پل موستار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پل موستار سال:۱۹۳۰
پل موستار سال:۱۹۷۴
پل موستار پس از بارسازی ـ تصویر سال: ۲۰۰۹

پل موستار (در زبان اسلونیایی Stari most)، بلی است تاریخی در شهر موستار در کشور بوسنی و هرزگووین است. پل موستار یکی از معروف ترین پل قوسی در بوسنی هرزگوین است.

این پل تاریخی به سال ۱۵۶۶ میلادی توسط امپراتوری عثمانی به روی رودخانهٔ نارنتا ساخته شدهاست.

پل موستار توسط یکی از شاگردان معمار سنان به نام (معمار خیر الدین) طراحی شده است.

پل موستار که شهر موستار را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌کند در اوایل سال ۱۵۶۶ میلادی ساخته شده بود.

این پل دارای ۴ متر عرض، ۳۰ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع نسبت به سطح آب رودخانه بود، و ۲ برج در دو طرف شرقی و غربی پل احداث شده بودند.

میراث جهانی یونسکو[ویرایش]

پل قدیمی موستار که در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده است، در طول قرن‌ها از جنگ‌های بسیاری جان سالم به در برده بود، أما در سال ۱۹۹۳ میلادی بر اثر آتش توپخانه کروات‌ها ویران شد.

بازسازی[ویرایش]

پل قدیمی با سنگ‌های اصلی که در آب رودخانه افتاده و آسیب ندیده بودند و نیز سنگ‌های جدیدی که به شیوه روزگار احداث اولیه آن تراشیده شده بودند، دوباره ساخته شد. هزینه احداث دوباره پل قدیمی موستار ۱۲ میلیون یورو بود. در مراسم بازگشایی پل قدیمی موستار بیش از ۲۰۰ نفر از چهره‌های برجسته جهان از ۵۲ کشور به شهر موستار در جنوب بوسنی آمده بودند تا شاهد احیای دوباره نماد تنوع فرهنگی و قومی بوسنی باشند.

«پل موستار» پل قدیمی بالکان در عصر سلیمان قانونی ساخته شد. این پل که در جنگ داخلی بوسنی تخریب شد مطابق با بنای اصلی خود بازسازی شد. بازسازی به همان شکل اصلی این پل دارای پیامی مهم برای جهانیان است. این پل منحصربه‌فرد دو سوی شهر را در دو طرف «رود نارنتا» (Narenta) به هم مرتبط نمی‌سازد بلکه همچنین فرهنگ‌های گوناگون را به هم پیوند داده است.

هم اکنون این مکان یکی از آثار ثبت شدهٔ در میراث جهانی یونسکو است.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]