پکورینو رومانو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پکورینو رومانو
کشور خاستگاه
خمیر
پکورینو، پنیر فشرده پخته (d)داده‌ها را در ویکی‌داده ببینید و بویرایید
گواهی
Protected designation of origin (en)داده‌ها را در ویکی‌داده ببینید و بویرایید

پکورینو رومانو (تلفظ ایتالیایی: [pekoˈri:no roˈma:no]) پنیر، سفت، شور مزه ایتالیایی است که رنده می‌شود و از شیر گوسفند ساخته شده‌است. نام "pecorino" به معنای "گوسفندی" در زبان ایتالیایی است. نام این پنیر، گرچه محافظت شده‌است، اما یک توصیف ساده است و نه یک مارک تجارتی: "[formaggio] pecorino romano" به معنای "[پنیر] گوسفندی رم است".

اگرچه این تنوع پنیر در لاتزیو سرچشمه گرفته‌است، همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، بیشتر تولید واقعی آن به جزیره ساردینیا منتقل شده‌است.[۱] پکورینو رومانو محصولی ایتالیایی با نام شناخته شده و محافظت شده توسط قوانین جامعه اروپا است.

پکورینو رومانو یکی از اصلی‌ترین خوراک‌ها برای لژیونرهای روم باستان بود. امروزه، هنوز هم مطابق دستور اصلی ساخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین پنیرهای ایتالیا است. در اول ماه مه، خانواده‌های رومی به‌طور سنتی در طی یک گشت و گذار روزانه در روم کامپاگنا، پکورینو را با باقالی تازه می‌خورند. بیشتر در ایتالیای مرکزی و جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منابع[ویرایش]

  1. Damiana Verucci (18 October 2016). "Lazio contro Sardegna, scoppia la guerra del pecorino romano" [Lazio against Sardinia, the Roman pecorino war breaks out] (به ایتالیایی).