پناهگاه پلنگ‌چال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال

قله پلنگ‌چال یکی از قله‌های شمال شهر تهران و رشته كوه البرز است و پناهگاه‌ پلنگ‌چال در مسیر صعود به این قله قرار دارد.

ویژگی‌ها

این پناهگاه در ارتفاع ۲۴۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از محله درکه می‌باشد. این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان دو تا دو ساعت و نیم است.از میدان درکه تا پناهگاه حدود ده کیلومتر فاصله است.

زِ بَر کوه باشد کنام پلنگ یکایک همه تیز دندان و چنگ
چو آن جایگه شد کمین ددان پلنگ‌چال گویند اکنون مهان

مسیرها

نمایی از پناهگاه پلنگ‌چال از ایستگاه پنج توچال

سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل درهٔ زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. در میانه راه مسیری برای ورود به جنگلی کوچک و زیبا به نام کارا قرار دارد، که در دل کوهستان واقع شده‌است. در طول مسیر تعدادی استراحتگاه وجود دارد، که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها به نام استراحتگاه اُذغال‌چال، دارای قدمتی از سال ۱۳۵۴ می‌باشد . از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌شرقی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد. از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند. بنابراین برای رسیدن به قله توچال، مسیر دیگری نیز وجود دارد که از پلنگ چال به ایستگاه 5 توچال و سپس به قله توچال منتهی می‌شود. مسیر پناهگاه پلنگ چال به ایستگاه 5 نیز راهی پر سنگلاخ می‌باشد .


[۱]

نامگذاری

محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است. در زمان قاجار به این مکان جفنگ چال یا شیلنگ چال نیز گفته میشد.[نیازمند منبع]

درهٔ کارا

در نیمه راه درکه به پلنگ چال در ضلع غربی ارتفاعات مشرف به رودخانه، دره‌ای پردرخت وجود دارد که به درهٔ کارا موسوم است. این جنگل با درختان میوه و چشمه ای زیبا، حدود نیم ساعت از مسیر اصلی درکه - پلنگ چال فاصله دارد.

جستارهای وابسته

پانویس

  1. «کوهنوردی و کوه پیمایی چه تاثیرات مثبتی بر روی ذهن و روان برجای می گذارد».

منابع

وب‌گاه تهران پورتال[پیوند مرده]

کوه پیمایی چه تاثیرات مثبتی بر روی ذهن و روان برجای می گذارد