پرنده رایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرنده رایت ۱
First flight2.jpg
نگاره‌ای تاریخی از نخستین پرواز پرنده رایت به‌تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ میلادی در روستای دورافتادهٔ کیتی هاک در کارولینای شمالی.
کاربری نخستین هواپیما
طراح برادران رایت
نخستین پرواز دسامبر ۱۷, ۱۹۰۳
تعداد ساخته‌شده ۱
توسعه‌یافته از Wright Glider
توسعه‌یافته به پرنده رایت ۲
پرنده رایت ۳
نوع هواگرد آزمایشی کانارد هواپیمای دوباله
کارخانهٔ سازنده Wright Cycle Company
تاریخ ساخت ۱۹۰۳
نخستین پرواز دسامبر ۱۷, ۱۹۰۳
صاحبان و استفاده‌کنندگان برادران رایت
آخرین پرواز دسامبر ۱۷, ۱۹۰۳
پروازها ۴
سرنوشت On display in the موزه ملی هوافضای اسمیتسونین
محل نگهداری The مؤسسه اسمیتسونین

پرنده رایت (به انگلیسی: Wright Flyer) که معمولاً به هواپیمای تک نفره یا هواپیمای ۱۹۰۳ اشاره دارد در واقع اولین سازه موفقیت‌آمیز سنگین که مدیریت و طراحی و ساخت آن توسط برادران رایت انجام گرفت. آنها چهار بار در تاریخ ۱۷ دسامبر سال ۱۹۰۳ در نزدیکی کیل دول هیل، کارولینای شمالی که تقریباً در ۴ مایلی جنوب کیتی هاک در کارولینای شمالی امروز است پرواز کردند. برادران رایت (اولیور و ویلبر) برای برخورداری از شانس اولین خلبانی و هدایت پرنده رایت که نخستین پرواز انسان بود، شیر یا خط بازی کردند و ویلبر، برنده شد.[۱] درحال حاضر این هوا پیما در موزه ملی هوافضای اسمیتسونین در شهر واشینگتن، دی سی به نمایش گذاشته می‌شود. این دو برادر، هواپیما را در سال ۱۹۰۳ و با استفاده از چوب نوئل سیتکایی ساختند و از آنجایی که نتوانستند برای این هواپیما، موتور اتوموبیل مناسبی پیدا کنند، از یک موتور بنزینی سبک وزن با حجم ۱۲-اسب-بخار (۹-کیلووات) به جای آن استفاده کردند.[۲]

واکنش‌ها نسبت پرنده رایت[ویرایش]

مؤسسه اسمیتسونین این هواپیما را اینگونه شرح داد: (این نخستین ماشین سنگین با قابلیت حمل انسان، هدایت و پرواز کنترل شدن بدست انسان حاملش است)

فدراسیون بین‌المللی هوانوردی نیز در صدمین سالگرد ساخت این هواپیما در سال ۲۰۰۳ آن را اینگونه شرح داد :(نخستین پرواز وسیله سنگین با قابلیت هدایت)

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Aircraft Yearbook for 1919 (PDF). New York: Manufacturers Aircraft Association Inc. 1919. pp. 304–09. Archived from the original (PDF) on 29 August 2021. Retrieved 22 January 2021.
  2. "The Wright Brothers – Engine". Archived from the original on 19 November 2015. Retrieved 22 January 2021.