پناهگاه پلنگ‌چال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال

قله پلنگ‌چال یکی از قله‌های شمال شهر تهران و رشته كوه البرز است و از پناهگاه‌های کوهنوردی در مسیر صعود به قله توچال مى باشد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

این پناهگاه در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان، ۲ تا دو ساعت و نیم است.از میدان درکه تا پناهگاه حدود شش کیلومتر فاصله است.

زِ بَر کوه باشد کنام پلنگ یکایک همه تیز دندان و چنگ
چو آن جایگه شد کمین ددان پلنگ‌چال گویند اکنون مهان

مسیرها[ویرایش]

نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال از ایستگاه پنج توچال

سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل درهٔ زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌شرقی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد. از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند.

در میانه راه مسیری برای ورود به جنگلی کوچک و زیبا به نام کارا قرار دارد، که در دل کوهستان واقع شده است. در طول مسیر تعدادی استراحتگاه وجود دارد، که یکی از قدیمی ترین آنها به نام استراحتگاه اذغال چال، دارای قدمتی از سال ۱۳۵۴ می باشد.

[۱]

نامگذاری[ویرایش]

محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است.[نیازمند منبع]

درهٔ کارا[ویرایش]

در نیمه راه درکه به پلنگ چال در ضلع غربی ارتفاعات مشرف به رودخانه، دره‌ای پردرخت وجود دارد که به درهٔ کارا موسوم است. این جنگل با درختان میوه و چشمه ای زیبا، حدود نیم ساعت از مسیر اصلی درکه - پلنگ چال فاصله دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

وب‌گاه تهران پورتال

کوه پیمایی چه تاثیرات مثبتی بر روی ذهن و روان برجای می گذارد