پلیکان استرالیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پلیکان استرالیایی
پلیکان استرالیایی، Pelecanus conspicillatus
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: پلیکان‌سانان
تیره: پلیکانیان
سرده: پلیکان
گونه: P. conspicillatus
نام دوبخشی
Pelecanus conspicillatus

پلیکان استرالیایی (نام علمی: Pelecanus conspicillatus) نام یک گونه از سرده پلیکان است. این پرنده نخستین مرتبه در سال ۱۸۴۲ و توسط دانشمند زیست‌شناس هلندی، کونراد یاکوب تمینک توصیف گردید. پلیکان استرالیایی در مقیاس استاندارد اندازهٔ پلیکان‌سانان، در اندازهٔ متوسط قرار می‌گیرد. عرض بال‌های این پرنده ۲٫۳ تا ۲٫۶ متر (۷٫۵ تا ۸٫۵ فوت) است و وزن آن نیز میان ۴ تا ۱۳ کیلوگرم (۸٫۸ تا ۲۸٫۷ پوند) در نوسان است هر چند، بیشتر این پلیکان‌ها عمدتاً وزنی میان ۴٫۵۴ و ۷٫۷ کیلوگرم (۱۰٫۰ و ۱۷٫۰ پوند) دارند[۱][۲][۳] که چنین موضوعی، این پرنده را تبدیل به یکی از سنگین‌ترین پرندگان استرالیا در گونهٔ پرندگان متوسط نموده‌است و البته به‌طور قطع از شترمرغ استرالیایی و همین‌طور شترمرغ شاخدار جنوبی که هر دو زمرهٔ پرندگان بی‌پرواز قرار دارند کوچکتر هستند.[۴][۵]

منقار این پرنده در یک مقیاس غیرطبیعی طبقه‌بندی می‌شود. حتی در میان هم‌نوعان خودش از خانوادهٔ پلیکانان و در حقیقت منقار پلیکان استرالیایی، با طول ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) رکورد بلندترین منقار در میان پرندگان را برای پلیکان استرالیایی به ارمغان آورده‌است.[۶] طول منقار جنس ماده البته مقداری کوتاه‌تر است و تا هنگام بلوغ به میزان ۳۴٫۶ سانتیمتر (۱۳٫۶ اینچ) می‌رسد. پس از این پرنده، پلیکان خاکستری رکورددار بلندترین منقار با اندازهٔ ۳۶ تا ۴۵ سانتیمتر (۱۴ تا ۱۸ اینچ) می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Australian Animals — Pelican بایگانی‌شده در ۸ نوامبر ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine (2010).
  2. Species — Marine Biology (2010).
  3. CRC Handbook of Avian Body Masses by John B. Dunning Jr. (Editor). CRC Press (1992), شابک ‎۹۷۸−۰−۸۴۹۳−۴۲۵۸−۵
  4. Dunning, John B. Jr., ed. (2008). CRC Handbook of Avian Body Masses (2nd ed.). CRC Press. ISBN 978-1-4200-6444-5.
  5. Marchant, S. , & Higgins, P. J. (1990). Handbook of Australian, New Zealand & Antarctic birds. Vol. 1, Ratites to ducks, P. AB. Oxford University Press.
  6. Australian Pelicans. reefed.edu.au بایگانی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine (2011).

پیوند به بیرون[ویرایش]