پردازش تحلیلی برخط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پردازش تحلیلی آن‌لاین شناخت روش‌های گرداوری، دسته‌بندی و ارایه مقادیر عظیم داده به صورت سریع و کاربرپسندانه است تا تصمیم‌گیری‌های معمولاً مدیریتی براساس این حجم عظیم اطلاعات برای کاربران -این نرم‌افزارها- آسان‌تر شود.

شرکت‌های نرم‌افزاری و فناوری اطلاعات امروزه مشغول ایجاد نرم‌افزارهایی هستند که کارمندان شرکت‌های بزرگ را در بررسی مقادیر عظیم اطلاعات این شرکت‌ها که معمولاً جنبه‌ها (بعدهای) گوناگونی را نیز شامل می‌شود (مثلا اطلاعات اقتصادی شرکت، فعالیت‌های شرکت‌های رقیب و ...) حمایت کنند. این حمایت معمولاً به صورت ایجاد صفحه‌های گسترده در محیطهای گرافیکی چندبعدی، تهیه انواع گراف‌ها، نمودارها و ... از آن‌ها است. این‌گونه نرم‌افزارهایی امکان دسترسی سریع، کاربرپسندانه و انعطاف‌پذیر به اطلاعات را فراهم می‌کنند.

انواع[ویرایش]

سه معماری عمده برای «پردازش تحلیلی آن‌لاین» وجود دارد

پردازش تحلیلی آن‌لاین چندبعدی[ویرایش]

پردازش تحلیلی آن‌لاین چندبعدی ازیک پایگاه داده‌ها چندبعدی برای تحلیل‌ها استفاده می‌کند. در این روش اطلاعات به صورت سه‌بعدی دسته‌بندی می‌شوند. شکل چندبعدی درمورد اطلاعات با حجم کم‌تر (حداکثر ۵ گیگابایت) مناسب‌تر است و معمولاً برای تحلیل‌ها به فضای کم‌تری نیاز دارد.

پردازش تحلیلی آن‌لاین رابطه‌ای[ویرایش]

پردازش تحلیلی آن‌لاین رابطه‌ای مستقیما با تحلیل پایگاه‌های رابطه‌ای داده‌ها سروکار دارد. شکل چندبعدی تنها وقتی تعداد بعدها (جنبه‌های تحلیل) کمتر از ده باشد خوب عمل می‌کند درحالی‌که در شکل رابطه‌ای امکان تحلیل هنگامی‌که تعداد بعدها بسیار زیاد باشد نیز وجود دارد.

منابع[ویرایش]