پیرمار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پیرمار نام روستایی در دهستان قیلاب در شهرستان اندیمشک در بخش الوارگرمسیری است[۱][۲]

آرامگاه پیرمار
نامآرامگاه پیرمار
کشورایران
استانخوزستان
شهرستاناندیمشک
اطلاعات اثر
نوع بنابقعه
کاربری کنونیزیارتگاه

تاریخچه[ویرایش]

مقبره ای به همین نام (پیرمار) که البته نام منطقه از نام مقبره گرفته شده وجود دارد که مورد احترام اهالی می باشد و از کرامات صاحب آن داستانها گفته شده و می شود..[۳]اهالی معتقدند نام صاحب این قبر سیدمحمد یا سیدجمال الدین است ولی به پیرمار شهرت پیدا کرده است و نیز بر این باورند که از یاران احمد بن موسی (ع) شاهزاده احمد بوده اند و چون دهان مار یا اژدهایی که مردم را آزار داده ، بسته اند بدین عنوان معروف شده است. مسیوو چریکف که از این امام زاده دیدن نموده اند نوشته اند: ( احتمال دارد این شخص مارها را معاش می داده و آنها را به خود راغب کرده است ، اما لر ها او را به سبب درمان مارگزیده ها چنین لقبی داده اند و شمشیری داشته که با کمک آن مارگزیده ها را از زهر نجات می داده)[۴]بقعه پیرمار که از سنگ و دوغاب ساخته شده اکنون تا حدود بسیار زیادی تخریب شده و بصورت جدی نیاز به مرمت و بازسازی دارد. به احتمالی پیرمار از عرفا و صوفیه بوده اند چه اینکه خدام آن به شیخ معروفند و تیره ای بزرگ بنام شیخ پیرمار امر خدمتگذاری آن را بعهده داشته اند.[۵]

منابع[ویرایش]

دیاربالاگریوه انتشارات افلاک

  • پاپی، مرادحسین (۱۳۸۷). تبارهخامنش دیار بالاگریوه. جلد۲. خرم آباد: انتشارات افلاک و دارالنشر اسلام. شابک ۹۷۸۹۶۴۱۸۶۰۰۷۵.
  1. «تبار هخامنش دیار بالاگریوه به روایت مرادحسین پاپی به چاپ سوم رسید». خبرگزاری فارس. ۱۰ مارس ۲۰۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۰ مارس ۲۰۱۲.
  2. پاپی، مرادحسین (۱۳۸۷). تبارهخامنش دیار بالاگریوه. جلد۲. خرم آباد: انتشارات افلاک و دارالنشر اسلام. ص. ۱۷۶. شابک ۹۷۸۹۶۴۱۸۶۰۰۷۵.
  3. پاپی، مرادحسین (۱۳۸۷). تبارهخامنش دیار بالاگریوه. جلد۲. خرم آباد: انتشارات افلاک و دارالنشر اسلام. شابک ۹۷۸۹۶۴۱۸۶۰۰۷۵.
  4. چریکف (۱۳۷۹)، «اول»، سیاحت نامه مسیو چریکف، امیرکبیر، ص. ۶۸، شابک ۹۷۸۹۶۴۰۰۰۶۳۳۷
  5. پاپی، مرادحسین (۱۳۸۷). تبارهخامنش دیار بالاگریوه. جلد۲. خرم آباد: انتشارات افلاک و دارالنشر اسلام. شابک ۹۷۸۹۶۴۱۸۶۰۰۷۵.