پری (فیلم ۱۳۷۳)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پَری
Pari.jpg
کارگردانداریوش مهرجویی
تهیه‌کنندهامیرحسین شریفی
نویسندهداریوش مهرجویی
بازیگراننیکی کریمی
خسرو شکیبایی
علی مصفا
علی اصغر شادروان
محمدرضا شریفی‌نیا
ژاله علو
توران مهرزاد
فرهاد جم
پارسا پیروزفر
ژانت آوانسیان
کیوان رستمی‌نژاد
امیرحسین شریفی
موسیقیکیوان جهانشاهی
فیلم‌بردارعلیرضا زرین‌دست
تدوین‌گرحسن حسن‌دوست
مدت زمان
۹۰ دقیقه
کشورایران
زبانفارسی

پری نام فیلمی‌ست به‌کارگردانی و نویسندگیِ داریوش مهرجویی، ساخته‌شده در سال ۱۳۷۳. این فیلم اقتباسی از رمان «فرانی و زویی» و داستان‌کوتاهِ «یک روزِ خوش برای موزماهی»، نوشتهٔ «جروم دیوید سالینجر» است. این اقتباس بدون اجازهٔ مؤلف بوده‌است که این امر باعث شکایتِ نویسنده شد.

خلاصه داستان[ویرایش]

پری، دختری جوان و دانشجوی رشتهٔ ادبیات است که با خواندن کتاب سبز کوچکی دربارهٔ سلوک عارفِ گم‌نامی در قرن پنجم، دچار تحولات فکری می‌شود. کتاب به برادر بزرگ‌ترِ پری ــ اسد ــ تعلّق دارد که در حادثهٔ آتش‌سوزیِ کلبه‌اش درگذشته است. پری برادرِ دیگری نیز دارد که می‌کوشد او را از پریشانی برهاند.

داریوش مهرجویی طیّ مصاحبه‌ای در مجلهٔ «دنیای تصویر» نقدِ ساده‌ای بر این فیلم داشت: او گفت پری می‌خواهد بگوید از ظاهریات دین باید فرار کرد و به عمقِ دین اسلام باید علاقه داشت. داریوش مهرجویی در این فیلم شخصیت پری را فردی آشفته و تا حدی مضطرب که در مذهبش دچارِ افراط شده و روزه‌های چند روزه می‌گیرد و پشت سر هم ذکر می‌گوید و تحملِ نامزدش را، که با شخصیت معنوی او کاملاً متفاوت است، ندارد نشان می‌دهد؛ ولی با آمدنِ شخصیت داداشی در طیّ داستان تا حدی به پری کمک می‌شود تا از سردرگمی رهایی یافته و می‌فهمد که خیلی هم بودن در این دنیا سخت نیست و ما همه بازیگرانی هستیم که داریم برای خداوند در این دنیا نقش بازی می‌کنیم.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]