پلاک وسایل نقلیه در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلاک خودروهای ایران)
پرش به: ناوبری، جستجو

پلاک کلیه وسایل نقلیه در ایران پس از سال۱۳۸۲ به شکل استاندارد اروپایی (۲۰٫۵ اینچ طول و ۴٫۵ اینچ عرض یا ۵۲۱ در ۱۱۱٫۵ ن میلی‌متر) درآمد.

محتویات

تاریخچه شماره‌گذاری در ایران[ویرایش]

خودروی با پلاک قدیمی ملایر

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آنها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور برمی‌گردد به سال ۱۳۰۵ که اولین خودرو به کشور وارد شد.

در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره عقب، نمره جلو و پلاک مالیات.

تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتومبیل سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهار عدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.

در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد و یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.

با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آنها گرفته شد.

در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید.

مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.

در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیرقانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»

این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصد هزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.

در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.

پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.[۱]

انواع پلاک‌ها (۱۳۸۴ به بعد)[ویرایش]

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای یازده نوع کلی هستند که در چهار رنگ صادر می‌شوند.

انواع پلاک‌ها شامل موارد زیر است:

خودروهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتورسیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی

شماره گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادر کننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و … پی برد.

خودروهای شخصی[ویرایش]

پلاک‌های ملی شخصی همان طوری که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در ایلام عدد ۹۸ نشان دهنده شهرستان‌های ایلام است که وقتی حرف ل در پلاک باشد به معنی شهرستان سیروان است و حرف ط به معنی شهرستان بدره می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.

پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آنها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

تاکسی‌ها[ویرایش]

پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

خودروهای عمومی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و… تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است .

خودروهای دولتی[ویرایش]

Pelak melie dolati.png

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و … می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان[ویرایش]

Pelak melie malulin.png

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ترانزیت بین‌المللی[ویرایش]

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه بصورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آنها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.

معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.

همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.

پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

این پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تشریفات[ویرایش]

Pelak melie tashrifat.png

این پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارتPROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)[ویرایش]

Pelak melie polis.png

این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تاریخی[ویرایش]

Pelak melie tarikhi.png

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:

خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.

خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت و یا کاربردی بی نظیر باشد.

خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده است.

پلاک سیاسی[ویرایش]

Pelak melie siasi.png

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها می‌باشد و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنند. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.[نیازمند منبع]

پلاک موتورسیکلت‌ها[ویرایش]

Pelak melie motor.png

این نوع پلاک ویژه موتورسیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آن مطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

کدهای منطقه استانی[ویرایش]

پلاک یک خودرو در شیراز

در نمونه‌های بالا، ۱۱ کد منطقه است. کد منطقه بستگی به استانی دارد که خریدار خودرو در آن زندگی می‌کند.

استان کد استان کد
استان تهران ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵،
۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹

۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰،

۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰
۲۱، ۷۸، ۳۸

استان البرز ۲۱، ۳۸، ۶۸، ۷۸
استان خراسان رضوی ۱۲، ۳۲، ۴۲، ۳۶، ۷۴ استان مازندران ۶۲، ۷۲، ۸۲، ۹۲
استان اصفهان ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳، ۶۷ استان فارس ۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳
استان خوزستان ۱۴، ۲۴، ۳۴ استان آذربایجان غربی ۱۷، ۲۷، ۳۷
استان آذربایجان شرقی ۱۵، ۲۵، ۳۵ استان کرمان ۴۵، ۶۵، ۷۵
استان کرمانشاه ۱۹، ۲۹، ۳۹ استان گیلان ۴۶، ۵۶، ۷۶
استان یزد ۵۴، ۶۴ استان مرکزی ۴۷، ۵۷
استان همدان ۱۸، ۲۸ استان بوشهر ۴۸، ۵۸
استان قزوین ۷۹، ۸۹ استان گلستان ۵۹، ۶۹
استان لرستان ۳۱، ۴۱ استان کردستان ۵۱، ۶۱
استان چهارمحال و بختیاری ۷۱، ۸۱ استان اردبیل ۹۱
استان خراسان جنوبی ۳۲، ۵۲ استان خراسان شمالی ۳۲، ۴۲، ۲۶
استان هرمزگان ۸۴، ۹۴ استان ایلام ۹۸
استان سیستان و بلوچستان ۸۵، ۹۵ استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۹
استان سمنان ۸۶، ۹۶ استان قم ۱۶
استان زنجان ۸۷، ۹۷

حروف مورد استفاده[ویرایش]

حروفی که در پلاک‌ها به کار می‌رود، به این ترتیب است:

 • الف (ویژه خودروهای دولتی)
 • ب
 • پ (ویژه خودروهای نیروی انتظامی)
 • ت (ویژه تاکسی‌ها)
 • ث (ویژه خودروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)
 • ج
 • د
 • ز (ویژه خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)
 • ژ (ویژه خودروهای معلولین که به جای حرف ژ نماد مخصوص معلولین قرار داده شده ولی در سیستم حرف ژ نوشته می‌شود)
 • س
 • ش (ویژه خودروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران)
 • ص
 • ط
 • ع (ویژه خودروهای عمومی)
 • ف (ویژه خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح)
 • ق
 • ک (ویژه خودروهای کشاورزی)
 • گ (ویژه خودروهای گذرموقت)
 • ل
 • م
 • ن
 • و
 • ه
 • ی

کدهای منطقه مربوط به شهرستان‌ها[ویرایش]

استان تهران[ویرایش]

کدهای عددی ۱۱، ۲۲، ... ، ۸۸، ۹۹، ۱۰، ۲۰، ... ، ۸۰، ۹۰، ۷۸، ۲۱، ۳۸

ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ تهران (١٢٣ پلاک) ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶
۷۷، ۸۸، ۹۹ (تمام حروف)
۱۰ ب . ج . د . س . ص . ط
۶ دماوند، پردیس (۲ پلاک) ۷۸ ص

۲۱ ی

۲ اسلامشهر (۴ پلاک) ۷۸ ب . ی

۲۱ ب

۳۸ ق

۷ فیروزکوه ۷۸ ق
۳ رباط‌کریم، بهارستان (۵ پلاک) ۷۸ ج . م

۲۱ ج . ق

۳۸ ل

۸ پاکدشت (۲ پلاک) ۷۸ ل

۲۱ ن

۴ قدس، شهریار، ملارد (۸ پلاک) ۷۸ د . هـ

۲۱ د . ط . ل . هـ

۳۸ ج . ط

۹ ری ۷۸ ن
۵ ورامین، پیشوا، قرچک (۴ پلاک) ۷۸ س

۲۱ س . م

۳۸ ص

۱۰ شمیرانات ۷۸ و

پلاک موتورسیکلت: ۱۱۱، ۱۱۲، ... ، ۱۳۴، ۱۳۵

استان البرز[ویرایش]

کدهای عددی ۶۸، ۷۸، ۲۱، ۳۸

ردیف شهر کد پلاک
۱ کرج، فردیس، اشتهارد (۱۹ پلاک) ۶۸ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۲۱ ص . و
۳۸ ب . د . س . م
۲ ساوجبلاغ، طالقان، نظرآباد (۲ پلاک) ۷۸ ط

۲۱ ص

پلاک موتور سیکلت: ۳۱۹، ۳۲۱، ۳۲۲، ۳۲۳، ۳۲۴

استان خراسان رضوی[ویرایش]

کدهای عددی ۱۲، ۳۲، ۴۲، ۳۶، ۷۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ مشهد، بینالود (۲۸ پلاک) ۱۲ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۴۲ ج . ق . و . هـ
۳۶ ب . ج . د . س . ص . ط . و . هـ
۷۴ ب . د . ص
۲ نیشابور، فیروزه (۳ پلاک) ۳۲ ب . ی

۳۶ ل

۱۰ فریمان ۴۲ ب
۳ سبزوار، جوین، خوشاب،

داورزن، جغتای (۳ پلاک)

۳۲ ج

۴۲ ن

۳۶ م

۱۱ سرخس ۴۲ د
۴ تربت جام (۲ پلاک) ۳۲ ص

۳۶ ی

۱۲ درگز ۴۲ س
۵ قوچان (۲ پلاک) ۳۲ ط

۷۴ ج

۱۳ خواف ۴۲ ص
۶ گناباد، بجستان ۳۲ ق ۱۴ چناران ۴۲ ط
۷ تربت حیدریه، مه‌ولات،

زاوه (۳ پلاک)

۳۲ ل . ن

۳۶ ن

۱۵ بردسکن ۴۲ ل
۸ کاشمر، خلیل‌آباد (۲ پلاک) ۳۲ م

۳۶ ق

۱۶ رشتخوار ۴۲ م
۹ تایباد، باخرز ۳۲ هـ ۱۷ کلات ۴۲ ی

پلاک موتورسیکلت: ۷۶۱، ۷۶۲، ... ، ۷۷۵، ۷۷۶

استان مازندران[ویرایش]

کدها: ۶۲، ۷۲، ۸۲، ۹۲

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ساری، میاندورود (۵ پلاک) ۶۲ ب . ج . د . س . ص
۲ آمل (۳ پلاک) ۷۲ ب

۸۲ د . ق

۹ قائم شهر، سیمرغ (۳ پلاک) ۷۲ ل

۸۲ س . ن

۳ بابل (۴ پلاک) ۷۲ ج

۸۲ ج . ص . م

۱۰ بابلسر، فریدون کنار (۲ پلاک) ۷۲ م

۸۲ ل

۴ تنکابن، عباس‌آباد (۲ پلاک) ۷۲ د

۸۲ ط

۱۱ چالوس، کلاردشت ۷۲ ن
۵ رامسر ۷۲ س ۱۲ محمودآباد ۷۲ و
۶ نوشهر ۷۲ ص ۱۳ نکا ۷۲ هـ
۷ نور ۷۲ ط ۱۴ جویبار ۷۲ ی
۸ بهشهر، گلوگاه ۷۲ ق ۱۵ سوادکوه (پل سفید) ۸۲ ب

استان اصفهان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳، ۶۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اصفهان (۲۳ پلاک) ۱۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی

۵۳ ب . ج . د . س . ص . ق . ل . و

۶۷ ب . ج

۱۱ سمیرم ۲۳ ن
۲ کاشان (۳ پلاک) ۲۳ ب

۴۳ و

۵۳ هـ

۱۲ فریدون‌شهر ۲۳ و
۳ نجف‌آباد (۳ پلاک) ۲۳ ج

۴۳ م

۵۳ ن

۱۳ فلاورجان (۲ پلاک) ۲۳ هـ

۴۳ ی

۴ شهرضا (۲ پلاک) ۲۳ د

۵۳ ط

۱۴ لنجان (۲ پلاک) ۲۳ ی

۴۳ هـ

۵ خمینی‌شهر (۳ پلاک) ۲۳ س

۴۳ ن

۵۳ ی

۱۵ فریدن، بوئین،

میاندشت، چادگان

۴۳ ب
۶ گلپایگان ۲۳ ص ۱۶ مبارکه (۲ پلاک) ۴۳ ج . ط
۷ نطنز ۲۳ ط ۱۷ برخوار، شاهین‌شهر،

میمه (۳ پلاک)

۴۳ د . ل

۵۳ م

۸ اردستان ۲۳ ق ۱۸ آران و بیدگل ۴۳ س
۹ خوانسار ۲۳ ل ۱۹ تیران و کرون ۴۳ ص
۱۰ نائین، خور و بیابانک ۲۳ م ۲۰ دهاقان ۴۳ ق

پلاک موتورسیکلت: ۶۱۸، ۶۱۹، ... ، ۶۳۲، ۶۳۳

استان فارس[ویرایش]

کدهای عددی ۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ شیراز، سروستان،

کوار، خرامه (٢٠ پلاک)

۶۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۹۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق
۱۲ استهبان ۷۳ و
۲ جهرم (۲ پلاک) ۷۳ ب

۸۳ هـ

۱۳ اقلید ۷۳ هـ
۳ لارستان، خنج،

گراش (۲ پلاک)

۷۳ ج

۸۳ م

۱۴ سپیدان ۷۳ ی
۴ داراب ۷۳ د ۱۵ ممسنی، رستم ۸۳ ب
۵ فسا ۷۳ س ۱۶ زرین‌دشت ۸۳ ج
۶ کازرون (۲ پلاک) ۷۳ ص

۸۳ ن

۱۷ قیر و کارزین ۸۳ د
۷ فیروز آباد ۷۳ ط ۱۸ مهر ۸۳ س
۸ آباده ۷۳ ق ۱۹ ارسنجان ۸۳ ص
۹ مرودشت،

پاسارگاد (۲ پلاک)

۷۳ ل

۸۳ و

۲۰ خرمبید ۸۳ ط
۱۰ لامرد ۷۳ م ۲۱ بوانات ۸۳ ق
۱۱ نیریز ۷۳ ن ۲۲ فراشبند ۸۳ ل

استان خوزستان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۴، ۲۴، ۳۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اهواز، باوی، حمیدیه،

کارون (۱۰ پلاک)

۱۴ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن ۱۰ اندیمشک ۲۴ م
۲ آبادان (۲ پلاک) ۲۴ ب

۳۴ ق

۱۱ شوشتر، گتوند (۲ پلاک) ۲۴ ن

۳۴ هـ

۳ خرمشهر ۲۴ ج ۱۲ شوش ۲۴ و
۴ دزفول (۳ پلاک) ۲۴ د

۳۴ ص . و

۱۳ شادگان ۲۴ هـ
۵ بهبهان، آغاجاری (۲ پلاک) ۲۴ س

۳۴ ن

۱۴ ایذه ۲۴ ی
۶ مسجد سلیمان، اندیکا ۲۴ ص ۱۵ باغملک ۳۴ ب
۷ بندرماهشهر (۲ پلاک) ۲۴ ط

۳۴ ط

۱۶ امیدیه ۳۴ ج
۸ دشت آزادگان، هویزه ۲۴ ق ۱۷ هندیجان ۳۴ د
۹ رامهرمز، رامشیر، هفتکل ۲۴ ل ۱۸ لالی ۳۴ س

استان آذربایجان شرقی[ویرایش]

کدهای عددی ۱۵، ۲۵، ۳۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ تبریز (۱۴ پلاک) ۱۵ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۳۵ ل
۲ مراغه (۲ پلاک) ۲۵ ب

۳۵ ق

۱۱ شبستر ۲۵ ن
۳ مرند (۲ پلاک) ۲۵ ج

۳۵ ط

۱۲ کلیبر، خدا آفرین ۲۵ و
۴ میانه ۲۵ د ۱۳ هریس ۲۵ هـ
۵ اهر، هوراند ۲۵ س ۱۴ آذر شهر ۲۵ ی
۶ سراب ۲۵ ص ۱۵ اسکو ۳۵ ب
۷ جلفا ۲۵ ط ۱۶ ورزقان ۳۵ ج
۸ هشترود ۲۵ ق ۱۷ عجب شیر ۳۵ د
۹ بناب ۲۵ ل ۱۸ چاراویماق (قره آغاج) ۳۵ س
۱۰ بستان آباد ۲۵ م ۱۹ ملکان ۳۵ ص

استان قم[ویرایش]

کد عددی ۱۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ قم، سلفچگان، جعفریه، کهک،

دستجرد، قنوات (۸ پلاک)

۱۶ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل

استان آذربایجان غربی[ویرایش]

کدهای ۱۷، ۲۷، ۳۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ارومیه (٩ پلاک) ۱۷ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م
۲ خوی، چایپاره (۳ پلاک) ۲۷ ب

۳۷ ب . م

۳ مهاباد (۲ پلاک) ۲۷ ج

۳۷ ص

۴ ماکو، شوط، پلدشت (۲ پلاک) ۲۷ د

۳۷ ل

۵ سلماس (۲ پلاک) ۲۷ س

۳۷ ق

۶ نقده ۲۷ ص
۷ میاندوآب (۲ پلاک) ۲۷ ط

۳۷ ج

۸ تکاب ۲۷ ق
۹ شاهین دژ ۲۷ ل
۱۰ سردشت ۲۷ م
۱۱ بوکان (۲ پلاک) ۲۷ ن

۳۷ ط

۱۲ پیرانشهر ۲۷ و
۱۳ چالدران ۲۷ هـ
۱۴ اشنویه ۲۷ ی

استان همدان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۸، ۲۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ همدان (۶ پلاک) ۱۸ ب . ج . د . س . ص . ط
۲ نهاوند ۲۸ ب
۳ ملایر (۲ پلاک) ۲۸ ج . ل
۴ تویسرکان ۲۸ د
۵ کبودرآهنگ ۲۸ س
۶ رزن ۲۸ ص
۷ بهار ۲۸ ط
۸ اسدآباد ۲۸ ق

استان کرمانشاه[ویرایش]

کدهای عددی ۱۹، ۲۹، ۳۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرمانشاه (۸ پلاک) ۱۹ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل
۲ اسلام‌آباد غرب، دالاهو (۲ پلاک) ۲۹ ب . هـ
۳ گیلان غرب ۲۹ ج
۴ سرپل ذهاب ۲۹ د
۵ پاوه ۲۹ س
۶ کنگاور ۲۹ ص
۷ قصرشیرین ۲۹ ط
۸ سنقر ۲۹ ق
۹ جوانرود، روانسر ۲۹ ل
۱۰ صحنه ۲۹ م
۱۱ هرسین ۲۹ ن
۱۲ ثلاث باباجانی ۲۹ و

استان یزد[ویرایش]

کدهای عددی ۵۴، ۶۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ یزد (۷ پلاک) ۵۴ ب . ج . د . س . ص . ط . ق
۲ اردکان ۶۴ ب
۳ تفت ۶۴ ج
۴ میبد ۶۴ د
۵ بافق، بهاباد ۶۴ س
۶ مهریز ۶۴ ص
۷ ابرکوه ۶۴ ط
۸ طبس (به استان خراسان جنوبی ملحق شد) ۶۴ ق
۹ خاتم ۶۴ ل
۱۰ صدوق (اشکذر) ۶۴ م

پلاک موتورسیکلت: ۶۳۷، ۶۳۸، ۶۳۹، ۶۴۱، ۶۴۲

استان کرمان[ویرایش]

کدهای عددی ۴۵، ۶۵، ۷۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرمان (٨ پلاک) ۴۵ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل
۲ رفسنجان، انار (۳ پلاک) ۶۵ ب . ی

۷۵ س

۳ بم، فهرج، ریگان، نرماشیر (۲ پلاک) ۶۵ ج

۷۵ ج

۴ سیرجان (۳ پلاک) ۶۵ د

۷۵ ب . ص

۵ بافت، ارزوئیه، رابر ۶۵ س
۶ جیرفت (۲ پلاک) ۶۵ ص

۷۵ د

۷ زرند، کوهبنان ۶۵ ط
۸ کهنوج، رودبار، قلعه گنج، فاریاب ۶۵ ق
۹ شهر بابک ۶۵ ل
۱۰ بردسیر ۶۵ م
۱۱ منوجان ۶۵ ن
۱۲ عنبرآباد ۶۵ و
۱۳ راور ۶۵ هـ

پلاک موتورسیکلت: ۸۱۲، ۸۱۳، ۸۱۴، ۸۱۵، ۸۱۶

استان گیلان[ویرایش]

کدهای ۴۶، ۵۶، ۷۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ رشت (۸ پلاک) ۴۶ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل ۹ فومن ۵۶ ل
۲ بندرانزلی (۲ پلاک) ۵۶ ب

۷۶ س

۱۰ لنگرود ۵۶ م
۳ لاهیجان (۲ پلاک) ۵۶ ج

۷۶ د

۱۱ رضوانشهر ۵۶ ن
۴ آستارا ۵۶ د ۱۲ املش ۵۶ و
۵ طالش ۵۶ س ۱۳ ماسال ۵۶ هـ
۶ رودسر ۵۶ ص ۱۴ شفت ۵۶ ی
۷ رودبار ۵۶ ط ۱۵ سیاهکل ۷۶ ب
۸ صومعه سرا ۵۶ ق ۱۶ آستانه اشرفیه ۷۶ ج

پلاک موتورسیکلت: ۵۷۸، ۵۷۹، ۵۸۱، ۵۸۲

استان مرکزی[ویرایش]

کدهای عددی ۴۷، ۵۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اراک (۵ پلاک) ۴۷ ب . ج . د . س . ص
۲ ساوه (۲ پلاک) ۵۷ ب . و
۳ خمین ۵۷ ج
۴ محلات ۵۷ د
۵ تفرش، فراهان ۵۷ س
۶ دلیجان ۵۷ ص
۷ آشتیان ۵۷ ط
۸ شازند ۵۷ ق
۹ زرندیه ۵۷ ل
۱۰ ۵۷ م
۱۱ کمیجان ۵۷ ن

استان بوشهر[ویرایش]

کدهای عددی ۴۸، ۵۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ بوشهر (۳ پلاک) ۴۸ ب . ج . د
۲ دشتستان (برازجان) (۲ پلاک) ۵۸ ب . م
۳ گناوه ۵۸ ج
۴ کنگان، عسلویه ۵۸ د
۵ تنگستان (اهرم) ۵۸ س
۶ دشتی (خورموج) ۵۸ ص
۷ دیر ۵۸ ط
۸ دیلم ۵۸ ق
۹ جم ۵۸ ل

استان گلستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۹، ۶۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ گرگان (۴ پلاک) ۵۹ ب . ج . د . س
۲ گنبد کاووس (۲ پلاک) ۶۹ ب . و
۳ بندرترکمن، گمیشان ۶۹ ج
۴ کردکوی ۶۹ د
۵ علی‌آباد ۶۹ س
۶ آزادشهر ۶۹ ص
۷ مینودشت، گالیکش ۶۹ ط
۸ بندرگز ۶۹ ق
۹ رامیان ۶۹ ل
۱۰ آق قلا ۶۹ م
۱۱ کلاله، مراوه تپه ۶۹ ن

استان لرستان[ویرایش]

کدهای عددی ۳۱، ۴۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ خرم‌آباد، دوره چگنی (۴ پلاک) ۳۱ ب . ج . د . س
۲ بروجرد (۲ پلاک) ۴۱ ب . م
۳ الیگودرز ۴۱ ج
۴ دورود ۴۱ د
۵ کوهدشت، رومشگان ۴۱ س
۶ دلفان ۴۱ ص
۷ ازنا ۴۱ ط
۸ پل دختر ۴۱ ق
۹ سلسله ۴۱ ل

پلاک موتور سیکلت: ۵۳۸، ۵۳۹، ۵۴۱

استان کردستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۱، ۶۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ سنندج (۴ پلاک) ۵۱ ب . ج . د . س
۲ سقز (۲ پلاک) ۶۱ ب . م
۳ بیجار ۶۱ ج
۴ بانه ۶۱ د
۵ قروه، دهگلان ۶۱ س
۶ مریوان ۶۱ ص
۷ دیواندره ۶۱ ط
۸ کامیاران ۶۱ ق
۹ سروآباد ۶۱ ل

استان چهارمحال و بختیاری[ویرایش]

کدهای عددی ۷۱، ۸۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ شهرکرد، سامان، بن، کیار (۳ پلاک) ۷۱ ب . ج . د
۲ بروجن ۸۱ ب
۳ اردل ۸۱ ج
۴ فارسان ۸۱ د
۵ لردگان ۸۱ س
۶ کوهرنگ ۸۱ ص

استان اردبیل[ویرایش]

کدهای عددی ۹۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اردبیل، سرعین (۵ پلاک) ۹۱ ب . ج . د . هـ . ی
۲ پارس‌آباد ۹۱ س
۳ خلخال ۹۱ ص
۴ گرمی ۹۱ ط
۵ مشگین‌شهر ۹۱ ق
۶ بیله‌سوار ۹۱ ل
۷ نیر ۹۱ م
۸ نمین ۹۱ ن
۹ کوثر ۹۱ و

استان خراسان جنوبی[ویرایش]

کدهای عددی ۳۲، ۴۲، ۵۲

ردیف نام شهرستان پیش از جدایی خراسان پس از جدایی خراسان
۱ بیرجند، درمیان، خوسف (۳ پلاک) ۳۲ د ۵۲ ب . ج
۲ قائنات، زیرکوه ۳۲ ن ۵۲ ص
۳ فردوس، سرایان، بشرویه ۳۲ و ۵۲ ط
۴ نهبندان ۳۲ ی ۵۲ ق
۵ سربیشه ۴۲ ه ۵۲ ل
۶ طبس ملحق شده ۶۴ ق

شهرستان طبس (۶۴ ق) در سال ۱۳۹۲ به این استان ملحق شده است

پلاک موتورسیکلت: ۷۹۱، ۷۹۲

استان خراسان شمالی[ویرایش]

کدهای عددی ۳۲، ۴۲، ۲۶

ردیف نام شهرستان پیش از جدایی خراسان پس از جدایی خراسان
۱ بجنورد، راز و جرگلان (۳ پلاک) ۳۲ س ۲۶ ب . ج
۲ شیروان ۴۲ ج ۲۶ ص
۳ اسفراین ۴۲ ق ۲۶ ط
۴ جاجرم و گرمه ۴۲ ن ۲۶ ق
۵ مانه و سملقان (آشخانه) ۴۲ و ۲۶ ل
۶ فاروج ۴۲ ج ۲۶ م

استان هرمزگان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۴، ۹۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ بندر عباس، بندرخمیر (۵ پلاک) ۸۴ ب . ج . د . س . ص
۲ میناب، سیریک ۹۴ ب
۳ بندرلنگه، پارسیان ۹۴ ج
۴ رودان ۹۴ د
۵ ابوموسی ۹۴ س
۶ جاسک، بشاگرد ۹۴ ص
۷ بستک ۹۴ ط
۸ حاجی‌آباد ۹۴ ق
۹ قشم ۹۴ ل

استان سیستان و بلوچستان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۵، ۹۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ زاهدان، میرجاوه (۴ پلاک) ۸۵ ب . ج . د . س
۲ زابل، نیمروز، هامون، هیرمند، زهک (۲ پلاک) ۹۵ ب . ل
۳ ایرانشهر، دلگان (۲ پلاک) ۹۵ ج . م
۴ خاش ۹۵ د
۵ سراوان، مهرستان، سیب و سوران ۹۵ س
۶ نیکشهر، فنوج، قصرقند ۹۵ ص
۷ سرباز ۹۵ ط
۸ چابهار، کنارک ۹۵ ق

استان سمنان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۶، ۹۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ سمنان، سرخه (۲ پلاک) ۸۶ ب . ج
۲ دامغان ۹۶ ب
۳ شاهرود، میامی (۲ پلاک) ۹۶ ج . ص
۴ گرمسار، آرادان ۹۶ د
۵ مهدیشهر ۹۶ س

استان زنجان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۷، ۹۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ زنجان (۴ پلاک) ۸۷ ب . ج . د . س
۲ ابهر ۹۷ ب
۳ خدابنده ۹۷ ج
۴ خرم دره ۹۷ د
۵ ایجرود ۹۷ س
۶ طارم ۹۷ ص
۷ ماه نشان ۹۷ ط

استان قزوین[ویرایش]

کدهای عددی ۷۹ و ۸۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ قزوین، شهرستان البرز (۶ پلاک) ۷۹ ب . ج . د . س . ص . ط
۲ تاکستان ۸۹ ب
۳ بویین زهرا، آوج ۸۹ ج
۴ آبیک ۸۹ د

استان ایلام[ویرایش]

کدهای عددی ۹۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ایلام (۲ پلاک) ۹۸ ب . ج
۲ مهران، ملکشاهی ۹۸ ص
۳ دره شهر، بدره ۹۸ ط
۴ دهلران ۹۸ ق
۵ شیروان، چرداول ۹۸ ل
۶ ایوان ۹۸ م
۷ ابدانان ۹۸ ن

استان کهگیلویه و بویراحمد[ویرایش]

کدهای عددی ۴۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ یاسوج (بویراحمد) (۲ پلاک) ۴۹ ب . ج
۲ گچساران (دوگنبدان)، باشت ۴۹ ص
۳ دهدشت (کهگیلویه)، بهمئی (لیکک)، لنده، چرام ۴۹ ط
۴ دنا (سی سخت) ۴۹ ق

کدها به ترتیب عدد[ویرایش]

پلاک‌هایی که در جلوی آن‌ها عبارت (تماماً واگذار شده) نوشته شده هیچ حرفی از آنها دیگر واگذار نمی‌شوند.

پلاک مناطق آزاد تجاری[ویرایش]

این نوع پلاک ویژه مناطق آزاد تجاری می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج رقمی به لاتین نوشته شده ودر سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود داردکه در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده است. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه سفید رنگ چاپ می‌شود.

استان مرکز سازمان نام منطقه پلاک
آذربایجان شرقی جلفا ارس

منطقه آزاد ارس

خوزستان آبادان اروند

منطقه آزاد اروند

گیلان انزلی انزلی

منطقه آزاد انزلی

سیستان و بلوچستان چابهار چابهار

منطقه آزاد چابهار

هرمزگان قشم قشم

منطقه آزاد قشم

هرمزگان کیش کیش

منطقه آزاد کیش

آذربایجان غربی ماکو ماکو

Pelake MAT MAKU.png

حروف استفاده نشده (ذخیره): ۳۹ کرمانشاه _۹۲ مازندران.[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]