پسته کوهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پسته کوهی
Pistacia terebinthus in Yenifoça, Turkey..jpg
پسته کوهی، Pistacia terebinthus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: افراسانان
تیره: پسته‌ایان
سرده: پسته
Species: P. terebinthus
نام علمی
Pistacia terebinthus

پسته کوهی (در متون طب سنتی بُطُم) با نام (نام علمی: Pistacia terebinthus) گیاهی از تیره پسته‌ایان است.

نتایج برخی پژوهش‌ها نشان داده که افشره پسته کوهی و فلووکسامین به‌تنهایی یا در کاربرد همزمان، در موش‌های تحت استرس بی‌حرکتی، باعث کاهش برخی آسیب‌های ناشی از استرس و افسردگی می‌شوند. افشره پسته‌کوهی در کنار داروی فلووکسامین علاوه بر کاهش افسردگی القاء شده با استرس بی‌حرکتی، باعث بهبود شرایط آنتی‌اکسیدانی در بافت اسبک مغز می‌شوند.[۱]

در ایران[ویرایش]

درختی به ارتفاع ۲–۳ متر و خودرو بوده که زیستگاه اصلی آن در استان لرستان است ولی در دیگر نقاط کشور به‌طور پراکنده یافت می‌شود. از میوه ان بیشتر در تهیه ترشیجات استفاده می‌شود اما حالت خشک شده ان دارای مغزی به شکل و طعم پسته بوده و به کردی آن را وهنوشک و در خراسان بنه می‌گویند. در لری و لکی نیز به آن قولنگ یا کولنگ و در گویش دزفولی به آن بنک می‌گویند ناصر خسرو در سفرنامه‌اش شرح مفصلی از پسته کوهی کوه‌های قاین و گناباد- فردوس زیبد دارد. پسته کوهی بسیار مقوی است و از آن غذاهای سنتی تهیه می‌شود. امروزه نسل این گیاه در کوه‌های فردوس گناباد از میان رفته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency. «پسته کوهی، مکملی مناسب برای داروهای افسردگی.» ایسنا، خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency, 14 Dec. 2017, [۱].
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

جستارهای وابسته[ویرایش]