پنگوی مجارستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پنگوی مجارستان
pengő
HUP 100MB 1946 obverse.jpg
۱۰۰ million b. ‑pengő (۱۹۴۶)
پول
Superunit
 ۱۰milpengő
یکای جزء
 ۱/۱۰۰fillér
(defunct)
نمادP
Banknotes۱۰ ۰۰۰، ۱۰۰ ۰۰۰، ۱ million، ۱۰ million، ۱۰۰ million، ۱۰۰۰ million milpengő;
Coins(all withdrawn)
آمارها
استفاده‌کننده(ها) مجارستان
صادرکننده
بانک مرکزیبانک ملی مجارستان
وبگاهwww.mnb.hu
چاپخانهHungarian Banknote Printing Corp.
وبگاهwww.penzjegynyomda.hu
ضراب‌خانهHungarian Mint Ltd.
وبگاهwww.penzvero.hu

پنگوی مجارستان (به انگلیسی: Hungarian pengő) (به زبان بومی: pengő) از اول ژانویه ۱۹۲۷ که جایگزین کرون مجارستان شد تا ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۶ یکای پول رایج در کشور مجارستان بود.

این یکای پولی در سال ۱۹۴۶ جای خود را به فورینت، واحد پولی فعلی این کشور داد.

پنگو که خود بعد از جنگ جهانی اول و به دلیل تورم بالا و بی ارزش شدن کرون جایگزین آن شده بود به همان سرنوشت دچار شد. بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل ابرتورمی که اقتصاد مجارستان را فرا گرفته بود و تا کنون نیز در تاریخ سابقه نداشته است ارزش پنگو به شدت پایین آمد. دولت مجارستان کوشش بسیاری کرد تا از بی ارزش شدن پول کشورش جلوگیری کند از جمله مالیات ۷۵ درصدی بستن بر سرمایه ها به جای در آمد ها. اما نه این راه حل و نه هیچ چیز دیگری جلودار حرکت توفنده و خارج از کنترل قیمت ها نبود. در این مقطع برای کم کردن دردسر مردم برای بیان مقدار پول بی ارزششان از نام گذاری هایی از قبیل میل پنگو(برابر با یک میلیون پنگو) و بی پنگو(برابر با یک تریلیون"۱۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰" پنگو) استفاده می شد. در نهایت دولت به این نتیجه رسید که باید برای تثبیت و مهار تورم بار دیگر یکای پول خود را تغییر دهد. این کار همراه با معرفی فورینت به عنوان واحد پولی جدید و حذف ۲۹ صفر از واحد پولی قدیم انجام شد. بانک مرکزی مجارستان هر یک فورینت را برابر با ۴۰۰ اکتیلیون(۴۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰) ارزش گذاری نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Pick, Albert (1994). Standard Catalog of World Paper Money: General Issues. Colin R. Bruce II and Neil Shafer (editors) (7th ed.). Krause Publications. ISBN 0-87341-207-9.
  • "Currency Codes". Oanda Corporation. Retrieved 3 May 2013.
  • "Currencies of the World". University of British Columbia. May 1 2008. Archived from the original on ۲۹ نوامبر ۲۰۱۱. Retrieved 3 May 2013. Check date values in: |تاریخ= (help)