پرش به محتوا

پروکنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Procne و Philomela روبروی یکدیگر نشسته‌اند، حدود. ۶۳۰–۶۲۵ قبل از میلاد
فیلوملا و پروکن (الیزابت جین گاردنر)

Procne (‎/ˈprɒkni/‎ ; یونانی باستان: Πρόκνη، پروکنه[pró.knɛ:]) یک شخصیت فرعی در اساطیر یونان است. او یک شاهدخت آتنی و دختر بزرگ پادشاه آتن به نام پاندیون بود.

خانواده

[ویرایش]

مادر پروکنی، زئوکسیپ ار تبار نایادها، و خواهران و برادرانش فیلوملا، ارختئوس، بوتس[۱] و احتمالاً تئوتراس بودند.[۲] او با ترئوس پادشاه تراکیه ازدواج کرد و مادر ایتیس (ایتیلوس) شد.

اسطوره‌شناسی

[ویرایش]

فیلوملا، خواهر زیبای پروکنی به ملاقات این زوج رفت و از سوی ترئوس مورد تجاوز قرار گرفت و او زبانش را پاره کرد تا از افشای جنایت او جلوگیری کند. او پرده‌های نگارینی بافت که مشخص می‌کرد چه کاری انجام شده‌است و دو زن انتقام خود را گرفتند.

پروکنی ایتیس را کشت، آب‌پز کرد و به عنوان غذا برای شوهرش آورد.[۳] پس از اینکه غذایش را تمام کرد، خواهران سر بریده پسرش را به ترئوس هدیه کردند و او متوجه شد که چه کاری انجام شده‌است.[۳] او تبر را ربود و به قصد کشتن خواهران آنها را تعقیب کرد.[۳] آنها فرار کردند اما ترئوس تقریبا به آن‌ها رسید. آنها در ناامیدی به خدایان دعا کردند که تبدیل به پرندگان شوند و از خشم و انتقام ترئوس فرار کنند.[۴] خدایان پروکنه را به پرستو، فیلوملا را به بلبل و ترئوس را به هوپو تبدیل کردند.[۳] جنس‌های پرستو پروکن‌پرستوها، چلچله‌های کوهی و اره‌بال و خانواده بادخورک درختی (همی‌پروکنیدا) نام خود را از این اسطوره گرفته‌اند.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

یادداشت

[ویرایش]
  1. Apollodorus, 3.15.1
  2. Stephanus of Byzantium, Ethnica s.v. Thespeia
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ Ovid, Metamorphoses 6.424–674 (*Note that the line numbers vary among translations).
  4. Apollodorus, 3.14.8

منابع

[ویرایش]