چادرینه بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چادرینه بزرگ
چادرینه‌های بزرگ و کوچک
جزئیات
ساخته ازروده‌بند
شناسه‌ها
لاتینomentum majus
TA98A10.1.02.201
TA23757
FMA9580

در شکم، چادُرینه، پرده‌ای است که احشاء را به‌هم متصل می‌کند. چادرینه چینی از صفاق است که از معده به اندام‌های مجاور آن کشیده شده‌است. چادرینه، روده‌ها را پوشانده و از دو لایه تشکیل می‌شود: چادرینه بزرگ یا اومنتوم بزرگ (انگلیسی: Greater omentum) و چادرینه کوچک.

چادرینه بزرگ یک چین بزرگ صفاقی است که از خمیدگی بزرگ معده مثل یک پیش‌بند به طرف پایین آویزان شده و حلقه‌های روده‌ها را به میزان زیادی پوشانده‌است. چادرینه بزرگ خمیدگی بزرگ معده را به پس‌روده (کولون) عرضی و روده‌بند عرضی وصل می‌کند.

چادرینه یک پوشش دولایهٔ متحرک، انعطاف‌پذیر و غنی از عروق صفاقی و چربی است که فعالانه در کنترل التهاب و عفونت در صِفاق شرکت دارد. ساختمان چادرینه برای پوشانیدن احشاء توخالی در حال نشت (نظیر زخم پاره‌شده) یا محدود کردن منطقهٔ عفونت (مثلاً عفونت ناشی از پارگی آپاندیس) و برای رسانیدن جریان خون کولترال به احشاء دچار ایسکمی بسیار مناسب است. اعمال ضدباکتریایی آن عبارتند از: جذب ذرات ریز و رساندن فاگوسیت‌هائی که می‌توانند باکتری‌های اوپسونیزه نشده را تخریب کنند.

به چربی رقیق چادرینه، چادرپیه می‌گویند. در حیوانات، این اصطلاح برای اشاره به چربی تُنُک بالای شکمبه و روده استفاده می‌شود.[۱]

بخش‌ها[ویرایش]

چادرینه بزگ از چهار لایهٔ صفاقی تشکیل شده که همگی آنها با هم یکی می‌شوند تا یک غشای نازک سوراخ دار محتوی مقادیر متنوعی چربی را بسازند.

اتصالات: دو لایهٔ قدامی از خم بزرگ معده به میزان زیادی پایین می‌آیند و بر روی خودشان تا می‌خورند تا دو لایهٔ خلفی که به طرف سطح قدامی لوزالمعده (سر و کنار قدامی تنه) بالا می‌روند را بسازند. تا خوردن به این صورت است که لایهٔ اول به چهارمین لایه و لایهٔ دوم به سومین لایه تبدیل می‌شود. در قسمت فوقانی چهارمین لایه به‌طور نسبی با سطح قدامی پس‌روده (کولون) عرضی و روده‌بنذ (مزوکولون) عرضی اتصال می‌یابد.

محتویات[ویرایش]

  • آناستوموز بین رگ‌های گاسترواپی‌پلوئیک راست و چپ در حد فاصل بین دو لایهٔ اول چادرینه بزرگ زیر خم بزرگ معده
  • همیشه مملو از چربی است.

کارکرد[ویرایش]

۱_ محل ذخیرهٔ چربی است
۲_ به خاطر حضور ماکروفاژها در آن حفرهٔ صفاقی را در برابر عفونت محافظت می‌کند. تجمع ماکروفاژها نقاط کوچک و متراکمی به نام نقاط شیری (milky spots) را به جود آورده‌است که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود.
۳_ با حرکت به طرف محل عفونت و جدا کردن آن از نواحی اطراف از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند. به همین دلیل چادرینه بزرگ را پلیس شکم می‌گویند.

چادرینه بزرگ بخش‌های بالاپس‌روده‌ای (سوپراکولیک) و زیرپس‌روده‌ای (اینفراکولیک) کیسهٔ مهتر را از هم جدا می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]