پاک‌نهنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاکیستوس
Temporal range: ائوسن
۵۵٫۸ تا ۴۰٫۴ میلیون سال پیش
Pakicetus attocki, ROM.jpg
بازسازی اسکلت پاکیستوس در موزه پادشاهی اونتاریو
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: آب‌بازسانان
زیرراسته: کهن‌آب‌بازسانان
تیره: پاک‌نهنگان
سرده: Pakicetus
(گینگریچ و راسل، ۱۹۸۱)

پاکیستوس (نام علمی: Pakicetus) سرده‌ای از پستانداران دوزیست از تیره پاک‌نهنگان بودند که در دوره ائوسن (۴۰٫۴–۵۵٫۸ میلیون سال پیش) در پاکستان امروزی زندگی می‌کردند. این جانوران نخستین کهن‌آب‌بازسانان و تشکیل دهنده پایهٔ این گروه بزرگ بودند.

سنگواره‌های بسیاری از پاکیستوس‌ها در کرانه‌های اقیانوس تتیس پاکستان پیدا شده‌اند و این گروه نامش را از همین جا می‌گیرد.[۱]

ویژگی‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۰۱ بقایای اسکلت کامل‌تری از این جانوران پیدا شد و این باور را تقویت کرد که آن‌ها جانورانی خشکی‌زی به اندازه گرگ بودند که شباهت بسیاری به میان‌پنجه‌ها داشتند. تویسن و همکارانش گزارش می‌کنند که آن‌ها پستاندارانی خشکی‌زی و دوزیست بودند که دوزیست بودنشان بیشتر از یک تاپیر معمولی کنونی نبود.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Thewissen، J. G. M., ed. The Emergence of Whales: Evolutionary Patterns in the Origin of Cetaceans. Plenum Press, 1998. 17. ISBN ‎0-306-45853-5. 
  2. Thewissen, J. G. M., E. M. Williams, L. J. Roe and S. T. Hussain. “Skeletons of terrestrial cetaceans and the relationship of whales to artiodactyls”. Nature 413, no. 6853 (June 2013): 277–281. doi:10.1038/35095005. PMID 11565023.