پایانی نیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پایانی نیست
Noend.jpg
پوستر فیلم
کارگردان کریستوف کیشلوفسکی
تهیه‌کننده زسپولی
نویسنده کریستف پیسیویچ
کریستوف کیشلوفسکی
بازیگران گرازینا شاپولوفسکا
ماریا پاکولنیس
الکساندر باردینی
آرتور بارچیش
یرژی رادزیویلوویچ.
موسیقی زبیگنف پرایزنر
مدت زمان
108 دقیقه
کشور لهستان
زبان لهستانی

پایانی نیست (به لهستانی: Bez końca) نام یک فیلم لهستانی به کارگردانی کریستوف کیشلوفسکی است. این فیلم در سال ۱۹۸۴ ساخته‌شده است.

داستان فیلم[ویرایش]

«داریوس» (بارتسیسی)، کارگر جوانی است که به‌خاطر سازماندهی یک اعتصاب در دوره حکومت نظامیِ «ژنرال یاروزلسکی» در لهستان به دادگاه احضار می‌شود. «آنتونی» (رادزیویلوویچ)، وکیل مصالحه‌ناپذیر او در جریان محاکمه به‌طرز مشکوکی می‌میرد. جانشین او، «لابرادور» (باردینی)، دفاع از موکلش را به جریان مصالحه و توافق می‌کشاند. «داریوس» برای تبرئه شدن و پیوستن مجدد به خانواده‌اش، ناچار می‌شود فعالیت‌های خود را در جنبش همبستگی انکار کند و «لابرادور» با تدبیرهای عملی و زیرکانه‌اش، ترتیب تبرئه او می‌دهد. در همین حال «اولاً» (ساپولوفسکا)، همسرِ «داریوس» که نومید و سرگردان است، تجربه‌های مختلفی را از سر می‌گذراند، به دیدار یک هیپنوتیست می‌رود، با یک توریست آشنا می‌شود و با او رابطه برقرار می‌کند، اما هیچ‌یک خاطره همسرش را محو نمی‌کنند....

دربارهٔ فیلم[ویرایش]

فیلمی متعلق به دوره پیش از شهرت جهانی کیشلوفسکی که با فیلمی کوتاه دربارهٔ قتل (1988) آغاز شد. اثری غنی و قابل تأمل که حاوی دل‌مشغولی‌های تکرار دشوار آشتی با زندگی را طی می‌کنند («اولاً» مثل پیش درآمدی برای شخصیت ژولیت بینوش در رنگ آبی، ساخته خود کیشلوفسکی، 1993، به نظر می‌رسد) و مسئله مرگ، رمز و رازش و تأثیری که بر دنیای زندگان می‌گذارد. یکی از تلخ‌ترین و سیاسی / اجتماعی داستان برجسته است، ولی کیشلوفسکی آشکارا امید چندانی به راه حل‌های کوتاه مدت ندارد. قهرمان او، وکیلی است مأیوس از ساز و کار عدالت انسانی که مرگ را ترجیح می‌دهد و کیشلوفسکی با سپردن بخش‌هائی از فیلم به این راوی مرده، حال و هوای غریبی به فیلمش می‌بخشد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]