پسته کوهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پسته کوهی
Pistacia terebinthus in Yenifoça, Turkey..jpg
پسته کوهی، Pistacia terebinthus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: افراسانان
تیره: پسته‌ایان
سرده: پسته
Species: P. terebinthus
نام علمی
Pistacia terebinthus

پسته کوهی (در متون طب سنتی بُطُم) با نام (نام علمی: Pistacia terebinthus) گیاهی از تیره پسته‌ایان است.

نتایج برخی پژوهش‌ها نشان داده که افشره پسته کوهی و فلووکسامین به‌تنهایی یا در کاربرد همزمان، در موش‌های تحت استرس بی‌حرکتی، باعث کاهش برخی آسیب‌های ناشی از استرس و افسردگی می‌شوند. افشره پسته‌کوهی در کنار داروی فلووکسامین علاوه بر کاهش افسردگی القاء شده با استرس بی‌حرکتی، باعث بهبود شرایط آنتی‌اکسیدانی در بافت اسبک مغز می‌شوند.[۱]

در ایران[ویرایش]

درختی به ارتفاع ۲–۳ متر و خودرو بوده که زیستگاه اصلی آن در استان‌های لرستان، چهار محال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه و ایلام است ولی در دیگر نقاط کشور به‌طور پراکنده یافت می‌شود. از میوه ان بیشتر در تهیه ترشیجات استفاده می‌شود اما حالت خشک شده ان دارای مغزی به شکل و طعم پسته بوده و به کردی آن را وهنوشک و قسقوان و در خراسان بنه می‌گویند.در زبان کوردی به آن گُنوشک میگویند در لری و لکی نیز به آن قولنگ یا کولنگ و در گویش دزفولی به نوع پوست دار آن کولخونگ و به نوع بدون پوست آن بنک می‌گویند ناصر خسرو در کرمان به بنه می گویند غذای محلی کرمانی هم محسوب میشود در سفرنامه‌اش شرح مفصلی از پسته کوهی کوه‌های قاین و گناباد- فردوس زیبد دارد. پسته کوهی بسیار مقوی است و از آن غذاهای سنتی تهیه می‌شود. امروزه نسل این گیاه در کوه‌های فردوس گناباد از میان رفته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency. «پسته کوهی، مکملی مناسب برای داروهای افسردگی.» ایسنا، خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency, 14 Dec. 2017, [۱].
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

جستارهای وابسته[ویرایش]