پیش‌نویس:علی اکبر آگاه

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  علی اکبر آگاه (۱۲۶۶ شمسی، تهران – ۱۳۴۱ شمسی، تهران)

  مولف مشروطه نامه و از مبارزان انقلاب مشروطه.

  زندگی

  علی اکبر آگاه تحصیلات خود را در مکتب خانه و سپس در مدرسه علمیه تهران انجام داد. پس از آن به عنوان پیشکار املاک در دستگاه شاهزاده عبدالمجید میرزا قاجار داماد مظفرالدین شاه به خدمت درآمد.

  علی اکبر آگاه در زمان به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی به دستور محمدعلی شاه قاجار حدوداً بیست ساله بود. وی از همان زمان به آزادیخواهان پیوست و به عنوان مجاهد در درگیری با قوای استبداد شرکت کرد. در جنگ صحنه در نزدیکی سنندج که بین مجاهدین و قشون سالارالدوله برادر محمدعلی شاه قاجار رخ داد، بر اثر اصابت تیر به بازوی چپ به شدت مجروح شد.

  پس از شکست مستبدین و فتح تهران، میرزا علی اکبر آگاه در تشکیلات نظمیه تهران که تحت فرماندهی یپرم خان بوجود آمده بود، به عنوان مفتش شروع به کار کرد. در فاصله سالهای ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ هجری شمسی، ریاست ادارات نظمیه اراک، ساوه، و کاشان را به عهده داشت.

  پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ هجری شمسی، در تهران بازداشت و مدتی زندانی شد. پس از آزادی در تیر ماه ۱۳۰۰ هجری شمسی، در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه به عنوان تحصیلدار اداره کل طرق استخدام شد. مدتی بعد، به ریاست اداره راه تهران - قزوین منصوب گردید. در سالهای پس از آن به ریاست اداره راههای جنوب، اصفهان، کاشان، فارس، و مازندران رسید. آگاه در ۱۳۳۲ هجری شمسی از خدمات دولتی بازنشسته شد. وی در ۱۳۴۱ هجری شمسی در سن ۷۵ سالگی به علت عارضه قلبی درگذشت. پیکر او در امامزاده عبدالله شهر ری مدفون شده است.  


  آثار

  اثر اصلی علی اکبر آگاه مشروطه نامه است. مشروطه نامه یک مثنوی تاریخی است مشتمل بر بیش از ۱۸ هزار بیت. آگاه بیش از پانزده سال از عمر خود را صرف تنظیم و تدوین این اثر ادبی و تاریخی کرد و پیش از درگذشت خود، آن را به اتمام رساند.

  مشروطه نامه حاوی گزارشی منظوم در قالب یک مثنوی تاریخی راجع به وقایع دوره حدوداً یکصد و پنجاه ساله از برآمدن قاجاریه تا وقایع شهریور ۱۳۲۰ هجری شمسی و اشغال ایران توسط قوای متفقین است.

  در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی نسخه خطی مشروطه نامه توسط دکتر سیاوش آگاه تنها فرزند علی اکبر آگاه به کمیته گرامیداشت یکصدمین سال انقلاب مشروطیت تقدیم شد. متن کامل و تصحیح شده مشروطه نامه در سال ۱۳۹۶ هجری شمسی در سمنان توسط سیامک آگاه نواده علی اکبر آگاه به انتشار رسید.


  کتابشناسی

  علی اکبر آگاه، مشروطه نامه: تاریخ منظوم انقلاب مشروطیت ایران، به کوشش سیامک آگاه (سمنان: آبرخ، ۱۳۹۶ هجری شمسی).