰ ۳۶۹٬۶۰۰ ۳۴۵٬۸۰۰
 سری‌لانکا ۳۱۰٬۸۰۰ ۳۰۵٬۲۲۰ ۳۱۸٬۴۷۰
 ترکیه ۲۰۱٬۸۶۶ ۲۰۶٬۱۶۰ ۱۹۸٬۰۴۶
 ویتنام ۱۵۱٬۰۰۰ ۱۶۴٬۰۰۰ ۱۷۴٬۹۰۰
 اندونزی ۱۴۶٬۸۵۸ ۱۵۰٬۲۲۴ ۱۵۰٬۸۵۱
 ژاپن ۹۱٬۸۰۰ ۹۴٬۱۰۰ ۹۴٬۱۰۰
 آرژانتین ۷۲٬۱۲۹ ۷۶٬۰۰۰ ۷۶٬۰۰۰
 ایران ۵۹٬۱۸۰ ۶۰٬۰۰۰ ۶۰٬۰۰۰
 بنگلادش ۵۸٬۰۰۰ ۵۸٬۵۰۰ ۵۹٬۰۰۰
 مالاوی ۴۵٬۰۰۹ ۴۶٬۰۰۰ ۴۶٬۰۰۰
 اوگاندا ۳۴٬۳۳۴ ۴۴٬۹۲۳ ۴۲٬۸۰۸
دیگر کشورها ۱۸۹٬۵۵۱ ۱۹۳٬۷۸۲ ۲۰۵٬۲۱۱
مجموع ۳٬۶۴۶٬۴۵۲ ۳٬۸۸۷٬۳۰۸

فرهنگ چای[ویرایش]

چای اغلب در مناسبت‌های اجتماعی همچون وعده چای بعد از ظهر و مهمانی چای (خوری) نوشیده می‌شود. در اوایل روز برای افزایش هوشیاری می‌توان صرف نمود زیرا آن شامل تئوفیلین و پیوند کافئین (که معمولاً تئین نامیده می‌شود) می‌باشد، اگر چه چای‌های بدون کافئین هم وجود دارد.

انواع Tea ceremonies وجود دارد که منشأ آن فرهنگ‌های مختلف می‌باشند، مراسم پیچیده، رسمی و بی‌سروصدای ژاپنی آن بیشتر شناخته شده‌است. نمونه‌های دیگر عبارتند از مراسم چای کره‌ای یا روش‌های سنتی دیگر نوشیدن چای در فرهنگ چای چینی.

انواع چای[ویرایش]

چای به ۴ دسته تقسیم می‌شود:

 1. تخمیری (چای سیاه)
 2. تخمیرنشده (چای سبز)
 3. نیمه تخمیری (چای اولانگ و پوچونگ)
 4. چای سفید

اصطلاح چای گیاهی معمولاً به مواد دم کرده میوه‌ای یا گیاهی همچون چای دانه گل سرخ، چای بابونه و چای سنجد جیلان که شامل برگ‌های چای نیست، گفته می‌شود. (موارد دیگر برای چای گیاهی که درآن از کلمه «چای» استفاده نمی‌شود «جوشانده»، «دم کرده گیاهی» و «دم‌نوش» است). این گفتار منحصراً به تهیه و کاربردهای بوته چای «Camellia sinesis» می‌پردازد.

ترکیب کردن و افزودنی‌ها[ویرایش]

تقریباً کلیه چای‌های داخل کیسه و دیگر چای‌های فروخته شده در انگلستان مخلوط هستند. این ترکیب می‌تواند در سطوح نواحی کاشت چای (مانند، چای آسام)، یا چای‌های نواحی دیگری باشد که ممکنست با آن مخلوط شوند. هدف از ترکیب، ایجاد یک طعم ثابت و نیز قیمتی مناسب‌تر برای استفاده درسال‌های مختلف می‌باشد. چای گران‌تر و با طعم بهتر می‌تواند طعم نامرغوب چای ارزان‌تر را تحت‌الشعاع قراردهد.

چای‌های گوناگونی به جز انواع خالص وجود دارند که دارای افزودنی‌ها یا فرآوری متفاوتی می‌باشند. چای به سادگی هر نوع عطری را به خود می‌گیرد، که این موضوع موجب پدید آمدن مشکلاتی در حین فرآوری، حمل و نقل یا انبارسازی چای می‌شود، اما در عین حال کاربرد ممتازی در تهیه انواع چای‌های معطر دارد.

محتویات[ویرایش]

چای شامل کاتچین (Catechin) (نوعی آنتی‌اکسیدان) است. دربرگ تازه چای، کاتچین می‌تواند ۳۰٪ کل وزن برگ خشک را تشکیل دهد. بالاترین مقدار کاتچین در چای‌های سفید و سبز متمرکز شده‌است، اما اساساً چای سیاه به دلیل استعداد اکسید شوندگی خود کمتر از آن برخوردار است. چای همچنین دارای مواد محرکی چون کافئین (حدود ۳٪ وزن چای خشک و برابر با ۴۰ میلیگرم به ازای هر فنجان چای دم کرده)، تئوفیلین و تئوبرومین است، که مقدار دو ماده اخیر بسیار اندک می‌باشد.[۹]

خواص و فواید[ویرایش]

مصرف دم‌کردهٔ چای باعث تسریع حرکات تنفسی، سرعت در گردش خون، رفع خواب‌آلودگی، احساس تجدید نیرو، تقویت نیروی فکری، گوارش بهتر غذا و تعریق می‌شود از این رو چای را هنگام خستگی، ضعف عصبی، میگرن، بیماری‌های قلبی و آسم می‌توان تجویز نمود.

در پژوهش‌های امروزی مشخص شده‌است که چای ممکن است در کاهش خطر برخی بیماری‌های مزمن عمده مثل سکته، حمله قلبی و بعضی سرطان‌ها مفید باشد، این مطلب را دکتر جان وایسبرگر، عضو بلندپایه مؤسسه بهداشت آمریکا، واقع در یک مرکز تحقیقاتی در نیویورک اعلام می‌کند.

نوشیدن چای می‌تواند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند؛ این‌ها اخبار بسیار خوبی برای مردم تمام دنیاست چون چای پس از آب پر مصرفترین نوشیدنی در دنیاست و روزانه یک میلیارد فنجان چای در دنیا نوشیده می‌شود.

در بسیاری فرهنگ‌ها در سراسر تاریخ، چای به عنوان یک معجون شفابخش تلقی شده‌است. بیش از هزار سال قبل راهبان بودایی به دلایل مذهبی چای می‌نوشیدند و معتقد بودند که در زمان درون‌پویی به بیدار ماندن آن‌ها کمک می‌کند.

راهبان بودایی همچنین معتقد بودند چای دارای نیروهای شفابخش است و همراه با گسترش بودیسم، چای و تقاضا برای آن نیز افزایش یافت. یکی از بزرگان ژاپنی قرن سیزدهم بنام «شوگون» در اثر پرخوری در آستانه مرگ قرار گرفته بود که یک راهب به او رژیم چای توصیه کرد و او بهبود پیدا کرد. همین کافی بود تا مردم ژاپن بیشتر به دم کردن چای روی بیاورند.

یکی از دلایل این که دم کردهٔ چای در دوران گذشته در نجات زندگی افراد مؤثر بوده این است که آب جوشیده باکتری‌های بیماری‌زا را از بین می‌برده. براساس نتایج یک تحقیق گسترده در هلند، خطر سکته مغزی برای مردانی که روزانه چهار پنج فنجان چای می‌نوشند ۷۰ درصد کمتر است. یک تحقیق دیگر در سال ۱۹۹۳ اعلام کرد مصرف زیاد چای، حمله قلبی مهلک را کاهش می‌دهد.

کشت چای در ارتفاعات کامرون در کشور مالزی

جان فولتس مدیر مرکز پیشگیری یک مدرسه پزشکی به این نتیجه رسید که چای از ایجاد لخته‌های خطرناک خون که منجر به حملات قلبی و سکته می‌شود جلوگیری می‌کند. سایر مطالعات نیز نشان می‌دهد که سطح چربی خون و فشار خون برخی مصرف‌کنندگان چای پایین‌تر است. بیش از ۲۰ تحقیق در مورد حیوانات نشان داد که چای ممکن است از بعضی سرطان‌ها مثل سرطان دستگاه گوارش، سرطان دستگاه تنفس و سرطان پوست جلوگیری کند.

«وایسبرگر» که پیشتر به نام وی اشاره شد اظهار می‌کند که نوشیدن چای همراه با خوردن مقداری میوه و سبزی یک راه چاره ارزان و آسان برای کاهش خطر برخی سرطان‌ها باشد. محققان دانشگاه حفاظت «کیس وسترن» در «کلویلند» دریافتند که مصرف چای تا ۹۰ درصد از آفتاب سوختگی منجر به سرطان پوست جلوگیری می‌کند.

«حسن مختار» متخصص پوست که یک مطالعه منتشر نشده را راهبری کرده، می‌گوید: «در آینده چای یکی از راه‌های محافظت پوست در برابر آفتاب خواهد بود.» دانشمندان تذکر می‌دهند، این که چای ممکن است در برابر برخی سرطان‌ها محافظ باشد به دلایل گوناگون بودن عوامل بیماری‌هاست.

بوته چای

سرانجام این‌که چون چای حاوی فلوراید است، می‌تواند مقاومت دندان‌ها را زیاد و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری کند. در مطالعات آزمایشگاهی محققان ژاپنی پی بردند که چای با پیشگیری از تشکیل پلاک دندانی برخی باکتری‌های دندانی را که می‌توانند باعث بیماری لثه شوند، نابود می‌کند. چای دارای انواع پلی فنول است که آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که سلول‌های انسان را از صدمه محافظت می‌کنند. فلاونیدها گروهی از پلی فنول‌ها هستند که بطور طبیعی در چای وجود دارند. به نظر می‌رسد سطوح بالای این پلی فنول‌ها در بدن می‌تواند علاوه بر ویروس‌ها با سرطان‌های لوزالمعده، روده بزرگ، مثانه، پروستات و سینه نیز مقابله کند. ذکر این نکته نیز بجاست که چای سبز دارای سطوح بالاتری از پلی فنول‌هاست لذا در مقایسه با چای سیاه (تخمیری) مفیدتر است.

حکیم چینی «تین یی هنگ» معتقد بوده: «نوشیدن چای برای فراموش کردن غوغای دنیا است».

تهیه[ویرایش]

معمولاً این‌طور تصور می‌شود که بهترین روش برای تهیه چای، قرار دادن مستقیم آن در یک قوری یا در یک چای دم کنی است که اغلب با استفاده از چای کیسه‌ای انجام می‌شود. اما، چای کاملاً قابل قبول از لحاظ مصرف را می‌توان با استفاده نوع کیسه‌ای آن دم نمود. برخی افراد هم مرحله استفاده از قوری را دور (میانبر) می‌زنند و چای را بطور مستقیم در یک فنجان یا لیوان تهیه می‌کنند. این روش بیشتر متداول است. اما برای دستیابی به کیفیت قابل قبول چای، لازم است از اصولی برای تهیه آن پیروی شود همچون اختصاص زمان کافی دم کشیدن از طریق قرار دادن چای کیسه‌ای در داخل فنجان پیش از ریختن آب داغ.

از لحاظ تاریخی در چین، روش دم کردن چای به چند دسته تقسیم می‌شود. مرحله اول دم کردن که عبارتست از شستن فوری چای با آب، و سپس مراحل دوم وبعدی آن انجام می‌گیرد. از مرحله سوم تا پنجم تقریباً همیشه به عنوان بهترین بخش‌های عمل دم کردن چای به حساب می‌آید، اگرچه انواع چای بطور متفاوتی پاک و شسته می‌شوند، و ممکن است برای دم کردن آن‌ها نیاز به مراحل بیشتری از استفاده از آب جوش باشد. به عنوان نمونه، بهترین دما برای دم کشیدن چای را براساس نوع آن می‌توان تعیین نمود. چای‌هایی که دارای دوره اکسیداسیون کوتاه باشند یا اصلاً این دوره را طی نکرده باشند، همچون چای سبز یا سفید، به خوبی در دمایی پایین حدود ۸۰ درجه سانتیگراد دم می‌کشند، درحالی که چای‌های دارای دوره طولانی اکسیداسیون، با در دمایی بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد دم بکشند.

تهیه انواع چای[ویرایش]

 1. چای سیاه: آبی که به چای سیاه افزوده می‌شود باید در دمای جوش باشد، به استثنای چای‌های مرغوب‌تر که در آن‌ها دمای پایین‌تری توصیه می‌شود. این می‌تواند تأثیر فراوانی بر طعم نهایی نوع چای مصرفی داشته باشد. یکی از معمول‌ترین اشتباهات زمانی رخ می‌دهد که چای سیاه با استفاده از آبی با درجه حرارت پایین دم شود. چون نقطه جوش آب با افزایش ارتفاع زمین کاهش می‌یابد، درست دم کردن چای سیاه در نقاط کوهستانی بیشتر با مشکل مواجه‌است. همچنین توصیه می‌شود که قوری چای پیش از دم کردن آن گرم شده باشد که این کار را می‌توان به سادگی با افزودن مقداری آب جوش در آن و کمی گرداندن در آن پیش از خالی کردن آن، انجام داد. چای سیاه را نباید کمتر از ۳۰ثانیه یا بیشتر از ۵ دقیقه جوشاند. (به این فرایند دم کردن یا [از لحاظ گویشی] در بریتانیای کبیر «جا افتادن» (mashing) گویند) پس از آن ماده تانین (tannin) آزاد شد، با عامل تحریک‌کننده تئوفیلین و کافئین مقابله نموده و چای را تلخ‌تر می‌سازد. (به این نقطه در زبان انگلیسی بریتانیایی «جوشیده» (stewed) گفته می‌شود) بنابراین برای عمل آوردن چای، نباید اجازه داد که چای برای بیش از ۳–۲ دقیقه بجوشد. هنگامی که چای به حد کافی دم کشید تا باب میل نوشنده آن باشد، در زمان مصرف باید تفاله آن را گرفت.
 2. چای سبز: برای چای سبز بر طبق بیشتر موارد باید درحدود ۸۰ تا ۸۵ درجه سانتیگراد دما داشته باشد؛ هرچه کیفیت برگ‌ها بهتر باشد این دما پایین‌تر است. آب داغ‌تر موجب سوختن برگ‌های چای سبز و در نتیجه طعم تلخ برای آن است. ترجیحاً، ظرف محتوی چای در هنگام دم کردن، لیوان دسته دار، یا قوری باید از قبل گرم شده باشد تا چای فوراً سرد نشود.
 3. چای اولانگ : انواع چای اولانگ باید در دمایی بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد دم شود و مجدداً ظرف دم کنی باید پیش از ریختن آب باید گرم باشد. برای دستیابی به نتیجه بهتر استفاده از آب چشمه مناسب است زیرا املاح معدنی موجود در آب چشمه موجب بیشتر معلوم شدن طعم چای می‌شود.
 4. چای ممتاز یا مرغوب: برخی چای‌ها به خصوص انواع چای سبز یا چای مرغوب اولانگ یا دارجلینگ طی مدت کوتاه‌تری دم می‌کشند، و برخی اوقات کمتر از ۳۰ ثانیه. با استفاده از چای‌صاف‌کن در پایان زمان دم کشیدن اگر از چای کیسه‌ای استفاده نشده باشد، می‌توان برگ‌های آن را از آب جدا کرد.
 5. دم کردن: به منظور حفظ ماده اولیه (تانین) در چای بدون نیاز به ریختن تمام آن در فنجان‌ها، می‌توان از یک قوری دیگر استفاده نمود. بهترین نوع قوری دم کشیدن چای، جنس سفالی و غیر بلوری آن است؛ قوری‌های ایزیانگ بهترین نمونه بوده و به خاطر استفاده از گل سفال دارای کیفیت بالا در ساخت شان معروف هستند. قوری دم کنی چای عموماً از جنس چینی است تا گرما را در خود بهتر نگه دارد. قوری‌های ساخته شده بزرگتر قرن ۱۹ برای دم کردن چای، بسیار کمیاب و گران‌قیمت بودند. مصرف‌کنندگان مجرب اغلب تأکید می‌کنند که به هنگام دم کشیدن چای نباید آن را به هم زد یا جابجا کرد. (برخی اوقات این عمل را در بریتانیا «هم زدن» (winding) گویند) که این عمل موجب کاهش رنگ چای خواهد شد اما احتمالاً اسید تانیک (tannic acid) هم از آن خارج می‌شود که همان کاری می‌کند که جوشیدن طولانی آن با چای خواهد نمود. به همین دلیل نباید با فشار دادن چای کیسه‌ای آخرین قطرات آن را گرفت؛ اگر چای پررنگ تری می‌خواهید باید از برگ‌های بیشتر چای استفاده شود.

افزودنیها[ویرایش]

افزودنی‌های متداول به چای شامل شکر یا عسل، لیمو، شیر، عصاره میوه جات است. برخی از کارشناسان از افزودن خامه به آن به دلیل تقویت بیش از حد طعم آن خودداری می‌کنند. آنچه از این قاعده مستثناست، استفاده از چای‌های بسیار مقوی همچون معجون چای جزایر فریزلند شرقی است. اما، تصور براین است که شیر مقدار ماده تانین باقی‌مانده را خنثی کرده و اسیدیته آن را کاهش می‌دهد.

زمانی که در چای از شیر استفاده می‌کنیم، برخی افراد به هنگام استفاده از چای، شیر سرد را به چای اضافه می‌کنند؛ در اینجا چای را تباید جوشاند که در نتیجه موجب ایجاد امولسیون و طعم بهتر آن می‌شود.

از لحاظ اجتماعی ترتیب صحیح به این صورت است: چای، شکر، شیر، اما این روال پیش از ابداع یخچال رسم بوده‌است. اهمیتی ندارد که این روال تنها در قرن بیستم رایج شده باشد. مقدم بر این، لیوان‌های معمولی سفالی بکار رفته قادر به حفظ دمای چای نبوده‌اند، و از این جهت روال بر افزودن چای به شیر بوده‌است. این روال در مورد چینی ظریف (فراتاب) صادق نیست.

درابتدا افزودن شیر، چای را غلیظ‌تر می‌کند و شکر در آن سخت‌تر حل می‌شود در صورتی که مایع مزبور در فنجان داغ نباشد. علاوه براین، مقدار شیر مورد استفاده بطور طبیعی تعیین‌کننده رنگ چای است، از اینرو تا جایی شیر افزوده می‌شود که از آن رنگی مطلوب به دست آید. اگر اول شیر افزوده شود، تعیین نتیجه این کار بیشتر براساس حدس و گمان خواهد بود. البته، اگر چای در داخل یک لیوان دسته دار دم شود، زمانی که چای کیسه‌ای برداشته شد باید شیر به آن افزوده شود.

در نواحی سردسیر تر همچون مغولستان و نپال، کره برای تأمین انرژی و کالری بدن به آن افزوده می‌شود. چای کره تبتی شامل نمک سنگی و کره گاو تبتی است، که پس از آن تقریباً همچون ظرف کره‌گیری (خیک)، آن را به شدت هم زده و تکان می‌دهند. طعم این نوشیدنی بیشتر شبیه یک آبگوشت پرملات می‌شود تا چای، و ممکن است افرادی که عادت به نوشیدن آن ندارند با دیده اغماض آن را دارای طعمی مطلوب بیان کنند.

در بریتانیای کبیر، افزودن شیر در ابتدای تهیه آن از لحاظ تاریخی یک روش منسوب به طبقه پایینتر جامعه برای تهیه چای است؛ طبقات بالاتر جامعه همیشه بعد از آن شیر به آن می‌افزایند. ریشه این تفاوت را چنین می‌توان بیان نمود که لیوان‌های دسته دار کمتر مرغوب سفالی طبقه کارگر ممکن است بشکند اگر چای جوشان و داغ بطور مستقیم به آن‌ها افزوده شود، درحالی که فنجان‌های چینی لعاب‌دار طبقه بالای اجتماعی نمی‌شکند. هم اکنون، انتخاب این روش بیشتر می‌تواند به سلیقه و ترجیح شخصی مربوط شود.

روغن درخت چای ضد جوش که بر طیف وسیعی از باکتری‌ها و قارچ‌ها اثر کرده و با از بین بردن باکتری‌های مولد جوش‌های جوانی به رفع ان کمک شایانی می‌نماید. از محسنات تی تری اویل طبیعی بودن و در نتیجه عدم ایجاد التهاب می‌باشد. آلوئه ورا دارای اثرات متعددی نظیر مهار رشد باکتری‌ها و در نتیجه مقابله با تشکیل آکنه و کمک به بهبود آن، التیام اثرات سوء ناشی از قرارگرفتن در معرض آفتاب، بهبود زخم‌ها و تحریک سنتز کلاژن و الاستین می‌باشد. گلیسیرین موجود در این فراورده یک نرم‌کننده بسیار قوی بوده و ویتامین E موجود در این محصول آنتی‌اکسیدانی قوی بوده و از تشکیل رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌نماید.

 • شامپو چای سبز

چای سبز برگ‌های خشک گیاه کاملیا سینن سیز است که خواص همچنین خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن نسبت به ویتامین ای و سی به ترتیب ۱۰۰–۲۵ برابر بیشتر است. امروزه دانشمندان دریافته‌اند که کاتچین اختصاصی چای سبز یا اپی گالوکاتچین -۳- گالات می‌تواند تولید و فعالیت‌های بیولوژیکی هورمونهای جنسی را تعدیل کند و در نتیجه کاهش فعالیت هورمونهای جنسی و تجویز اپی گالوکاتچین -۳- گالات برای درمان مشکلات مرتبط هورمونی مانند طاسی در ریزش مو مفید می‌باشد. چای سبز همچنین از عملکرد آنزیم Caspase ۱۴ جلوگیری می‌کند و در از بین بردن شوره سر نقش ویژه‌ای دارد؛ لذا با استفاده از شامپو چای سبز به جلوگیری از ریزش مو، کاهش چربی بیش از حد مو و در درمان شوره سر خود کمک کنید. اثرات شگرف شامپو چای سبز در رشد مو پس از ۶ تا ۱۲ ماه قابل مشاهده خواهد بود.

بسته‌بندی[ویرایش]

کیسه‌های چای[ویرایش]

برگ‌های چای را در داخل کیسه کوچک (معمولاً کاغذی) (tea bag) بسته‌بندی می‌کنند. امروزه، تولید چای کیسه‌ای برای بسیاری از مردم کار آسان و متداولی است. اما چون ضایعات و خاک حاصل از فرآوری جدید چای نیز در بیشتر چای‌های کیسه وجود دارد، از نظر بیشتر طرفداران چای، این روش دارای طعم و کیفیت پایینی است. کاغذ مورد استفاده در کیسه چای نیز ممکن است دارای مزه خاصی باشد که از طعم اصلی چای بکاهد.

دلایل دیگری که به عنوان علت نامرغوب بودن طعم چای کیسه‌ای مطرح می‌شود عبارتند از:
 • چای خشک، به سرعت طعم خود را در معرض هوا از دست می‌دهد. بیشتر چای‌های کیسه‌ای (اما نه همه آنها) دارای برگ‌های خرده شده‌ای هستند که نسبت بالای فضای سطح اشغال شده به حجم این برگ‌ها در کیسه‌های چای آن‌ها را بیشتر در معرض هوا قرار می‌دهد، و بنابراین سبب می‌شود تا آن‌ها زودتر بیات شوند. برگ‌های سبز چای ممکن است دارای اندازه‌های بزرگ‌تری باشد و کلاً دست نخورده و بدون نقص باقی بماند.
 • پهن کردن برگ‌ها در این کیسه‌ها روغن‌های چاشنی‌دار آن را خارج می‌سازد.
 • برگ سبز چای مرغوب به صورت آکبند بسته‌بندی می‌شود.

چای متراکم (فشرده)[ویرایش]

مقدار فراوان چای را نیز می‌توان برای انبار کردن و نگهداری جهت رسیدن به کیفیت مطلوب، متراکم نمود. معمولاً چای پوئر را فشرده نموده و سپس با یک کارد کوچک برگ‌های آن را از هم باز می‌کنند. بیشتر اوقات چای فشرده را نسبت به برگ سبز چای برای مدت طولانی‌تری می‌توان انبار نمود.

قالب‌های چای[ویرایش]

یکی از جدیدترین اشکال مصرف چای، به عنوان نمونه دیگری از چای کیسه‌ای، چای قالبی است.

چای قالبی ابتدا در اوسط دهده ۱۹۹۰ در هلند ابداع شد، که در آن کشور شرکتی به نام (Venezia Trading)، یک قالب چای به نام تیکولینو تولید نمود. تیکولینو به عنوان قالب‌های جداگانه چای ساخته می‌شود که در آن فناوری دم کردن برگ‌های چای در داخل کارخانه با آزاد شدن طعم و عطر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چای فوری[ویرایش]

در زمان‌های اخیر، چای‌های فوری همچون قهوه فوری خشک و منجمد، رایج شده‌است. چای فوری در دهه ۱۹۳۰ ابداع شد، اما تا اواخر دهه ۱۹۵۰ جنبه بازرگانی و تجاری پیدا نکرد، و تنها تا همین زمان اخیر بوده که متداول شده‌است. این محصولات با افزودن چاشنی‌هایی همچون وانیل، عسل یا میوه عرضه می‌شود، و همچنین می‌تواند شامل شیرخشک هم باشد. محصولات مشابهی نیز برای چای سرد فوری وجود دارد که به دلیل سهولت مصرف خود نیازی به آب جوش ندارد. کارشناسان چای به این محصولات به دلیل فداکردن گوارایی طعم چای در برابر سهولت مصرف آن، انتقاد می‌نمایند.

انبارسازی[ویرایش]

انبار کردن چای برای حفظ طعم چای خالص ضروری است. چون چای بسیار آسان رطوبت و بوهای محیط را جذب می‌کند لذا لازم است تا آن را در انواع کانتینرهایی نگهداری کنند که از بوهای تند به دور باشد. یک روش نگهداری مقادیر کم برگ سبز چای، نگهداری در ظرف حلبی یا شیشه‌ای است. این ظروف با دور نگهداشتن چای از رطوبت و نیز بوهای خارجی، موجب حفظ طعم اصلی چای می‌شوند. روش‌های دیگر برای نگهداری چای شامل قراردادن چای در کیسه‌های آکبند است. به هنگام انبارسازی چای باید آن را از نور خورشید، بوهای تند، و رطوبت دور نگهداشت. برای مقادیر بیشتر چای بهتر آنست که آن را داخل یک کانتینر سردکن (مبرد) قراردهند. ابتدا چای را داخل یک لفاف کاغذی قهوه‌ای رنگ بپیچید و سپس آن کاغذ را برای دور نگهداشتن چای از رطوبت درون کاغذهای قهوه‌ای رنگ دیگر دوباره لفافه بندی کند. بعد چای را داخل کانتینر کولر دار قرار دهید که چیزی به جز چای درون آن نیست و به خوبی هم در آن بسته می‌شود. سپس چای را به مکانی سرد به دور از رطوبت و بو منتقل سازید. طول زمانی که شما می‌توانید چای را درآن مدت انبار کنید به نوع آن بستگی دارد. برخی چای‌ها همچون گل چای درطول یکماه یا همین حدود، خراب می‌شوند، اما گروه دیگر ممکنست طی گذشت زمان بهتر نیز بشوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگاره‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Fuller, Thomas (21 April 2008). "A Tea From the Jungle Enriches a Placid Village". The New York Times. New York. p. A8. 
 2. Tea. Encarta. Archived from the original on 8 March 2008. Retrieved 23 July 2008. 
 3. فرهنگ فارسی عمید، حسن عمید، تهران، انتشارات امیرکبیر، چاپ هجدهم ۱۳۶۲
 4. نویسنده :آرند فولرز، کتاب:چای، نشر ققنوس 1381
 5. دریابندری، کتاب مستطاب آشپزی، ۴۳۷.
 6. “ČĀY – Encyclopaedia Iranica”. Encyclopædia Iranica. 1963-01-17. Retrieved 2015-05-01. 
 7. دریابندری، کتاب مستطاب آشپزی، ۴۳۷.
 8. «چای هندی صادراتی به ایران سمی است». آفتاب. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۲. 
 9. Graham H. N. ;؛ ترکیب، مصرف، و خصوصیت شیمیایی پلی فنل؛ داروی مهار بیماری ۲۱(۳):۳۳۴–۵۰ (۱۹۹۲).

منابع[ویرایش]

 • چای، ابرار اقت‍صادی، (۱۲ مرداد ۱۳۸۳): ص ۲۶.
 • دکتر، رویحه، امین، (التداوی بالأعشاب) ، دارالقلم، بیروت، لبنان، چاپ ششم. انتشار سال ۱۹۸۱ میلادی به (عربی).
 • دکتر:عرموش، هانی، “ (فوائد الشای) “، چاپ: دارالنفائس، بیروت. لبنان. ۱۰۰۶ میلادی.
 • وب‌گاه سیمرغ، دانشنامه رشد، ریدرز دایجست، مترجم از ریدرز دایجست: اختر بهرامی، شیدا شیدایی فر
 • دریابندری، نجف. «بیست و چهارم». محمد زهرایی. در کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز. ج. اول. به کوشش فهیمه راستکار. نشر کارنامه، فروردین ۱۳۹۱. ص ۴۳۷ تا ۴۴۳. شابک ‎۱-۰۱۰-۴۳۱-۹۶۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Tea
Longjing green tea infused in a gaiwan
Longjing green tea being infused in a gaiwan
Type Hot or cold beverage
Country of origin China[1]
Introduced First recorded in China in 59 BC, though probably originated earlier.[2]
Tea plant (Camellia sinensis) from Köhler's Medicinal Plants, 1897
Tea plant

Tea (Hokkien: ) is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured leaves of the Camellia sinensis, an evergreen shrub (bush) native to Asia.[3] After water, it is the most widely consumed drink in the world.[4] There are many different types of tea; some, like Darjeeling and Chinese greens, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour,[5] while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral or grassy notes.

Tea originated in Southwest China, where it was used as a medicinal drink.[6] It was popularized as a recreational drink during the Chinese Tang dynasty, and tea drinking spread to other East Asian countries. Portuguese priests and merchants introduced it to Europe during the 16th century.[7] During the 17th century, drinking tea became fashionable among Britons, who started large-scale production and commercialization of the plant in India to bypass the Chinese monopoly. Combined, China and India supplied 62% of the world's tea in 2016.

The term herbal tea refers to drinks not made from Camellia sinensis: infusions of fruit, leaves, or other parts of the plant, such as steeps of rosehip, chamomile, or rooibos. These are sometimes[8] called tisanes or herbal infusions to prevent confusion with tea made from the tea plant.

Etymology

The Chinese character for tea is , originally written with an extra stroke as (pronounced , used as a word for a bitter herb), and acquired its current form during the Tang Dynasty.[9][10][11] The word is pronounced differently in the different varieties of Chinese, such as chá in Mandarin, zo and dzo in Wu Chinese, and ta and te in Min Chinese.[12] One suggestion is that the different pronunciations may have arisen from the different words for tea in ancient China, for example (荼) may have given rise to ;[13] historical phonologists however argued that the cha, te and dzo all arose from the same root with a reconstructed pronunciation dra, which changed due to sound shift through the centuries.[14] There were other ancient words for tea, though ming () is the only other one still in common use.[14][15] It has been proposed that the Chinese words for tea, tu, cha and ming, may have been borrowed from the Austro-Asiatic languages of people who inhabited southwest China; cha for example may have been derived from an archaic Austro-Asiatic root *la, meaning "leaf".[16]

Most Chinese languages, such as Mandarin and Cantonese, pronounce it along the lines of cha, but Hokkien and Teochew Chinese varieties along the Southern coast of China pronounce it like teh. These two pronunciations have made their separate ways into other languages around the world.[17]

Starting in the early 17th century, the Dutch played a dominant role in the early European tea trade via the Dutch East India Company.[18] The Dutch borrowed the word for "tea" (thee) from Min Chinese, either through trade directly from Hokkien speakers in Formosa where they had established a port, or from Malay traders in Bantam, Java.[19] The Dutch then introduced to other European languages this Min pronunciation for tea, including English tea, French thé, Spanish , and German Tee.[20] This pronunciation is also the most common form worldwide.[21] The Cha pronunciation came from the Cantonese chàh of Guangzhou (Canton) and the ports of Hong Kong and Macau, which were also major points of contact, especially with the Portuguese traders who settled Macau in the 16th century. The Portuguese adopted the Cantonese pronunciation "chá", and spread it to India.[19] However, the Korean and Japanese pronunciations of cha were not from Cantonese, but were borrowed into Korean and Japanese during earlier periods of Chinese history.

A third form, the increasingly widespread chai, came from Persian چای [t͡ʃɒːi] chay. Both the châ and chây forms are found in Persian dictionaries.[22] They are derived from the Northern Chinese pronunciation of chá,[23] which passed overland to Central Asia and Persia, where it picked up the Persian grammatical suffix -yi before passing on to Russian as чай ([tɕæj], chay), Arabic as شاي (pronounced shay [ʃæiː] due to the lack of a /t͡ʃ/ sound in Arabic), Urdu as چائے chay, Hindi as चाय chāy, Turkish as çay, etc.[24] The few exceptions of words for tea that do not fall into the three broad groups of te, cha and chai are mostly from the minor languages from the botanical homeland of the tea plant from which the Chinese words for tea might have been borrowed originally.[14] English has all three forms: cha or char (both pronounced /ɑː/), attested from the 16th century; tea, from the 17th; and chai, from the 20th. However, the form chai refers specifically to a black tea mixed with honey, spices and milk in contemporary English.[25]

Origin and history

A 19th-century Japanese painting depicting Shennong: Chinese legends credit Shennong with the invention of tea.[26]

Tea plants are native to East Asia, and probably originated in the borderlands of north Burma and southwestern China.[27]

There appears to have been at least three separate domestication events of tea and possibly four.

 • Chinese (small leaf) tea
 • Chinese Western Yunnan Assam (large leaf) tea
  • Indian Assam (large leaf) tea
 • Chinese Southern Yunnan Assam (large leaf) tea

Chinese (small leaf) type tea (C. sinensis var. sinensis) may have originated in southern China possibly with hybridization of unknown wild tea relatives. However, since there are no known wild populations of this tea, the precise location of its origin is speculative.[28][29]

Given their genetic differences forming distinct clades, Chinese Assam type tea (C. sinensis var. assamica) may have two different parentages – one being found in southern Yunnan (Xishuangbanna, Pu'er City) and the other in western Yunnan (Lincang, Baoshan). Many types of Southern Yunnan assam tea have been hybridized with the closely related species Camellia taliensis. Unlike Southern Yunnan Assam tea, Western Yunnan Assam tea shares many genetic similarities with Indian Assam type tea (also C. sinensis var. assamica). Thus, Western Yunnan Assam tea and Indian Assam tea both may have originated from the same parent plant in the area where southwestern China, Indo-Burma, and Tibet meet. However, as the Indian Assam tea shares no haplotypes with Western Yunnan Assam tea, Indian Assam tea is likely to have originated from an independent domestication. Some Indian Assam tea appears to have hybridized with the species Camellia pubicosta.[28][29]

Assuming a generation of 12 years, Chinese small leaf tea is estimated to have diverged from Assam tea around 22,000 years ago while Chinese Assam tea and Indian Assam tea diverged 2,800 years ago. The divergence of Chinese small leaf tea and Assam tea would correspond to the last glacial maximum.[28][29]

Tea drinking may have begun in the Yunnan region during the Shang Dynasty in China, when it was used for medicinal purposes. It is also believed that in Sichuan, "people began to boil tea leaves for consumption into a concentrated liquid without the addition of other leaves or herbs, thereby using tea as a bitter yet stimulating drink, rather than as a medicinal concoction."[6]

Chinese legends attribute the invention of tea to the mythical Shennong (in central and northern China) in 2737 BC although evidence suggests that tea drinking may have been introduced from the southwest of China (Sichuan/Yunnan area).[26] The earliest written records of tea come from China. The word appears in the Shijing and other ancient texts to signify a kind of "bitter vegetable" (苦菜), and it is possible that it referred to a number of different plants such as sowthistle, chicory, or smartweed,[30] as well as tea.[14] In the Chronicles of Huayang, it was recorded that the Ba people in Sichuan presented tu to the Zhou king. The state of Ba and its neighbour Shu were later conquered by the Qin, and according to the 17th century scholar Gu Yanwu who wrote in Ri Zhi Lu (日知錄): "It was after the Qin had taken Shu that they learned how to drink tea."[2] Another possible early reference to tea is found in a letter written by the Qin Dynasty general Liu Kun who requested that some "real tea" to be sent to him.[31]

The earliest known physical evidence[32] of tea was discovered in 2016 in the mausoleum of Emperor Jing of Han in Xi'an, indicating that tea from the genus Camellia was drunk by Han Dynasty emperors as early as the 2nd century BC.[33] The Han dynasty work "The Contract for a Youth", written by Wang Bao in 59 BC,[34] contains the first known reference to boiling tea. Among the tasks listed to be undertaken by the youth, the contract states that "he shall boil tea and fill the utensils" and "he shall buy tea at Wuyang".[2] The first record of tea cultivation is also dated to this period (the reign of Emperor Xuan of Han), during which tea was cultivated on Meng Mountain (蒙山) near Chengdu.[35] Another early credible record of tea drinking dates to the third century AD, in a medical text by Hua Tuo, who stated, "to drink bitter t'u constantly makes one think better."[36] However, before the mid-8th century Tang dynasty, tea-drinking was primarily a southern Chinese practice.[37] It became widely popular during the Tang Dynasty, when it was spread to Korea, Japan, and Vietnam.

Through the centuries, a variety of techniques for processing tea, and a number of different forms of tea, were developed. During the Tang dynasty, tea was steamed, then pounded and shaped into cake form,[38] while in the Song dynasty, loose-leaf tea was developed and became popular. During the Yuan and Ming dynasties, unoxidized tea leaves were first pan-fried, then rolled and dried, a process that stops the oxidation process that turns the leaves dark, thereby allowing tea to remain green. In the 15th century, oolong tea, in which the leaves were allowed to partially oxidize before pan-frying, was developed.[37] Western tastes, however, favoured the fully oxidized black tea, and the leaves were allowed to oxidize further. Yellow tea was an accidental discovery in the production of green tea during the Ming dynasty, when apparently sloppy practices allowed the leaves to turn yellow, but yielded a different flavour as a result.[39]

Tea-weighing station north of Batumi, Russian Empire before 1915

Tea was first introduced to Portuguese priests and merchants in China during the 16th century, at which time it was termed chá.[7] The earliest European reference to tea, written as Chiai, came from Delle navigationi e viaggi written by a Venetian, Giambattista Ramusio, in 1545.[40] The first recorded shipment of tea by a European nation was in 1607 when the Dutch East India Company moved a cargo of tea from Macao to Java, then two years later, the Dutch bought the first assignment of tea which was from Hirado in Japan to be shipped to Europe.[41] Tea became a fashionable drink in The Hague in the Netherlands, and the Dutch introduced the drink to Germany, France and across the Atlantic to New Amsterdam (New York).[42]

The first record of tea in English came from a letter written by Richard Wickham, who ran an East India Company office in Japan, writing to a merchant in Macao requesting "the best sort of chaw" in 1615. Peter Mundy, a traveller and merchant who came across tea in Fujian in 1637, wrote, "chaa — only water with a kind of herb boyled in it ".[43][44] Tea was sold in a coffee house in London in 1657, Samuel Pepys tasted tea in 1660, and Catherine of Braganza took the tea-drinking habit to the British court when she married Charles II in 1662. Tea, however, was not widely consumed in Britain until the 18th century, and remained expensive until the latter part of that period. British drinkers preferred to add sugar and milk to black tea, and black tea overtook green tea in popularity in the 1720s.[45] Tea smuggling during the 18th century led to the general public being able to afford and consume tea. The British government removed the tax on tea, thereby eliminating the smuggling trade by 1785.[46] In Britain and Ireland, tea was initially consumed as a luxury item on special occasions, such as religious festivals, wakes, and domestic work gatherings. The price of tea in Europe fell steadily during the 19th century, especially after Indian tea began to arrive in large quantities; by the late 19th century tea had become an everyday beverage for all levels of society.[47] The popularity of tea also informed a number of historical events – the Tea Act of 1773 provoked the Boston Tea Party that escalated into the American Revolution, and the need to address the issue of British trade deficit caused by the demand for Chinese tea led to a trade in opium that resulted in the Opium Wars.[48]

Chinese small leaf type tea was introduced into India in 1836 by the British in an attempt to break the Chinese monopoly on tea.[49] In 1841, Archibald Campbell brought seeds of Chinese tea from the Kumaun region and experimented with planting tea in Darjeeling. The Alubari tea garden was opened in 1856 and Darjeeling tea began to be produced.[50] In 1848, Robert Fortune was sent by the East India Company on a mission to China to bring the tea plant back to Great Britain. He began his journey in high secrecy as his mission occurred in the lull between the Anglo-Chinese First Opium War (1839–1842) and Second Opium War (1856–1860).[51] The Chinese tea plants he brought back were introduced to the Himalayas, though most did not survive. The British had discovered that a different variety of tea was endemic to Assam and the northeast region of India and that it was used by the local Singpho people, and these were then grown instead of the Chinese tea plant and then were subsequently hybridized with Chinese small leaf type tea as well as likely closely related wild tea species. Using the Chinese planting and cultivation techniques, the British launched a tea industry by offering land in Assam to any European who agreed to cultivate it for export.[49] Tea was originally consumed only by anglicized Indians; however, it became widely popular in India in the 1950s because of a successful advertising campaign by the India Tea Board.[49]

Cultivation and harvesting

Tea plantation workers in Sri Lanka, 2009
Tea Garden at Munnar Kerala, India

Camellia sinensis is an evergreen plant that grows mainly in tropical and subtropical climates.[52] Some varieties can also tolerate marine climates and are cultivated as far north as Cornwall in England,[53] Perthshire in Scotland,[54] Washington state in the United States,[55] and Vancouver Island in Canada.[56] In the Southern Hemisphere, tea is grown as far south as Hobart on the Australian island of Tasmania[57][58] and Waikato in New Zealand.[59]

Tea plants are propagated from seed and cuttings; about 4 to 12 years are needed for a plant to bear seed and about three years before a new plant is ready for harvesting.[52] In addition to a zone 8 climate or warmer, tea plants require at least 127 cm (50 in) of rainfall a year and prefer acidic soils.[60] Many high-quality tea plants are cultivated at elevations of up to 1,500 m (4,900 ft) above sea level. Though at these heights the plants grow more slowly, they acquire a better flavour.[61]

Two principal varieties are used: Camellia sinensis var. sinensis, which is used for most Chinese, Formosan and Japanese teas, and C. sinensis var. assamica, used in Pu-erh and most Indian teas (but not Darjeeling). Within these botanical varieties, many strains and modern clonal varieties are known. Leaf size is the chief criterion for the classification of tea plants, with three primary classifications being,[62] Assam type, characterised by the largest leaves; China type, characterised by the smallest leaves; and Cambodian type, characterised by leaves of intermediate size. The Cambod type tea (C. assamica subsp. lasiocaly) was originally considered a type of assam tea. However, later genetic work showed that it is a hybrid between Chinese small leaf tea and assam type tea.[63] Darjeeling tea also appears to be hybrids between Chinese small leaf tea and assam type tea.[64]

A tea plant will grow into a tree of up to 16 m (52 ft) if left undisturbed,[52] but cultivated plants are generally pruned to waist height for ease of plucking. Also, the short plants bear more new shoots which provide new and tender leaves and increase the quality of the tea.[65]

Only the top 1–2 inches of the mature plant are picked. These buds and leaves are called 'flushes'.[66] A plant will grow a new flush every seven to 15 days during the growing season. Leaves that are slow in development tend to produce better-flavoured teas.[52]

Pests of tea include mosquito bugs of the genus Helopeltis (which are true bugs that must not be confused with the dipteran) that can tatter leaves, so they may be sprayed with insecticides. In addition, there may be Lepidopteran leaf feeders and various tea diseases.

Chemical composition

Caffeine constitutes about 3% of tea's dry weight, translating to between 30 mg and 90 mg per 8-oz (250-ml) cup depending on type, brand,[67] and brewing method.[68] A study found that the caffeine content of 1 g of black tea ranged from 22 to 28 mg, while the caffeine content of 1 g of green tea ranged from 11 to 20 mg, reflecting a significant difference.[69]

Fresh tea leaves in various stages of growth;

The astringency in tea can be attributed to the presence of polyphenols. These are the most abundant compounds in tea leaves, making up 30-40% of their composition.[70]

Tea also contains small amounts of theobromine and theophylline, which are stimulants, and xanthines similar to caffeine.[71]

Because of modern environmental pollution, fluoride and aluminium also sometimes occur in tea. Certain types of brick tea made from old leaves and stems have the highest levels.[72]

Black and green teas contain no essential nutrients in significant amounts, with the exception of the dietary mineral, manganese at 0.5 mg per cup or 26% of the Daily Value.[73] Tea leaves contain diverse polyphenols, including flavonoids, epigallocatechin gallate (commonly noted as EGCG) and other catechins.[74][75]

It has been suggested that green and black tea may protect against cancer[76] or other diseases such as obesity[77] or Alzheimer's disease,[78] but the compounds found in green tea have not been conclusively demonstrated to have any effect on human diseases.[79][80] One human study demonstrated that regular consumption of black tea over four weeks had no beneficial effect in lowering blood cholesterol levels.[81]

Physically speaking, tea has properties of both a solution and a suspension. It is a solution of all the water-soluble compounds that have been extracted from the tea leaves, such as the polyphenols and amino acids, but is a suspension when all of the insoluble components are considered, such as the cellulose in the tea leaves.[82]

Processing and classification

Teas of different levels of oxidation (L to R): green, yellow, oolong, and black

Tea is generally divided into categories based on how it is processed.[83] At least six different types are produced:

 • White: wilted and unoxidized;
 • Yellow: unwilted and unoxidized but allowed to yellow;
 • Green: unwilted and unoxidized;
 • Oolong: wilted, bruised, and partially oxidized;
 • Black: wilted, sometimes crushed, and fully oxidized; called (called 紅茶 [hóngchá], "red tea" in Chinese tea culture);
 • Post-fermented: green tea that has been allowed to ferment/compost (called 黑茶 [hēichá] "black tea" in Chinese tea culture).

After picking, the leaves of C. sinensis soon begin to wilt and oxidize unless immediately dried. An enzymatic oxidation process triggered by the plant's intracellular enzymes causes the leaves to turn progressively darker as their chlorophyll breaks down and tannins are released. This darkening is stopped at a predetermined stage by heating, which deactivates the enzymes responsible. In the production of black teas, halting by heating is carried out simultaneously with drying. Without careful moisture and temperature control during manufacture and packaging, growth of undesired molds and bacteria may make tea unfit for consumption.

Additional processing and additives

Common processing methods of tea leaves

After basic processing, teas may be altered through additional processing steps before being sold,[84] and is often consumed with additions to the basic tea leaf and water added during preparation or drinking. Examples of additional processing steps that occur before tea is sold are blending, flavouring, scenting, and decaffeination of teas. Examples of additions added at the point of consumption include milk, sugar and lemon.

Blending

Tea blending is the combination of different teas together to achieve the final product. Almost all tea in bags and most loose tea sold in the West is blended. Such teas may combine others from the same cultivation area or several different ones. The aim is to obtain consistency, better taste, higher price, or some combination of the three.

Flavouring

Flavoured and scented teas add new aromas and flavours to the base tea. Either through directly adding flavouring agents, such as bergamot (found in Earl Grey), vanilla, and spearmint. Or, because tea easily retains odours by placing it in close proximity to an aromatic ingredient to absorbs its aroma (as in traditional Jasmine tea)

Milk

Black tea is often taken with milk

The addition of milk to tea in Europe was first mentioned in 1680 by the epistolist Madame de Sévigné.[85] Many teas are traditionally drunk with milk in cultures where dairy products are consumed. These include Indian masala chai and British tea blends. These teas tend to be very hearty varieties of black tea which can be tasted through the milk, such as Assams, or the East Friesian blend. Milk is thought to neutralise remaining tannins and reduce acidity.[86][87] The Han Chinese do not usually drink milk with tea but the Manchus do, and the elite of the Qing Dynasty of the Chinese Empire continued to do so. Hong Kong-style milk tea is based on British colonial habits. Tibetans and other Himalayan peoples traditionally drink tea with milk or yak butter and salt. In Eastern European countries (Russia, Poland and Hungary) and in Italy, tea is commonly served with lemon juice. In Poland, tea with milk is called a bawarka ("Bavarian style"), and is often drunk by pregnant and nursing women. In Australia, tea with milk is white tea.

The order of steps in preparing a cup of tea is a much-debated topic, and can vary widely between cultures or even individuals. Some say it is preferable to add the milk before the tea, as the high temperature of freshly brewed tea can denature the proteins found in fresh milk, similar to the change in taste of UHT milk, resulting in an inferior-tasting beverage.[88] Others insist it is better to add the milk after brewing the tea, as black tea is often brewed as close to boiling as possible. The addition of milk chills the beverage during the crucial brewing phase, if brewing in a cup rather than using a pot, meaning the delicate flavour of a good tea cannot be fully appreciated. By adding the milk afterwards, it is easier to dissolve sugar in the tea and also to ensure the desired amount of milk is added, as the colour of the tea can be observed.[citation needed] Historically, the order of steps was taken as an indication of class: only those wealthy enough to afford good-quality porcelain would be confident of its being able to cope with being exposed to boiling water unadulterated with milk.[89] Higher temperature difference means faster heat transfer so the earlier milk is added the slower the drink cools. A 2007 study published in the European Heart Journal found certain beneficial effects of tea may be lost through the addition of milk.[90]

Preparation

Black tea

Popular varieties of black tea include Assam, Nepal, Darjeeling, Nilgiri, Rize, Keemun, and Ceylon teas.

Many of the active substances in black tea do not develop at temperatures lower than 90 °C (194 °F).[91] As a result, black tea in the West is usually steeped in water near its boiling point, at around 99 °C (210 °F).. Since boiling point drops with increasing altitude, it is difficult to brew black tea properly in mountainous areas.

Western black teas are usually brewed for about four minutes. In many regions of the world, however, actively boiling water is used and the tea is often stewed. In India, black tea is often boiled for fifteen minutes or longer to make Masala chai, as a strong brew is preferred. Tea is often strained while serving.

A food safety management group of the International Organization for Standardization (ISO) has published a standard for preparing a cup of tea (ISO 3103: Tea — Preparation of liquor for use in sensory tests), primarily intended for standardizing preparation for comparison and rating purposes.

Green tea

In regions of the world that prefer mild beverages, such as the Far East, green tea is steeped in water around 80 to 85 °C (176 to 185 °F). Regions such as North Africa or Central Asia prefer a bitter tea, and hotter water is used. In Morocco, green tea is steeped in boiling water for 15 minutes.

The container in which green tea is steeped is often warmed beforehand to prevent premature cooling. High-quality green and white teas can have new water added as many as five or more times, depending on variety, at increasingly higher temperatures.

Oolong tea

Oolong tea is brewed around 82 to 96 °C (185 to 205 °F), with the brewing vessel warmed before pouring the water. Yixing purple clay teapots are the traditional brewing-vessel for oolong tea which can be brewed multiple times from the same leaves, unlike green tea, seeming to improve with reuse. In the southern Chinese and Taiwanese Gongfu tea ceremony, the first brew is discarded, as it is considered a rinse of leaves rather than a proper brew.

Pu-erh tea

Pu-erh teas require boiling water for infusion. Some prefer to quickly rinse pu-erh for several seconds with boiling water to remove tea dust which accumulates from the ageing process, then infuse it at the boiling point (100 °C or 212 °F), and allow it to steep from 30 seconds to five minutes.

Cold brew and sun tea

While most tea is prepared using hot water, it is also possible to brew a beverage from tea using room temperature or cooled water. This requires longer steeping time to extract the key components, and produces a different flavor profile. Cold brews use about 1.5 times the tea leaves that would be used for hot steeping, and are refrigerated for 4–10 hours. The process of making cold brew tea is much simpler than that for cold brew coffee.

Cold brewing has some disadvantages compared to hot steeping. If the leaves or source water contain unwanted bacteria, they may flourish, whereas using hot water has the benefit of killing most bacteria. This is less of a concern in modern times and developed regions. Cold brewing may also allow for less caffeine to be extracted.

Sun tea is made by steeping the tea leaves in a jar of unheated tap water left in the sun. It does not get hot enough to kill bacteria present on the tea leaves or in the water, such as Alcaligenes viscolactis.[92]

Serving

To preserve the pretannin tea without requiring it all to be poured into cups, a second teapot may be used. The steeping pot is best unglazed earthenware; Yixing pots are the best known of these, famed for the high-quality clay from which they are made. The serving pot is generally porcelain, which retains the heat better. Larger teapots are a post-19th century invention, as tea before this time was very rare and very expensive.

Pouring from height

The flavour of the tea can also be altered by pouring it from different heights,[citation needed] resulting in varying degrees of aeration. The art of elevated pouring is used principally by people in Northern Africa (e.g. Morocco, Algeria, Mauritania, Libya and Western Sahara), but also in West Africa (e.g. Guinea, Mali, Senegal) and can enhance the flavour of the tea, but it is more likely a technique to cool the beverage[citation needed] destined to be consumed immediately. In certain cultures, the tea is given different names depending on the height from which it is poured.[citation needed]

In Southeast Asia, particularly in Singapore and Malaysia, the practice of pouring tea from a height has been refined further using black tea to which condensed milk is added, poured from a height from one cup to another several times in alternating fashion and in quick succession, to create a tea with entrapped air bubbles creating a frothy "head" in the cup. This beverage, teh tarik, literally, "pulled tea" (which has its origin as a hot Indian tea beverage), has a creamier taste than flat milk tea and is extremely popular in the region. Tea pouring in Malaysia has been further developed into an art form. Pouring from height in China is mainly done to entertain guests at the tea room or restaurant.

Tea culture

Masala chai from India with garnishes
Turkish tea served in typical small glass and corresponding plate
Iced tea with a slice of lemon

Tea may be consumed early in the day to heighten calm alertness; it contains L-theanine, theophylline, and bound caffeine[5] (sometimes called theine). Decaffeinated brands are also sold. While herbal teas are also referred to as tea, most of them do not contain leaves from the tea plant. While tea is the second most consumed beverage on Earth after water, in many cultures it is also consumed at elevated social events, such as the tea party.

Tea ceremonies have arisen in different cultures, such as the Chinese and Japanese traditions, each of which employs certain techniques and ritualised protocol of brewing and serving tea for enjoyment in a refined setting. One form of Chinese tea ceremony is the Gongfu tea ceremony, which typically uses small Yixing clay teapots and oolong tea.

In the United Kingdom, tea is consumed daily and often by a majority of people, and indeed is perceived as one of Britain's cultural beverages. It is customary for a host to offer tea to guests soon after their arrival. Tea is consumed both at home and outside the home, often in cafés or tea rooms. Afternoon tea with cakes on fine porcelain is a cultural stereotype. In southwest England, many cafés serve a cream tea, consisting of scones, clotted cream, and jam alongside a pot of tea. In some parts of Britain, 'tea' may also refer to the evening meal.

Ireland has long been one of the biggest per-capita consumers of tea in the world. The national average is four cups per person per day, with many people drinking six cups or more. Tea in Ireland is usually taken with milk or sugar and is slightly spicier and stronger than the traditional English blend. The two main brands of tea sold in Ireland are Lyons and Barry's. Irish breakfast tea is blended for sale in the United States.

Tea is prevalent in most cultures in the Middle East. In Arab culture, tea is a focal point for social gatherings.

Turkish tea is an important part of that country's cuisine, and is the most commonly consumed hot drink, despite the country's long history of coffee consumption. In 2004 Turkey produced 205,500 tonnes of tea (6.4% of the world's total tea production), which made it one of the largest tea markets in the world,[93] with 120,000 tons being consumed in Turkey, and the rest being exported.[94] In 2010 Turkey had the highest per capita consumption in the world at 2.7 kg.[95] As of 2013, the per-capita consumption of Turkish tea exceeds 10 cups per day and 13.8 kg per year.[96] Tea is grown mostly in Rize Province on the Black Sea coast.[97]

In Iranian culture, tea is so widely consumed, it is generally the first thing offered to a household guest.[98]

Russia has a long, rich tea history dating to 1638 when tea was introduced to Tsar Michael. Social gatherings were considered incomplete without tea, which was traditionally brewed in a samovar, and today 82% of Russians consume tea daily.

In Pakistan, both black and green teas are popular and are known locally as sabz chai and kahwah, respectively. The popular green tea called kahwah is often served after every meal in the Pashtun belt of Balochistan and in Khyber Pakhtunkhwa, which is where the Khyber Pass of the Silk Road is found. In central and southern Punjab and the metropolitan Sindh region of Pakistan, tea with milk and sugar (sometimes with pistachios, cardamom, etc.), commonly referred to as chai, is widely consumed. It is the most common beverage of households in the region. In the northern Pakistani regions of Chitral and Gilgit-Baltistan, a salty, buttered Tibetan-style tea is consumed.

In the transnational Kashmir region, which straddles the border between India and Pakistan, Kashmiri chai or noon chai, a pink, creamy tea with pistachios, almonds, cardamom, and sometimes cinnamon, is consumed primarily at special occasions, weddings, and during the winter months when it is sold in many kiosks.

Indian tea culture is strong – the drink is the most popular hot beverage in the country. It is consumed daily in almost all houses, offered to guests, consumed in high amounts in domestic and official surroundings, and is made with the addition of milk with or without spices, and usually sweetened. At homes it is sometimes served with biscuits to be dipped in the tea and eaten before consuming the tea. More often than not, it is drunk in "doses" of small cups (referred to as "Cutting" chai if sold at street tea vendors) rather than one large cup. On 21 April 2012, the Deputy Chairman of Planning Commission (India), Montek Singh Ahluwalia, said tea would be declared as national drink by April 2013.[99][100] The move is expected to boost the tea industry in the country. Speaking on the occasion, Assam Chief Minister Tarun Gogoi said a special package for the tea industry would be announced in the future to ensure its development.[101] The history of tea in India is especially rich.

In Burma (Myanmar), tea is consumed not only as hot drinks, but also as sweet tea and green tea known locally as laphet-yay and laphet-yay-gyan, respectively. Pickled tea leaves, known locally as laphet, are also a national delicacy. Pickled tea is usually eaten with roasted sesame seeds, crispy fried beans, roasted peanuts and fried garlic chips.

In Mali, gunpowder tea is served in series of three, starting with the highest oxidisation or strongest, unsweetened tea, locally referred to as "strong like death", followed by a second serving, where the same tea leaves are boiled again with some sugar added ("pleasant as life"), and a third one, where the same tea leaves are boiled for the third time with yet more sugar added ("sweet as love"). Green tea is the central ingredient of a distinctly Malian custom, the "Grin", an informal social gathering that cuts across social and economic lines, starting in front of family compound gates in the afternoons and extending late into the night, and is widely popular in Bamako and other large urban areas.

In the United States, 80% of tea is consumed as iced tea.[102] Sweet tea is native to the southeastern US, and is iconic in its cuisine.

Production

Tea production – 2016
Country Production (millions of tonnes)
 China
2.4
 India
1.3
 Kenya
0.5
 Sri Lanka
0.3
 Turkey
0.2
World
5.95
Source: FAOSTAT of the United Nations[103]

In 2016, global production of tea was about 6 million tonnes, led by China with 40% and India with 22% of the world total (table). Kenya, Sri Lanka, and Turkey were other major producers.[103]

The tea fields in the foothills of Gorreana, Azores Islands, Portugal: the only European region other than Georgia to support green tea production.

Economics

Tea factory in Taiwan

Tea is the most popular manufactured drink consumed in the world, equaling all others – including coffee, chocolate, soft drinks, and alcohol – combined.[4] Most tea consumed outside East Asia is produced on large plantations in the hilly regions of India and Sri Lanka, and is destined to be sold to large businesses. Opposite this large-scale industrial production are many small "gardens," sometimes minuscule plantations, that produce highly sought-after teas prized by gourmets. These teas are both rare and expensive, and can be compared to some of the most expensive wines in this respect.

India is the world's largest tea-drinking nation,[104] although the per capita consumption of tea remains a modest 750 grams per person every year. Turkey, with 2.5 kg of tea consumed per person per year, is the world's greatest per capita consumer.[105]

Labor and consumer safety problems

Multiple recent reports have found that most Chinese and Indian teas contain residues of banned toxic pesticides.[106][107][108][109]

Tea production in Kenya, Malawi, Rwanda, Tanzania, and Uganda has been reported to make use of child labor according to the U.S. Department of Labor's List of Goods Produced by Child Labor or Forced Labor[110] (a report on the worst forms of child labor).

Certification

Workers who pick and pack tea on plantations in developing countries can face harsh working conditions and may earn below the living wage.[111]

A number of bodies independently certify the production of tea. Tea from certified estates can be sold with a certification label on the pack. The most important certification schemes are Rainforest Alliance, Fairtrade, UTZ Certified, and Organic,[citation needed] which also certify other crops such as coffee, cocoa and fruit. Rainforest Alliance certified tea is sold by Unilever brands Lipton and PG Tips in Western Europe, Australia and the US. Fairtrade certified tea is sold by a large number of suppliers around the world. UTZ Certified announced a partnership in 2008 with Sara Lee brand Pickwick tea.

Production of organic tea has risen since its introduction in 1990 at Rembeng, Kondoli Tea Estate, Assam.[112] 6,000 tons of organic tea were sold in 1999.[113] About 75% of organic tea production is sold in France, Germany, Japan, the United Kingdom, and the United States.[citation needed]

Trade

In 2013, China – the world's largest producer of tea – exported 325,806 tonnes, or 14% of their total crop.[114] India exported 254,841 tonnes or 20% of their total production.[114]

In 2013, the largest importer of tea was the Russian Federation with 173,070 tonnes, followed by the United Kingdom, the United States, and Pakistan.[114]

Packaging

Tea bags

Tea bags

In 1907, American tea merchant Thomas Sullivan began distributing samples of his tea in small bags of Chinese silk with a drawstring. Consumers noticed they could simply leave the tea in the bag and reuse it with fresh tea. However, the potential of this distribution and packaging method would not be fully realised until later on. During World War II, tea was rationed in the United Kingdom. In 1953, after rationing in the UK ended, Tetley launched the tea bag to the UK and it was an immediate success.

The "pyramid tea bag" (or sachet), introduced by Lipton[115] and PG Tips/Scottish Blend in 1996,[116] attempts to address one of the connoisseurs' arguments against paper tea bags by way of its three-dimensional tetrahedron shape, which allows more room for tea leaves to expand while steeping.[citation needed] However, some types of pyramid tea bags have been criticised as being environmentally unfriendly, since their synthetic material is not as biodegradable as loose tea leaves and paper tea bags.[117]

Loose tea

A blend of loose-leaf black teas

The tea leaves are packaged loosely in a canister, paper bag, or other container such as a tea chest. Some whole teas, such as rolled gunpowder tea leaves, which resist crumbling, are sometimes vacuum packed for freshness in aluminised packaging for storage and retail. The loose tea must be individually measured for use, allowing for flexibility and flavor control at the expense of convenience. Strainers, tea balls, tea presses, filtered teapots, and infusion bags prevent loose leaves from floating in the tea and over-brewing. A traditional method uses a three-piece lidded teacup called a gaiwan, the lid of which is tilted to decant the tea into a different cup for consumption.

Compressed tea

Compressed tea (such as Pu-erh) is produced for convenience in transport, storage, and ageing. It can usually be stored longer without spoilage than loose leaf tea.

Compressed tea is prepared by loosening leaves from the cake using a small knife, and steeping the extracted pieces in water. During the Tang dynasty, as described by Lu Yu, compressed tea was ground into a powder, combined with hot water, and ladled into bowls, resulting in a "frothy" mixture.[118] In the Song dynasty, the tea powder would instead be whisked with hot water in the bowl. Although no longer practiced in China today, the whisking method of preparing powdered tea was transmitted to Japan by Zen Buddhist monks, and is still used to prepare matcha in the Japanese tea ceremony.[119]

Compressed tea was the most popular form of tea in China during the Tang dynasty.[120] By the beginning of the Ming dynasty, it had been displaced by loose leaf tea.[121] It remains popular, however, in the Himalayan countries and Mongolian steppes. In Mongolia, tea bricks were ubiquitous enough to be used as a form of currency. Among Himalayan peoples, compressed tea is consumed by combining it with yak butter and salt to produce butter tea.[122]

Instant tea

"Instant tea", similar to freeze-dried instant coffee and an alternative to brewed tea, can be consumed either hot or cold. Instant tea was developed in the 1930s, with Nestlé introducing the first commercial product in 1946, while Redi-Tea debuted instant iced tea in 1953.

Delicacy of flavour is sacrificed for convenience. Additives such as chai, vanilla, honey or fruit, are popular, as is powdered milk.

During the Second World War British and Canadian soldiers were issued an instant tea known as "Compo" in their Composite Ration Packs. These blocks of instant tea, powdered milk, and sugar were not always well received. As Royal Canadian Artillery Gunner, George C Blackburn observed:

But, unquestionably, the feature of Compo rations destined to be remembered beyond all others is Compo tea...Directions say to "sprinkle powder on heated water and bring to the boil, stirring well, three heaped teaspoons to one pint of water."

Every possible variation in the preparation of this tea was tried, but...it always ended up the same way. While still too hot to drink, it is a good-looking cup of strong tea. Even when it becomes just cool enough to be sipped gingerly, it is still a good-tasting cup of tea, if you like your tea strong and sweet. But let it cool enough to be quaffed and enjoyed, and your lips will be coated with a sticky scum that forms across the surface, which if left undisturbed will become a leathery membrane that can be wound around your finger and flipped away...[123]

Bottled and canned tea

Canned tea is sold prepared and ready to drink. It was introduced in 1981 in Japan.

The first bottled tea introduced by Indonesian tea company PT. Sinar Sosro in 1969 with brand name Teh Botol Sosro (or Sosro bottled tea).[124]

In 1983, Swiss-based Bischofszell Food Ltd., was the first company to bottle iced tea on an industrial scale.[125]

Storage

Storage conditions and type determine the shelf life of tea. Black tea's is greater than green's. Some, such as flower teas, may last only a month or so. Others, such as pu-erh, improve with age.

To remain fresh and prevent mold, tea needs to be stored away from heat, light, air, and moisture. Tea must be kept at room temperature in an air-tight container. Black tea in a bag within a sealed opaque canister may keep for two years. Green tea deteriorates more rapidly, usually in less than a year. Tightly rolled gunpowder tea leaves keep longer than the more open-leafed Chun Mee tea.

Storage life for all teas can be extended by using desiccant or oxygen-absorbing packets, vacuum sealing, or refrigeration in air-tight containers (except green tea, where discrete use of refrigeration or freezing is recommended and temperature variation kept to a minimum).[126]


Gallery

See also

References

 1. ^ Fuller, Thomas (21 April 2008). "A Tea From the Jungle Enriches a Placid Village". The New York Times. New York. p. A8. 
 2. ^ a b c Mair & Hoh 2009, pp. 29–30.
 3. ^ Martin, p. 8
 4. ^ a b Macfarlane, Alan; Macfarlane, Iris (2004). The Empire of Tea. The Overlook Press. p. 32. ISBN 1-58567-493-1. 
 5. ^ a b Penelope Ody (2000). Complete Guide to Medicinal Herbs. New York, NY: Dorling Kindersley Publishing. p. 48. ISBN 0-7894-6785-2. 
 6. ^ a b Heiss & Heiss 2007, pp. 6–7.
 7. ^ a b Bennett Alan Weinberg; Bonnie K. Bealer (2001). The World of Caffeine: The Science and Culture of the World's Most Popular Drug. Psychology Press. p. 63. ISBN 978-0-415-92722-2. 
 8. ^ "Google Ngram Viewer". Books.google.com. Retrieved 2018-05-30. 
 9. ^ Albert E. Dien (2007). Six Dynasties Civilization. Yale University Press. p. 362. ISBN 978-0-300-07404-8. 
 10. ^ Bret Hinsch (2011). The ultimate guide to Chinese tea. ISBN 9789744801296. 
 11. ^ Nicola Salter (2013). Hot Water for Tea. ArchwayPublishing. p. 4. ISBN 978-1-60693-247-6. 
 12. ^ Peter T. Daniels, ed. (1996). The World's Writing Systems. Oxford University Press. p. 203. ISBN 978-0-19-507993-7. 
 13. ^ Keekok Lee (2008). Warp and Weft, Chinese Language and Culture. Eloquent Books. p. 97. ISBN 978-1-60693-247-6. 
 14. ^ a b c d Mair & Hoh 2009, pp. 264–265.
 15. ^ "Why we call tea "cha" and "te"?", Hong Kong Museum of Tea Ware 
 16. ^ Mair & Hoh 2009, pp. 265–267.
 17. ^ Dahl, Östen. "Feature/Chapter 138: Tea". The World Atlas of Language Structures Online. Max Planck Digital Library. Retrieved 4 June 2008. 
 18. ^ Chrystal, Paul (2014-10-17). Tea: A Very British Beverage. ISBN 9781445633602. 
 19. ^ a b Sebastião Rodolfo Dalgado, Anthony Xavier Soares (June 1988). Portuguese Vocables in Asiatic Languages: From the Portuguese Original of Monsignor Sebastiao Rodolfo Dalgado, Volume 1. South Asia Books. pp. 94–95. ISBN 978-8120604131. 
 20. ^ "Tea". Online Etymology Dictionary. Retrieved 29 June 2012.
 21. ^ Mair & Hoh 2009, pp. 262.
 22. ^ Mair & Hoh 2009, p. 263.
 23. ^ "Chai". American Heritage Dictionary. Archived from the original on 18 February 2014. Chai: A beverage made from spiced black tea, honey, and milk. ETYMOLOGY: Ultimately from Chinese (Mandarin) chá. 
 24. ^ "tea". Online Etymology Dictionary. The Portuguese word (attested from 1550s) came via Macao; and Rus. chai, Pers. cha, Gk. tsai, Arabic shay, and Turk. çay all came overland from the Mandarin form. 
 25. ^ "Definition of CHAI". www.merriam-webster.com. Retrieved 7 April 2016. 
 26. ^ a b Yee, L. K., Tea’s Wonderful History, The Chinese Historical and Cultural Project, archived from the original on 3 August 2002, retrieved 17 June 2013, year 1996–2012 
 27. ^ Yamamoto, T; Kim, M; Juneja, L R (1997). Chemistry and Applications of Green Tea. CRC Press. p. 4. ISBN 0-8493-4006-3. For a long time, botanists have asserted the dualism of tea origin from their observations that there exist distinct differences in the morphological characteristics between Assamese varieties and Chinese varieties... Hashimoto and Shimura reported that the differences in the morphological characteristics in tea plants are not necessarily the evidence of the dualism hypothesis from the researches using the statistical cluster analysis method. In recent investigations, it has also been made clear that both varieties have the same chromosome number (n=15) and can be easily hybridised with each other. In addition, various types of intermediate hybrids or spontaneous polyploids of tea plants have been found in a wide area extending over the regions mentioned above. These facts may prove that the place of origin of Camellia sinensis is in the area including the northern part of the Burma, Yunnan, and Sichuan districts of China. 
 28. ^ a b c Meegahakumbura, MK; Wambulwa, MC; Thapa, KK; et al. (2016). "Indications for three independent domestication events for the tea plant (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze) and new insights into the origin of tea germplasm in China and India revealed by nuclear microsatellites". PLOS One. 11 (5): e0155369. doi:10.1371/journal.pone.0155369. PMC 4878758Freely accessible. PMID 27218820. 
 29. ^ a b c Meegahakumbura MK, MC Wambulwa, M Li et al. (2018). "Domestication origin and breeding history of the tea plant (Camellia sinensis) in China and India based on nuclear microsatellites and cpDNA sequence data". Frontiers in Plant Science. 8: 2270. doi:10.3389/fpls.2017.02270. PMC 5788969Freely accessible. PMID 29422908. 
 30. ^ Benn 2015, p. 22.
 31. ^ Kit Boey Chow, Ione Kramer (1990). All the Tea in China. Sinolingua. pp. 2–3. ISBN 978-0-8351-2194-1. 
 32. ^ "Archaeologists discover world's oldest tea buried with ancient Chinese emperor". The Independent. Independent Print Limited. 
 33. ^ Houyuan Lu et al. (7 January 2016). "Earliest tea as evidence for one branch of the Silk Road across the Tibetan Plateau". Nature. doi:10.1038/srep18955. Retrieved 11 January 2016. 
 34. ^ "World's oldest tea found in Chinese emperor's tomb". Phys.org. 28 January 2016. The oldest written reference to tea is from the year 59 BC. 
 35. ^ Mair & Hoh 2009, pp. 30–31.
 36. ^ Bennett Alan Weinberg, Bonnie K. Bealer (2001). The World of Caffeine: The Science and Culture of the World's Most Popular Drug. Routledge. p. 28. ISBN 978-0-415-92722-2. 
 37. ^ a b Benn 2015, p. 42.
 38. ^ Mair & Hoh 2009, pp. 39–41.
 39. ^ Mair & Hoh 2009, p. 118.
 40. ^ Mair & Hoh 2009, p. 165.
 41. ^ Mair & Hoh 2009, p. 106.
 42. ^ Mair & Hoh 2009, p. 169.
 43. ^ Paul Chrystal (17 October 2014). Tea: A Very British Beverage. Amberley Publishing Limited. ISBN 9781445633602. 
 44. ^ Peter Mundy Merchant Adventurer, 2011, ed. R E Pritchard, Bodleain Library, Oxford
 45. ^ "Tea". In Our Time. 29 April 2004. BBC Radio 4. 
 46. ^ "A Social History of the Nation's Favourite Drink". United Kingdom Tea Council. Archived from the original on 30 July 2009. 
 47. ^ Lysaght, Patricia (1987). "When I makes Tea, I makes Tea: the case of Tea in Ireland". Ulster Folklife. 33: 48–49. 
 48. ^ Lovell, Julia (2012). The Opium War: Drugs, Dreams and the Making of China. Picador. ISBN 978-1-4472-0410-7. 
 49. ^ a b c Colleen Taylor Sen (2004). Food Culture in India. Greenwood Publishing Group. p. 26. ISBN 978-0-313-32487-1. Ironically, it was the British who introduced tea drinking to India, initially to anglicized Indians. Tea did not become a mass drink there until the 1950s when the India Tea Board, faced with a surplus of low-grade tea, launched an advertising campaign to popularize it in the north, where the drink of choice was milk. 
 50. ^ Mair & Hoh 2009, p. 214.
 51. ^ Sarah Rose (2010). For All the Tea in China: How England Stole the World's Favorite Drink and Changed History. Penguin Books. pp. 1–5, 89, 122, 197. 
 52. ^ a b c d "Camellia Sinensis". Purdue University Center for New Crops and Plants Products. 3 July 1996. Retrieved 26 October 2010. 
 53. ^ Levin, Angela (20 May 2013). "Welcome to Tregothnan, England's only tea estate". The Telegraph. Retrieved 5 December 2013. 
 54. ^ Hilpern, Kate (17 November 2014). "The world's first Scottish tea (at £10 a cup)". The Independent. 
 55. ^ "Tea" (PDF). The Compendium of Washington Agriculture. Washington State Commission on Pesticide Registration. 2010. Archived from the original (PDF) on 10 August 2011. Retrieved 26 April 2011. 
 56. ^ "Tea farm on Vancouver Island, a Canadian first". Vancouver Sun. 5 May 2013. Retrieved 26 May 2014. 
 57. ^ Crawley, Jennifer (13 August 2013). "Tassie tea crop brewing". The Mercury (Hobart). Archived from the original on 11 March 2014. 
 58. ^ "Episode 36 – Produce of Two Islands". The Cook and the Chef. Episode 36. 29 October 2008. ABC Australia. 
 59. ^ "Tea growing is tough going". The New Zealand Herald. 17 August 2013. 
 60. ^ Rolfe, Jim & Cave, Yvonne (2003). Camellias: A Practical Gardening Guide. Timber Press. ISBN 0-88192-577-2. 
 61. ^ Pruess, Joanna (2006). Tea Cuisine: A New Approach to Flavoring Contemporary and Traditional Dishes. Globe Pequot. ISBN 1-59228-741-7. 
 62. ^ Mondal, T.K. (2007). "Tea". In Pua, E.C.; Davey, M.R. Biotechnology in Agriculture and Forestry. 60: Transgenic Crops V. Berlin: Springer. pp. 519–520. ISBN 3-540-49160-0. 
 63. ^ Wambulwa, MC, MK Meegahakumbura, R Chalo, et al. 2016. Nuclear microsatellites reveal the genetic architecture and breeding history of tea germplasm of East Africa. Tree Genetics & Genomes, 12.
 64. ^ Meegahakumbura MK, MC Wambulwa, M Li, et al. 2018. Domestication origin and breeding history of the tea plant (Camellia sinensis) in China and India based on nuclear microsatellites and cpDNA sequence data. Frontiers in Plant Science, 25.
 65. ^ Harler, Campbell Ronald (26 August 2014). "Tea production". Encyclopædia Britannica. Retrieved 1 June 2007. 
 66. ^ Hayes, Elizabeth S. (1980). Spices and Herbs: Lore and Cookery. Courier Dover Publications. p. 74. ISBN 0-486-24026-6. 
 67. ^ Weinberg, Bennett Alan & Bealer, Bonnie K. (2001). The World of Caffeine: The Science and Culture of the World's Most Popular Drug. Routledge. p. 228. ISBN 0-415-92722-6. 
 68. ^ Hicks, M. B.; Hsieh, Y-H. P. & Bell, L. N. (1996). "Tea preparation and its influence on methylxanthine concentration" (PDF). Food Research International. 29 (3–4): 325–330. doi:10.1016/0963-9969(96)00038-5. 
 69. ^ Chatterjee, A; Saluja, M; Agarwal, G; Alam, M (2012). "Green tea: A boon for periodontal and general health". J Indian Soc Periodontol. 16 (2): 161–7. doi:10.4103/0972-124X.99256. PMC 3459493Freely accessible. PMID 23055579. 
 70. ^ Harbowy, Matthew E. (1997). "Tea Chemistry". Critical Reviews in Plant Science. 16 (5): 415–480. doi:10.1080/713608154. 
 71. ^ Graham, HN (1992). "Green tea composition, consumption, and polyphenol chemistry". Preventive Medicine. 21 (3): 334–50. doi:10.1016/0091-7435(92)90041-f. PMID 1614995. 
 72. ^ Fung, K. F.; Zhang, Z. Q.; Wong, J. W. C.; Wong, M. H. (1999). "Fluoride contents in tea and soil from tea plantations and the release of fluoride into tea liquor during infusion". Environmental Pollution. 104 (2): 197–205. doi:10.1016/S0269-7491(98)00187-0. 
 73. ^ "Tea, brewed, prepared with tap water [black tea], one cup, USDA Nutrient Tables, SR-21". Conde Nast. 2014. Retrieved 25 October 2014. 
 74. ^ Ferruzzi, MG (2010). "The influence of beverage composition on delivery of phenolic compounds from coffee and tea". Physiol Behav. 100 (1): 33–41. doi:10.1016/j.physbeh.2010.01.035. PMID 20138903. 
 75. ^ Williamson, G; Dionisi, F; Renouf, M (2011). "Flavanols from green tea and phenolic acids from coffee: critical quantitative evaluation of the pharmacokinetic data in humans after consumption of single doses of beverages". Mol Nutr Food Res. 55 (6): 864–73. doi:10.1002/mnfr.201000631. PMID 21538847. 
 76. ^ Yang, CS; Chen, G; Wu, Q (2014). "Recent scientific studies of a traditional Chinese medicine, tea, on prevention of chronic diseases". J Tradit Complement Med. 4 (1): 17–23. doi:10.4103/2225-4110.124326. PMC 4032838Freely accessible. PMID 24872929. 
 77. ^ Meydani, M; Hasan, ST (2010). "Dietary polyphenols and obesity". Nutrients. 2 (7): 737–51. doi:10.3390/nu2070737. PMC 3257683Freely accessible. PMID 22254051. 
 78. ^ Darvesh, AS; et al. (2010). "Oxidative stress and Alzheimer's disease: dietary polyphenols as potential therapeutic agents". Expert Rev Neurother. 10 (5): 729–45. doi:10.1586/ern.10.42. PMID 20420493. 
 79. ^ "Green Tea". National Center for Complementary and Integrative Health, US National Institutes of Health, Bethesda, MD. 2014. Retrieved 25 October 2014. 
 80. ^ "Summary of Qualified Health Claims Subject to Enforcement Discretion:Green Tea and Cancer". Food and Drug Administration, US Department of Health and Human Services. October 2014. Retrieved 25 October 2014. 
 81. ^ Troup R, Hayes JH, Raatz SK, Thyagarajan B, Khaliq W, Jacobs DR, Key NS, Morawski BM, Kaiser D, Bank AJ (2015). "Effects of black tea on blood cholesterol concentrations in individuals with mild hypercholeserolemia: A diet-controlled randomized trial". J Acad Nutr Diet. 115 (2): 264–271. doi:10.1016/j.jand.2014.07.021. PMC 4312726Freely accessible. PMID 25266246. 
 82. ^ Shoane, John (2008-11-21). "Tea Chemistry". The Teatropolitan Times. Retrieved 2016-12-16. 
 83. ^ Liu Tong (2005). Chinese tea. Beijing: China Intercontinental Press. p. 137. ISBN 7-5085-0835-1. 
 84. ^ Tony., Gebely,. Tea : a user's guide. pp. Chapter 6. ISBN 9780998103006. OCLC 965904874. 
 85. ^ "Brief Guide to Tea". BriefGuides. 2006. Archived from the original on 22 August 2006. Retrieved 7 November 2006. 
 86. ^ "Some tea and wine may cause cancer – tannin, found in tea and red wine, linked to esophageal cancer", Nutrition Health Review, 22 September 1990.
 87. ^ Tierra, Michael (1990). The Way of Herbs. Pocket Books. ISBN 0-671-72403-7. 
 88. ^ "How to make a perfect cuppa". BBC News. 25 June 2003. Retrieved 28 July 2006. 
 89. ^ Dubrin, Beverly (1 October 2010). Tea Culture: History, Traditions, Celebrations, Recipes & More. Charlesbridge Publishing. p. 24. ISBN 978-1-60734-363-9. 
 90. ^ Lorenz, M.; Jochmann, N.; Von Krosigk, A.; Martus, P.; Baumann, G.; Stangl, K.; Stangl, V. (2006). "Addition of milk prevents vascular protective effects of tea". European Heart Journal. 28 (2): 219–223. doi:10.1093/eurheartj/ehl442. PMID 17213230. 
 91. ^ Gulati, Ashu; Sharma, Vaishali (November 2005). "Extractability of tea catechins as a function of manufacture procedure and temperature of infusion". Food Chemistry. 93 (1): 141–148. doi:10.1016/j.foodchem.2004.10.016. Retrieved 7 December 2014. 
 92. ^ [1] Snopes.com: "Steep risk." Retrieved 9 September 2015
 93. ^ "World tea production reaches new highs". fao.org. 
 94. ^ About Turkey:Geography, Economics, Politics, Religion and Culture, Rashid and Resit Ergener, Pilgrims' Process, 2002, 0-9710609-6-7, p.g. 41
 95. ^ "Capacity Building Program on International Trade" (PDF) (Press release). Ministry of Agriculture. Archived from the original (PDF) on 11 June 2014. Retrieved 26 January 2013. 
 96. ^ Turkish Statistical Institute (11 August 2013). "En çok çay ve karpuz tüketiyoruz (in Turkish)/ We consume a lot of tea and watermelon". CNN Turk. Retrieved 24 August 2013. 
 97. ^ "tea"
 98. ^ Burke, Andrew; Elliott, Mark; Mohammadi, Kamin & Yale, Pat (2004). Iran. Lonely Planet. pp. 75–76. ISBN 1-74059-425-8. 
 99. ^ "Tea will be declared a national drink, says Montek". The Hindu. 21 April 2012. 
 100. ^ "Tea to get hotter with national drink tag?". The Times Of India. 30 April 2012. 
 101. ^ "Tea will be declared national drink: Montek Singh Ahluwalia – India – IBNLive". Ibnlive.in.com. 21 April 2012. Retrieved 13 November 2012. 
 102. ^ "Tea". Modern Marvels television (program). The History Channel. Broadcast 15 October 2010.
 103. ^ a b "World tea production in 2016; Crops/World Regions/Production Quantity from picklists". Food and Agriculture Organization of the United Nations, Statistics Division (FAOSTAT). 2017. Retrieved 4 April 2018. 
 104. ^ Sanyal, Amitava (13 April 2008). "How India came to be the largest tea drinking nation". Hindustan Times. New Delhi. p. 12. 
 105. ^ Euromonitor International (13 May 2013). "Turkey: Second biggest tea market in the world". Market Research World. Archived from the original on 17 January 2013. Retrieved 25 November 2012. 
 106. ^ Blanchard, Ben (24 April 2012). "Greenpeace says finds tainted Lipton tea bags in China". Beijing: Reuters. Retrieved 26 March 2015. 
 107. ^ Griffith-Greene, Megar (8 March 2014). "Pesticide traces in some tea exceed allowable limits". CBC News. Retrieved 26 March 2015. 
 108. ^ Borreli, Lizette (22 August 2013). "Could Tea Be Bad For You? 5 Tea Ingredients That Are Harming Your Health". Medical Daily. IBT Media. Retrieved 25 March 2015. 
 109. ^ "Tea contains harmful pesticide residues: Study". Mumbai: The Times of India. 12 August 2014. Retrieved 26 March 2015. 
 110. ^ "List of Goods Produced by Child Labor or Forced Labor". dol.gov. 
 111. ^ "A Bitter Cup". War on Want. Archived from the original on 19 September 2010. Retrieved 27 July 2010. 
 112. ^ Tocklai Tea Research Station Report
 113. ^ United Nations. Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (2002). Organic Agriculture and Rural Poverty Alleviation: Potential and Best Practices in Asia. United Nations Publications. pp. 62–63. ISBN 9211201381
 114. ^ a b c "World tea trade in 2013; Crops/Trade/World Regions/Export or Import Quantity from picklists". Food and Agriculture Organization of the United Nations, Statistics Division (FAOSTAT). 2017. Retrieved 4 April 2018. 
 115. ^ "Lipton Institute of Tea – Interview of Steve, Tea technology manager, Chapter: A Culture of Innovation". Lipton. 2008. Archived from the original on 30 April 2011. Retrieved 26 June 2008. 
 116. ^ "PG Tips – About Us". pgtips.co.uk. Archived from the original on 20 January 2007. Retrieved 17 February 2009. 
 117. ^ Smithers, Rebecca (2 July 2010). "Most UK teabags not fully biodegradeable, research reveals". The Guardian. Retrieved 4 May 2012. 
 118. ^ Mair & Hoh 2009, p. 50.
 119. ^ Mair & Hoh 2009, p. 62.
 120. ^ Mair & Hoh 2009, p. 48.
 121. ^ Mair & Hoh 2009, p. 110.
 122. ^ Mair & Hoh 2009, pp. 124–136.
 123. ^ Blackburn, George (2012). The Guns of Normandy: A Soldier's Eye View, France 1944. Random House Digital, Inc. ISBN 1-55199-462-3 
 124. ^ "PT. Sinar Sosro". Retrieved 29 January 2016. 
 125. ^ "Bischofszell Food Ltd". Bina.ch. Archived from the original on 17 January 2013. Retrieved 25 November 2012. 
 126. ^ "Green Tea Storage" (PDF). Retrieved 15 July 2009. 

Sources

External links