پرچم گامبیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گامبیا
پذیرفته‌شده۱۸ فوریهٔ ۱۹۶۵[۱][۲]
طرحسه نوار افقی قرمز (بالا)، آبی با حاشیه‌های سفید (میان) و سبز (پایین)[۳]

پرچم کنونی گامبیا رسماً در تاریخ ۱۸ فوریهٔ ۱۹۶۵ که این کشور از پادشاهی متحده استقلال یافت[۴][۵] افراشته شد.[۲] این پرچم از نوارهایی افقی تشکیل شده است که به ترتیب از بالا به پایین دارای رنگ‌های قرمز، سفید، آبی، سفید و سبز بوده و با یکدیگر در تناسب ۶ به ۱ به ۴ به ۱ به ۶ قرار دارند.[۲] رنگ آبی نشانگر رود گامبیاست که از درون کشور می‌گذرد[۲][۳]، قرمز نشانگر خورشید و همچنین دشت‌های گامبیاست[۲][۳]، رنگ سبز اشاره به جنگل‌ها و کشاورزی آن کشور دارد[۲][۳] و سفید نشانگر صلح و اتحاد است[۲][۳]. همچنین در تعریفی دیگر چنین آمده است که نوار آبی میان پرچم، نمادی از رود گامبیاست که از میان جنگل‌های سبز و دشت‌های قرمز می‌گذرد[۲] و در تعبیری دیگر سفید را نشانهٔ صلح و پاکی دانسته‌اند.و دو نوار سیاه آن در تعبیری به معنای مرز و در تعبیری دگر به معنای پیوند دو قوم است[۲]

پرچم‌های دیگر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Gambia Flag». Mapsofworld.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱.
  2. ۲٫۰۰ ۲٫۰۱ ۲٫۰۲ ۲٫۰۳ ۲٫۰۴ ۲٫۰۵ ۲٫۰۶ ۲٫۰۷ ۲٫۰۸ ۲٫۰۹ ۲٫۱۰ «Gambia». Flags of the World. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ اوت ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ ۳٫۴ «Gambia - Flag Description». CIA. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ آوریل ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱.
  4. «CIA World Factbook: Gambia, The». CIA. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژوئیه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱.
  5. Alistair Boddy-Evans. «Gambia gains independence - 18 February 1965». About.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اكتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)