پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
IHCS.jpg

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سازمانی دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این سازمان مرکزی پژوهشی است که به مطالعه و تحقیق در حوزهٔ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌پردازد. این پژوهشگاه متشکل از سیزده پژوهشکده تخصصی در حوزه‌های اقتصاد، مدیریت، روانشناسی، علوم سیاسی، تاریخ، ادبیات، فلسفه، زبانشناسی، جامعه‌شناسی، اخلاق، ارتباطات و غیره است. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی قدیمی‌ترین و بزرگترین پژوهشگاه علوم انسانی در کشور ایران و خاورمیانه است. هم‌اکنون ریاست این مرکز را دکتر حسینعلی قبادی بر عهده دارد.[1] این پژوهشگاه صرفاً در سطح کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (PhD) دانشجو می‌پذیرد.[2]

تاریخچه[ویرایش]

سابقه تأسیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به سال ۱۳۴۳ می‌رسد. در مهرماه این سال بنیاد فرهنگ ایران به عنوان سازمانی غیرانتفاعی و با هدف پاسداشت، گسترش و پیشبرد زبان فارسی بنیان نهاده شد. بنیاد زیر ریاست‌عالیه فرح پهلوی قرارداشت و دکتر پرویز ناتل خانلری اولین دبیرکل آن بود. در سال ۱۳۵۱، پژوهشکده فرهنگ ایران، وابسته به بنیاد فرهنگ ایران تأسیس شد که دارای چهار رشته بود: ادبیات فارسی، زبان‌های باستانی ایران، زبان‌شناسی عمومی و تاریخ. پژوهشکده برنامه‌های جهانی پژوهشی در زبان‌شناسی فارسی را پشتیبانی مالی نموده و برنامه‌هایی برای دادن بورس تحصیلی به دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی داشت. بیش از سی نفر پژوهشگر دارای مدرک کارشناسی در زبان و ادبیات فارسی در این پژوهشکده با روش پژوهش آشناشدند و در شعبه‌های پژوهشی بنیاد با گرفتن کمک هزینه تحصیلی کارآموزی کردند.

پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۰، بنیاد فرهنگ ایران و یازده مؤسسه علمی، فرهنگی و پژوهشی دیگر (انجمن حکمت و فلسفه ایران؛ بنیاد شاهنامه فردوسی؛ بنیاد فرهنگ و هنر ایران؛ پژوهشکده علوم ارتباطی و توسعه ایران؛ پژوهشگاه علوم انسانی؛ فرهنگستان ادب و هنر ایران؛ فرهنگستان زبان ایران؛ فرهنگستان علوم ایران؛ مرکز اسناد فرهنگی آسیا؛ مرکز ایرانی تحقیقات خارجی؛ مرکز ایرانی مطالعه فرهنگ‌ها[۱]) با یکدیگر ادغام شدند و نهادی با عنوان «مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی» وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت تشکیل شد. در سال ۱۳۶۹ پس از تغییر تشکیلات سازمانی، این مؤسسه با تصویب شورای گسترش آموزش عالی عنوان «پژوهشگاه» را دریافت کرد که تشکیلات سازمانی آن در خرداد ماه ۱۳۷۲ به تصویب نهایی سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید. در این مدت نیز پژوهشگاه‌هایی به آن اضافه شده و یک مؤسسه از آن منشعب شد. در سال ۱۳۷۳ شورای عالی پژوهشگاه به منظور تأکید بر گرایش علوم انسانی و مسائل فرهنگی در تحقیقات پژوهشگاه، عنوان «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» را برای این نهاد پیشنهاد کرد که مورد تصویب شورای گسترش آموزش عالی قرار گرفت. در سال ۱۳۹۷ بنیاد دانشنامه نگاری ایران نیز در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادغام شد و تبدیل به یکی از پژوهشکده‌های پژوهشگاه (پژوهشکده دانشنامه نگاری) شد. اکثر دانشمندان و اساتید برجسته حوزه علوم انسانی کشور از دیرباز در کارنامه خود ارتباط مؤثری با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی داشته‌اند.

پژوهشکده‌ها[ویرایش]

در حال حاضر این پژوهشگاه دارای ۱۴ پژوهشکده به شرح زیر است:

 1. پژوهشکده زبان و ادبیات
 2. پژوهشکده زبان‌شناسی
 3. پژوهشکده علوم تاریخی
 4. پژوهشکده مطالعات اجتماعی
 5. پژوهشکده اقتصاد و مدیریت
 6. پژوهشکده غرب‌شناسی و علم پژوهی
 7. پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی
 8. پژوهشکده مطالعات قرآنی
 9. پژوهشکده حکمت معاصر
 10. پژوهشکده اخلاق و تربیت
 11. پژوهشکده نظریه‌پردازی سیاسی و روابط بین‌الملل
 12. پژوهشکده فرهنگ معاصر
 13. پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات
 14. پژوهشکده دانشنامه نگاری[۲]

تحصیلات تکمیلی[ویرایش]

پژوهشگاه از سال ۱۳۶۸ اقدام به ایجاد و برگزاری دوره‌های تحصیلی در کنار کار اصلی پژوهشی خویش کرده‌است و امروزه با بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در اجرای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، موفق به راه اندازی ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰ رشته در مقطع دکتری تخصصی شده‌است. برای اولین بار در سال ۱۳۶۸ رشته‌های زبان و ادبیات فارسی، تاریخ ایران دوره اسلامی و زبانشناسی همگانی در مقطع کارشناسی ارشد در پژوهشگاه راه اندازی شد. سال ۱۳۷۶ نیز با تأسیس رشته علوم سیاسی، سرآغاز راه اندازی دوره‌های دکتری تخصصی در پژوهشگاه شد.

رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد: زبان و ادبیات فارسی / زبانشناسی همگانی / تاریخ ایران اسلامی / فرهنگ و زبانهای باستانی / ادیان و عرفان / فلسفه غرب / فلسفه و کلام اسلامی / زبان و ادبیات عرب / علوم اقتصادی / پژوهش علوم اجتماع / دین و رسانه / مدیریت رسانه

رشته‌های مقطع دکتری: علوم سیاسی / زبان‌شناسی همگانی / فرهنگ و زبانهای باستانی / زبان و ادبیات فارسی / فلسفه علم و فناوری / تاریخ علم دوره اسلامی / انقلاب و تمدن اسلامی / تاریخ ایران بعد از اسلام / حکمت متعالیه / فلسفه دین

براساس آمار مربوط به سال ۱۳۹۳، طی ۲۵ سال، ۱۱۸۴ نفر دانشجو در ۲۰ رشته مختلف علوم انسانی در پژوهشگاه پذیرفته شده‌اند. تولید دانش و انتشار بیش از ۶۰۰ اثر علمی ـ پژوهشی و پایان‌نامه در رشته‌های تخصصی و تربیت بیش از ۷۷۰ دانش‌آموخته و پژوهشگر از افتخارات پژوهشگاه در این حوزه می‌باشد.

مراکز و بخش‌ها[ویرایش]

شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی[ویرایش]

شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در سال ۱۳۷۴ به منظور کمک به توسعه علوم انسانی، آگاهی مجامع علمی، برنامه ریزان آموزشی و فرهنگی، استادان و دانشجویان از کیفیت متون منتشر شده در حوزه علوم انسانی به ویژه متون درسی و کمک درسی دانشگاهی، تأسیس شد.

هدف کلی این شورا، نقد و بررسی متون و کتب رشته‌های علوم انسانی است، تا از نکات مثبت و منفی آنها مطلع شده و در بهبود امتیازات و رفع نواقص و ایرادات موجود در آن متون بکوشد و از این طریق برای بهبود کمی - کیفی و علمی - ارزشی منابع درسی علوم انسانی اقدام نماید. در این مسیر، کتب نمونه موجود در دروس رشته‌ها را تشویق و ترویج می‌نماید و الگوهایی را برای تدوین کتب به منظور رفع خلاء موجود در دروس رشته‌ها، به فراخور هدف و جایگاه آن درس در بدنه رشته مربوطه ارائه می‌نماید.

مرکز اسناد فرهنگی آسیا[ویرایش]

مرکز اسناد فرهنگی آسیا (Asian Cultural Documentation Center for UNESCO) به منظور شناساندن میراث فرهنگی و معرفی و ترویج فرهنگ کشورهای آسیایی به یکدیگر و به جهانیان و گسترش تعامل علمی، فرهنگی و هنری میان کشورهای آسیایی فعالیت می‌کند. این مرکز موظف به گردآوری، طبقه‌بندی و انتشار اطلاعات مربوط به اسناد و مدارک فرهنگی و تشویق و کمک به پژوهشها و بررسی‌های فرهنگی ملل آسیایی و تربیت پژوهشگر در این زمینه و همچنین گسترش تفاهم فرهنگی میان ملل است.

مقدمات تأسیس مرکز اسناد فرهنگی آسیا به کنفرانس بین‌الدولی که در زمینه سیاست‌های فرهنگی در سال ۱۹۷۳ در جاکارتای اندونزی از سوی یونسکو برگزار شده بود، بازمی‌گردد. مرکز اسناد فرهنگی آسیا در چهارم تیرماه سال ۱۳۵۶ به عنوان مرکزی مستقل و غیرانتفاعی که بودجه آن از سوی وزارت فرهنگ و هنر وقت تأمین می‌شد، تأسیس گردید. پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ مرکز زیر نظر مرکز مطالعات و هماهنگی فرهنگی (دبیرخانه شورای عالی فرهنگ و هنر سابق) درآمد. تا اینکه در ۲۶ آذرماه ۱۳۶۰ براساس مصوبه هیئت وزیران مرکز اسناد فرهنگی آسیا در مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فعلی) ادغام شد.

مرکز تحقیقات امام علی[ویرایش]

شناسایی و عرضه ابعاد اجتماعی سیره نظری و عملی امام علی به جامعه بشری بمنظور حرکت به سوی جامعه علوی، از اهداف تأسیس این مرکز است.

طرح جامع اعتلای علوم انسانی[ویرایش]

طرح اعتلا، مجموعه پروژه‌هایی به هم‌پیوسته، مرتبط با یکدیگر و مسئله محور است که با پشتوانهٔ بهره‌گیری از مطالعات جهانی و ملی و به صورت شبکه ای محصول گرا و هم‌افزایانه طراحی شده‌است. هدف این طرح افزایش کارایی و بالندگی علوم انسانی در کشور و کمک به ایفای نقش مؤثر این علوم در گشودن افق‌های توسعه و پیشرفت کشور و ترسیم پایه‌های تمدنی آینده ایران است.

مجلات[ویرایش]

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دارای بیش از بیست مجله در زمینه علوم انسانی با امتیاز علمی پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که آماری منحصر به فرد محسوب می‌شود:

ـ نشریه پژوهش نامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی: بررسی و نقد منابع، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و شیوه‌های اجرایی برنامه‌های علوم انسانی

ـ نشریه پژوهش نامه تاریخ اجتماعی و اقتصادی: پژوهش‌هایی در حوزه تاریخ اجتماعی و اقتصادی در ایران

ـ نشریه آفاق الحضاره الاسلامیه: به زبان عربی و در زمینه پژوهش در علوم اسلام اعم از کلام، فقه و تاریخ اسلامی

ـ نشریه جستارهای تاریخی: پژوهش‌هایی در حوزه تاریخ ایران با اولویت تاریخ فرهنگی

ـ نشریه پژوهش‌های علم و دین: پژوهش در حوزه‌های مطالعاتی مرتبط با علم و دین

ـ نشریه ادبیات پارسی معاصر: تحقیقات ادبی معاصر، پژوهش در متون نظم و نثر معاصر اعم از داستان، شعر و طنز، نظریه‌های ادبی و ادبیات تطبیقی در ارتباط با جهان معاصر

ـ نشریه منطق پژوهی: پژوهش در موضوعات منطق قدیم، منطق جدید، فلسفه منطق، منطق تطبیقی

ـ نشریه اقتصاد تطبیقی: مطالعات تطبیقی بین مکاتب و نظریه‌های مختلف اقتصادی و مطالعات بین رشته‌ای اقتصادی

ـ نشریه حکمت معاصر: پژوهش در موضوعات فلسفه، کلام و عرفان اسلامی معاصر

ـ نشریه کهن نامه ادب پارسی: پژوهش در متون نظم و نثر کهن، تصحیح متون، نقد و بررسی متون و نقد ادبی ادبیات پارسی

ـ نشریه تحقیقات تاریخ اجتماعی: پژوهش در موضوعات اجتماعی با نگاه تاریخی

ـ نشریه زبان شناخت: پژوهش در خصوص زبان‌شناسی تاریخی و همگانی

ـ نشریه تفکر و کودک: پژوهش‌های مرتبط با فکر پروری و خلاقیت در کودکان

ـ نشریه غرب‌شناسی بنیادی: پژوهش در موضوعات اساسی فلسفه غرب

ـ نشریه پژوهش نامه زنان: پژوهش در محورهای سیاست، فرهنگ و اقتصاد در موضوع منزلت زن

ـ نشریه پژوهش‌نامه علوی: پژوهش در خصوص فرهنگ و معارف علوی

ـ نشریه جامعه پژوهی فرهنگی: پژوهش در موضوعات جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی و روان‌شناسی اجتماعی با رویکرد فرهنگی

ـ نشریه جستارهای فلسفه دین: پژوهش در موضوعات اساسی فلسفه دین

ـ نشریه رسانه و فرهنگ: پژوهش در خصوص نقش رسانه در فرهنگ سازی و تأثیر و تأثر متقابل

ـ نشریه فلسفه علم: پژوهش‌هایی در فلسفه علم با تأکید بررسی مبانی نظری علم در ایران

ـ نشریه جستارهای سیاسی معاصر: پژوهش‌های مرتبط با سیاست نظری و عملی و اندیشه سیاسی در اسلام

کتابخانه‌ها[ویرایش]

کتابخانه مرکزی پژوهشگاه در ساختمکان اصلی آن قرار دارد، این کتابخانه در سال ۱۳۶۱ از ادغام چندین مجموعه دیگر شکل گرفته‌است و هم‌اکنون یکی از غنی‌ترین مجموعه‌ها در زمینه علوم انسانی کشور را در اختیار دارد. مجموعه این کتابخانه بالغ بر ۱۰۰ هزار جلد کتاب است که حدود ۴۵ هزار جلد از کتابها به زبان‌های فارسی و ترکی و حدود ۵۵ هزار جلد نیز به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی و سایر زبانهاست. این کتابخانه همچنین آرشیوی بالغ بر ۵۰ هزار نسخه از نشریات فارسی، انگلیسی و فرانسه را نیز در اختیار دارد که در قالب ۸۰۳ عنوان نشریه فارسی و ۳۸۵ عنوان نشریه ادواری انگلیسی و فرانسوی قرار دارند. همچنین بیش از ۱۰۰۰ عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری و تعداد محدودی عکس نسخ خطی و تعدادی لوح فشرده و نقشه نیز در این کتابخانه موجود است. استفاده از منابع کتابخانه برای تمامی پژوهشگران و دانشجویان آزاد است. اعضای هیئت علمی، پژوهشگران، کارمندان و دانشجویان پژوهشگاه نیز می‌توانند طبق ضوابط مصوب کتاب را امانت بگیرند. همچنین متخصصان، پژوهشگران و دانشجویان علوم انسانی سراسر کشور می‌توانند از طریق خدمات مرجع الکترونیکی کتابخانه با همکاران کتابخانه در ارتباط بوده و اطلاعات خود را به دست آورند.

علاوه بر کتابخانه مرکزی، کتابخانه استاد مینوی نیز از جمله بخش‌های وابسته به پژوهشگاه هست که وقف شادروان استاد مجتبی مینوی است و در خیابان شریعتی قرار دارد. مجموعه این کتابخانه بالغ بر ۲۰ هزار جلد کتاب به زبان‌های مختلف و در حوزه ایرانشناسی و فرهنگ است.

همچنین کتابخانه مرحوم دانش‌پژوه که در طبقه دوم ساختمان مینوی قرار دارد بالغ بر ۴۵۰۰ عنوان کتاب به زبانهای مختلف موجود دارد. قابل ذکر است تمامی منابع موجود در این کتابخانه از طریق اینترنت قابل جستجو هستند.

انتشارات[ویرایش]

انتشارات پژوهشگاه با هدف تولید و توزیع کتاب و انتشار آثار محققان داخل و خارج پژوهشگاه فعالیت می‌کند. ظرفیت چاپ کتاب در پژوهشگاه سالانه بیش از ۶۰ عنوان کتاب است. تاکنون بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب توسط این انتشارات منتشر شده‌است. انتشارات پژوهشگاه طی دهه‌های اخیر به انتشار آثار اساتید و پژوهشگران پژوهشگاه و دانشوران و اعضای هیئت علمی غیر عضو پژوهشگاه اقدام می‌کند. طی نیم قرن گذشته بسیاری از آثار برجسته علوم انسانی کشور توسط انتشارات پژوهشگاه یا مؤسساتی که در آن ادغام شده‌اند منتشر شده‌است. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرتال جامع علوم انسانی[ویرایش]

پرتال جامع علوم انسانی به آدرس www.ensani.ir به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت‌های علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده‌است:

- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت‌های شکلی، زمانی و سازمانی موجود.

- معرفی تخصصی پژوهشگران و اساتید در حوزه‌های تخصصی علوم انسانی جهت تقویت حقوق معنوی.

- فراهم نمودن بستری برای جریان‌سازی و مدیریت محتوای علوم انسانی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه علمی کشور در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی.

- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی علوم انسانی در کشور.

وجه تمایز پرتال جامع علوم انسانی با سایر پایگاه داده‌های مشابه، دسته‌بندی موضوعی داده‌های علمی در آن می‌باشد که در قالب بیش از ۳۲۰۰ موضوع، حوزه‌های مختلف علوم انسانی را شامل می‌شود. مزیت دیگر پرتال جامع علوم انسانی دسترسی آسان و رایگان مخاطبان به منابع پرتال جامع علوم انسانی می‌باشد.

در حال حاضر پرتال جامع علوم انسانی با بیش از ۲۹۰ هزار داده علمی تمام متن در خدمت جامعه علمی کشور می‌باشد.

شبکه نخبگان علوم انسانی[ویرایش]

شبکه نخبگان علوم انسانی در زمان مدیریت دکتر صادق آئینه وند راه اندازی شد. با این حال این شبکه باید بازطراحی شود و جایگاه آن ارتقاء یابد. هم‌اکنون شبکه نخبگان در تمام کشور عضو دارد و مورد استفاده پژوهشگران و اساتید قرار می‌گیرد. با این حال ظاهراً سامانه مشخصی با این عنوان وجود ندارد.

مشکل نام[ویرایش]

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (که تحت عنوان پژوهشگاه علوم انسانی معروف است)، علی‌رغم داشتن مرجعیت در میان محققان، اساتید و دانشجویان علوم انسانی، قدمت و سابقه طولانی و شهرت زیادی که در میان اصحاب علوم انسانی دارد، آنچنان که شایسته‌است درمیان عموم جامعه شناخته شده نیست. یکی از دلایل این مشکل را می‌توان ناشی از تغییر نام‌های پژوهشگاه دانست. پژوهشگاه طی نیم قرن گذشته چندین بار دچار تغییر نام شده‌است و هربار نامی دشوارتر از گذشته به خود گرفته‌است. پژوهشگاه در ابتدا بنیاد فرهنگ ایران نام داشت، سپس مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی نامیده شد. آنگاه پژوهشگاه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و در نهایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نام گرفت. در هر مرحله نیز اندازه پژوهشگاه با ادغام مؤسسات، بنیادها و مراکز پژوهشی دیگر در آن بزرگتر از پیش شد.

درحال حاضر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به دلیل مشابهت اسمی، با مؤسسات دیگری (توسط عموم افراد جامعه) اشتباه گرفته می‌شود. از جمله اصلی‌ترین مؤسساتی که بعضاً با پژوهشگاه اشتباه گرفته می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. جالب اینجاست که این مؤسسات از لحاظ اندازه و قدمت اساساً قابل مقایسه با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیستند و برخی از آنها صرفاً به اندازه یکی از سیزده پژوهشکده پژوهشگاه می‌باشند:

 1. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی (وابسته به جهاد دانشگاهی)
 2. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
 3. انتشارات دفتر پژوهش‌های فرهنگی
 4. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات
 5. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 6. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
 7. سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و …

اساساً نامگذاری یک مؤسسه یا دانشگاه براساس حوزه‌های پژوهشی آن چندان در دنیا رایج نیست و مؤسسات آموزشی و پژوهشی عمدتاً به نام افراد شاخص یا شهر محل استقرار خود خوانده می‌شوند. نام دانشگاه‌ها و مؤسسات در دنیا معمولاً کوتاه هستند. استفاده از سرواژه نیز در نامگذاری نهادهای آموزشی و پژوهشی رایج است. البته نامگذاری پژوهشگاه براساس حوزه‌های تحقیقاتی نیز وافی به مقصود نبوده چرا که حوزه‌های تمرکز تحقیقاتی آن شامل علوم انسانی و اجتماعی است، با این حال این مؤسسه تنها براساس حوزه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نامگذاری شده‌است. به علاوه با عنایت به اینکه پژوهشگاه حتی توسط متخصصان و دانشگاهیان معمولاً تحت عنوان کوتاه‌تر «پژوهشگاه علوم انسانی» نامیده می‌شود، ضرورت وجود عبارت مطالعات فرهنگی چندان روشن نیست. طولانی و پیچیده بودن نام پژوهشگاه باعث شده که این مؤسسه که بزرگترین پژوهشگاه علوم انسانی و اجتماعی کشور و خاورمیانه است، آنچنان که باید در میان عموم مردم شناخته شده نباشد.

منابع[ویرایش]

 1. http://www.ihcs.ac.ir/fa/page/1446/درباره-پژوهشگاه-علوم-انسانی. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 2. سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ــ دربارهٔ ما

پیوند به بیرون[ویرایش]

Institute for Humanities and Cultural Studies
AbbreviationIHCS
Formation1981
TypeResearch institute
HeadquartersKordestan Expressway
Location
 • Tehran, Iran
President
Hosseinali Ghobadi
Key people
Ali Asghar Mosleh, Malek Shojaee
Websiteihcs.ac.ir

Institute for Humanities and Cultural Studies (Persian: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی‎) is an Iranian Research institute whose main purpose is the study of humanities.[1]

History

After the Islamic Revolution, in 1981, twelve institutions in various disciplines of the humanities, including the Iranian Institute of Philosophy and Hikmat, the Foundation of Shahnameh of Ferdowsi, the Iranian Cultural Foundation, the Iranian Foundation of Culture and Arts, the Institute for Communication and Development, the Institute for Humanities, the Iranian Academy of Literature and Arts, the Iranian Academy of Language, the Iranian Academy of Science, Asia's Cultural Documents Center, the Iranian Center for Historical Research, and the Iranian Centre for the Study of Cultures, were merged into a new institute, the Center for Cultural Research and Studies, which was affiliated to the Ministry of Culture and Higher Education. In 1990, following organizational changes, the Council for Extending Higher Education changed this center into a research institute. The organizational structure of this institute was finally approved by the Organization for Administrative and Employment Affairs in June 1993. In 1994, the Supreme Council of the Research Center, giving prominence to humanities in research studies, named this institute «the Institute for Humanities and Cultural Studies», which was approved by the Council for Extending Higher Education. Following the approval of the law of organizing boards of trustees in the Ministry of Higher Education and the formation of the board of trustees of universities and research centers in 1992, the Institute became a member of the Board of Trustees of Tehran's fourth district. Since then, all of the affairs of this institute have been carried out under the supervision and direction of the board of trustees. The Institute is a research institute, mainly responsible for performing research in humanities – literature, Linguistics, Social Sciences, History, Philosophy, Law, Religion, Quranic Studies, Theosophy, Comparative Economics, Political Science.

Development Plan

In 2014, the Development plan of the Institute was formulated and appr oved by the Board of Trustees, on the basis of wisdom-based principles, collective wisdom, and the establishment of strategic thinking, so that the ideals of the recent decades of performed research in the Institute could be realized. Outlook and Mission The Development Plan and the outlook of the Institute has been defined as follows: with reliance on God's eternal power and in the light of faith and common wisdom, through hard work, systematic, continuous and target oriented efforts, and with the aim of realizing the ideals of the Islamic Revolution in a Twenty-year Perspective Plan, «the Institute for Humanities and Cultural Studies has been established as an organization that enjoys pioneering, knowledgeable, efficient, well-inspired and effective human resources who are committed to the development and efficiency of Humanities, have theoretical and practical authority, are responsive to the scientific and technological needs of the society, and are engaged constructively in national, regional, Asian, and international scientific collaborations». In this plan, the mission of the Institute has been defined as follows: «the Institute for Humanities and Cultural Studies is a scientific-research organization affiliated to the Ministry of Science, Research, and Technology and aims at achieving the higher goals of the Islamic Republic of Iran in Humanities, culture and civilization of Iran and Islam, in coordination with the national system of innovation, in order to create and develop networks of human sciences at the national level and help research in Humanities to achieve excellence at the highest level of scientific development in Asia». Vice Chancellor for Research and Graduate Education The Institute, with half a century of experience in scientific research in Humanities, tried to accomplish its mission for performing research in Humanities and cultural studies and establish a constructive interaction with experts. In other words, the scientific achievements of many outstanding scholars and institutions in Humanities in Iran have been in different ways affected by their collaboration with this Institute.

Responsibilities

Managing and supervising the implementation of research and technology, affairs related to the libraries and databases of the institute in accordance with the related legislation, rules and regulations; Developing plans and policies to enhance the level of scientific and international cooperation; Prioritizing innovation in theoretical knowledge and applied research studies; Developing, improving, and directing research projects, while giving priority to applied research, based on the Perspective Plan, development programs and the Comprehensive Scientific Map of the Country; Monitoring and controlling the research processes in the institute based on the time line of the approved plans; Conducting comprehensive studies on the evaluation of research activities performed and presenting annual reports to the rector of the institute; Establishing relationships with domestic and foreign institutions; Cooperation for providing scientific, cultural and social services and holding scientific seminars and conferences and carrying out research and service contracts between the institute and other institutions; Collaboration in implementing short-term research programs for non-academic institutes; Providing faculty members with educational opportunities inside and outside the country based on the approved regulations; Developing research programs for the Institute, presenting objectives and determining research priorities in form of short-term and long-term programs; Examining and evaluating the activities of the Institute within the framework of the development plan of the country based on the objectives of the Perspective Plan and development plan and the Comprehensive Scientific Map of the country for higher education to be presented to the board of directors; Identifying and defining joint scientific and research programs and allocating fund scientific-research interactions between universities and seminaries. Graduate Education The Institute has held MA and PhD. academic courses with the aim of educating researchers in Humanities since 1989. The three faculties of Persian Language and Literature, General Linguistics; and History of Iran in the Islamic Era constituted the first graduate schools of the Institute; in 1997 the program of the Political Sciences was established, and the Institute started to accept PhD. students in this field as well. Graduate Programs Persian Language and Literature Ancient Iranian Languages and Culture General Linguistics History of Islamic Iran Social Sciences Research Arabic Language and Literature Quranic Studies Philosophy of Religion Religion and Media Media Management Economics Up to now, more than 226 graduate programs (157 MA and 69 PhD) have been held, 925 graduates and researchers have been educated, and more than 700 thesis and dissertations in various fields of humanities have been published. Based on the Strategic Plan document, the main objective of the graduate school of the Institute is to improve problem-oriented education and to promote the quality rather than quantity of the researches; and accordingly, as a major part of the plan, this institute aims at increasing the number of PhD students as part of complementary research programs and accept MA students in special innovative fields to be educated under the supervision of knowledgeable experts and professors. Cultural and Social Vice Chancellor Institute for Humanities and Cultural Studies 5 Based on the importance of socio-cultural issues in the Development Perspective Plan, the role of culture in the structure of beliefs and approaches and due to the vast range of cultural and social issues, the Institute for Humanities and Cultural Studies has established the Cultural and Social Vice Chancellor with the following objectives: Expanding cultural concepts and teachings, including the institutionalization of the culture of dialogue and interaction among members of the Institute; Monitoring cultural issues, aiming at the reduction and elimination of social problems; Developing cultural values in society and communicating with other cultural institutions in the country. Responsibilities Directing and supervising the implementation of social and cultural affairs at the Institute among professors, students and staff members, in accordance with rules, regulations and procedures and in cooperation and coordination with other related institutes; Collaborating with other departments for better implementation of research programs; Adopting and implementing strategic policies of the Supreme Council of the Cultural Revolution(SCCR) in order to promote and spread the Islamic culture in cultural and social issues; Establishing close communication and collaboration with intellectual and cultural centers and institutions;

Providing plans for the development of cultural, political and moral education through

educational courses and seminars, and cultural, intellectual and political communities using the potentials of the Islamic and revolutionary institutions; Promoting the culture of dialogue, methodical criticism, and open-mindedness and pave the way for communication among researchers and scientific, cultural and political experts; Directing, managing and implementing cultural, artistic, Quranic, religious, social and political activities at different levels of the Institute; Planning and monitoring the implementation of projects and programs in culture, science, research and arts; Publishing and promoting Islamic values through the provision of audio-visual resources; Collecting artistic, social, political and cultural journals of the country for students and creating archives; Planning an d organizing training, cultural, artistic and pilgrimage camps for students; Promoting and supporting the cultural activities of students, faculty members and staff members in accordance with the cultural objectives and responsibilities of the Social and Cultural Vice chancellor; Preparing and presenting regular reports of activities to superiors and authorities; Communicating with different departments of the Institute in order to coordinate activities in connection with the objectives of the Institute; Expanding ethical, spiritual and educational spaces in the Institute; Interaction with t he cultural, artistic and social centers and institutes of the country. Programs of the Cultural and Social Vice Chancellor Hol ding specialized meetings; Provincial trips; International cultural exchange; Specialized book reading meetings and presenting the best specialized books to encourage book reading, in cooperation with public libraries; Making documentaries; Rewarding best theses and presenting their content through class discussions; Creating a cultural environment for the activities of the students; Developing a socio-cultural atlas; Supporting the establishment of professional and cultural associations; Co nducting student programs such as: (Holding one-day cultural scientific tours,Publishing student journals,conducting film festivals;Organizing dormitories› affairs.) The Socio - cultural Atlas With the aim of collecting and classifying accessible cultural information in the country and developing indexes related to culture and in order to develop research and planning across the country, the cultural Vice Chancellors, for the first time, made a socio-cultural atlas through the following sources of information: a.Census data from 4 statistical projects, in the years 1986-2011, available in the Statistical Center of Iran; b.Registered data in the period from 2001 to 2012, by the Statistical Center of Iran; c.Organizational data and updated and comprehensive information from relevant institutions and organizations; and d.Survey and assessment of data, based on other surveys conducted in the country, including cultural surveys of values and attitudes of Iranians, re-analyzed and replicated, and new surveys conducted with respect to nowadays cultural requirements.

References

External links