پرواز شماره ۰۰۷ هواپیمایی کره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۵۲°۱۱′ شمالی ۱۴۱٫۲۴°۰′ شرقی / ۵۲٫۱۸۳°شمالی ۱۴۱٫۲۴۰°شرقی / 52.183; 141.240

پرواز شماره ۰۰۷ هواپیمایی کره
بله
خلاصه حادثه
تاریخ۱۰ شهریور ۱۳۶۲
۱ سپتامبر ۱۹۸۳
علتخطای خلبان - اصابت موشک
مسافرین۲۴۶
خدمه۲۳
کشته‌شدگان۲۶۹ (تمام مسافران)
نوع  هواپیمابوئینگ ۷۴۷
استفاده‌کنندههواپیمایی کره
مبدافرودگاه جان اف کندی
توقف‌گاه بین‌راهفرودگاه انکوریج آلاسکا
مقصدفرودگاه بین‌المللی گیمپو
نقشه پرواز، و نقش مسیر انحرافی طی شده توسط هواپیمای مسافربری کره جنوبی

پرواز شماره ۰۰۷ پروازی غیرنظامی متعلق به شرکت هواپیمایی کره (KAL) در مسیر نیویورک به سئول بود که توسط نیروی هوایی شوروی در ۱ سپتامبر ۱۹۸۳ سرنگون شد و همه ۲۶۹ مسافر و خدمه آن کشته شدند.[۱]

جزئیات پرواز[ویرایش]

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ پرواز شماره ۰۰۷ (شماره سریال CN۲۰۵۵۹/۱۸۹) فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی نیویورک را ۳۵ دقیقه پیش از زمان برنامه‌ریزی شده (ساعت ۲۳:۵۰ روز ۳۱ اوت به زمان محلی) به مقصد سئول در کره جنوبی ترک کرد.

پس از سوخت‌گیری مجدد در فروگاه بین‌المللی انکوریج در آلاسکا، هواپیما با ۲۴۰ مسافر و ۲۴ خدمه (ساعت ۱۳:۰۰ روز ۱ سپتامبر) عازم سئول شد. هواپیما به سمت غرب و سپس جنوب پرواز کرد تا در فرودگاه بین‌المللی گیمپو فرود آید، اما چرخش به سمت غرب بیش از مقدار معین بود و هواپیما به سمت آسمان شوروی منحرف شد و بر فراز آسمان جزیره کامچاتکا و حریم هوایی ممنوعه شوروی پرواز کرد. به علت اختلال در دستگاه‌های موقعیت یاب هواپیما، خلبان‌ها و برج کنترل پرواز از ورود هواپیما به حریم هوایی شوروی بی‌اطلاع بودند.

نیروی هوایی شوروی پس از بیش از یک ساعت تعقیب هواپیما روی رادار، دو فروند هواپیمای جنگنده سوخو-۱۵ را برای رهگیری پرواز ۰۰۷ به پرواز درآورد. مأموریت این هواپیماها رهگیری هواپیمای ناشناس، جمع‌آوری اطلاعات، اخطار به خلبان و اسکورت هواپیما به خارج از حریم هوایی شوروی بود. این دو جنگنده با پرواز در نزدیکی بوئینگ-۷۴۷ اقدام به شلیک نمادین مسلسل کردند تا توجه خلبان‌های هواپیمای کره‌ای را جلب کنند که موفقیتی در پی نداشت. در همین حال خلبان هواپیمای مسافربری برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت پس از تماس با برج مراقبت توکیو اقدام به کاهش سرعت و افزایش ارتفاع پرواز کرد. این اقدام که باعث خروج هواپیمای کره‌ای از مسیر اسکورت جنگنده‌های سوخو گردید از دید خلبانان شوروی عملی تحریک آمیز تلقی شد و بر احتمال نظامی بودن آن افزود.

عدم موفقیت در شناسایی و تماس با هواپیما و عبور هواپیمای مسافربری از حریم هوایی ممنوعه کامچاتکا و استان ساخالین در شوروی، از دید مرکز فرماندهی پایگاه شرق دور در نیروی هوایی شوروی دلیل کافی برای نظامی یا تحریک آمیز بودن پرواز قلمداد شد. در پی این نتیجه‌گیری، یکی از جنگنده‌های سوخو دو موشک هوا-به-هوای کالینینگراد آر-۸ به سمت بوئینگ-۷۴۷ پرتاب کرد که باعث انفجار، سقوط و کشته شدن تمامی سرنشینان و خدمه پرواز شد.

مسافران[ویرایش]

پس از یک ساعت تعقیب، سوخوی ۱۵ تی ام شوروی با دو فروند موشک هواپیما را هدف قرار داد (روی جلد مجله تایم).

مسافران دارای تابعیت کشورهای زیر بودند:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Explaining the Inexplicable TIME,Sep. ۱۹, ۱۹۸۳