پرونده:مسجد سالن اجلاس بین المللی اصفهان.jpg

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مسجد_سالن_اجلاس_بین_المللی_اصفهان.jpg(۶۵۰ × ۳۶۲ پیکسل، اندازهٔ پرونده: ۲۴۳ کیلوبایت، نوع MIME پرونده: image/jpeg)

خلاصه

توضیح
فارسی: آنچه که در گذر از عهد قدیم به عصر جدید رخ داده است، سبک شدن معماری است. مقایسه چهارتاقی نیاسر (دوره ساسانی) که گنبد بر پایه های ضخیم استوار شده است و مسجد جامع عباسی اصفهان، به خوبی گواه این است که به مرور زمان، معماران در پوشش دهانه ها به دنبال راه هایی برای سبک کردن حجم بودند. یکی از روش های سبک سازی دهانه های بزرگ و گنبدها، تبدیل مربع به دایره و استفاده از ترک است که نمونه ای از آن را می توان در گنبد خواجه نظام الملک مسجد جامع اصفهان (دوره سلجوقی) دید. ویژگی تکاملی معماری ایران در دوره معاصر تجرید است. معماری معاصر با حفظ ویژگی های بنیادی خود در جهت انتزاعی شدن پیش رفت. نظیر مقبره بوعلی سینا (1367 ه.ش) که نمونه تجرید شده گنبد قابوس بن وشمگیر (375 ه.ش) است. تجرید در معماری معاصر را در معماری مساجد خارج از ایران هم شاهد هستیم. در آفرینش فرم مسجد مرکز همایش های بین المللی اصفهان، از گنبد به عنوان عنصر نمادین معماری ایرانی و اسلامی الهام گرفته شده است ضمنا به جهت قرارگیری در مرکز همایش های بین المللی، طرح با فرم سالن اجلاس قرابت دارد. گنبد بر پایه ی مربع شکل به روش تبدیل مربع به دایره و با استفاده از ترکهایی با الهام از نقوش اسلیمی و با رعایت اصل تجرید بنا شده است. در شکل گیری گنبدخانه سعی شد که خلوص مکعب گنبدخانه حفظ شود. مسجد در جهت قبله چرخیده و گنبدخانه با چهار ایوان که از عناصر معماری مناطق کویری بوده احاطه شده است.
تاریخ
منبع http://nak-architecture.com/index.php/en/projects/islamic-mosque-design
پدیدآور شرکت نقش خاک
اجازه‌نامه
(استفادهٔ مجدد از این پرونده)
OTRS Wikimedia

این اثر آزاد است و می‌تواند توسط هر کسی و به هر منظوری مورد استفاده و انتفاع قرار گیرد. برای استفاده از این اثر لازم نیست از کسی اجازه گرفت به شرط آنکه ملزومات اجازه‌نامه را که در همین صفحه ذکر شده است، رعایت کنید.

ویکی‌مدیا ایمیلی مبنی بر موافقت صاحب کپی‌رایت با انتشار اثر، تحت شرایط ذکرشده در همین صفحه دریافت کرده است. مکاتبه توسط یکی از اعضای تیم پشتیبانی بررسی شده و در بایگانی اجازه‌نامه‌ها ثبت و ضبط شده است. مکاتبه  با شمارهٔ بلیت 2017050910005321 در دسترس داوطلبان مورد اعتماد است.

سؤال‌ها دربارهٔ مکاتبهٔ بایگانی‌شده باید در تابلوی اعلانات تیم پشتیبانی مطرح شوند.


پیوند بلیت: https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2017050910005321

اجازه‌نامه

w:fa:کرییتیو کامنز

انتساب انتشار مشابه

این پرونده تحت پروانهٔ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International منتشر شده است.
شما اجازه دارید:
  • برای به اشتراک گذاشتن – برای کپی، توزیع و انتقال اثر
  • تلفیق کردن – برای انطباق اثر
تحت شرایط زیر:
  • انتساب – شما باید اثر را به نحوی که توسط مؤلف یا مجوزدهنده مشخص شده، نسبت دهید (اما نه به نحوی که وانمود شود که آن‌ها شما یا استفادهٔ شما از اثر را حمایت کرده‌اند).
  • انتشار مشابه – اگر در این اثر تغییر، تبدیل، یا ساخت بر پایه‌اش انجام دهید، می‌توانید اثر بدست‌آمده را تنها تحت مجوز یکسان یا مشابه با این توزیع کنید.

تاریخچهٔ پرونده

روی تاریخ/زمان‌ها کلیک کنید تا نسخهٔ مربوط به آن هنگام را ببینید.

تاریخ/ساعتبندانگشتیابعادکاربرتوضیح
نسخهٔ کنونی‏۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۳تصویر بندانگشتی از نسخهٔ مورخ ‏۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۳۶۵۰ در ۳۶۲ (۲۴۳ کیلوبایت)Mh.saneeiUser created page with UploadWizard

صفحه‌های زیر به این تصویر پیوند دارد:

کاربرد سراسری پرونده

این ویکی‌های دیگر از این پرونده استفاده می‌کنند:

فراداده