پروژه ئی‌پی‌سی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پروژه ای پی سی)
پرش به: ناوبری، جستجو

تعریف قراردادهای مهندسی E.P.C[ویرایش]

یکی از روشهای واگذاری پروژه به پیمانکار است در این روش کلیه مسوولیتهای پروژه بر عهده پیمانکار اصلی است به قسمی که بعد از تکمیل پروژه کارفرما فقط با چرخاندن یک کلید بتواند بهره‌برداری از تسهیلات اجرا شده را آغاز نماید از این رو به این دسته از قراردادها کلید در دست نیز اطلاق می‌شود.

قراردادهای E.P و E.P.C از قابلیت‌های این نوع قرارداد می‌باشد در واقع E.P.C مخفف کلمات Engineering.Procurement.Construction است، که طراحی و تأمین تجهیزات و اجرا پروژه به پیمانکار سپرده می‌شود. قراردادهای E.P.C - کلید در دست - حد اعلای سپردن مسوولیت کل پروژه به پیمانکار است و کلیه مسوولیت‌های مدیریت اجرا و کنترل کیفی و کنترل پروژه دراین نوع پیمان بر عهده پیمانکار است در واقع تمام فعالیتهای یک پروژه از طراحی پروژه گرفته تا خرید تمامی اقلام مورد نیاز، نصب، اجرا، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی آن به طور کامل به عهده پیمانکار بوده و به طور خلاصه پیمانکار پس از عقد قرارداد و طی زمان معین شده، پروژه را باید به صورت کامل به کارفرما تحویل دهد. در این بین کارفرما با تسهیل کار خود و محول کردن انجام تمام کارها به پیمانکار عملاً نقش مدیریتی و نظارتی پروژه را ایفا می‌نماید.

البته تعریف فوق یک تصویر کلی از پروژه‌های E.P.C است. به طور کلی تمامی عملیات انجام یک پروژه اعم از طراحی، اجرا، و تأمین کالا، راه‌اندازی و... شاید هر کدام به طور مجزا جزو کارهای معمولی باشد ولی نکته اساسی در این بین ارتباط این سه رویه کاری با همدیگر و مدیریت آن می‌باشد. چه بسا که ما مدیرانی با کفایت در هر کدام از سه زمینه فوق را-البته به صورت مجزا- در پروژه‌های مختلف شاهد بودیم که متأسفانه علم مدیریت آنها در این نوع پروژه ها(E.P.C) جوابگو نبوده و پروژه‌ها را با مصائب مختلف عجین کرده‌اند. ترکیب عملیات، اداره کردن، تحویل به موقع با هزینه پیش بینی شده و با در نظر گرفتن ریسک‌ها در محدوده هر قرارداد مفهومی جز مدیریت ندارد. مدیریت قرارداد یا پروژه E.P.C، همه تعهدات پیش گفته را به عهده می‌گیرد.

منابع[ویرایش]