پناهگاه پلنگ‌چال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال

قله پلنگ‌چال یکی از قله‌های شمال شهر تهران و رشته كوه البرز است و از پناهگاه‌های کوهنوردی در مسیر صعود به قله توچال مى باشد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

این پناهگاه در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان، ۲ تا دو ساعت و نیم است.از میدان درکه تا پناهگاه حدود شش کیلومتر فاصله است.

زِ بَر کوه باشد کنام پلنگ یکایک همه تیز دندان و چنگ
چو آن جایگه شد کمین ددان پلنگ‌چال گویند اکنون مهان

مسیرها[ویرایش]

نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال از ایستگاه پنج توچال

سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل درهٔ زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌شرقی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد. از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند.

نامگذاری[ویرایش]

محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است.[نیازمند منبع]

درهٔ کارا[ویرایش]

در نیمه راه درکه به پلنگ چال در ضلع غربی ارتفاعات مشرف به رودخانه، دره‌ای پردرخت وجود دارد که به درهٔ کارا موسوم است. این جنگل با درختان میوه و چشمه ای زیبا، حدود نیم ساعت از مسیر اصلی درکه - پلنگ چال فاصله دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

وب‌گاه تهران پورتال