چای‌ساز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویر یک چای ساز

چای ساز وسیله‌ایست برقی جهت آماده کردن و گرم نگه داشتن چایی.

این دستگاه یک وسیله با تکنولوژی پایین می‌باشد که از دو بخش تشکیل شده است. کتری و قوری. آب داخل کتری توسط یک المنت داخلی گرم و با وصل کردن کلید گرم شده و بعد از مدتی شروع به جوشیدن می‌کند. یک مدار کنترلی هنگام جوشیدن آب، برق المنت را قطع می‌کند. قوری نیز روی یک صفحه قرار می‌گیرد که گرمکن صفحه با وصل کردن کلیدی روشن شده و صفحه را گرم می‌کند. به این ترتیب قوری و چای آماده شده در داخل آن گرم نگه داشته می‌شود. همچنین در داخل قوری یک محفظه وجود دارد که چای را داخل آن ریخته و از پخش شدن چای در داخل قوری جلوگیری می‌کند.

نکات مهم در خرید چای ساز و یا کتری برقی:[ویرایش]

همان‌طور که از نام این وسیله مشخص است، کتری برقی تنها از یک کتری تشکیل شده است. این وسیله بر روی پایه‌ای قرار می‌گیرد که درون این پایه المنتی حرارتی نصب شده است. المنت وظیفه اصلی گرم کردن آب و رساندن به نقطه جوش را بر عهده دارد.

سرعت جوش آمدن آب[ویرایش]

اصلی‌ترین و مهمترین گزینه در بررسی ویژگی‌های کتری برقی، سرعت دستگاه در رساندن آب به نقطه جوش است. در واقع هدف اصلی استفاده از کتری برقی صرفه‌جویی در وقت است که با سرعت و عملکرد دستگاه این امر امکان‌پذیر می‌شود.

ظرفیت کتری[ویرایش]

انواع کتری برقی ظرفیت‌های مختلفی دارند که شما هنگام خرید باید به گنجایش مشخص دستگاه توجه داشته باشید. با توجه به میزان مصرف و تعداد اعضای خانواده می‌توانید ظرفیت مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

قابلیت تنظیم دما[ویرایش]

بعضی از مدل‌های این لوازم برقی به ویژگی تنظیم دما مجهز شده‌اند. این ویژگی باعث سهولت در کار شده و شما می‌توانید دمای خاصی را برای جوش آمدن آب انتخاب کرده و دستگاه را تنظیم کنید.

جنس بدنه کتری برقی[ویرایش]

توجه داشته باشید که جنس دیواره داخلی کتری برقی بهتر است از جنس استیل ضدزنگ یا شیشه باشد. استفاده از پلاستیک در ساخت محفظه داخلی ممکن است مزه آب را تغییر دهد.

با این حال پلاستیک فشرده و مقاوم، متریال خوبی برای بدنه بیرونی کتری برقی است. پلاستیک از داغ شدن بیش از اندازه بدنه خارجی جلوگیری می‌کند. بعضی از انواع کتری برقی نیز به عایق حرارتی مجهز شده‌اند تا هنگام استفاده آسیبی به پوست شما وارد نشود.

به طور کلی استیل ضدزنگ، شیشه مقاوم در برابر حرارت و پلاستیک مرغوب، بهترین گزینه برای خرید کتری برقی هستند.

قابلیت گرم نگهدارنده[ویرایش]

ویژگی گرم نگهدارندگی، قابلیتی مهم و در عین حال کاربردی است که بعضی از مدل‌های کتری برقی به آن مجهز شده‌اند. با توجه به این قابلیت، بعد از جوش آمدن و خاموش شدن کتری، دستگاه تا مدت زمانی مشخص آب داخل کتری را گرم نگه می‌دارد.

قابلیت خاموش شدن اتوماتیک[ویرایش]

این ویژگی در بیشتر مدل‌های کتری برقی مشترک است. این قابلیت نقش مهمی در حفظ کیفیت و طول عمر دستگاه دارد. هر زمان که آب داخل کتری تمام شود یا دمای دستگاه بیش از اندازه گرم شود، جریان برق در کتری به طور اتوماتیک قطع خواهد شد.


منابع[ویرایش]

[۱]

  1. تصلا-تصویر صنعت لوازم الکترونیک