پلاک وسایل نقلیه در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلاک خودروهای ایران)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک پلاک خودروی شخصی

پلاک وسایل نقلیه در ایران پس از سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۲) به شکل استاندارد اروپایی (پلاک‌های استاندارد اروپایی دارای ۲۰٫۵ اینچ طول و ۴٫۵ اینچ عرض هستند. (۵۲ در ۱۱٫۵ سانتی‌متر)) درآمد.

محتویات

تاریخچه شماره گذاری در ایران[ویرایش]

خودروی با پلاک قدیمی ملایر

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آنها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور برمی گردد به سال ۱۳۰۵ که اولین خودرو به کشور وارد شد.

در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره‌عقب، نمره‌جلو و پلاک مالیات.

تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتول سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهارعدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.

در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد و یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.

با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آنها گرفته شد.

در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید.

مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.

در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیر قانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»

این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصدهزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.

در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.

پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.[۱]

انواع پلاک‌ها (۱۳۸۲ به بعد)[ویرایش]

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای یازده نوع کلی هستند که در چهار رنگ صادر می‌شوند.

انواع پلاک هاشامل موارد زیر است:

خورورهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتور سیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی

شماره گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادر کننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و ... پی برد.

خودروهای شخصی[ویرایش]

پلاک ملی شخصی

پلاک‌های ملی شخصی همان طوری که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در گیلان عدد ۵۶ نشان دهنده شهرستان‌های گیلان است که وقتی حرف ل در پلاک باشد به معنی شهرستان فومن است و حرف ب به معنی شهرستان انزلی می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.

پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آنها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12B365-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

تاکسی‌ها[ویرایش]

پلاک ملی تاکسی

پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12TT345-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

خودروهای عمومی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و... تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12EE345-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

خودروهای دولتی[ویرایش]

Pelak melie dolati.png

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و ... می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان[ویرایش]

Pelak melie malulin.png

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ترانزیت بین‌المللی[ویرایش]

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه بصورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آنها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.

معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.

همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.

پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

این پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تشریفات[ویرایش]

Pelak melie tashrifat.png

این پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارتPROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)[ویرایش]

Pelak melie polis.png

این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تاریخی[ویرایش]

Pelak melie tarikhi.png

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:

خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.

خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت و یا کاربردی بی نظیر باشد.

خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده است.

پلاک سیاسی[ویرایش]

Pelak siasi.png

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها می‌باشد و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنن. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.[نیازمند منبع]

پلاک موتور سیکلت‌ها[ویرایش]

Pelak melie motor.png

این نوع پلاک ویژه موتور سیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آنمطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

کدهای منطقه استانی[ویرایش]

پلاک یک خودرو در شیراز

در نمونه‌های بالا، ۱۱ کد منطقه است. کد منطقه بستگی به استانی دارد که خریدار خودرو در آن زندگی می‌کند.

استان کد استان کد
تهران ۱۱–۲۲-۳۳–۴۴-۵۵
۶۶–۷۷-۸۸–۹۹


۲۱–۷۸
البرز ۶۸–۷۸-۲۱–۳۸
آذربایجان شرقی ۱۵–۲۵-۳۵
آذربایجان غربی ۱۷–۲۷-۳۷ اردبیل ۹۱
کرمانشاه ۱۹–۲۹-۳۹ کردستان ۵۱–۶۱
زنجان ۸۷–۹۷ همدان ۱۸–۲۸
قزوین ۷۹–۸۹ مرکزی ۴۷–۵۷-۶۷
لرستان ۳۱–۴۱ ایلام ۹۸
چهارمحال و بختیاری ۷۱–۸۱ هرمزگان ۸۴–۹۴
خوزستان ۱۴–۲۴-۳۴ کهگیلویه و بویراحمد ۴۹
گیلان ۴۶–۵۶-۷۶ قم ۱۶
اصفهان ۱۳–۲۳-۴۳–۵۳ یزد ۵۴–۶۴-۷۴
فارس ۶۳–۷۳-۸۳–۹۳ سمنان ۸۶–۹۶
خراسان رضوی ۱۲–۳۲-۴۲–۳۶-۵۲(جدید) سیستان و بلوچستان ۸۵–۹۵
مازندران ۶۲–۷۲-۸۲–۹۲ کرمان ۴۵–۶۵-۷۵
بوشهر ۴۸–۵۸ گلستان ۵۹–۶۹
خراسان شمالی ۳۲ و ۴۲ (قدیم) ۲۶ (جدید) خراسان جنوبی ۳۲ و ۴۲ (قدیم) ۵۲ (جدید)

حروف مورد استفاده[ویرایش]

حروفی که در پلاک‌ها به کار می‌رود، به این ترتیب است:

 • الف (ویژه خودروهای دولتی)
 • ب
 • پ (ویژه خودروهای نیروی انتظامی)
 • ت (ویژه تاکسی‌ها)
 • ج
 • د
 • س
 • ص
 • ط
 • ع (ویژه خودروهای عمومی)
 • ق
 • ک (ویژه خودروهای کشاورزی)
 • ل
 • م
 • ن
 • و
 • ه
 • ی

کدهای منطقه مربوط به شهرستان‌ها[ویرایش]

دو رقم سمت راست پلاک‌ها نشان دهنده شهرستان محل سکونت مالک است:

تهران بزرگ[ویرایش]

۱۱–۲۲-۳۳–۴۴-۵۵–۶۶-۷۷–۸۸-۹۹

تهران:[۲]

 • مناطق (۱–۳-۴–۵-۷–۸-۲۲): ۱۱ تمامی حروف
 • مناطق (۲–۶-۱۰–۱۱-۱۲): ۲۲ تمامی حروف
 • مناطق (۹–۱۳-۱۴–۱۵-۱۶–۱۷-۱۸–۱۹-۲۰–۲۱): ۳۳ تمامی حروف

شهرستان‌های استان تهران+استان البرز[ویرایش]

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرج ۶۸ و ۳۸ (پلاک جدید) تمامی حروف
۲ کرج ۲۱ (و) و (ی)
۳ اسلامشهر ۷۸ ب
۴ رباط کریم ۷۸ ج
۵ شهریار ۷۸ د
۶ ورامین ۷۸ س
۷ دماوند ۷۸ ص
۸ ساوجبلاغ ۷۸ ط
۹ فیروزکوه ۷۸ ق
۱۰ پاکدشت ۷۸ ل
۱۱ نطر آباد ۷۸ م
۱۲ ری ۷۸ ن
۱۳ شمیرانات ۷۸ و

استان آذربایجان شرقی[ویرایش]

کدهای عددی ۱۵ و ۲۵ و ۳۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ تبریز ۱۵ تمام حروف
۲ مراغه ۲۵ ب
۳ مرند ۲۵ ج؛ ۳۵ ط
۴ میانه ۲۵ د
۵ اهر ۲۵ س
۶ سراب ۲۵ ص
۷ جلفا ۲۵ ط
۸ بناب ۲۵ ل
۹ بستان آباد ۲۵ م
۱۰ شبستر ۲۵ ن
۱۱ کلیبر ۲۵ و
۱۲ هریس ۲۵ ه
۱۳ آذر شهر ۲۵ ی
۱۴ اسکو ۳۵ ب
۱۵ ورزقان ۳۵ ج
۱۶ عجب شیر ۳۵ د
۱۷ چار اویماق ۳۵ س
۱۸ ملکان ۳۵ ص
۱۹ هشترود ۲۵ ق

استان اصفهان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۳ و ۲۳ و ۴۳ و ۵۳

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اصفهان ۱۳ تمامی حروف+۵۳(ب، ج، د، س، ص، ق.ل)
۲ کاشان ۲۳ (ب) ۴۳ (و) ۱۵ فریدن ۴۳ ب
۳ نجف آباد ۲۳ (ج) ۴۳ (م) ۱۶ مبارکه ۴۳ ج
۴ شهرضا ۲۳ (د)۵۳(ط) ۱۷ برخوار+شاهین شهر و میمه ۴۳ (د)(ل)و۵۳(م)
۵ خمینی شهر ۲۳ (س) ۴۳ (ن) ۱۸ آران و بیدگل ۴۳ س
۶ گلپایگان ۲۳ ص ۱۹ تیران و کرون ۴۳ ص
۷ نطنز ۲۳ ط ۲۰ چادگان ۴۳ ط
۸ اردستان ۲۳ ق ۲۱ دهاقان ۴۳ ق
۹ خوانسار ۲۳ ل
۱۰ نائین+خور ۲۳ م
۱۱ سمیرم ۲۳ ن
۱۲ فریدون شهر ۲۳ و
۱۳ فلاورجان ۲۳ (ه) ۴۳(ی)
۱۴ لنجان ۲۳ ی /۴۳ (ه)

استان آذربایجان غربی[ویرایش]

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ارومیه ۱۷ تمامی حروف ۸ تکاب ۲۷ ق
۲ خوی ۲۷ ب ۳۷ ب ۹ شاهین دژ ۲۷ ل
۳ مهاباد ۲۷ ج ۳۷ ص ۱۰ سردشت ۲۷ م
۴ ماکو ۲۷ د ۱۱ بوکان ۲۷ ن
۵ سلماس ۲۷ س ۱۲ پیرانشهر ۲۷ و
۶ نقده ۲۷ ص ۱۳ چالدران ۲۷ ه
۷ میاندوآب ۲۷ ط و ۳۷ ج ۱۴ اشنویه ۲۷ ی

استان مازندران[ویرایش]

کدها: ۶۲ و ۷۲ و ۸۲ و

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ساری ۶۲ تمامی حروف
۲ آمل ۷۲(ب)۸۲(د)(ق)
۳ بابل ۷۲ ج ۸۲(ج)(ص)(م)
۴ تنکابن ۷۲ د ۸۲(ط)
۵ رامسر ۷۲ س
۶ نوشهر ۷۲ ص
۷ نور ۷۲ط
۸ بهشهر ۷۲ ق
۹ قائم شهر ۷۲ (ل) ۸۲ (س)
۱۰ بابلسر ۷۲ م۸۲ ل
۱۱ چالوس ۷۲ ن
۱۲ محمودآباد ۷۲ و
۱۳ نکاء ۷۲ ه
۱۴ جویبار ۷۲ ی
۱۵ سوادکوه ۸۲ ب

استان کرمانشاه[ویرایش]

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرمانشاه ۱۹ تمامی حروف مصوب
۲ اسلام‌آباد غرب ۲۹ ب
۳ پاوه ۲۹ س
۴ ثلاث باباجانی ۲۹ و
۵ جوانرود ۲۹ ل
۶ دالاهو ۲۹ ب
۷ روانسر ۲۹ ل
۸ سرپل ذهاب ۲۹ د
۹ سنقر ۲۹ ق
۱۰ صحنه ۲۹ م
۱۱ قصرشیرین ۲۹ ط
۱۲ کنگاور ۲۹ ص
۱۳ گیلان غرب ۲۹ ج
۱۴ هرسین ۲۹ ن

کد ۳۹ ذخیره شهر کرمانشاه است.

استان اردبیل[ویرایش]

کدهای عددی فقط ۹۱

ردیف نام شهرستان کدپلاک
۱ اردبیل ۹۱ ب ج د ه
۲ پارس آباد ۹۱ س
۳ خلخال ۹۱ ص
۴ گرمی ۹۱ ط
۵ مشکین شهر ۹۱ ق
۶ بیله سوار ۹۱ ل
۷ نیر ۹۱ م
۸ نمین ۹۱ ن
۹ کوثر ۹۱ و

استان کردستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۱ و ۶۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ سنندج ۵۱ تمامی حروف
۲ سقز ۶۱ ب
۳ بیجار ۶۱ ج
۴ بانه ۶۱ د
۵ قروه ۶۱س
۶ مریوان ۶۱ص
۷ دیواندره ۶۱ط
۸ کامیاران ۶۱ق
۹ سروآباد ۶۱ ل

استان زنجان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۷و۹۷

زنجان مرکز استان کد۸۷ و تمامی حروف

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ابهر ۹۷ ب
۲ خدابنده ۹۷ ج
۳ خرمدره ۹۷د
۴ ایجرود ۹۷س
۵ طارم ۹۷ص
۶ ماهنشان ۹۷ط

استان قزوین[ویرایش]

کدهای عددی ۷۹ و ۸۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ قزو ین ۷۹ تمامی حروف
۲ تاکستان ۸۹ ب
۳ بو یین زهرا ۸۹ ج
۴ آبیک ۸۹ د

استان مرکزی[ویرایش]

کدهای عددی ۴۷ و ۵۷ و ۶۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اراک ۴۷ تمامی حروف مصوب
۲ ساوه ۵۷ (ب)-(و)
۳ خمین ۵۷ ج
۴ محلات ۵۷ د
۵ تفرش ۵۷ س
۶ دلیجان ۵۷ ص
۷ آشتیان ۵۷ ط
۸ شازند ۵۷ ق
۹ زرندیه ۵۷ ل
۱۰ کمیجان ۵۷ ن

کد ۶۷ همین حروف به صورت رزرو می‌باشد.

استان لرستان[ویرایش]

کدهای عددی ۳۱ و ۴۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ خرم آباد ۳۱ تمام حروف
۲ بروجرد ۴۱ ب ، م
۳ الیگودرز ۴۱ ج
۴ دورود ۴۱ د
۵ کوهدشت ۴۱ س
۶ دلفان ۴۱ ص
۷ ازنا ۴۱ ط
۸ پلدختر ۴۱ ق
۹ سلسله ۴۱ ل

استان ایلام[ویرایش]

کد عددی ۹۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ایلام ۹۸ ب ج د س
۲ مهران ۹۸ ص
۳ دره شهر ۹۸ ط
۴ دهلران ۹۸ ق
۵ شیروان و چرداول ۹۸ ل
۶ ایوان ۹۸ م
۷ ابدانان ۹۸ ن

استان چهارمحال و بختیاری[ویرایش]

کدهای عددی ۷۱ و ۸۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ شهرکرد ۷۱ ب ج د
۲ بروجن ۸۱ ب
۳ اردل ۸۱ ج
۴ فارسان ۸۱ د
۵ لردگان ۸۱ س
۶ کوهرنگ ۸۱ ص

استان خوزستان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۴ و ۲۴ و ۳۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اهواز ۱۴ تمامی حروف
۲ آبادان ۲۴ب ؛۳۴ق
۳ خرمشهر ۲۴ ج
۴ دزفول ۲۴د؛ ۳۴ص
۵ بهبهان ۲۴ س
۶ مسجد سلیمان ۲۴ص
۷ بندرماهشهر ۲۴ ط؛ ۳۴ط
۸ دشت آزادگان ۲۴ ق
۹ رامهرمز ۲۴ ل
۱۰ اندیمشک ۲۴ م
۱۱ شوشتر ۲۴ ن
۱۲ شوش ۲۴ و
۱۳ شادگان ۲۴ه
۱۴ ایذه ۲۴ ی
۱۵ باغملک ۳۴ ب
۱۶ امیدیه ۳۴ج
۱۷ هندیجان ۳۴د
۱۸ لالی ۳۴س

استان کهکیلویهوبویراحمد[ویرایش]

کد عددی ۴۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ یاسوج ۴۹ ب ج د س
۲ گچساران ۴۹ ص
۳ دهدشت ۴۹ ط
۴ دنا ۴۹ ق

استان گیلان[ویرایش]

کدهای ۴۶ و ۵۶ و ۷۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ رشت ۴۶ تمامی حروف
۲ بندانزلی ۵۶ ب
۳ لاهیجان ۵۶ ج
۴ آستارا ۵۶ د
۵ طالش ۵۶ س
۶ رودسر ۵۶ ص
۷ رودبار ۵۶ ط
۸ صومعه سرا ۵۶ ق
۹ فومن ۵۶ ل
۱۰ لنگرود ۵۶ م
۱۱ رضوانشهر ۵۶ ن
۱۲ املش ۵۶ و
۱۳ ماسال ۵۶ ه
۱۴ شفت ۵۶ ی
۱۵ سیاهکل ۷۶ ب
۱۶ آستانه اشرفیه ۷۶ ج

استان گلستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۹ و ۶۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ گرگان ۵۹ تمامی حروف
۲ گنبد ۶۹ ب ، و
۳ بندرترکمن ۶۹ ج
۴ کردکوی ۶۹ د
۵ علی‌آباد ۶۹ س
۶ آزاذشهر ۶۹ ص
۷ مینودشت ۶۹ ط
۸ بندرگز ۶۹ ق
۹ رامیان ۶۹ ل
۱۰ اق قلا ۶۹ م
۱۱ کلاله ۶۹ ن

استان همدان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۸ و ۲۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ همدان ۱۸ تمامی حروف مصوب
۲ ملایر ۲۸ (ج) ۲۸ (ل)
۳ نهاوند ۲۸ ب
۴ تویسرکان ۲۸ د
۵ کبودرآهنگ ۲۸ س
۶ رزن ۲۸ ص
۷ بهار ۲۸ ط
۸ اسدآباد ۲۸ ق

استان قم[ویرایش]

بدون شهرستان

کد ۱۶

شهر قم: کد عددی ۱۶ و تمامی حروف

استان یزد[ویرایش]

کدهای عددی ۵۴ و ۶۴ و ۷۴

مرکز استان شهر یزد کد عددی ۵۴ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان کد عددی ۶۴ و حروف:

اردکان: حرف (ب) تفت: حرف (ج) میبد: حرف (د) بافق: حرف (س) مهریز: حرف (ص) ابرکوه: حرف (ط) طبس :حرف (ق) خاتم: حرف (ل) صدوق: حرف (م)

استان فارس[ویرایش]

کدهای عددی ۶۳ و ۷۳ و ۸۳ و ۹۳

نام شهرستان کد پلاک شهرستان نام شهرستان کد پلاک شهرستان
شیراز ۶۳تمامی حروف و۹۳ب-ج-د
جهرم۱ ۷۳(ب) ممسنی ۸۳(ب)
لارستان۱ ۷۳ (ج) زریندشت ۸۳(ج)
داراب ۷۳(د) قیروکارزین ۸۳(د)
فسا ۷۳(س) مهر ۸۳(س)
کازرون۱ ۷۳(ص) ارسنجان ۸۳(ص)
فیروز آباد ۷۳(ط) خرمبید ۸۳(ط)
آباده ۷۳(ق) بوانات ۸۳ (ق)
مرودشت۱ ۷۳(ل) فراشبند ۸۳(ل)
لامرد ۷۳(م) لارستان۲ ۸۳(م)
نیریز ۷۳(ن) کازرون۲ ۸۳(ن)
استهبان ۷۳(و) مرودشت۲ ۸۳(و)
اقلید ۷۳(ه) جهرم۲ ۸۳(ه)
سپیدان ۷۳(ی)

استان سمنان[ویرایش]

کدهای ۸۶ و ۹۶

مرکز استان سمنان کد ۸۶ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان کد ۹۶ و حروف:

دامغان حرف (ب) - شاهرود حرف (ج) و (ص) - گرمسار حرف (د) - مهدیشهر حرف (س)-

استان کرمان[ویرایش]

کدهای عددی ۴۵ و ۶۵ و ۷۵

مرکز استان کد عددی ۴۵ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان کد ۶۵ و حروف ...

رفسنجان و انار: حروف (ب) و (ی) بم: حرف (ج) سیرجان: حرف (د) بافت: حرف (س) جیرفت: حرف (ص) زرند: حرف (ط) کهنوج: حرف (ق) شهر بابک: حرف (ل) بردسیر: حرف (م) منوجان: حرف (ن) عنبرآباد: حرف (و) راور: حرف (ه)

شهرستان‌های استان کد ۷۵

سیرجان: حرف (ب) - بم: حرف (ج) - جیرفت: حرف (د) - رفسنجان (س) -

استان خراسان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۲ و ۳۲ و ۴۲ و ۵۲ و ۳۶ و ۲۶

مرکز استان مشهد کد ۱۲ و ۳۶ تمامی حروف

کد ۳۲ برای شهرستان‌های ... و حروف ...

نیشابور حرف (ب) کد ۳۲ حرف (ی) کد ۳۲ و حرف (ل) کد ۳۶ سبزوار حرف (ج) کد ۳۲ حرف (ن) کد ۴۲ و حرف (م) کد ۳۶ استان خراسان جنوبی کد ۵۲ استان خراسان شمالی کد ۲۶ تربت جام و حرف (ص) قوچان و حرف (ط) گناباد و حرف (ق) تربت حیدریه و حرف (ل) کاشمر و حرف (م) قاءنات و حرف (ن) فردوس. حرف (و) تایباد و حرف (ه) نهبندان و حرف (ی)

کد ۴۲ برای شهرستان‌های ... وحروف ...

فریمان و حرف (ب) مشهد و حرف (ج) سرخس و حرف (د) درگز و حرف (س) خواف و حرف (ص) چناران و حرف (ط) مشهد و حرف (ق) بردسکن و حرف (ل) مشهد و حرف (م) سبزوار و حرف (ن) مشهد و حرف (و) مشهد و حرف (ه) کلات و حرف (ی)

استان سیستان و بلوچستان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۵ و ۹۵

مرکز استان زاهدان کد ۸۵ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان کد ۹۵ و حروف:

زابل: حرف (ب) و (ل) ایرانشهر: حرف (ج) خاش: حرف (د) سراوان: حرف (س) نیکشهر: حرف (ص) سرباز: حرف (ط) چابهار: حرف (ق)

استان بوشهر[ویرایش]

کدهای عددی ۴۸ و ۵۸

مرکز استان بوشهر کد ۴۸ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان بوشهر کد ۵۸ و حروف:

دشستان: حرف (ب) گناوه:حرف (ج) کنگان: حرف (د) تنگستان: حرف (س) دشتی: حرف (ص) دیر: حرف (ط) دیلم: حرف (ق) جم: حرف (ل)

استان هرمزگان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۴ و ۹۴

مرکز استان بندر عباس کد ۸۴ و تمامی حروف

شهرستان‌های استان هرمزگان کد ۹۴ و حروف

میناب: حرف (ب) بندرلنگه: حرف (ج) رودان: حرف (د) ابوموسی: حرف (س) جاسک: حرف (ص) بستک: حرف (ط) حاجی آباد: حرف (ق) قشم: حرف (ل)

کدها به ترتیب عدد[ویرایش]

پلاک مناطق آزاد تجاری[ویرایش]

این نوع پلاک ویژه مناطق آزاد تجاری می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج رقمی به لاتین نوشته شده ودر سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود داردکه در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده است. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه سفید رنگ چاپ می‌شود.

استان مرکز سازمان نام منطقه پلاک
آذربایجان شرقی جلفا و مرند ارس

منطقه آزاد ارس

خوزستان آبادان اروند

منطقه آزاد اروند

گیلان انزلی انزلی

منطقه آزاد انزلی

سیستان و بلوچستان چابهار چابهار

منطقه آزاد چابهار

هرمزگان قشم قشم ...
هرمزگان کیش کیش

منطقه آزاد کیش

آذربایجان غربی ... ماکو

Pelake MAT MAKU.png

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]