چاران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

چاران روستایی در نزدیکی سد امیر کبیر است. روستای چاران یک روستای کوهستانی با آب و هوای معتدل است.

این روستا جزء دهستان ارنگه شهرستان کرج در ۲۷ کیلومتری شمال خاور کرج و ۸ کیلومتری خاوری راه کرج بچالوس، کوهستانی و سردسیر با ۶۹۸ تن سکنه . آب آن از چشمه سار، محصول آنجا غلات، باغات میوه، لبنیات، شغل اهالی زراعت و کرباس بافی، راه آن ماشین رو است . مزرعه چمن زار و مرتع پنج سار جزء این ده‌است . (فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۱)نام های خانوادگی اصلی آن چهار فامیل سلطانمحمدی_ علیمردانی_ نریمانی_حاج علیان است. چاران علاوه بر مناظر زیبا دارای امامزاده ای به نام بی بی کوهسار است.بی بی کوهسار واقع در کوه های چاران است.گفته می شود که این خانم خواهر امام رضا(ع) میباشند.

در فصل زمستان درچاران آیین‌های خاصی اجرا می‌شود. در ارنگه غذای مخصوص شب اول زمستان چلو ماهی(سبزی پلو با ماهی مخصوصا سبزی محلی) است. در ارنگه رسم است که در این شب مادرزن‌ها برای دامادها غذای مخصوصی به نام "کاسه همسایه" درست می‌کنند. همچنین در انجا بر اساس یک سنت قدیمی رسم است که بعضی‌ها بنا بر یک عادت قدیمی انار نمی‌خورند و گردو هم نمی‌شکنند. و صبح زود پوست میوه‌هایی را که خوردند به دام هایشان می‌دهند. در چاران رسم است که اقوام داماد در شب اول زمستان به خانهٔ نوعروس می‌روند. تا مراسم "پول در انگنان" را برپا کنند.آنها در مراسم عروسی نیز پول در انگنان میکنند.اهالی چاران در گذشته در هنگام بهار به سوی بی بی کوهسار کوچ میکردند.آنجا مکان خوبی برای چرا گوسفندانشان بود و سرشار از مراتع سرسبز است.

ابتدای جاده کرج چالوس جاده فرعی به طول ۸ کیلومتر در مسیر خور غرب و ارتفاعات چشمه‌شاهی و پهنه‌سار، دره فرعی چاران به موازات دره خور و در قسمت جنوبی آن قرار دارد. مسیر رسیدن به آبشار، پوشیده از باغات و مزارع است. آبشار چاران ارتفاعی حدود ۱۰ متر دارد. از روستای چاران تا محل آبشار سرسبز است و با حداکثر یک ساعت پیاده‌روی می‌توان به آن رسید.آبشار چاران کرج-جاده چالوس در موقعیت جغرافیایی E5107 N3554 در استان البرز واقع است. چاران روستایی در نزدیکی سد امیر کبیر است. در ابتدای مسیر روستای خور و در کنار روستای جی، آبشاری به نام آبشار چاران در نزدیکی روستایی به همین نام واقع گشته است. دره فرعی چاران به موازات دره خور قرار گرفته و از یک رودخانه پر آب و آبشاری زیبا برخوردار است. روستای چاران یک روستای کوهستانی با آب و هوای معتدل است.این روستا جزء دهستان ارنگه شهرستان کرج در ۲۷ کیلومتری شمال خاور کرج و ۸ کیلومتری خاوری راه کرج به چالوس واقع است. ابتدای جاده کرج چالوس جاده فرعی به طول ۸ کیلومتر در مسیر خور غرب و ارتفاعات چشمه‌شاهی و پهنه‌سار، دره فرعی چاران به موازات دره خور و در قسمت جنوبی آن قرار دارد. مسیر رسیدن به آبشار، پوشیده از باغات و مزارع است. آبشار چاران ارتفاعی حدود ۱۰ متر دارد. از روستای چاران تا محل آبشار، سرسبز است و با حداکثر یک ساعت پیاده‌روی می‌توان به آن رسید. پوشش سبز پلکان های این آبشار بسیار زیباست.

برای صعود به قله پهنه‌سار از شهرستان کرج بسمت جاده چالوس پس از طی مسیر ۲۰ کیلومتر نرسیده به سد کرج و در منطقه‌ای بنام آدران و بعد از پلیس راه آدران بسمت راست که تابلوی خوزنکلاء در مسیر جاده دیده می‌شود وپس از طی کردن جاده آسفالته پر پیچ و خم به دو راهی پیست خور که بسمت راست ادامه مسیر می‌دهیم می‌رسیم که این جاده به ده چاران منتهی می‌شود

از مفاخر روستای چاران می توان به مرحوم رضا آقاسی -شاعر- و علیرضا خمسه -بازیگر-اشاره کرد که اولی از پدر و مادری چارانی و دومی از مادری چارانی متولد شده اند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]