پولونیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
بیسموتپولونیماستاتین
Te

Po

Lv
ظاهر
silvery
ویژگی‌های کلی
نام، نماد، عدد پولونیم، Po،‏ 84
تلفظ به انگلیسی ‎/[invalid input: 'icon']pˈlniəm/‎ po-LOH-nee-əm
نام گروهی برای عناصر مشابه شبه فلزات
گروه، دوره، بلوک ۱۶، ۶، p
جرم اتمی استاندارد (209) گرم بر مول
آرایش الکترونی [Xe] 6s2 4f14 5d10 6p4
الکترون به لایه 2, 8, 18, 32, 18, 6
ویژگی‌های فیزیکی
حالت جامد
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) (alpha) 9.196 g·cm−۳
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) (beta) 9.398 g·cm−3
نقطه ذوب 527 K،‎ 254 °C،‎ 489 °F
نقطه جوش 1235 K،‎ 962 °C،‎ 1764 °F
گرمای هم‌جوشی ca. 13 کیلوژول بر مول
گرمای تبخیر 102.91 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی 26.4 کیلوژول بر مول
فشار بخار
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین)       (846) 1003 1236
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن 6, 4, 2, -2
(آمفوتر oxide)
الکترونگاتیوی 2.0 (مقیاس پاولینگ)
شعاع اتمی 168 pm
شعاع کووالانسی 140±4 pm
شعاع واندروالانسی 197 pm
متفرقه
ساختار کریستالی cubic
مغناطیس nonmagnetic
مقاومت ویژه الکتریکی (0 °C) (α) 0.40 µΩ·m
رسانایی گرمایی (300 K) ? 20 W·m−1·K−1
انبساط گرمایی (25 °C) 23.5 µm·m−1·K−1
عدد کاس 7440-08-6
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های پولونیم
ایزوتوپ NA نیمه‌عمر DM DE (MeV) DP
208Po syn 2.898 y α 5.215 204Pb
ε, β+ 1.401 208Bi
209Po syn 103 y α 4.979 205Pb
ε, β+ 1.893 209Bi
210Po ایزوتوپ پرتوزای ناچیز 138.376 d α 5.307 206Pb

پولونیم یک عنصر شیمیایی با نماد Po و عدد اتمی ۸۴ است. این عنصر نایاب، فلزی، به شدت رادیو اکتیو و بدون هیچ گونه ایزوتوپ پایداری است، پولونیم از نظر شیمیایی شبیه به سلنیم و تلوریم می‌باشد، هرچند که ویژگی‌های فلزیش شبیه به همسایه‌های افقیش در جدول تناوبی: تالیم، سرب و بیسموت می‌باشد. به علت نیمه عمر کوتاه تمامی ایزوتوپ‌های پولونیم، وجودش در طبیعت محدود به نشانه‌هایی از پولونیم-۲۱۰ ناپایدار (با نیمه عمر ۱۳۸ روز) در سنگ معدن اورانیوم به عنوان محصول دختر یکی مانده به آخر[پاورقی ۱] از زنجیره واپاشی اورانیوم-۲۳۸ است. هر چند که ایزوتوپ‌هایی با اندکی عمر بیشر وجود دارد ولی تولید آنها بیش از حد مشکل است. امروزه، به طور معمول پولونیم در مقادیر میلیگرم با فعال سازی نوترونی از بیسموت ساخته می‌شود. به علت رادیواکتیویته شدید پولونیم که مسبب رادیولیز پیوندهای شیمیایی و خودگرمایی رادیواکتیو ان است، شیمی ان اکثراً از مقیاس اثری که به جا می‌گذارد بررسی می‌شود.

پولونیم در سال ۱۸۹۸ میلادی توسط ماری و پیر کوری کشف شد، وقتی که پولونیم از سنگ معدن اورانیم استخراج و فقط بواسطه رادیو اکتیویته شدیدش شناسایی شد در واقع اولین عنصری بود که توسط ان‌ها به خوبی کشف شد. به افتخار سرزمین مادری ماری کوری، لهستان (به انگلیسی: Poland) این عنصر پولونیم نام گذاری شد. پولونیم کاربری کمی دارد، و همه ان‌ها مربوط به رادیواکتیو بودن ان می‌شود: گرم‌کننده در کاوشگرهای فضایی، دستگاه آنتی استاتیک و منبع نوترون و پروتوی آلفا. به علت این که پولونیم به شدت رادیو اکتیویته است بسیار سمی و خطرناک محسوب می‌شود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

پولونیم-۲۱۰ یک واپاشاننده آلفا است که نیمه عمر ان ۱۳۸ٖ،۴ روز است، پولونیم به صورت مستقیم به ایزوتوپ پایدار دختر خود، سرب-۲۰۶ واپاشی می‌شود. یک میلیگرم (۵ کوری) از پولونیم-۲۱۰ در یک ثانیه به اندازی ۵ گرم از رادیم-۲۲۶ پرتوی آلفا ساطع می‌کند. مقدار کمی کوری (۱ کوری برابر است با ۳۷ گیگا بکرل، ۱Ci = ۳۷ GBq) از پولونیم-۲۱۰ تابش ابی از خود ساطع می‌کند که به علت یونیزاسیون هوای اطراف ان است.

تقریباً یک از ۱۰۰٬۰۰۰ انتشار آلفا باعث یک برانگیختگی در هسته اتم می‌شود که خود باعث ساطع شدن یک اشعه گاما با حد اکثر انرژی KeV ۸۰۳ می‌شود.

شکل حالت جامد[ویرایش]

پولونیم یک عنصر رادیواکتیو است که به دو شکل فلزی وجود دارد. فرم آلفا فقط به شکل ساختار کریستال مکعب ساده در اساس یک اتم، که طول لبه ان ۳۳۵٬۲ پیکومتر است، و فرم بتا لوزوجهی است. ساختار پولونیم با پراش پرتو ایکس و پراش الکترون مشخص شد. پولونیم-۲۱۰ (به طور معمول با پلوتونیم-۲۳۸) قادرند تا تبدیل به فاز بخار شوند در شرایطی که: اگر به عنوان نمونه تا ۵۵ درجه سلسیوس (۱۳۱ فارنهایت) گرم شود، ۵۰ درصد از ان ظرف ۴۵ ساعت به شکل مولکول دو اتمی بخار می‌شود، حتی با وجود اینکه نقطه ذوب پولونیم ۲۵۴ درجه سلسیوس (۴۸۹ درجه فارنهایت) و نقطه جوش ان ۹۶۲ درجه سلسیوس (۱٬۷۶۴درجه فارنهایت) است. بیش از یک فرضیه برای این رفتار پولونیم وجود دارد، یکی از حدسیات این است که دسته‌های کوچک از اتم‌های پولونیم به وسیله تجزیه آلفا تجزیه شوند.

ویژگی‌های شیمیایی[ویرایش]

ویژگی‌های شیمیایی پولونیم شبیه به تلوریم است، هرچند که شباهت‌هایی به همسایه‌اش بیسموت به علت ویژگی فلزیش دارد. پولونیم به راحتی در محلول‌های رقیق شده اسیدی حل می‌شود اما به سختی در بازها حل می‌شود. محلول‌های پولونیم در ابتدا بوسیله یون‌های Po به رنگ صورتی در میآید، اما به علت تابش آلفا از تبدیل شدن یون Po پولونیم به یون Po در حلال به سرعت رنگش تبدیل به زرد می‌شود. این مرحله همراه با تشکیل حباب و انتشار گرما و انتشار نور بوسله شیشه آزمایشگاهی حاوی محلول به علت جذب ذرات آلفا است. محلول‌های پولونیم فرار هستند و در طول چند روز تبخیر می‌شوند مگر اینکه محبوس شوند. در پی‌اچ تقریباً ۱، یون‌های پولونیم هیدرولیز شده و با اسیدهایی مثل اگزالیک اسید، سیتریک اسید و اسید تارتاریک ترکیب می‌شوند.

کاربردها[ویرایش]

پولونیوم هنگامی که با برلیوم آلیاژ تشکیل دهد می‌توان یک منبع نوترون باشد. موارد کاربردی دیگر عبارت‌اند از:

 • این عنصر در ساخت وسایلی که بار الکتریکی استاتیک را در کارخانجات نساجی و دیگر نقاط از میان می‌برند استفاده می‌شود. با این وجود از منابع بتا که خطرات کمتری دارند بیشتر استفاده می‌شود.
 • پولونیم در ساخت شانه‌هایی که گرد و غبار انباشته شده بر روی فیلم‌های عکاسی را پاک می‌کنند نیز بکار می‌رود. مقدار پولونیوم بکار رفته در این شانه‌ها کنترل شده و در نتیجه خطرات پرتوزایی بسیار کمی دارند.

از آنجا که می‌توان با ظرفهای معمولی تقریباً تابش تمام پرتوی آلفا را متوقف کرد و با حرارت دادن سطح آن انرژی آزاد کرد پولونیم نیز به عنوان یک منبع گرمایی نیروهای سلولهای ترمو متریک در ماهواره‌های مصنوعی پیشنهاد می‌شود.

 • در سال‌های ۱۹۴۰ میلادی، کارخانه آمریکایی «فایراستون» از پولونیم در ساخت شمع (خودرو) استفاده می‌کرد. توجیه این بود که پولونیوم هوا را یونیزه می‌کند و دراین حال مدت زمان جرقه طولانی‌تر و کارسازتر می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

پولونیم که آن را رادیوم F نیز می‌نامند در سال ۱۸۹۸ توسط ماری کوری و پیر کوری کشف شد و بعدها از روی نام Poland (لهستان) سرزمین مادری ماری کوری نامگذاری شد.

این عنصر توسط کوری‌ها هنگامی آنها برای یافتن دلیل خاصیت پرتوزایی کانی پیچبلند (pitchblende) پژوهش می‌کردند کشف شد. پیچبلند بعد از جداسازی اورانیوم و رادیوم پرتوزاتر بود. این آنها را ترغیب کرد که عنصر را بیابند. الکتروسکوپ آن را هنگام جدا شدن از بیسموت نشان می‌داد.

پیدایش[ویرایش]

پولونیم که یک عنصر بسیار کمیاب در طبیعت است در معادن اورانیوم با میزان ۱۰۰ میکروگرم در هر تن یافت می‌شود.[۱][۲] فراوانی طبیعی آن تقریباً ۰٫۲٪ رادیوم است.

در سال ۱۹۳۴ یک تجربه نشان داد که هنگامی که بیسموت Bi۲۰۹ توسط نوترونها بمباران می‌شود Bi-۲۱۰ که در واقع مادر پولونیم است به وجود می‌آید. امروزه پولونیم در مقادیر میلی‌گرمی در فرایند ذوب نوترونی در رآکتورهای هسته‌ای به وجود می‌آید.

ایزوتوپها[ویرایش]

پولونیم از تمامی عناصر دیگر بیشتر ایزوتوپ دارد که تمام آنها رادیو اکتیو هستند. ۲۵ ایزوتوپ پولونیم با جرم اتمی از ۱۹۴ تا ۲۱۸ شناخته شده است. Po۲۱۰ در دسترس‌ترین نوع آن است و po۲۰۹ با نیمه عمر ۱۰۳ سال و Po۲۰۸ با نیمه عمر ۲٫۹ سال توسط بمباران دترون (Deteron) سرب یا بیسموت در یک سیکلوترون (Cyclotron) به وجود می‌آید. با این وجود ساخت این ایزوتوپها بسیار گران است.

پولونیم یک عنصر بسیار پرتوزا و سمی بوده و کار کردن با آن بسیار خطرناک است. حتی مقادیر میلی‌گرمی یا میکروگرمی آن در پولونیم ۲۱۰ بسیار خطرناک بوده و کار کردن با آنها نیاز به تجهیزات خاصی دارد. همچنین آسیبهای جدی از جذب انرژی توسط بافتهای یاخته‌ای از طریق ذرات آلفا به وجود می‌آید. مقدار مجاز پولونیم برای بدن تنها ۰٫۰۳ میکروکوری که معادل وزن ۶٫۸ x ۱۰−۱۲ گرم بوده، است.

پانویس[ویرایش]

 1. زنجیره واپاشی که از اورانیوم-۲۳۸ شروع شده و پس از تبدیل به ایزوتوپ‌های میانی تبدیل به پولونیم-۲۱۰ و سپس در آخر پولونیم-۲۱۰ تبدیل به سرب-۲۰۶ می‌شود به طوری که ایزوتوپ سرب آخرین ایزوتوپ پایدار این زنجیره است.

منابع[ویرایش]

 1. Bagnall, K. W. (1962). "The Chemistry of Polonium". Advances in Inorganic Chemistry and Radiochemistry. 4. New York: Academic Press. pp. 197–226. doi:10.1016/S0065-2792(08)60268-X. ISBN 0-12-023604-4. Retrieved June 14, 2012., p. 746
 2. Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2nd ed.). Butterworth–Heinemann. ISBN 0080379419., p. 198
Polonium, 84Po
Polonium.jpg
Polonium
Pronunciation/pəˈlniəm/ (pə-LOH-nee-əm)
Allotropesα, β
Appearancesilvery
Mass number[209]
Polonium in the periodic table
Hydrogen Helium
Lithium Beryllium Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
Sodium Magnesium Aluminium Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Nickel Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
Caesium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury (element) Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
Francium Radium Actinium Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawrencium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Nihonium Flerovium Moscovium Livermorium Tennessine Oganesson
Te

Po

Lv
bismuthpoloniumastatine
Atomic number (Z)84
Groupgroup 16 (chalcogens)
Periodperiod 6
Blockp-block
Element category  Post-transition metal, but this status is disputed
Electron configuration[Xe] 4f14 5d10 6s2 6p4
Electrons per shell2, 8, 18, 32, 18, 6
Physical properties
Phase at STPsolid
Melting point527 K ​(254 °C, ​489 °F)
Boiling point1235 K ​(962 °C, ​1764 °F)
Density (near r.t.)alpha: 9.196 g/cm3
beta: 9.398 g/cm3
Heat of fusionca. 13 kJ/mol
Heat of vaporization102.91 kJ/mol
Molar heat capacity26.4 J/(mol·K)
Vapor pressure
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) (846) 1003 1236
Atomic properties
Oxidation states−2, +2, +4, +5,[1] +6 (an amphoteric oxide)
ElectronegativityPauling scale: 2.0
Ionization energies
 • 1st: 812.1 kJ/mol
Atomic radiusempirical: 168 pm
Covalent radius140±4 pm
Van der Waals radius197 pm
Color lines in a spectral range
Spectral lines of polonium
Other properties
Natural occurrencefrom decay
Crystal structurecubic
Cubic crystal structure for polonium

α-Po
Crystal structurerhombohedral
Rhombohedral crystal structure for polonium

β-Po
Thermal expansion23.5 µm/(m·K) (at 25 °C)
Thermal conductivity20 W/(m·K) (?)
Electrical resistivityα: 0.40 µΩ·m (at 0 °C)
Magnetic orderingnonmagnetic
CAS Number7440-08-6
History
Namingafter Polonia, Latin for Poland, homeland of Marie Curie
DiscoveryPierre and Marie Curie (1898)
First isolationWilly Marckwald (1902)
Main isotopes of polonium
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
208Po syn 2.898 y α 204Pb
β+ 208Bi
209Po syn 125.2 y[2] α 205Pb
β+ 209Bi
210Po trace 138.376 d α 206Pb
| references

Polonium is a chemical element with the symbol Po and atomic number 84. A rare and highly radioactive metal with no stable isotopes, polonium is chemically similar to selenium and tellurium, though its metallic character resembles that of its horizontal neighbors in the periodic table: thallium, lead, and bismuth. Due to the short half-life of all its isotopes, its natural occurrence is limited to tiny traces of the fleeting polonium-210 (with a half-life of 138 days) in uranium ores, as it is the penultimate daughter of natural uranium-238. Though slightly longer-lived isotopes exist, they are much more difficult to produce. Today, polonium is usually produced in milligram quantities by the neutron irradiation of bismuth. Due to its intense radioactivity, which results in the radiolysis of chemical bonds and radioactive self-heating, its chemistry has mostly been investigated on the trace scale only.

Polonium was discovered in 1898 by Marie and Pierre Curie, when it was extracted from the uranium ore pitchblende and identified solely by its strong radioactivity: it was the first element to be so discovered. Polonium was named after Marie Curie's homeland of Poland. Polonium has few applications, and those are related to its radioactivity: heaters in space probes, antistatic devices, sources of neutrons and alpha particles, and poison. It is a radioactive element and extremely dangerous to humans.

Characteristics

210Po is an alpha emitter that has a half-life of 138.4 days; it decays directly to its stable daughter isotope, 206Pb. A milligram (5 curies) of 210Po emits about as many alpha particles per second as 5 grams of 226Ra.[3] A few curies (1 curie equals 37 gigabecquerels, 1 Ci = 37 GBq) of 210Po emit a blue glow which is caused by ionisation of the surrounding air.

About one in 100,000 alpha emissions causes an excitation in the nucleus which then results in the emission of a gamma ray with a maximum energy of 803 keV.[4][5]

Solid state form

The alpha form of solid polonium.

Polonium is a radioactive element that exists in two metallic allotropes. The alpha form is the only known example of a simple cubic crystal structure in a single atom basis at STP, with an edge length of 335.2 picometers; the beta form is rhombohedral.[6][7][8] The structure of polonium has been characterized by X-ray diffraction[9][10] and electron diffraction.[11]

210Po (in common with 238Pu[citation needed]) has the ability to become airborne with ease: if a sample is heated in air to 55 °C (131 °F), 50% of it is vaporized in 45 hours to form diatomic Po2 molecules, even though the melting point of polonium is 254 °C (489 °F) and its boiling point is 962 °C (1,764 °F).[12][13][1] More than one hypothesis exists for how polonium does this; one suggestion is that small clusters of polonium atoms are spalled off by the alpha decay.

Chemistry

The chemistry of polonium is similar to that of tellurium, although it also shows some similarities to its neighbor bismuth due to its metallic character. Polonium dissolves readily in dilute acids but is only slightly soluble in alkalis. Polonium solutions are first colored in pink by the Po2+ ions, but then rapidly become yellow because alpha radiation from polonium ionizes the solvent and converts Po2+ into Po4+. This process is accompanied by bubbling and emission of heat and light by glassware due to the absorbed alpha particles; as a result, polonium solutions are volatile and will evaporate within days unless sealed.[14][15] At pH about 1, polonium ions are readily hydrolyzed and complexed by acids such as oxalic acid, citric acid, and tartaric acid.[16]

Compounds

Polonium has no common compounds, and almost all of its compounds are synthetically created; more than 50 of those are known.[17] The most stable class of polonium compounds are polonides, which are prepared by direct reaction of two elements. Na2Po has the antifluorite structure, the polonides of Ca, Ba, Hg, Pb and lanthanides form a NaCl lattice, BePo and CdPo have the wurtzite and MgPo the nickel arsenide structure. Most polonides decompose upon heating to about 600 °C, except for HgPo that decomposes at ~300 °C and the lanthanide polonides, which do not decompose but melt at temperatures above 1000 °C. For example, PrPo melts at 1250 °C and TmPo at 2200 °C.[18] PbPo is one of the very few naturally occurring polonium compounds, as polonium alpha decays to form lead.[19]

Polonium hydride (PoH
2
) is a volatile liquid at room temperature prone to dissociation; it is thermally unstable.[18] Water is the only other known hydrogen chalcogenide which is a liquid at room temperature; however, this is due to hydrogen bonding. The two oxides PoO2 and PoO3 are the products of oxidation of polonium.[20]

Halides of the structure PoX2, PoX4 and PoF6 are known. They are soluble in the corresponding hydrogen halides, i.e., PoClX in HCl, PoBrX in HBr and PoI4 in HI.[21] Polonium dihalides are formed by direct reaction of the elements or by reduction of PoCl4 with SO2 and with PoBr4 with H2S at room temperature. Tetrahalides can be obtained by reacting polonium dioxide with HCl, HBr or HI.[22]

Other polonium compounds include potassium polonite as a polonite, polonate, acetate, bromate, carbonate, citrate, chromate, cyanide, formate, (II) and (IV) hydroxides, nitrate, selenate, selenite, monosulfide, sulfate, disulfate and sulfite.[21][23]

Polonium compounds[22][24]
Formula Color m.p. (°C) Sublimation
temp. (°C)
Symmetry Pearson symbol Space group No a (pm) b(pm) c(pm) Z ρ (g/cm3) ref
PoO2 pale yellow 500 (dec.) 885 fcc cF12 Fm3m 225 563.7 563.7 563.7 4 8.94 [25]
PoCl2 dark ruby red 355 130 orthorhombic oP3 Pmmm 47 367 435 450 1 6.47 [26]
PoBr2 purple-brown 270 (dec.) [27]
PoCl4 yellow 300 200 monoclinic [26]
PoBr4 red 330 (dec.) fcc cF100 Fm3m 225 560 560 560 4 [27]
PoI4 black [28]

Isotopes

Polonium has 42 known isotopes, all of which are radioactive. They have atomic masses that range from 186 to 227 u. 210Po (half-life 138.376 days) is the most widely available and is made via neutron capture by natural bismuth. The longer-lived 209Po (half-life 125.2±3.3 years, longest-lived of all polonium isotopes)[2] and 208Po (half-life 2.9 years) can be made through the alpha, proton, or deuteron bombardment of lead or bismuth in a cyclotron.[29]

History

Tentatively called "radium F", polonium was discovered by Marie and Pierre Curie in 1898,[30][31] and was named after Marie Curie's native land of Poland (Latin: Polonia).[32][33] Poland at the time was under Russian, German, and Austro-Hungarian partition, and did not exist as an independent country. It was Curie's hope that naming the element after her native land would publicize its lack of independence.[34] Polonium may be the first element named to highlight a political controversy.[34]

This element was the first one discovered by the Curies while they were investigating the cause of pitchblende radioactivity. Pitchblende, after removal of the radioactive elements uranium and thorium, was more radioactive than the uranium and thorium combined. This spurred the Curies to search for additional radioactive elements. They first separated out polonium from pitchblende in July 1898, and five months later, also isolated radium.[14][30][35] German scientist Willy Marckwald successfully isolated 3 milligrams of polonium in 1902, though at the time he believed it was a new element, which he dubbed "radio-tellurium", and it was not until 1905 that it was demonstrated to be the same as polonium.[36][37]

In the United States, polonium was produced as part of the Manhattan Project's Dayton Project during World War II. Polonium and beryllium were the key ingredients of the 'Urchin' initiator at the center of the bomb's spherical pit.[38] 'Urchin' initiated the nuclear chain reaction at the moment of prompt-criticality to ensure that the weapon did not fizzle. 'Urchin' was used in early U.S. weapons; subsequent U.S. weapons utilized a pulse neutron generator for the same purpose.[38]

Much of the basic physics of polonium was classified until after the war. The fact that it was used as an initiator was classified until the 1960s.[39]

The Atomic Energy Commission and the Manhattan Project funded human experiments using polonium on five people at the University of Rochester between 1943 and 1947. The people were administered between 9 and 22 microcuries (330 and 810 kBq) of polonium to study its excretion.[40][41][42]

Occurrence and production

Polonium is a very rare element in nature because of the short half-life of all its isotopes. 210Po, 214Po, and 218Po appear in the decay chain of 238U; thus polonium can be found in uranium ores at about 0.1 mg per metric ton (1 part in 1010),[43][44] which is approximately 0.2% of the abundance of radium. The amounts in the Earth's crust are not harmful. Polonium has been found in tobacco smoke from tobacco leaves grown with phosphate fertilizers.[45][46][47]

Because it is present in small concentrations, isolation of polonium from natural sources is a tedious process. The largest batch of the element ever extracted, performed in the first half of the 20th century, contained only 40 Ci (1.5 TBq) (9 mg) of polonium-210 and was obtained by processing 37 tonnes of residues from radium production.[48] Polonium is now usually obtained by irradiating bismuth with high-energy neutrons or protons.[14][49]

In 1934, an experiment showed that when natural 209Bi is bombarded with neutrons, 210Bi is created, which then decays to 210Po via beta-minus decay. The final purification is done pyrochemically followed by liquid-liquid extraction techniques.[50] Polonium may now be made in milligram amounts in this procedure which uses high neutron fluxes found in nuclear reactors.[49] Only about 100 grams are produced each year, practically all of it in Russia, making polonium exceedingly rare.[51][52]

This process can cause problems in lead-bismuth based liquid metal cooled nuclear reactors such as those used in the Soviet Navy's K-27. Measures must be taken in these reactors to deal with the unwanted possibility of 210Po being released from the coolant.[53][54]

The longer-lived isotopes of polonium, 208Po and 209Po, can be formed by proton or deuteron bombardment of bismuth using a cyclotron. Other more neutron-deficient and more unstable isotopes can be formed by the irradiation of platinum with carbon nuclei.[55]

Applications

Polonium-based sources of alpha particles were produced in the former Soviet Union.[56] Such sources were applied for measuring the thickness of industrial coatings via attenuation of alpha radiation.[57]

Because of intense alpha radiation, a one-gram sample of 210Po will spontaneously heat up to above 500 °C (932 °F) generating about 140 watts of power. Therefore, 210Po is used as an atomic heat source to power radioisotope thermoelectric generators via thermoelectric materials.[3][14][58][59] For example, 210Po heat sources were used in the Lunokhod 1 (1970) and Lunokhod 2 (1973) Moon rovers to keep their internal components warm during the lunar nights, as well as the Kosmos 84 and 90 satellites (1965).[56][60]

The alpha particles emitted by polonium can be converted to neutrons using beryllium oxide, at a rate of 93 neutrons per million alpha particles.[58] Thus Po-BeO mixtures or alloys are used as a neutron source, for example, in a neutron trigger or initiator for nuclear weapons[14][61] and for inspections of oil wells. About 1500 sources of this type, with an individual activity of 1,850 Ci (68 TBq), have been used annually in the Soviet Union.[62]

Polonium was also part of brushes or more complex tools that eliminate static charges in photographic plates, textile mills, paper rolls, sheet plastics, and on substrates (such as automotive) prior to the application of coatings.[63] Alpha particles emitted by polonium ionize air molecules that neutralize charges on the nearby surfaces.[64][65] Some anti-static brushes contain up to 500 microcuries (20 MBq) of 210Po as a source of charged particles for neutralizing static electricity.[66] In the US, devices with no more than 500 μCi (19 MBq) of (sealed) 210Po per unit can be bought in any amount under a "general license",[67] which means that a buyer need not be registered by any authorities. Polonium needs to be replaced in these devices nearly every year because of its short half-life; it is also highly radioactive and therefore has been mostly replaced by less dangerous beta particle sources.[3]

Tiny amounts of 210Po are sometimes used in the laboratory and for teaching purposes—typically of the order of 4–40 kBq (0.11–1.08 μCi), in the form of sealed sources, with the polonium deposited on a substrate or in a resin or polymer matrix—are often exempt from licensing by the NRC and similar authorities as they are not considered hazardous. Small amounts of 210Po are manufactured for sale to the public in the United States as 'needle sources' for laboratory experimentation, and they are retailed by scientific supply companies. The polonium is a layer of plating which in turn is plated with a material such as gold, which allows the alpha radiation (used in experiments such as cloud chambers) to pass while preventing the polonium from being released and presenting a toxic hazard. According to United Nuclear, they typically sell between four and eight such sources per year.[68][69]

Polonium spark plugs were marketed by Firestone from 1940 to 1953. While the amount of radiation from the plugs was minuscule and not a threat to the consumer, the benefits of such plugs quickly diminished after approximately a month because of polonium's short half-life and because buildup on the conductors would block the radiation that improved engine performance. (The premise behind the polonium spark plug, as well as Alfred Matthew Hubbard's prototype radium plug that preceded it, was that the radiation would improve ionization of the fuel in the cylinder and thus allow the motor to fire more quickly and efficiently.)[70][71]

Biology and toxicity

Overview

Polonium is highly dangerous and has no biological role.[14] By mass, polonium-210 is around 250,000 times more toxic than hydrogen cyanide (the LD50 for 210Po is less than 1 microgram for an average adult (see below) compared with about 250 milligrams for hydrogen cyanide[72]). The main hazard is its intense radioactivity (as an alpha emitter), which makes it difficult to handle safely. Even in microgram amounts, handling 210Po is extremely dangerous, requiring specialized equipment (a negative pressure alpha glove box equipped with high-performance filters), adequate monitoring, and strict handling procedures to avoid any contamination. Alpha particles emitted by polonium will damage organic tissue easily if polonium is ingested, inhaled, or absorbed, although they do not penetrate the epidermis and hence are not hazardous as long as the alpha particles remain outside the body. Wearing chemically resistant and intact gloves is a mandatory precaution to avoid transcutaneous diffusion of polonium directly through the skin. Polonium delivered in concentrated nitric acid can easily diffuse through inadequate gloves (e.g., latex gloves) or the acid may damage the gloves.[73]

Polonium does not have toxic chemical properties.[74]

It has been reported that some microbes can methylate polonium by the action of methylcobalamin.[75][76] This is similar to the way in which mercury, selenium, and tellurium are methylated in living things to create organometallic compounds. Studies investigating the metabolism of polonium-210 in rats have shown that only 0.002 to 0.009% of polonium-210 ingested is excreted as volatile polonium-210.[77]

Acute effects

The median lethal dose (LD50) for acute radiation exposure is about 4.5 Sv.[78] The committed effective dose equivalent 210Po is 0.51 µSv/Bq if ingested, and 2.5 µSv/Bq if inhaled.[79] So a fatal 4.5 Sv dose can be caused by ingesting 8.8 MBq (240 μCi), about 50 nanograms (ng), or inhaling 1.8 MBq (49 μCi), about 10 ng. One gram of 210Po could thus in theory poison 20 million people of whom 10 million would die. The actual toxicity of 210Po is lower than these estimates because radiation exposure that is spread out over several weeks (the biological half-life of polonium in humans is 30 to 50 days[80]) is somewhat less damaging than an instantaneous dose. It has been estimated that a median lethal dose of 210Po is 15 megabecquerels (0.41 mCi), or 0.089 micrograms (μg), still an extremely small amount.[81][82] For comparison, one grain of table salt is about 0.06 mg = 60 μg.[83]

Long term (chronic) effects

In addition to the acute effects, radiation exposure (both internal and external) carries a long-term risk of death from cancer of 5–10% per Sv.[78] The general population is exposed to small amounts of polonium as a radon daughter in indoor air; the isotopes 214Po and 218Po are thought to cause the majority[84] of the estimated 15,000–22,000 lung cancer deaths in the US every year that have been attributed to indoor radon.[85] Tobacco smoking causes additional exposure to polonium.[86]

Regulatory exposure limits and handling

The maximum allowable body burden for ingested 210Po is only 1.1 kBq (30 nCi), which is equivalent to a particle massing only 6.8 picograms. The maximum permissible workplace concentration of airborne 210Po is about 10 Bq/m3 (3×10−10 µCi/cm3).[87] The target organs for polonium in humans are the spleen and liver.[88] As the spleen (150 g) and the liver (1.3 to 3 kg) are much smaller than the rest of the body, if the polonium is concentrated in these vital organs, it is a greater threat to life than the dose which would be suffered (on average) by the whole body if it were spread evenly throughout the body, in the same way as caesium or tritium (as T2O).

210Po is widely used in industry, and readily available with little regulation or restriction.[citation needed][89] In the US, a tracking system run by the Nuclear Regulatory Commission was implemented in 2007 to register purchases of more than 16 curies (590 GBq) of polonium-210 (enough to make up 5,000 lethal doses). The IAEA "is said to be considering tighter regulations ... There is talk that it might tighten the polonium reporting requirement by a factor of 10, to 1.6 curies (59 GBq)."[90] As of 2013, this is still the only alpha emitting byproduct material available, as a NRC Exempt Quantity, which may be held without a radioactive material license.[citation needed]

Polonium and its compounds must be handled in a glove box, which is further enclosed in another box, maintained at a slightly higher pressure than the glove box to prevent the radioactive materials from leaking out. Gloves made of natural rubber do not provide sufficient protection against the radiation from polonium; surgical gloves are necessary. Neoprene gloves shield radiation from polonium better than natural rubber.[91]

Cases of poisoning

20th century

Polonium was administered to humans for experimental purposes from 1943 to 1947; it was injected into four hospitalised patients, and orally given to a fifth. Studies such as this were funded by the Manhattan Project and the AEC and conducted at the University of Rochester. The objective was to obtain data on human excretion of polonium to correlate with more extensive data from rats. Patients selected as subjects were chosen because experimenters wanted persons who had not been exposed to polonium either through work or accident. All subjects had incurable diseases. Excretion of polonium was followed, and an autopsy was conducted at that time on the deceased patient to determine which organs absorbed the polonium. Patients' ages ranged from "early thirties" to "early forties". The experiments were described in Chapter 3 of Biological Studies with Polonium, Radium, and Plutonium, National Nuclear Energy Series, Volume VI-3, McGraw-Hill, New York, 1950. Not specified is the isotope under study, but at the time polonium-210 was the most readily available polonium isotope. The DoE factsheet submitted for this experiment reported no follow up on these subjects.[92]

It has also been suggested that Irène Joliot-Curie was the first person to die from the radiation effects of polonium. She was accidentally exposed to polonium in 1946 when a sealed capsule of the element exploded on her laboratory bench. In 1956, she died from leukemia.[93]

According to the 2008 book The Bomb in the Basement, several deaths in Israel during 1957–1969 were caused by 210Po.[94] A leak was discovered at a Weizmann Institute laboratory in 1957. Traces of 210Po were found on the hands of Professor Dror Sadeh, a physicist who researched radioactive materials. Medical tests indicated no harm, but the tests did not include bone marrow. Sadeh died from cancer. One of his students died of leukemia, and two colleagues died after a few years, both from cancer. The issue was investigated secretly, and there was never any formal admission that a connection between the leak and the deaths had existed.[95]

21st century

The cause of death in the 2006 homicide of Alexander Litvinenko, a Russian KGB agent who had defected to the British MI6 intelligence agency, was determined to be 210Po poisoning.[96][97] According to Prof. Nick Priest of Middlesex University, an environmental toxicologist and radiation expert, speaking on Sky News on December 3, 2006, Litvinenko was probably the first person to die of the acute α-radiation effects of 210Po.[98]

Abnormally high concentrations of 210Po were detected in July 2012 in clothes and personal belongings of the Palestinian leader Yasser Arafat, a heavy smoker, who died on 11 November 2004 of uncertain causes. The spokesman for the Institut de Radiophysique in Lausanne, Switzerland, where those items were analyzed, stressed that the "clinical symptoms described in Arafat's medical reports were not consistent with polonium-210 and that conclusions could not be drawn as to whether the Palestinian leader was poisoned or not", and that "the only way to confirm the findings would be to exhume Arafat's body to test it for polonium-210."[99] On 27 November 2012 Arafat's body was exhumed, and samples were taken for separate analysis by experts from France, Switzerland and Russia.[100] On 12 October 2013, The Lancet published the group's finding that high levels of the element were found in Arafat's blood, urine, and in saliva stains on his clothes and toothbrush.[101] The French tests later found some polonium but stated it was from "natural environmental origin".[102] Following later Russian tests, Vladimir Uiba, the head of the Russian Federal Medical and Biological Agency, stated in December 2013 that Arafat died of natural causes, and they had no plans to conduct further tests.[102]

Treatment

It has been suggested that chelation agents, such as British Anti-Lewisite (dimercaprol), can be used to decontaminate humans.[103] In one experiment, rats were given a fatal dose of 1.45 MBq/kg (8.7 ng/kg) of 210Po; all untreated rats were dead after 44 days, but 90% of the rats treated with the chelation agent HOEtTTC remained alive for 5 months.[104]

Detection in biological specimens

Polonium-210 may be quantified in biological specimens by alpha particle spectrometry to confirm a diagnosis of poisoning in hospitalized patients or to provide evidence in a medicolegal death investigation. The baseline urinary excretion of polonium-210 in healthy persons due to routine exposure to environmental sources is normally in a range of 5–15 mBq/day. Levels in excess of 30 mBq/day are suggestive of excessive exposure to the radionuclide.[105]

Occurrence in humans and the biosphere

Polonium-210 is widespread in the biosphere, including in human tissues, because of its position in the uranium-238 decay chain. Natural uranium-238 in the Earth's crust decays through a series of solid radioactive intermediates including radium-226 to the radioactive noble gas radon-222, some of which, during its 3.8-day half-life, diffuses into the atmosphere. There it decays through several more steps to polonium-210, much of which, during its 138-day half-life, is washed back down to the Earth's surface, thus entering the biosphere, before finally decaying to stable lead-206.[106][107][108]

As early as the 1920s, French biologist Antoine Lacassagne [fr], using polonium provided by his colleague Marie Curie, showed that the element has a specific pattern of uptake in rabbit tissues, with high concentrations, particularly in liver, kidney, and testes.[109] More recent evidence suggests that this behavior results from polonium substituting for its congener sulfur, also in group 16 of the periodic table, in sulfur-containing amino-acids or related molecules[110] and that similar patterns of distribution occur in human tissues.[111] Polonium is indeed an element naturally present in all humans, contributing appreciably to natural background dose, with wide geographical and cultural variations, and particularly high levels in arctic residents, for example.[112]

Tobacco

Polonium-210 in tobacco contributes to many of the cases of lung cancer worldwide. Most of this polonium is derived from lead-210 deposited on tobacco leaves from the atmosphere; the lead-210 is a product of radon-222 gas, much of which appears to originate from the decay of radium-226 from fertilizers applied to the tobacco soils.[47][113][114][115][116]

The presence of polonium in tobacco smoke has been known since the early 1960s.[117][118] Some of the world's biggest tobacco firms researched ways to remove the substance—to no avail—over a 40-year period. The results were never published.[47]

Food

Polonium is found in the food chain, especially in seafood.[119][120]

See also

References

 1. ^ a b Thayer, John S. (2010). "Relativistic Effects and the Chemistry of the Heavier Main Group Elements". Relativistic Methods for Chemists: 78. doi:10.1007/978-1-4020-9975-5_2. ISBN 978-1-4020-9974-8.
 2. ^ a b Boutin, Chad. "Polonium's Most Stable Isotope Gets Revised Half-Life Measurement". nist.gov. NIST Tech Beat. Retrieved 9 September 2014.
 3. ^ a b c "Polonium" (PDF). Argonne National Laboratory. Archived from the original (PDF) on 2007-07-03. Retrieved 2009-05-05.
 4. ^ Greenwood, p. 250
 5. ^ "210PO α decay". Nuclear Data Center, Korea Atomic Energy Research Institute. 2000. Retrieved 2009-05-05.
 6. ^ Greenwood, p. 753
 7. ^ Miessler, Gary L.; Tarr, Donald A. (2004). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Upper Saddle River, N.J.: Pearson Prentice Hall. p. 285. ISBN 978-0-13-120198-9.
 8. ^ "The beta Po (A_i) Structure". Naval Research Laboratory. 2000-11-20. Archived from the original on 2001-02-04. Retrieved 2009-05-05.
 9. ^ Desando, R. J.; Lange, R. C. (1966). "The structures of polonium and its compounds—I α and β polonium metal". Journal of Inorganic and Nuclear Chemistry. 28 (9): 1837–1846. doi:10.1016/0022-1902(66)80270-1.
 10. ^ Beamer, W. H.; Maxwell, C. R. (1946). "The Crystal Structure of Polonium". Journal of Chemical Physics. 14 (9): 569. doi:10.1063/1.1724201. hdl:2027/mdp.39015086430371.
 11. ^ Rollier, M. A.; Hendricks, S. B.; Maxwell, L. R. (1936). "The Crystal Structure of Polonium by Electron Diffraction". Journal of Chemical Physics. 4 (10): 648. Bibcode:1936JChPh...4..648R. doi:10.1063/1.1749762.
 12. ^ Wąs, Bogdan; Misiak, Ryszard; Bartyzel, Mirosław; Petelenz, Barbara (2006). "Thermochromatographic Separation of 206,208Po from a Bismuth Target Bombardet with Protons" (PDF). Nukleonika. 51 (Suppl. 2): s3–s5.
 13. ^ Lide, D. R., ed. (2005). CRC Handbook of Chemistry and Physics (86th ed.). Boca Raton (FL): CRC Press. ISBN 0-8493-0486-5.
 14. ^ a b c d e f Emsley, John (2001). Nature's Building Blocks. New York: Oxford University Press. pp. 330–332. ISBN 978-0-19-850341-5.
 15. ^ Bagnall, p. 206
 16. ^ Keller, Cornelius; Wolf, Walter; Shani, Jashovam. "Radionuclides, 2. Radioactive Elements and Artificial Radionuclides". Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH. doi:10.1002/14356007.o22_o15.
 17. ^ Bagnall, p. 199
 18. ^ a b Greenwood, p. 766
 19. ^ Weigel, F. (1959). "Chemie des Poloniums". Angewandte Chemie. 71 (9): 289–316. doi:10.1002/ange.19590710902.
 20. ^ Holleman, A. F.; Wiberg, E. (2001). Inorganic Chemistry. San Diego: Academic Press. ISBN 978-0-12-352651-9.
 21. ^ a b Figgins, P. E. (1961) The Radiochemistry of Polonium, National Academy of Sciences, US Atomic Energy Commission, pp. 13–14 Google Books
 22. ^ a b Greenwood, pp. 765, 771, 775
 23. ^ Bagnall, pp. 212–226
 24. ^ Wiberg, Egon; Holleman, A. F. and Wiberg, Nils Inorganic Chemistry, Academic Press, 2001, p. 594, ISBN 0-12-352651-5.
 25. ^ Bagnall, K. W.; d'Eye, R. W. M. (1954). "The Preparation of Polonium Metal and Polonium Dioxide". J. Chem. Soc.: 4295–4299. doi:10.1039/JR9540004295.
 26. ^ a b Bagnall, K. W.; d'Eye, R. W. M.; Freeman, J. H. (1955). "The polonium halides. Part I. Polonium chlorides". Journal of the Chemical Society (Resumed): 2320. doi:10.1039/JR9550002320.
 27. ^ a b Bagnall, K. W.; d'Eye, R. W. M.; Freeman, J. H. (1955). "The polonium halides. Part II. Bromides". Journal of the Chemical Society (Resumed): 3959. doi:10.1039/JR9550003959.
 28. ^ Bagnall, K. W.; d'Eye, R. W. M.; Freeman, J. H. (1956). "657. The polonium halides. Part III. Polonium tetraiodide". Journal of the Chemical Society (Resumed): 3385. doi:10.1039/JR9560003385.
 29. ^ Emsley, John (2011). Nature's Building Blocks: An A-Z Guide to the Elements (New ed.). New York, NY: Oxford University Press. p. 415. ISBN 978-0-19-960563-7.
 30. ^ a b Curie, P.; Curie, M. (1898). "Sur une substance nouvelle radio-active, contenue dans la pechblende" [On a new radioactive substance contained in pitchblende] (PDF). Comptes Rendus (in French). 127: 175–178. Archived from the original on July 23, 2013.CS1 maint: unfit url (link) English translation.
 31. ^ Krogt, Peter van der. "84. Polonium - Elementymology & Elements Multidict". elements.vanderkrogt.net. Retrieved 2017-04-26.
 32. ^ Pfützner, M. (1999). "Borders of the Nuclear World – 100 Years After Discovery of Polonium". Acta Physica Polonica B. 30 (5): 1197. Bibcode:1999AcPPB..30.1197P.
 33. ^ Adloff, J. P. (2003). "The centennial of the 1903 Nobel Prize for physics". Radichimica Acta. 91 (12–2003): 681–688. doi:10.1524/ract.91.12.681.23428.
 34. ^ a b Kabzinska, K. (1998). "Chemical and Polish aspects of polonium and radium discovery". Przemysł Chemiczny. 77 (3): 104–107.
 35. ^ Curie, P.; Curie, M.; Bémont, G. (1898). "Sur une nouvelle substance fortement radio-active contenue dans la pechblende" [On a new, strongly radioactive substance contained in pitchblende] (PDF). Comptes Rendus (in French). 127: 1215–1217. Archived from the original on July 22, 2013.CS1 maint: unfit url (link) English translation
 36. ^ "Polonium and Radio-Tellurium". Nature. 73 (549): 549. 1906. Bibcode:1906Natur..73R.549.. doi:10.1038/073549b0.
 37. ^ Neufeldt, Sieghard (2012). Chronologie Chemie: Entdecker und Entdeckungen. John Wiley & Sons. ISBN 9783527662845.
 38. ^ a b Nuclear Weapons FAQ, Section 4.1, Version 2.04: 20 February 1999. Nuclearweaponarchive.org. Retrieved on 2013-04-28.
 39. ^ RESTRICTED DATA DECLASSIFICATION DECISIONS, 1946 TO THE PRESENT (RDD-7), January 1, 2001, U.S. Department of Energy Office of Declassification, via fas.org
 40. ^ American nuclear guinea pigs: three decades of radiation experiments on U.S. citizens. United States. Congress. House. of the Committee on Energy and Commerce. Subcommittee on Energy Conservation and Power, published by U.S. Government Printing Office, 1986, Identifier Y 4.En 2/3:99-NN, Electronic Publication Date 2010, at the University of Nevada, Reno, unr.edu
 41. ^ "Studies of polonium metabolism in human subjects", Chapter 3 in Biological Studies with Polonium, Radium, and Plutonium, National, Nuclear Energy Series, Volume VI-3, McGraw-Hill, New York, 1950, cited in "American Nuclear Guinea Pigs ...", 1986 House Energy and Commerce committee report
 42. ^ Moss, William and Eckhardt, Roger (1995) "The Human Plutonium Injection Experiments", Los Alamos Science, Number 23.
 43. ^ Greenwood, p. 746
 44. ^ Bagnall, p. 198
 45. ^ Kilthau, Gustave F. (1996). "Cancer risk in relation to radioactivity in tobacco". Radiologic Technology. 67 (3): 217–222. PMID 8850254.
 46. ^ "Alpha Radioactivity (210 Polonium) and Tobacco Smoke". Archived from the original on June 9, 2013. Retrieved 2009-05-05.
 47. ^ a b c Monique, E. Muggli; Ebbert, Jon O.; Robertson, Channing; Hurt, Richard D. (2008). "Waking a Sleeping Giant: The Tobacco Industry's Response to the Polonium-210 Issue". American Journal of Public Health. 98 (9): 1643–50. doi:10.2105/AJPH.2007.130963. PMC 2509609. PMID 18633078.
 48. ^ Adloff, J. P. & MacCordick, H. J. (1995). "The Dawn of Radiochemistry". Radiochimica Acta. 70/71: 13–22. doi:10.1524/ract.1995.7071.special-issue.13., reprinted in Adloff, J. P. (1996). One hundred years after the discovery of radioactivity. p. 17. ISBN 978-3-486-64252-0.
 49. ^ a b Greenwood, p. 249
 50. ^ Schulz, Wallace W.; Schiefelbein, Gary F.; Bruns, Lester E. (1969). "Pyrochemical Extraction of Polonium from Irradiated Bismuth Metal". Ind. Eng. Chem. Process Des. Dev. 8 (4): 508–515. doi:10.1021/i260032a013.
 51. ^ "Q&A: Polonium-210". RSC Chemistry World. 2006-11-27. Retrieved 2009-01-12.
 52. ^ "Most Polonium Made Near the Volga River". The St. Petersburg Times – News. 2001-01-23.
 53. ^ Usanov, V. I.; Pankratov, D. V.; Popov, É. P.; Markelov, P. I.; Ryabaya, L. D.; Zabrodskaya, S. V. (1999). "Long-lived radionuclides of sodium, lead-bismuth, and lead coolants in fast-neutron reactors". Atomic Energy. 87 (3): 658–662. doi:10.1007/BF02673579.
 54. ^ Naumov, V. V. (November 2006). За какими корабельными реакторами будущее?. Атомная стратегия (in Russian). 26.
 55. ^ Atterling, H.; Forsling, W. (1959). "Light Polonium Isotopes from Carbon Ion Bombardments of Platinum". Arkiv för Fysik. 15 (1): 81–88. OSTI 4238755.
 56. ^ a b "Радиоизотопные источники тепла". Archived from the original on May 1, 2007. Retrieved June 1, 2016. (in Russian). npc.sarov.ru
 57. ^ Bagnall, p. 225
 58. ^ a b Greenwood, p. 251
 59. ^ Hanslmeier, Arnold (2002). The sun and space weather. Springer. p. 183. ISBN 978-1-4020-0684-5.
 60. ^ Wilson, Andrew (1987). Solar System Log. London: Jane's Publishing Company Ltd. p. 64. ISBN 978-0-7106-0444-6.
 61. ^ Rhodes, Richard (2002). Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb. New York: Walker & Company. pp. 187–188. ISBN 978-0-684-80400-2.
 62. ^ Красивая версия "самоубийства" Литвиненко вследствие криворукости (in Russian). stringer.ru (2006-11-26).
 63. ^ Boice, John D.; Cohen, Sarah S.; et al. (2014). "Mortality Among Mound Workers Exposed to Polonium-210 and Other Sources of Radiation, 1944–1979". Radiation Research. 181 (2): 208–28. Bibcode:2014RadR..181..208B. doi:10.1667/RR13395.1. ISSN 0033-7587. PMID 24527690.
 64. ^ "Static Control for Electronic Balance Systems" (PDF). Archived from the original (PDF) on November 10, 2013. Retrieved 2009-05-05.
 65. ^ "BBC News : College breaches radioactive regulations". 2002-03-12. Retrieved 2009-05-05.
 66. ^ "Staticmaster Ionizing Brushes". AMSTAT Industries. Retrieved 2009-05-05.
 67. ^ "General domestic licenses for byproduct material". Retrieved 2009-05-05.
 68. ^ Singleton, Don (2006-11-28). "The Availability of polonium-210". Retrieved 2006-11-29.
 69. ^ "Radioactive Isotopes". United Nuclear. Retrieved 2007-03-19.
 70. ^ "Radioactive spark plugs". Oak Ridge Associated Universities. January 20, 1999. Retrieved August 23, 2018.
 71. ^ Pittman, Cassandra (February 3, 2017). "Polonium". The Instrumentation Center. University of Toledo. Retrieved August 23, 2018.
 72. ^ "Safety data for hydrogen cyanide". Physical & Theoretical Chemistry Lab, Oxford University. Archived from the original on 2002-02-11.
 73. ^ Bagnall, pp. 202–6
 74. ^ "Polonium-210: Effects, symptoms, and diagnosis". Medical News Today.
 75. ^ Momoshima, N.; Song, L. X.; Osaki, S.; Maeda, Y. (2001). "Formation and emission of volatile polonium compound by microbial activity and polonium methylation with methylcobalamin". Environ Sci Technol. 35 (15): 2956–2960. doi:10.1021/es001730.
 76. ^ Momoshima, N.; Song, L. X.; Osaki, S.; Maeda, Y. (2002). "Biologically induced Po emission from fresh water". J Environ Radioact. 63 (2): 187–197. doi:10.1016/S0265-931X(02)00028-0. PMID 12363270.
 77. ^ Li, Chunsheng; Sadi, Baki; Wyatt, Heather; Bugden, Michelle; et al. (2010). "Metabolism of 210Po in rats: volatile 210Po in excreta". Radiation Protection Dosimetry. 140 (2): 158–162. doi:10.1093/rpd/ncq047. PMID 20159915. Retrieved 2013-04-09.
 78. ^ a b "Health Impacts from Acute Radiation Exposure" (PDF). Pacific Northwest National Laboratory. Retrieved 2009-05-05.
 79. ^ "Nuclide Safety Data Sheet: Polonium–210" (PDF). hpschapters.org. Retrieved 2009-05-05.
 80. ^ Naimark, D.H. (1949-01-04). "Effective half-life of polonium in the human". Technical Report MLM-272/XAB, Mound Lab., Miamisburg, OH. OSTI 7162390.
 81. ^ Carey Sublette (2006-12-14). "Polonium Poisoning". Retrieved 2009-05-05.
 82. ^ Harrison, J.; Leggett, Rich; Lloyd, David; Phipps, Alan; et al. (2007). "Polonium-210 as a poison". J. Radiol. Prot. 27 (1): 17–40. Bibcode:2007JRP....27...17H. doi:10.1088/0952-4746/27/1/001. PMID 17341802. The conclusion is reached that 0.1–0.3 GBq or more absorbed to blood of an adult male is likely to be fatal within 1 month. This corresponds to ingestion of 1–3 GBq or more, assuming 10% absorption to blood
 83. ^ Yasar Safkan. "Approximately how many atoms are in a grain of salt?". PhysLink.com: Physics & Astronomy.
 84. ^ Health Risks of Radon and Other Internally Deposited Alpha-Emitters: BEIR IV. National Academy Press. 1988. p. 5. ISBN 978-0-309-03789-1.
 85. ^ Health Effects Of Exposure To Indoor Radon. Washington: National Academy Press. 1999. Archived from the original on 2006-09-19.
 86. ^ "The Straight Dope: Does smoking organically grown tobacco lower the chance of lung cancer?". 2007-09-28. Retrieved 2009-05-05.
 87. ^ "Nuclear Regulatory Commission limits for 210Po". U.S. NRC. 2008-12-12. Retrieved 2009-01-12.
 88. ^ "PilgrimWatch – Pilgrim Nuclear – Health Impact". Archived from the original on 2009-01-05. Retrieved 2009-05-05.
 89. ^ Bastian, R.K.; Bachmaier, J.T.; Schmidt, D.W.; Salomon, S.N.; Jones, A.; Chiu, W.A.; Setlow, L.W.; Wolbarst, A.W.; Yu, C. (2004-01-01). "Radioactive Materials in Biosolids: National Survey, Dose Modeling & POTW Guidance". Proceedings of the Water Environment Federation. 2004 (1): 777–803. doi:10.2175/193864704784343063. ISSN 1938-6478.
 90. ^ Zimmerman, Peter D. (2006-12-19). "The Smoky Bomb Threat". The New York Times. Retrieved 2006-12-19.
 91. ^ Bagnall, p. 204
 92. ^ "American nuclear guinea pigs : three decades of radiation experiments on U.S. citizens". Retrieved 2015-06-09.
 93. ^ Manier, Jeremy (2006-12-04). "Innocent chemical a killer". The Daily Telegraph (Australia). Archived from the original on January 6, 2009. Retrieved 2009-05-05.
 94. ^ Karpin, Michael (2006). The bomb in the basement: How Israel went nuclear and what that means for the world. Simon and Schuster. ISBN 978-0-7432-6594-2.
 95. ^ Maugh, Thomas; Karen Kaplan (2007-01-01). "A restless killer radiates intrigue". Los Angeles Times. Retrieved 2008-09-17.
 96. ^ Geoghegan, Tom (2006-11-24). "The mystery of Litvinenko's death". BBC News.
 97. ^ "UK requests Lugovoi extradition". BBC News. 2007-05-28. Retrieved 2009-05-05.
 98. ^ Watson, Roland (2006-12-03). "Focus: Cracking the code of the nuclear assassin". The Sunday Times. London. Archived from the original on 2008-02-10. Retrieved 2010-05-22.
 99. ^ Bart, Katharina (2012-07-03). Swiss institute finds polonium in Arafat's effects. Reuters.
 100. ^ "Experts exhume Arafat, seek evidence of poison". Reuters. 2012-11-27. Retrieved 2012-11-27.
 101. ^ Froidevaux, P.; Baechler, S. B.; Bailat, C. J.; Castella, V.; Augsburger, M.; Michaud, K.; Mangin, P.; Bochud, F. O. O. (2013). "Improving forensic investigation for polonium poisoning". The Lancet. 382 (9900): 1308. doi:10.1016/S0140-6736(13)61834-6. PMID 24120205.
 102. ^ a b Isachenkov, Vadim (2013-12-27) Russia: Arafat's death not caused by radiation. Associated Press.
 103. ^ "Guidance for Industry. Internal Radioactive Contamination — Development of Decorporation Agents" (PDF). US Food and Drug Administration. Retrieved 2009-07-07.
 104. ^ Rencováa J.; Svoboda V.; Holuša R.; Volf V.; et al. (1997). "Reduction of subacute lethal radiotoxicity of polonium-210 in rats by chelating agents". International Journal of Radiation Biology. 72 (3): 247. doi:10.1080/095530097143338.
 105. ^ Baselt, R. Disposition of Toxic Drugs and Chemicals in Man, 10th edition, Biomedical Publications, Seal Beach, CA.
 106. ^ Hill, C. R. (1960). "Lead-210 and Polonium-210 in Grass". Nature. 187 (4733): 211–212. Bibcode:1960Natur.187..211H. doi:10.1038/187211a0. PMID 13852349.
 107. ^ Hill, C. R. (1963). "Natural occurrence of unsupported radium-F (Po-210) in tissue". Health Physics. 9: 952–953. PMID 14061910.
 108. ^ Heyraud, M.; Cherry, R. D. (1979). "Polonium-210 and lead-210 in marine food chains". Marine Biology. 52 (3): 227–236. doi:10.1007/BF00398136.
 109. ^ Lacassagne, A. & Lattes, J. (1924) Bulletin d'Histologie Appliquée à la Physiologie et à la Pathologie, 1, 279.
 110. ^ Vasken Aposhian, H.; Bruce, D. C. (1991). "Binding of Polonium-210 to Liver Metallothionein". Radiation Research. 126 (3): 379–382. doi:10.2307/3577929. JSTOR 3577929. PMID 2034794.
 111. ^ Hill, C. R. (1965). "Polonium-210 in man". Nature. 208 (5009): 423–8. Bibcode:1965Natur.208..423H. doi:10.1038/208423a0. PMID 5867584.
 112. ^ Hill, C. R. (1966). "Polonium-210 Content of Human Tissues in Relation to Dietary Habit". Science. 152 (3726): 1261–2. Bibcode:1966Sci...152.1261H. doi:10.1126/science.152.3726.1261. PMID 5949242.
 113. ^ Martell, E. A. (1974). "Radioactivity of tobacco trichomes and insoluble cigarette smoke particles". Nature. 249 (5454): 214–217. Bibcode:1974Natur.249..215M. doi:10.1038/249215a0. PMID 4833238. Retrieved 20 July 2014.
 114. ^ Martell, E. A. (1975). "Tobacco Radioactivity and Cancer in Smokers: Alpha interactions with chromosomes of cells surrounding insoluble radioactive smoke particles may cause cancer and contribute to early atherosclerosis development in cigarette smokers". American Scientist. 63 (4): 404–412. Bibcode:1975AmSci..63..404M. JSTOR 27845575. PMID 1137236.
 115. ^ Tidd, M. J. (2008). "The big idea: polonium, radon and cigarettes". Journal of the Royal Society of Medicine. 101 (3): 156–7. doi:10.1258/jrsm.2007.070021. PMC 2270238. PMID 18344474.
 116. ^ Birnbauer, William (2008-09-07) "Big Tobacco covered up radiation danger". The Age, Melbourne, Australia
 117. ^ Radford EP Jr; Hunt VR (1964). "Polonium 210: a volatile radioelement in cigarettes". Science. 143 (3603): 247–9. Bibcode:1964Sci...143..247R. doi:10.1126/science.143.3603.247. PMID 14078362.
 118. ^ Kelley TF (1965). "Polonium 210 content of mainstream cigarette smoke". Science. 149 (3683): 537–538. Bibcode:1965Sci...149..537K. doi:10.1126/science.149.3683.537. PMID 14325152.
 119. ^ Ota, Tomoko; Sanada, Tetsuya; Kashiwara, Yoko; Morimoto, Takao; et al. (2009). "Evaluation for Committed Effective Dose Due to Dietary Foods by the Intake for Japanese Adults". Japanese Journal of Health Physics. 44: 80–88. doi:10.5453/jhps.44.80.
 120. ^ Smith-Briggs, JL; Bradley, EJ (1984). "Measurement of natural radionuclides in U.K. diet". Science of the Total Environment. 35 (3): 431–40. Bibcode:1984ScTEn..35..431S. doi:10.1016/0048-9697(84)90015-9. PMID 6729447.

Bibliography

External links