پسران فراتر از گل‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پسران فراتر از گل‌ها
Boys Over Flowers (TV series) poster.jpg
نام‌های دیگر꽃보다 남자
ژانرکمدی، رمانتیک، درام
سازندهکامیو یوکو
نویسندهیون جی ریون
کارگردانجون کی سانگ
بازیگرانکو هائه سان
لی مین هو
کیم هیون-جونگ
کیم بوم
کیم جون
کیم سو ایون
کشور سازنده کره جنوبی
زبان اصلیکره‌ای
شمار قسمت‌ها۲۵ قسمت
پخش
شبکهٔ اصلیKBS2
پیوندهای بیرونی
http://www.kbs.co.kr/drama/f4/

پسران فراتر از گل‌ها (به کره‌ای: 꽃보다男子) (تحت‌الفظی: پسران ورای گل‌ها)(boys over flowers)یا پسران ورای خوش‌تیپ‌ها نام سریالی تلویزیونی است که در سال ۲۰۰۹ توسط کانال کابی‌اس کره جنوبی ساخته شد.

این سریال چهارمین سریال از سری سریال‌های پسران ورای خوش‌تیپ‌ها بود، اولین سریال به صورت انیمه و در سال ۱۹۹۵ در ژاپن ساخته و پخش شد. سریال دوم توسط کشور تایوان در دوسری در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ ساخته شد که مورد توجه منتقدین و مخاطبین زیادی واقع شد. این سریال با نام شهاب سنگ(meteor garden)به پخش رسید.

سومین سریال مجدداً توسط کشور مانگای داستان یعنی ژاپن و با حضور ستاره گروه آراشی یعنی ماتسوموتو جون به عنوان نقش اول مرد ساخته شد. این بار هم سریال در دوسری در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ ساخته شد که جوایز زیادی در ژاپن از آن خود کرد و نسخه بهتری نسبت به نسخه تایوانی و تاحدودی کره ای بود. پس از این سریال دو فصله، یک سینمایی برای بخش پایانی داستان در سال ۲۰۰۸ روانه سینماهای ژاپن شد. این بار با نام اصلی یعنی هانایوری دانگو یا همان پسران ورای خوش‌تیپ‌ها به پخش رسید و سپس برای بار چهارم توسط کره جنوبی ساخته شد.

سریال «پسران برتر از گل »در سایت IMDEجزو ۲۵۰ سریال برتر وامتیاز 8/9ودر رتبه ۳۸ قرار دارد .

یک نسخه چینی از این داستان مشهور ۵ ماه بعد با نام بازگشت شهاب سنگ در تلویزیون چین به پخش رسید ولی هیچگاه به محبوبیت نسخه کره‌ای نرسید. پس از آن آمریکا مجموعه ای دیگر بر اساس این سریال با نام پسران فراتر از دوست (boys before friends) ساخت سپس ترکیه با اقتباس از این داستان یک سریال بلند ساخت. نهایتاً کشور هندوستان اقتباسی از این داستان را در یکی از سریال‌های کشور خود در سال ۲۰۱۳ به کار بست.

معنای عنوان سریال

این عنوان به «پسران ورای خوش‌تیپ‌ها» (پسران ورای گل‌ها) اطلاق می‌شود، اصطلاحی که به جهت زیبایی آنان به کار می‌رود؛ آنچه که تمامی داستان این سریال را آشکار می‌سازد. آنچه سیر کمال این پسران خوش‌تیپ را، که به جنبه دیداری تقلیل یافته بود، ولیآنانی که (در آینده) تبدیل به یک مرد حقیقی می‌گردند، شخصی که با رشادت است و پرحساس. استعاره دیگر لفظ «گل»، در توضیح دختری است، که در مبدأ این سیر کمال است؛ جان دی نام وام گرفته شده عنوان، در کره‌ای است.[۱]

خلاصه داستان

داستان این سریال در مورد دختری دبیرستانی و سخت کوش به نام گوم جاندی کو هائه سان می‌باشد که در خشک‌شویی والدینش کار می‌کند و وضع مالی نسبتاً ضعیفی دارند، روزی برای تحویل یک سفارش به مدرسه شینهوا (که متعلق به شرکت تجاری شینهوا و قطب مهم و اقتصادی کره و مخصوص طبقه اشراف و ثروتمند است و محصلین ان بیشترین شانس را برای پیدا کردن کار مناسب در آینده را دارند) می‌رود و صاحب سفارش را درحالی میابد که بالای پشت بام قصد خودکشی داشت. جاندی در لحظهٔ آخر او را می‌گیرد و عکس‌های این صحنه خیلی سریع در اینترنت پخش می‌شود و به او لقب دختر اعجوبه می‌دهند. همسر رئیس شینهوا برای اینکه حاشیه‌ها پایان یابد جاندی را عضو افتخاری مدرسه می‌کند، جاندی به امید اینکه از طریق شینهوا وارد تیم ملی شنا شود به مدرسه می‌رود. اما همه چیز طبق میل او نیست، جاندی متوجه می‌شود گروهی متشکل از چهار پسر به نام گروه f4 در مدرسه محبوب همه هستند که همهٔ دانش اموزان به شدت از آن‌ها اطاعت می‌کنند. هرکدام آن‌ها بسیار ثروتمند و هنرمند هستند و یکی از آن‌ها به نام گو جون پیو لی مین هو پسر رئیس دبیرستان و وارث گروه شینهواست. او به شدت مغرور و بی‌احساس است و به همه به چشم نوکر نگاه می‌کند. دیگری یون جیهو کیم هیون-جونگ است که جاندی روز اول او را در حال نواختن ویالون در باغ دیده بود اما نمی‌شناخت، بعدی سو یی جونگ کیم بوم یک سفالگر ماهر بین‌المللی و در آخر سونگ وو بین کیم جون وارث گروه مافیای مشهور است. جاندی که روحیه‌ای شجاع و متفاوت دارد از رفتار گوجونپیو با بقیه شاکی می‌شود و یک روز که گوجونپیو قصد تنبیه دوست جدید جاندی را داشت بستنی اش را به صورت او می‌کوبد و او را تحقیر می‌کند، از آنجایی که کسی تا به حال جرات اینکار را نداشت جاندی مورد توجه بقیه اعضای اف چهار قرار می‌گیرد. بعد از آن روز جاندی متوجه می‌شود که کارت قرمزی که رویش واژه f4 درج شده در قفسه اش قرار دارد و بعد از تحقیق متوجه می‌شود این کارت را وقتی اف چهار با کسی دشمن شوند به او می‌دهند و از آن زمان تمام دبیرستان با ان شخص دشمن می‌شوند و او را ترد می‌کنند مانند همان پسری که برای خلاص شدن از شر اذیت‌ها قصد خودکشی داشت. جاندی بی خیال کارت را دور می‌اندازد اما از همان روز تحقیرها و اذیت‌های بچه‌های دبیرستان شروع می‌شود اما جیهو چند بار به‌طور اتفاقی او را می‌بیند و به وی کمک می‌کند. رفتار دوستانهٔ او و فروتنی اش با وجود آن همه محبوبیت و زیبایی که داشت توجه جاندی را که تا بحال به هیچ پسری علاقه نداشته جلب می‌کند از طرفی گو جونپیوی مغرور و خود رأی فکر می‌کند جاندی چون عاشقش شده علاقه اش را به ان صورت ابراز کرده‌است! پس سعی می‌کند او را به طرف خودش بکشد اما جاندی باز هم او را ردو تحقیر می‌کند، گو جونپیو که تحت تأثیر رفتارهای پسر ستیزانهٔ جاندیست، واقعاً به او علاقه‌مند می‌شود و با او قرار ملاقات می‌گذارد از طرفی جاندی جذب فروتنی جیهو شده‌است و ورود فرد چهارمی به این مثلث عشقی هر سه آن‌ها را درگیر یک رابطهٔ عاشقانه و اتفاقات گوناگون می‌کند و …...

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «[۱]». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۶.

  1. "Boys Over Flower - French".