پهنه‌چینان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پهنه‌چینان
Female mallard nest - natures pics edit2.jpg
مرغابی سرسبز ماده با جوجه‌هایش (Anas platyrhynchos)
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: اردکیان
نوع گونه
کله‌سبز
سرده

متن را ببینید

پهنه‌چینان (Anatini) آن دسته از مرغابی‌های غوطه‌ور بر روی آب هستند که طوری در آب فرومی‌روند که همواره دمشان بیرون قرار می‌گیرد و پاهایشان را مانند پارو به آب می‌زنند.

پهنه‌چینان به همراه یک گونه منقرض‌شده به نام مرغ گم‌شده (موآ-نالوزیرخانواده Anatinae از تیرهٔ اردکیان را تشکیل می‌دهند. پهنه‌چینان از قوها و غازها کوچکترند، گردن و پاهای کوتاه‌تری در مقایسه با آنها دارند و در نواحی باتلاقی، تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های آرام زندگی می‌کنند. آشیانه خود را روی زمین، لابه‌لای نی‌ها یا در سوراخ‌ها می‌سازند. غذای خود را از روی آب جمع‌آوری می‌کنند و در تضاد با اردک‌های غواص، کمتر درون آب فرومی‌روند. شکل نر و ماده در آنها متفاوت است و پرندگان جوان شبیه ماده‌ها هستند. در فصل تولید مثل برخی از نرها به ماده‌ها شباهت پیدا می‌کنند. دارای رنگ‌پاره مستطیل‌شکل و مشخص هستند.

از مهم‌ترین نژادهای این گروه می‌توان از مرغابی سرسبز نام برد. پرنده‌شناسان بر این باورند که این اردک وحشی نیای تمامی اردک‌های اهلی کنونی می‌باشد. از خصوصیات بارز این اردک وجود پرهای سبز روشن و درخشانیست که روی سر و گردن نرها را پوشانیده است.

سرده‌های Anatinae[ویرایش]

Spot-billed Duck (Anas poecilorhyncha) در حیدرآباد (هند)

سردههای زیر (با یک استثنا) به روشنی و بدون ابهام از پهنه‌چینان هستند:

۳ سرده شناخته شده و ۴ گونه شناخته شده از موآ-نالوها همگی حدود ۱۰۰۰ (میلادی) منقرض شدند. آنها در گذشته در جزایر هاوایی بودند و از پهنه‌چینان مشتق شدند، حتی ممکن است نیای نزدیک کله‌سبز باشند:

Comb Duck: از پهنه‌چینان نابجا طبقه‌بندی شده

سنگواره باقی‌مانده از یکی از پهنه‌چینان کوچک و ناتوان از پرواز، در جزیره v,jh در جزایر مارینا جمع‌آوری شده است. آنها را نمی‌توان جزو سرده‌های شناخته شده قرار داد، ولی احتمالاً به انس (Anas) نزدیک‌ترند. یکی از عجیب‌ترین پرنده‌های اردک-مانند، Talpanas در هاوائی، جزیره کائوآئی پیدا شده است.

سرده‌های زیر چندین بار در گروه Anatinae قرار داده شده‌اند. اما امروزه ارتباط آنها باید نامطمئن در نظر گرفته شود:

از سوی دیگر، سرده‌های زیر که معمولاً Tadorninae در نظر گرفته می‌شوند ممکن است در واقع از پهنه‌چینان باشند:

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Anatinae». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۱.
  • منصوری، جمشید. «غازسانان». راهنمای پرندگان ایران.
  • «پرندگان راسته غاز سانان». وب‌گاه کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۱.