پیش‌نویس:رنگ آسمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نور خورشیدی که می‌بینیم نوعی تابش الکترومغناطیسی است که توسط خورشید ساطع و به عنوان نور مرئی و سفید شناخته می‌شود اما از رنگ‌هایی با طول موج‌های مختلف تشکیل شده‌است، بنفش دارای کوتاه‌ترین طول موج و قرمز دارای طولانی‌ترین طول موج است. وقتی به یک منشور یا رنگین کمان نگاه می‌کنید می‌توانید رنگ‌های مختلف را ببینید.

شکستِ نور مرئی سفید در یک منشور به طول‌موج‌های دیگر، طول‌موج‌های بلندتر، متمایل به سرخ و موج‌های کوتاه‌تر، مایل به آبی‌اند

نور در اصل از هزاران رنگ تشکیل شده‌است که هفت رنگ اصلی دارد:قرمز، نارنجی، زرد، سبز، ابی، نیلی، بنفش. رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی حامل انرژی گرمایی هستند. ایزاک نیوتن، این موضوع را با عبور دادن نور از منشور فهمید. او در شیشهٔ پنجره اتاقش سوراخی ایجاد کرد و منشور را با فاصلهٔ یک متری از شیشه قرار داد در نتیجه هفت رنگ نور با فاصلهٔ یک متر از یکدیگر پراکنده شدند و سپس ذره‌بین را در مقابل هر رنگ قرار داد تا متوجه شود که گرمای نور از کجا ایجاد می‌شود.


اتمسفر زمین[ویرایش]

اتمسفر در درجه اول تقریباً از ۲۱٪ موکلولهای اکسیژن و ۷۸٪ نیتروژن تشکیل شده‌است. علاوه بر این مولکول‌های آب به شکل قطرات، کریستال‌های یخ، بخار، ذرات گرد و غبار، آلاینده‌ها و خاکستر را می‌توان در جو یافت که به زمین نزدیک تر هستند و با افزایش ارتفاع کم می‌شوند

آسمان آبی و خورشید زرد[ویرایش]

وقتی نور خورشید به مولکول‌های گاز مانند نیتروژن و اکسیژن برخورد می‌کند، رنگ‌هایی با طول موج بلند مثل قرمز، زرد و نارنجی به راحتی عبور می‌کند، در حالی که نور طول موج‌های کوتاه‌تر، مانند آبی و بنفش، جذب می‌شود و سپس در تمام جهات توسط مولکول‌های گاز پراکنده می‌شود.

هنگامی که در طول روز به آسمان نگاه می‌کنید، این نور آبی و بنفش پراکنده به چشم‌های شما می‌رسد، با این حال، چشم انسان بیشتر پذیرای فرکانس‌های آبی نسبت به بنفش است، بنابراین آسمان آبی به نظر می‌رسد.

این پدیده به عنوان پراکندگی رایلی شناخته می‌شود و نام آن برگرفته از فیزیکدان بریتانیایی، به نام لرد رایلی است. اگر چه آسمان آبی به نظر می‌رسد اما خورشید در طول روز زرد است، حتی اگر نور خورشید سفید باشد. زمانی که خورشید در بلندترین نقطه از آسمان است، نور باید فاصله کمتری از اتمسفر را طی کند؛ به این معنی که نور زرد، نارنجی و قرمز از آن عبور می‌کند در حالی که مقدار کمی نور آبی و بنفش پراکنده شده و از ترکیب خارج می‌شود؛ بنابراین خورشید روی زمین زرد به نظر می‌رسد.

پراکندگی رایلی حدود یک ساعت پس از غروب آفتاب

فاصله بیشتر[ویرایش]

در هنگام طلوع و غروب خورشید، زمانی که خورشید به افق نزدیک تر است، نور خورشید باید از فاصله طولانی‌تر و محیط متراکم تر عبور کند تا به چشم ناظر برسد. طلوع و غروب خورشید در شهر: به دلیل پراکندگی رایلی است که بیشتر نور طول موج‌های کوتاه‌تر - آبی، بنفش و سبز - چندین بار پراکنده شده‌اند و فقط نور یک طول موج بلندتر قرمز، نارنجی و زرد باقی می‌ماند تا مستقیم به چشم ناظر برسد. به همین دلیل است که خورشید در حال طلوع و غروب، رنگ‌های دیدنی از قرمز، نارنجی و زرد را به خود جذب می‌کند.

غروب آفتاب در سرخ رود مازندران
غروب آفتاب در سرخ رود مازندران
غروب خورشید از یک نمای شهری
خورشید، در حدود یک دقیقه پیش از غروب نجومی
15-05-05-Schloß-Schwerin-RalfR-DSCF5191-2.jpg