پروتکل زد۳۹٫۵۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یکی از استانداردهای سازمان ملی استانداردهای اطلاعاتی (آمریکا) است، که در زمینه کاربرد فناوری های سنتی و نوین در ذخیره سازی، بازیابی و مدیریت اطلاعات فعالیت میکند. Z39.50 یک پروتکل ارتباطات رایانه با رایانه می باشد که برای پشتیبانی جستجو و بازیابی اطلاعات (مدارک تمام متن، داده‌های کتاب شناختی، تصاویر، چند رسانه ای ها) در محیط شبکه ای توزیع شده ای طراحی شده است.[۱]

این پروتکل بر مبنای معماری سرویس¬ گیرنده/ سرویس¬ دهنده است. Z39.50کاربران را قادر می سازد تا نظام های اطلاعاتی متفاوت بر روی انواع شبکه ها و اینترنت را از طریق یک درگاه واحد جستجو کنند. با بهره مندی از نرم‌افزارهای Z39.50، کاربر یک نظام اطلاعاتی خاص میتواند اطلاعات مورد نیازش را در دیگر نظام های اطلاعاتی (بدون آگاهی از نحوه عملکرد آنها) جستجو نماید. این استاندارد بر روی هر پایه ای (سکویی) قابل پیاده سازی است. بنابراین Z39.50نظام های رایانه ای ناهمگون، سخت افزار، موتورهای کاوش و نظام های مدیریت پایگاه اطلاعاتی متفاوت را قادر می سازد تا به صورت یکپارچه با هم کار کنند و تعامل ایجاد نمایند. این پروتکل نخست برای نظام های اطلاعاتی کتابخانه ای تهیه شد. نسخه کنونی پروتکل Z39.50، نسخه 3 است. در برخی کتابخانه های آمریکای شمالی نسخه 2 پروتکل هنوز استفاده میشود، اما در اروپا پربسامدترین نسخه مورد استفاده، نسخه 3می باشد. این پروتکل توسط "مؤسسه نگهداری Z39.50" واقع در کتابخانه کنگره آمریکا نگهداری میشود و گسترش‌های مداوم آن به عهده "گروه پیاده سازان Z39.50)ZIG) " است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • آرمز ، ویلیام(1380).کتابخانه های دیجیتال . ترجمه : زهیر حیاتی ، هاجر ستوده . تهران : نشر کتابدار.
  • پرتو ، بابک . استاندارد Z39.50 ، پروتکل سیستم های مرتبط و ایستگاه کاری محقق . اطلاع رسانی ، 12(4) :25-40.
  • پرتو، بابک(1375). گسترش دسترسی به اطلاعات با Z39.50. اطلاع رسانی، 2 (14و15): 15-20.
  • روحانی ، زهرا(1378) . Z39.50 مناسب ترین استاندار تعریف شده و تنها رابط مطمئن در تبادل اطلاعات کتابخانه ای در فهرست های رایانه ای در کتابخانه های ایران ( مشهد ، دانشگاه فردوسی :28-27 آبان) به کوشش رحمت اله فتاحی . تهران : دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز اطلاع رسانی خدمات علمی جهاد.

پیوند به بیرون[ویرایش]