پروژه مشارکتی نسل سوم شبکه تلفن همراه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فناوری تکامل بلندمدت (به انگلیسی: Long Term Evolution، مخفف: LTE)، که معمولاً با عنوان «4GLTE» بازاریابی می‌شود، استانداردی جهت انتقال داده‌های پرسرعت بی‌سیم برای تلفن همراه و ترمینال‌های داده است. این فناوری مبتنی بر فناوری‌های شبکه‌ای GSM/سرعت داده افزایش یافته برای تحول جی‌اس‌ام و UMTS/HSPA است که سرعت و ظرفیت انتقال را با استفاده از رابط رادیویی متفاوت و همچنین توسعه هستهٔ شبکه، افزایش داده است.[۱][۲]

مودم LTE سامسونگ

این استاندارد توسط 3GPP (پروژهٔ مشارکت نسل سوم) توسعه داده شده‌است که در سری مدارک نسخهٔ 8 و با اندکی تغییرات در نسخهٔ شمارهٔ 9 آمده‌است. اولین راه‌اندازی تجاری و عمومی این فناوری در چهاردهم دسامبر سال 2009 و مربوط به شرکت «تلیاسونرا» (تلیاسونرا) واقع در دو شهر «اُسلو» (اسلو) و «استکهلم» (استکهلم) می‌شود. فناوری تکامل بلندمدت در واقع مسیر طبیعی ارتقا و توسعهٔ اپراتورهایی است که با هر دو شبکهٔ GSM و UTMS و همچنین شبکه‌های CDMA2000 نظیر شرکت بی‌سیم «ورایزون» (ورایزن وایرلس) اداره می‌شوند. این شرکت در سال 2010، اولین شبکهٔ تکامل بلندمدت را در ابعاد وسیع و در آمریکای شمالی راه‌اندازی کرد و شرکتی ژاپنی نیز وعدهٔ تغییر فناوری به فناوری بلندمدت را اعلام کرده‌است. شرکت «ایرتل» (Airtel) نیز این سرویس را در آوریل سال 2012 در کشور هند راه‌اندازی نمود. بنابراین انتظار می‌رود که این فناوری، اولین استاندارد واقعاً جهانی برای تلفن باشد، که البته استفاده از فرکانس‌ها و باندهای متفاوت در کشورهای مختلف، یعنی تنها آن دسته از گوشی‌های تلفن همراهی که از پهنای باند متفاوت پشتیبانی می‌کنند پاسخگوی استفاده از ساین فناوری هستند.

اگرچه فناوری تکامل بلندمدت اغلب با عنوان نسل چهارم شبکه تلفن همراه(4G) شناخته می‌شود، اما نسخهٔ اول آن، الزامات فنی تعیین شده توسط کنسرسیوم «پروژهٔ مشارکت نسل سوم تلفن همراه» (3GPP) را درمورد استاندارد نسل جدید خودش که در بخش مشخصات «پیشرفتهٔ ارتباطات بین‌المللی سیار» (IMT Advanced)مطابق با «بخش مخابرات رادیویی (ITU-R)است، برآورده نمی‌سازد.

منابع[ویرایش]

  1. "An Introduction to LTE". 3GPP LTE Encyclopedia. Retrieved December 3, 2010.
  2. "Long Term Evolution (LTE): A Technical Overview" (PDF). Motorola. Retrieved July 3, 2010.