چالو (بهشهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چالو
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبهشهر
بخشیانه سر
دهستانعشرستاق
نام محلیچالو مَله
نام‌های قدیمیچو
سال بنیادحدواً٧۰۰سال پیش
مردم
جمعیت۶۴ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۴هکتار
ارتفاع از سطح دریا۱۶٧۵متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه٢۰روز
کد آماری۰۱۹۲۳۵

چالو بهشهر[ویرایش]

چالو، روستایی است از توابع بخش یانه‌سر شهرستان بهشهر در استان مازندران ایران. قدمت روستای چو تقریباً هفتصد سال می باشد نام این محل چالو می باشد کتاب خاصی در مورد روستای چالو وجود. ندارد وجه تسمیه آن به دلیل اینکه داخل دره واقع شده به آن چاله مکان یا چالو گفته میشود. مساحت روستا ۴هکتار است این روستا از غرب با روستای لترگاز از سمت شمال با روستای کوا همچنین از سمت شمال شرق با روستای کهنه کومه واز سمت شرق باروستای ورپام و از جنوب هم به جنگل های جن کالی معروف به حسین آباد محدود می شود. کوه های معروف اندرک- و ارتفاعات گچ کول،تپه کهنه کومه و زمین های چهارده نیز در این روستا قرار دارند. روستای چالو به سرزمین آب ها و چشمه ها معروف است از چشمه های معروف آن می توان به غلغله چشمه، مدکا چشمه،چشمه یورشه زمین،،چشمه خارزمین دره ، چشمه چهارده سر و چشمه کرکس او طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱٣٩۵جمعیت این روستا ۶۴ نفر بوده است. مردم این روستا به زبان مازندرانی تکلم میکنند. روستای چالو یکی از روستاهای محروم منطقه هزارجریب می باشد.وبه دلیل نبود امکانات لازم از جمله امکانات پزشکی جمعیت این روستا متغییر است بیشتر مردم این روستا در اواسط فصل پاییز و با سرد شدن هوا به شهرستان کوچ میکنند و با آغاز بهار دوباره به چالو برمیگردند.شغل اصلی مردم این منطقه دامداری و کشاورزی است.اگر امکاناتی مانند برق و گاز و تلفن درچالو وجود داشته باشد. دیگر مردم این روستا به شهر کوچ نمیکنند.

آداب و رسوم و اعتقادات[ویرایش]

دین مردم روستا اسلام و مذهب آنها شیعه می باشد. چله شو. از باور های اجتماعی مردم روستا است که با برف دشو و آرد کله کود و آغوز حلوا و ...انجام میشود. مراسم عزاداری از اول ماه محرم شروع می شود وتا چهل و هشتم ختم میشود. در ماه مبارک رمضان هم هرشب در منزل شخصی جمع شده و دعا می خوانند. درسوگواری هم فقط سوم و هفتم برقرار است.

فاصله تا شهرستان بهشهر[ویرایش]

فاصله روستا تا شهرستان بهشهر ٨٣کیلومتر از سمت گلوگاه میباشد.

شخصیت های معروف روستا[ویرایش]

آقاشیخ صادق چالوئی و سردار ییلاقی از شخصیت های مهم روستای چالو میباشند

پوشش جانوری[ویرایش]

حیوانات و جانورانی که در نزدیکی روستای چالو زندگی میکنند عبارتند از:خوک ،خرس،پلنگ،روباه،جوجه تیغی،جغد،کلاغ،کبک،قرقاول،گنجشک،بلبل،هدهد،تیرنگ،چال خاس،بلدرچین و کبوتر چمبلی.

گیاهان دارویی[ویرایش]

گیاهان دارویی معروفی که در روستای چالو وجود دارند عبارتند از وله گوش(مریم گلی)،هاشاد(علف تلخ)،خاک شیر،گل ختمی،بنفشه،گل گاوزبان،اورشمک علف،دم اسب،مهرانبوه،بالنگ،گل پر،گزنه،کل گزنه،استغودوس،کاسنی

آب و هوا و پوشش گیاهی[ویرایش]

جنگل خاصی باتوجه به آب و هوای کوهستانی وجود ندارد وآب و هوای چالو کوهستانی میباشد فقط درختچه های کوهستانی مانند ازگیل،ولیک،ولیک سرخ،تِلِکا،سیب ترش،آلوچه ترش و... پوشش گیاهی آن هم جرجری و گاونگ و دازده و چکین و اسکلم میباشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان عشرستاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵ نفر (۲۱خانوار) بوده‌است.امادر سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱٣٩۵جمعیت این روستا ۶۴نفر اعلام شده است.تقریبا تمامی ساکنان آن مهاجرت کرده اند و فقط گاهی به روستا می آیند. علت مهاجرت نبود امکانات است.تقریبا نود درصد مردم روستا با سواد می باشند مدرسه در روستابه دلیل مهاجرت وجود ندارد.بالاترین سواد در روستا فوق لیسانس می باشد. روستای چالو دارای٢شهید و یک مفقود الاثر و سه جانباز می باشد [۱]

منابع[ویرایش]