پاپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

پاپ، پُپ[۱] یا پاپا (به لاتین: Papa، به معنی پدر) اسقف رم و رهبر کلیسای جهانی کاتولیک است. برتری اسقف رم تا حد زیادی ناشی از نقش او به عنوان خلیفهٔ سنتی پطرس، که اعتقاد بر این است که عیسی قدرت «وصل و فصل کردن» و کلیدهای بهشت را به او داده و او را «صخره‌ای» نامیده که کلیسا باید بر آن ساخته شود، است. پاپ کنونی فرانسیس (پاپ) است، که در ۱۳ مارس ۲۰۱۳ انتخاب، و جانشین بندیکت شانزدهم شد.[۲]

تاریخ باستان[ویرایش]

تاریخ‌شناسان کاتولیک و غیر کاتولیک به اتفاق می‌گویند که بنیان‌گذاری مقام پاپی به شکل امروزی، در قرن‌های پس از ورود پطرس به رم در سال ۵۰ میلادی توسعه یافت. در طول اولین قرن کلیسای مسیح، پایتخت رم به عنوان مرکز مسیحیت شناخته می‌شد، زیرا توسط پطرس بنا نهاده شده بود؛ ولی مراجع ناچیزی راجع به قرن اول و برتری پاپ رم در خارج از رم وجود دارد. به نظر برخی تاریخ شناسان، حقایقی مثل نامهٔ امان رم به کورینتیانس [۲] و اینکه سنت ایگناتیوس اهل آنتیوچ در نامه‌ای که به رم نوشته بود از کلمات رهبری کردن و مردم رم استفاده کرده بود،[۳] را دلیلی بر اثبات مقام پاپی در آن سال‌ها می‌دانند. برخی نیز اعتقاد دارند که این مدارک فقط بر برتری شرف و افتخار رم دلالت دارد.

در تمدن دوم (پس از میلاد مسیح ۱۸۹)، برتری کلیسای رم به وضوح مشاهده می‌شود. چرا که سنت ایرنائوس از لیون می‌گوید تمامی کلیساها با رم موافقت کردند و به نمایندگان پاپ در هر مکانی تبدیل شدند. در قرم سوم نشانه‌های بسیاری از تسلط و برتری کلیسای رم وجود دارد.

اولین انجمن کنستانتینوپل (۳۸۱ پس از میلاد) با قدرت اعلام کرد که برتری رم به اثبات رسیده‌است و پاپ لئوی اول در سال ۴۴۰ که پیروی از پاپ تبدیل به آیینی شده‌است که حضرت مسیح برای اولین بار به کشیش پیتر اهدا کرده بود. عقاید دینی و اصول سنت کلیسای کاتولیک رم این‌گونه می‌آموزد که تأسیس مقام پاپی در نوشته‌های بابلی دستور داده شده‌است:: «ماتیوس (متا) ۱۶:۱۸–۱۹» و من به تو می‌گویم که تو پیتر هستی و در برابر این صخره من کلیسای خود را خواهم ساخت و دروازه‌های عالم اصوات بر آن پیروز نخواهند شد. من به تو کلید پادشاهی آسمان را خواهم داد، هر آنچه که تو در زمین اجباری کنی در آسمان اجباری خواهد بود و هر چه را که در زمین از دست بدهی، در آسمان از دست خواهی داد. اسم «پیتر» در اینجا به معنی صخره است و مرجع «کلید پادشاهی آسمان» کلیدهای نمادینی هستند که در میان سمبل‌های کاتولیک پاپی پیدا می‌شوند."

انتخاب، مرگ و استعفا[ویرایش]

انتخاب[ویرایش]

عیسی مسیح در حال دادن کلید به سنت پیتر" (۱۴۸۱–۸۲)

پاپ توسط کاردینال‌های مقیم رم و اطراف آن در مجمع انتخاب پاپ برگزیده می‌شد. در سال ۱۰۵۹، حق انتخاب به کاردینال‌های کلیسای مقدس رم داده شد و در سال ۱۱۷۹، حق رای تمامی کاردینال‌ها، یکسان اعلام شد. پاپ اوربان ششم که در سال ۱۳۷۸ میلادی انتخاب شد، آخرین پاپی بود که در زمان انتخاب، کاردینال نبود. قانون کلیسا می‌گوید که اگر یک فرد غیر روحانی انتخاب شود باید از رئیس مجمع کاردینال‌ها تقدیس اسقفی بگیرد. در قوانین کنونی کلیسا، پاپ توسط کاردینال‌هایی که کمتر از ۸۰ سال دارند، انتخاب می‌شود.

دومین شورای لیون در ۷ مه ۱۲۷۴ تشکیل شد تا بر انتخاب پاپ نظارت کنند. این انجمن حکم کرد که گزینندگان باید تا ده روز پس از مرگ پاپ جمع شوند و تا زمان انتخاب پاپ، درها به روی آن‌ها بسته شوند. در اوایل سده ۱۶ میلادی، نحوهٔ انتخاب با زمان حال تفاوت می‌کرد که باعث می‌شد بین زمان مرگ پاپ و گردهمایی کاردینال‌ها تغییر ایجاد شود.

در آن زمان آرا به صورت شفاهی اعلام می‌شدند که ساده‌ترین راه بود. آرای شفاهی برای آخرین بار در سال ۱۶۲۱ مورد استفاده قرار گرفت. پاپ ژان پل دوم، اخذ رای زبانی را منسوخ کرد و پس از آن پاپ با آرای مجمع کاردینال‌ها و با برگه‌های رأی انتخاب می‌شود.

انتخابات معمولاً در کلیسای کوچک سیستین انجام می‌شود. سه کاردینال منتخب برای جمع‌آوری آرای کاردینال‌های غائب (به علت بیماری) و سه کاردینال برای شمارش آرا و سه کاردینال برای نظارت بر شمارش آرا انتخاب می‌شوند. برگه‌های رأی پخش می‌شوند و هر کاردینال نام فرد مورد نظر را می‌نویسد و با صدای بلند سوگند می‌خورد که «به کسی که تحت فرمان خدا فکر می‌یابد انتخاب شود» و سپس آن را درون صندوق رأی می‌اندازد. قبل از خواندن، شمار رأی‌ها شمرده می‌شوند و اگر شمار آن‌ها با تعداد شرکت‌کنندگان یکسان نباشد، آراء سوخته می‌شوند و رای‌گیری بار دیگر انجام می‌شود. سپس کاردینال دیگری با نخ و سوزن برگه‌ها را به هم وصل می‌کند تا هیچ گونه تقلبی صورت نگیرد. رأی‌گیری تا زمانی انجام می‌شود که پاپ با دو سوم آراء انتخاب شود.

یکی از جوانب معروف انتخابات پاپ این است که نتایج شمارش آراء هر لحظه به جهانیان اعلام می‌شود. پس از انتخابات، برگه‌های رأی در آتش سوزانده می‌شود و دود آن از طریق دودکش میدان سنت پیتر دیده می‌شود؛ ولی اگر در انتخابات تخلف شود، برگه‌های رأی با مواد شیمیایی سوزانده می‌شوند که دود سیاهی تولید می‌کند؛ اما در انتخابات موفق، برگه‌ها به تنهایی سوزانده می‌شوند که دود سفیدی تولید می‌کند و انتخاب پاپ جدید را اعلام می‌کند.

سپس رئیس انجمن کاردینال‌ها از پاپ می‌خواهد تا تشریفات را انجام دهد. ابتدا می‌پرسد: «آیا انتخاب آزادانهٔ خود را می‌پذیری؟» با پاسخ «می‌پذیرم» مسئولیت پاپ آغاز می‌شود. سپس می‌پرسد: «تو را با چه نامی صدا بزنیم؟» سپس پاپ جدید نام سلطنتی را که انتخاب کرده اعلام می‌کند. (اگر خود رئیس انجمن به عنوان پاپ انتخاب شود، نائب رئیس این کارها را می‌کند). پاپ جدید از «دروازهٔ اشک» به اتاق لباس پوشیدن می‌رود که سه لباس رسمی پاپی کوچک، متوسط و بزرگ در آن قرار دارد. سپس حلقهٔ فیشرمن به پاپ داده می‌شود. سپس پاپ به جایگاه افتخار می‌رود و بقیه کاردینال‌ها از دعای خیر او بهره‌مند می‌شوند. سپس خادم کلیسا از فراز بالکن میدان سنت پیتر اعلام می‌کند که «من به شما یک خبر خوب می‌دهم! ما یک پاپ داریم» "habemus papam". سپس نام پاپ و نام سلطنتی او را اعلام می‌کند.

تا سال ۱۹۷۸، مراسم انتخاب پاپ چند روز طول می‌کشید و از کلیسای کوچک سیستین تا سالن کلیسای سنت پیتر ادامه داشت. در آنجا مراسم تاجگذاری انجام می‌شد و اولین موعظه اش را به عنوان پاپ ارائه می‌کرد. با انتخاب پاپ ژان پل اول، این مراسم منسوخ شد. برخی از کاتولیک‌های سنت گرا تقاضا دارند مراسم سوگند پاپ (که به نام سوگند علیه مدرنیسم) نامیده می‌شود. دوباره انجام شود. پاپ‌های بعد از پاپ ژان پل اول این سوگند را بجا نیاورده‌اند. هرچند منطق و دلیل موجهی بر این تقاضا وجود ندارد.

کلمهٔ لاتین «sede vacante» (کرسی خالی) به فاصلهٔ بین دو دورهٔ پاپ اطلاق می‌شود، یعنی فاصلهٔ بین مرگ پاپ قبلی و انتخاب جانشین. از این مفهوم، واژهٔ «سده واکانتیسم» گرفته می‌شود که به معنی تعیین کردن عده‌ای از کاتولیک‌های مخالف است که ادعا می‌کنند هیچ پاپ قانونی و شرعی انتخاب نشده‌است و بنابراین کرسی خالی وجود دارد. یکی از دلایل مخالفت با این عقیده اینست که اصلاح دومین انجمن واتیکان و بخصوص جانشین کردن جسد تریدشین با جسد پل ششم بدعت‌آمیز و حاکی از کفر است.

در سال‌های زیادی مقر پاپی سازمانی بود که ایتالیایی‌ها بر آن مسلط بودند. قبل از انتخاب پاپ ژان پل دوم، کارول وویتیلا در سال ۱۹۷۸ که غیر ایتالیایی بود، آخرین پاپ غیر ایتالیای پاپ آوریان ششم، آلمانی بود که در سال ۱۵۲۲ انتخاب شده بود. پس از پاپ ژان پل دوم، بندیکت شانزدهم که آلمانی بود به مقام پاپی رسید تا نشان دهد که سلطهٔ ایتالیایی‌ها بر مقر پاپی پایان یافته‌است.

مرگ[ویرایش]

قوانینی که امروزه بر فاصلهٔ بین مرگ پاپ و انتخاب جانشین حاکم هستند، از زمان ژان پل دوم (۱۹۹۶) به جای مانده‌اند. در طول مدت خالی بودن کرسی، انجمن کاردینال‌ها که از نصیحت گران اصلی پاپ تشکیل شده‌است. مسئول اداره کردن کلیسا و واتیکان هستند. هرچند قانون کلیسا صراحتاً کاردینال‌ها را از اداره کردن کلیسا منع می‌کند. اگر نیاز به تصدیق پاپ در تصمیمی باشد، صبر می‌کنند تا پاپ جدید انتخاب شده و مشغول به کار شود.

مدت زیادی تقاضا می‌شد که کاردینال پرده دار در مراسم رسمی، مرگ پاپ را با زدن سه ضربهٔ آرام با چکش نقره‌ای به سر پاپ اسبق اعلام کند و سه بار اسمش را صدا بزند، هرچند این عمل هیچگاه انجام نشده‌است. توافق شده‌است که اگر روزی این مراسم انجام شد. پس از مرگ ژان پل دوم باشد. سپس کاردینال پرده دار، حلقهٔ فیشرمن را برمی‌دارد. معمولاً حلقه در دست راست پاپ است؛ ولی در مورد پاپ پل ششم، در یکسال پایانی عمرش حلقه را دست نکرده بود.

ممکن است به دلایل درمانی نیز حلقه خارج شده باشد. سپس پرده دار حلقه را در حضور سایر کاردینال‌ها به دو نیم تقسیم می‌کند. مهر مخصوص پاپ از بین می‌رود تا مجدداً مورد استفاده قرار نگیرد و آپارتمان شخصی او نیز مهر و موم می‌شود. بدن چند روزی در واتیکان می‌ماند و سپس از طریق راه سری از کلیسا به کلیسای جامع برده می‌شود و در آنجا دفن می‌شود، در حالیکه پاپ‌های قرن ۲۰ در کلیسای سنت پیتر دفن می‌شدند. سپس مراسم سوگواری به مدت ۹ روز انجام می‌شود.

استعفا[ویرایش]

طبق قوانین کشور واتیکان ۳۳۲ §۲ اگر پاپ از مسئولیت خود استعفا دهد، باید اعتبار آن و آزادانه بودن و آشکار بودن آن بررسی شود. طبق قانون واتیکان هیچ مرجعی حق رد کردن استعفای پاپ را ندارد.

پاپ سلستین پنجم در سال ۱۲۹۴ و پاپ گریگوری هفتم در سال ۱۴۰۹ از این حق استفاده کردند و گریگوری هفتم آخرین پاپی است که این کار را کرده‌است. در ژوئیه و ژوئیه ۲۰۰۲، پاپ ژان پل دوم نامه‌ای به روزنامهٔ میلان Corriere della Sera فرستاد و توطئه‌ای برای استعفای خود را قاطعانه انکار کرد.

هرچند بند ۳۳۲ §۲ قانون کلیسا باعث موارد زیر می‌شود:

 • پاپ ژان پل دوم مجبور بود بعلت بیماری استعفا دهد.
 • اعلام عمومی باعث می‌شد تا او در صورت عدم انجام وظایفش، استعفا دهد.

پاپ ژان پل دوم استعفا نداد. او در ۲ آوریل ۲۰۰۵ پس از دورهٔ طولانی بیماری دار فانی را وداع گفت و در ۸ آوریل ۲۰۰۵ به خاک سپرده شد. پس از مرگ او در وصیتنامه اش نوشته بود که از او خواسته بودند که در سال ۲۰۰۰ و در نزدیک ۸۰ سالگی استعفا بدهد. هرچند این قسمت وصیتنامه واضح نیست و تعابیر متفاوتی از آن می‌شود. در مارس ۲۰۱۳ پاپ بندیکت شانزدهم از سمت خود استعفا داد.

القاب پاپ[ویرایش]

القاب بکار رفته اخیر[ویرایش]

القاب حضرت پاپ، به ترتیبی که در «آنواریو پونیفسیو» استفاده می‌شوند:

 • اسقف رم
 • جانشین مسیح
 • جانشین شاهزاده حواریون
 • کاهن بزرگ کلیسای جهانی
 • پیشوای مذهبی ایتالیا
 • اسقف متروپولیتان ایالات رم
 • پاپ اعظم شهر واتیکان
 • خادم خادمان خدا

در گذشته بکار رفته[ویرایش]

 • بزرگ غرب (در سال ۲۰۰۶ منسوخ شد)
 • جانشین قلمرو پاپ

تاریخ القاب پاپی[ویرایش]

پاپ پیوس نهم، بیشتر از همه پاپهای دیگر در این مقام ماند.
اوربان هفتم، کمتر از همه پاپهای دیگر در این مقام ماند.

لقب «جانشین مسیح» به مأموریت الهی پاپ برمی‌گردد. از قرن پنجم و ششم از این لقب استفاده می‌شود. دومین انجمن واتیکان لقب جانشین مسیح و جانشین پیتر را تأیید کرده‌است.

استفاده از لقب کاهن بزرگ (Pontifex Maximus) به اواخر قرن چهارم بازمی‌گردد. لقب باستانی اسقف اعظم رم توسط کشیشان رم در نظر گرفته شد. این لقب به سایر اسقف‌های متروپولیتن نیز گفته می‌شود هرچند که نمونه‌های محدودی موجود است. در قرن یازدهم، این لقب به‌طور گسترده برای اسقف رم استفاده می‌شد. افزودن اصطلاح کلیسای جهانی به لقب در سال‌های اخیر بوده‌است.

لقب «خادم خادمان خدا» توسط رهبران کلیسا مثل سنت آگوستین و سنت بندیکت مورد استفاده قرار گرفته‌است. این لقب تا قبل از قرن ۱۳ استفاده نمی‌شده‌است. اسناد انجمن واتیکان نشان می‌دهد که این لقب بیانگر وظیفهٔ پاپ به عنوان خدمت‌رسان به سایر اسقف‌های جهان می‌باشد. القاب «رهبر ایتالیا»، «اسقف اعظم متروپولیتان ایالات رم» و «پاپ اعظم شهر واتیکان» نیز اشاره به قدرت پاپ طبق قانون کلیسا و عهدنامهٔ لاتران در سال ۱۹۲۹ دارد.

امضای پاپ معمولاً به صورت "NN.PP.x" است (برای مثال امضای پاپ ششم به صورت "paulus PP.VI" بوده‌است). PP نشاندهندهٔ کلمهٔ پاپ است و نام وی معمولاً با پسوند "Pont. Max." یا"P.M." به کارمی رود (مخفف (Pontifex Maximus و NN نشاندهندهٔ اسقف کلیسای کاتولیک است. سایر القاب مورد استفاده عبارتند از: "سوموس پونتیفکس" (کشیش اعظم) " سانتیسیوس پاتراً و " بیتیسمیوس پاتر" (مقدس‌ترین پدر و بخشنده‌ترین پدر)، " سانتیسموس دومینوس نوستر" (مقدس‌ترین ارباب ما) و " دومینوس آپوستولیکوس" (ارباب وابسته به پاپ). در نوشته‌های غیررسمی، کاتولیک‌ها از حروف اختصاری مثل HH (قدیسیت او)، مانند HH بندیکت شانزدهم، استفاده می‌کنند.

دفتر رسمی پاپ در کلیسای سنت جان لاتران و اقامتگاه رسمی او قصر واتیکان است. او یک قصر تابستانی در قلعهٔ گاندولفو (در نزدیکی شهر باستانی آلبالونگا) دارد. در گذشته، اقامتگاه رسمی پاپ، قصر لاتران بود که توسط امپراتور رم، کنستانتین اول، اهدا شده بود. حوزهٔ قضایی روحانی پاپ (مقر پاپ) متفاوت از حوزهٔ دنیوی (شهر واتیکان) است. مقر پاپ محل اتصال روابط بین‌المللی است و در سالیان دراز، دادگاه پاپ به عنوان دولت کلیسای کاتولیک انجام وظیفه می‌کرده‌است.

مقر پاپ، مجموعهٔ حوزهٔ قضایی روحانی اسقف رم است که پاپ از انتخابات و قدرت و مزایای کلیسای کاتولیک و جامعهٔ بین‌الملل استفاده می‌کند. به‌طور سنتی، رم نقش مرکزی در کلیسای کاتولیک دارد. پاپ دوران اسقفی خود را به عنوان اسقف رم آغاز می‌کند ولی لازم نیست در آنجا زندگی کند. هر جایی که پاپ برای سکونت انتخاب کند، دولت مرکزی کلیسا در آنجا خواهد بود. از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۷۸، پاپ‌ها در آویگنون سکنی گزیده‌اند که زمانی به کنایه از تبعیدگاه بابل، اسرائیل، به نام بابیلونیان خوانده می‌شد.

لقب بزرگ غرب برای اولین بار توسط پاپ تئودور در سال ۶۴۲ استفاده شد. در واقع، تا سال ۱۸۶۳ در کتاب سالانهٔ پاپ ثبت نشده بود. لقب بزرگ غرب نشانهٔ روابط ویژه و عادلانهٔ پاپ با کلیسای لاتین است و از قلم افتادن این لقب به هیچ وجه باعث تغییر روابط و تحریف روابط بین مقر پاپ و کلیساهای شرقی نشده‌است. از آنجایی که در کلیساهای شرقی، لقب پاپ برای اسقف رم استفاده نمی‌شود، بیشتر از لقب «پاپ رم» استفاده می‌کنند.

نشان رسمی و علائم[ویرایش]

نشان پاپی
 • "Triregnum" تاج پاپ که "تیاراً و "تاج سه‌گانه" نیز نامیده می‌شود مورد استفاده پاپ‌های اخیر قرار گرفته زیرا سمبل پاپی است و هنوز منسوخ نشده‌است. در مراسم عبادت، پاپ کلاه پارچه‌ای بلندی بر سر می‌گذارد.
 • پالیوم، (نواری به ضخامت دو اینچ که بر روی گردن و سینه و شانه‌ها انداخته می‌شود و بطول دوازده اینچ از پشت و جلو آویزان می‌شود و با شش صلیب سیاه کوچک در اطراف گردن، پشت، شانه‌ها و قسمت‌های آویخته، تزئین شده‌است) بر تن می‌کند.
 • "کلیدهای پادشاهی آسمان" تصویر دو کلید است که یکی از نقره و دیگری از طلا است. کلید نقره‌ای سمبل قدرت بدست آوردن و از دست دادن در روی زمین و کلید طلایی سمبل قدرت بدست آوردن و از دست دادن در آسمان است.
 • حلقهٔ فیشرمن، یک حلقهٔ طلایی مزین به ترسیمهٔ سنت پیتر در حال انداختن تور به نام پاپ در اطراف آن.
 • "Umbracullum"، یک سایبان یا چتر از رنگ‌های راه راه قرمز و طلایی تشکیل شده‌است.
 • " Sedia gestatoria "، یک تخت مشترک که بوسیلهٔ دوازده نفر حمل می‌شود و دو نفر که لباس‌های بافته شده از پر شترمرغ flabella پوشیده‌اند به همراه آن در مراسم حضور می‌یابند. استفاده از این تخت روان و flabella توسط پاپ ژان پل دوم منسوخ گردید.

هر پاپ نشان مخصوص به خود را دارد. پرچم مخصوص پاپ اغلب به رنگ زرد و سفید پرچم واتیکان است و علائم پاپ (دو کلید به صورت صلیب) روی آن قرار دارند.

این پرچم برای اولین بار در سال ۱۸۰۸ طراحی شد. در حالیکه پرچم قبلی به رنگ قرمز و طلایی بود. با انتخاب بندیکت شانزدهم در سال ۲۰۰۵، علامت مخصوص او یک تاج با سه خط افقی به همراه بالیوم است که نشانهٔ قدرت باستانی تاج است. از قلم افتادن کلاه پاپ در علامت شخصی پاپ دلیلی بر حذف شدن آن از رسوم پاپی نخواهد بود.

وضعیت و اختیارات[ویرایش]

سنت پیتر در حال انکار مسیح، اثرگوستاڤ دوره

و اختیارات و قدرت پاپ در کلیسای کاتولیک توسط اولین انجمن واتیکان به‌طور قطع تعریف شده‌است و در قانون قطعی کلیسای مسیح به تاریخ ۱۸ ژولای ۱۸۷۰ ثبت شده‌است. فصل اول از این اسناد با عنوان «تأسیس برتری پاپی پیتر» اشاره می‌کند که با توجه به انجیل، گسترش عدل خداوند در تمامی کلیساها به پیتر مژده داده شده بود و توسط حضرت مسیح به او داده شده بود «هر کسی که بگوید پیتر توسط حضرت مسیح به عنوان سرآمد تمامی حواریون و سر کردهٔ ملت مسیح انتخاب نشده یا اعلام کند که صداقت و قضاوت و افتخار مستقیماً از عیسی مسیح به او نرسیده‌است، بگذارید مورد لحن و نفرین قرار گیرد.»

فصل دوم قانون قطعی به نام «در دوام برتری پیتر در پاپ‌های رم» بیان می‌کند که سرور ما عیسی مسیح کلیسایی را در برابر صخره برای پیتر بنا نهاد که تا ابد قدرت مسیح باقی بماند و «اگر کسی بگوید که این بنا به دست حضرت مسیح ساخته نشده‌است، و پیتر باید جانشینانی در تمامی کلیسا داشته باشد یا پاپ رم جانشین پیتر نیست، بگذارید مورد لحن و نفرین قرار گیرد.»

فصل سوم قانون قطعی به نام " در نیرو و شخصیت برتری پاپ رم" می‌گوید "تعریف مجمع کلیساهای جهانی در انجمن فلورانس که باید مورد اعتماد تمامی مسیحیان با ایمان باشد، اینست که پاپ رم و حواریون برتری بر تمامی دنیا دارند و پاپ رم جانشین پیتر است و جانشین حقیقی مسیح و رهبر کلیسا و پدر و معلم تمامی مردم مسیحی محسوب می‌شود " با قدرت خداوند، کلیسای رم دارای نیرویی عظیم است که بر تمامی کلیساها برتری دارد" و " ایمان و روحانیت، هر دو بر روی هم وسیله‌ای برای حفظ این نیرو و اطاعت صحیح از فرمان خداوند هستند."

قدرت پاپ در قانون قطعی چنین تعریف شده‌است: " او قاضی اعظم مومنین است، و تمامی موارد خاص باید تحت نظر او قضاوت شوند " و " هیچ قدرتی بالاتر از او نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند قانوناً بر او پیشی بگیرد." (پاپ قدرت برتر و کامل و قاطع و جهانی کلیسا است و او آزادانه از نیرویش استفاده می‌کند)

وقتی پاپ رم می‌گوید «اکس کاتورا» یعنی پاپ راهبر و معلم تمامی مسیحیان است و بخاطر اختیارات پاپی که دارد، آداب و شروط مؤمن بودن یا کافر بودن را تعریف می‌کند که تمامی کلیساها باید رعایت کنند، او به کمک اهلی که به پیتر وعده داده شده بود، سقوط ناپذیر است؛ بنابراین چنین تعاریفی از پاپ‌های رم غیرقابل تغییر است.

کلیسای کاتولیک می‌آموزد که هر موجودی برای نجات و رستگاری باید پیرو پاپ رم (پاپ بونیفیس هشتم) باشد. این آموزه گاهی به این صورت بیان می‌شود که خارج از کلیسا رستگاری وجود ندارد که توسط بسیاری از پاپ‌ها در طول قرن‌های مختلف تأیید شده‌است. پاپ ژان بیست و سوم گفته‌است: «هیچ‌کس نمی‌تواند در زمرهٔ پیروان عیسی مسیح قرار بگیرد مگر آنکه توسط پاپ رم رهبری شود و تنها با این کار بشریت نجات خواهد یافت.»

پاپ پل ششم نیز می‌گوید: «افراد خارج از کلیسا دارای روح مقدس نیستند. کلیسای کاتولیک به تنهایی پایهٔ مسیح است و هر که از پایه جدا شود، جزو پیروان مسیح به‌شمار نمی‌آید.»

هرچند این تصمیمات توسط کاتولیک‌ها و غیر کاتولیک‌ها، شبیه به هم تعبیر شده‌است، بسیاری از پاپ‌ها تأکید کرده‌اند که آن‌هایی که به‌طور شکست ناپذیری از دین کاتولیک غافل اند می‌توانند نجات پیدا کنند. پاپ پیوس نهم در سال ۱۸۶۸ در سخنرانی خود اعلام کرد: "ما همگی می‌دانیم که آنهایی که غافلند ولی به دین ما احترام می‌گذارند، اگر قوانین طبعیت را که خداوند در دل تمامی بشریت قرار داده، رعایت کنند، اگر از خداوند اطاعت کنند و اگر زندگی پاکدامن و پر مسئولیتی داشته باشند، می‌توانند با نیروی خداوندی، زندگی جاویدان را بدست بیاورند." پاپ ژان پل دوم می‌گوید: "واضح است که امروز بسیاری از مردم مانند گذشته فرصت شناخت و پذیرفتن انجیل و وارد شدن به کلیسا را ندارند. چنین افرادی در دین مسیح با زندگی توأم با عفت و پاکی که رابطه‌ای عجیب با کلیسا برقرار می‌کند و راه رستگاری را به آن‌ها نشان می‌دهد، نجات می‌یابند. این لطف خداوندی از مسیح سرچشمه می‌گیرد، ای نتیجهٔ خشنودی اوست. این عامل باعث رستگاری هر انسانی می‌شود. در کتاب تعلیمات و دستورهای کلیسای کاتولیک چنین نوشته شده‌است:

"۸۱۷" در واقع در این کلیسای خداوند از زمان شروع آن، اختلافات زیادی به وجود آمده که حواریون آن را نکوهش می‌کنند؛ ولی در قرن‌های بعدی، اختلافات مهم‌تری به وجود آمد و جوامع گسترده‌ای از ارتباط با کلیسای کاتولیک جدا شدند. از اختلافاتی که در بدنهٔ مسیح را جریحه دار کرد می‌توان به کفر، بازگشت از دین و تفرقه در کلیسا اشاره کرد.

هر جایی که گناه وجود دارد، تفرقه و جدایی و کفر و اختلاف نیز وجود دارد. در جاییکه تقوا و جود دارد، هماهنگی و وحدت نیز وجود دارد که قلب و روح تمامی مؤمنین را برمی‌انگیزد. (cf. CIC, can.۷۵۱)

. ""۸۱۸"" هرچند کسی نمی‌تواند هزینهٔ گناه جدایی و تفرقه در گذشته و جوامع امروزی را بپذیرد، آن‌ها با ایمان به مسیح بزرگ شده‌اند و کلیسای کاتولیک آنان را مانند برادران خود می‌پذیرد. تمامی کسانی که با غسل تعمید به دنیا آمده‌اند، متعلق به مسیح هستند و حق دارند که مسیحی نامیده بشوند و به عنوان برادر کودکان کلیسای کاتولیک پذیرفته شوند. (UR ۳۱) ""۸۱۹"" بسیاری از عوامل تطهیر صداقت (LG ۸ ۲) خارج از محدودهٔ مرئی کلیسای کاتولیک یافت می‌شوند. " کلمات خداوند، زندگی با رحمت، ایمان، امید و کار خیر به همراه دیگر هدایای دروین روح مقدس." (UR 32,cf. LG ۱۵) روح مسیح از این کلیساها و جوامع مذهبی به عنوان وسیلهٔ رستگاری استفاده می‌کند که نیرویش از رحمت و صداقت مسیح به کلیسای کاتولیک، گرفته می‌شود. تمامی این رحمت‌ها از سوی مسیح می‌آیند (cf.UR 3) و در درون خود، اتحادیهٔ کاتولیک نامیده می‌شوند.

پاپ نیروهای زیادی دارد که اعمال می‌کند. او می‌تواند اسقف‌ها را انتخاب کند، قلمرو اسقف را ایجاد کند یا توقیف کند، کارهای "دیکاسترهای " رم را تأیید کند یا باطل اعلام کند، آئین مناجات را املاء کند، قانون کلیسای کاتولیک را اصلاح کند، فرمان‌های کلیسایی را به آن بیفزاید، به عنوان قاضی عمل کند، بخشنامه عمومی منتشر کند و مفاهیمی را که تمامی کاتولیک‌ها باید به آن ایمان داشته باشند را ترویج دهد. بسیاری از این وظایف توسط دیکاسترهای رم انجام می‌شود و پاپ بر آن‌ها نظاره می‌کند.

نقش سیاسی[ویرایش]

در حین مسیحی شدن تدریجی امپراطوری رم در قرن چهارم، اسقف‌ها اختیارات زیادی نداشتند و افول تدریجی امپراطوری در قرن پنجم باعث افزایش قدرت پاپ در رم گردید و تعداد اسقف‌ها در شهرهای مختلف افزایش یافت. این وضعیت به عنوان رهبر روحانی و سیاسی در پاپ لئو اول به خوبی مشهود بود که در تقابل با آتیلا در سال ۴۵۲ بود. در سال ۷۵۴ پادشاه مردم فرنگ به نام پیپین جوان، محدودهٔ ایالات پاپی را به پاپ اهدا کرد. در سال ۸۰۰ لئو سوم، پادشاه فرنگی، چارلیماگن، را تاجگذاری کرد تا قدم بزرگی به سمت ایجاد امپراطوری مقدس رم، بردارد. همانگونه که قبلاً اشاره شد، حکومت پاپ بر منطقهٔ ایالات پاپی در سال ۱۸۷۰ با پیوستن آن به ایتالیا، پایان یافت.

علاوه بر جایگاه پاپ به عنوان حکمران و اسقف اعظم مسیحیت، بخصوص در مورد پاپ الکساندر ششم و پاپ جولیوس دوم، و به عنوان رهبر مذهبی امپراطوری مقدس رم (بخصوص دوران برجستهٔ اسقف‌هایی نظیر پاپ گریگوری هفتم و الکساندر سوم)، پاپ مقداری اختیارات سیاسی پاپی عبارتند از: «لاوابلیتر» در سال ۱۱۵۵ (به هنری دوم انگلیسی اجازه داده شد تا به ایرلند حمله کند)، «اینترکاتراس» در سال ۱۴۹۳ (منجر به عهدنامهٔ تردسیلاس در سال ۱۴۹۴ گردید که جهان را به منطقهٔ قدرت اسپانیا و پرتغال تقسیم کرد)، «رگنانس این اکسلسیس» در سال ۱۵۷۰ (طرد کردن ملکه انگلیس الیزابت اول و تقاضای فسخ تابعیت وفاداران به او) و «اینتر گراویسیماس» در سال ۱۵۸۲ (پایه‌گذاری تقویم مسیحی).

تصویر به صلیب کشیده شدن سنت پیتر اثر کاراواجیو.

اعتراضات به سمت پاپی[ویرایش]

جایگاه پاپ به عنوان اسقف برتر کلیساهای جهان، تعصبی است و بنابراین نمی‌توان راجع به آن در کلیساهای کاتولیک مجادله کرد. اولین انجمن واتیکان، تمامی کسانی را که باعث ایجاد اختلاف می‌شوند و در مقام رفیع پاپ تردید دارند، کافر و ملحد اعلام کرد. هرچند، در خارج از کلیسای مسیح راجع به اختیارات پاپ بحث و گفتگو می‌شود، این اعتراضات در مذهب‌های مختلف، متفاوت است ولی می‌توان گفت که (۱) اعتراضات به برتری پاپ بسیار گسترده‌است، (۲) اعتراض به وجود برتری نیز وجود دارد.

برخی جوامع مسیحی غیر کاتولیک رمی، مانند کلیسای آسیران شرق، کلیسای ارتدوکس شرقی، کلیسای ارتدوکس مشرقی، جامعهٔ کلیسای انگلیس، کلیساهای مسیحی مستقل و برخی طرفداران لوتران، آئین جانشینی وابسته به پاپ را پذیرفته‌اند و بنابراین (تا حدودی) وجود مقام رفیع پاپ را قبول کرده‌اند. هرچند، این کلیساها عموماً نمی‌پذیرند که پاپ جانشین سنت پیتر است و این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا سنت پیتر هرگز اسقف رم بوده‌است؟ بنابراین، برتری پاپ را به عنوان اسقف اعظم امپراطوری رم قبول دارند که این تعریف به صداقت در بند ۲۸ قانون کلیسای انجمن کالکدون، رشد شده‌است. این کلیساها هیچ مشروعیت و لزومی در بنیان‌گذاری پاپ به عنوان «قاضی قاطع جهانی» و سقوط ناپذیری او نمی‌بینند. به این علت که هیچ‌کدام از آنها، اولین انجمن واتیکان را به عنوان یک کلیسای جهانی قبول ندارند، تعریفات و قضاوت‌ها (و کافر شمردن آن‌هایی که به آن‌ها اعتقاد ندارند) را معتبر نمی‌دانند. آن‌ها اصطلاحاً چنین ادعاهایی را «نگرش به ارتفاعات» خطاب می‌کنند.

سایر مذاهب مسیحی غیر کاتولیک، اصول جانشینی پاپی را نمی‌پذیرند یا آن را در نظام سلسله مراتبی نمی‌دانند و بنابراین، برتری پترین پاپ و قضاوت‌های او را نمی‌پذیرند و معصومیت پاپ را مغایر با کتاب مقدس می‌دانند. روابط پیچیدهٔ نظام پاپی با رم، امپراطوری بیزانتین و سایر کشورها، و ادعاهای اختیارات پاپ در ایتالیا نیز از دیگر موارد اعتراضات است و به شخصیت سلطنتی دفتر پاپ نیز اعتراض می‌شود. در مسیحیت غربی این اعتراضات – و قدرت بیان تندی که دارند – منجر به اصلاحات و تولید پروتستان شده‌است. این مذاهب معتقدند که اختیارات پاپ شرعی و بر حق نیست و پاپ پیامبر نادرستی است که راجع به آن در کتاب مکاشفه یوحنا صحبت شده‌است.

این مذاهب تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند و همانگونه که اشاره شد نظرات آن‌ها راجع به مشروعیت پاپ، مختلف است. برخی از مخالفان از مباحث تجربی استفاده می‌کنند و به فساد برخی از متصدیان این مقام اشاره می‌کنند. برای مثال برخی از مدعیان جانشینی سنت پیتر مثل کالیکستوس سوم، الکساندر ششم از خاندان بورگیا، تحریف شده بودند و لیاقت داشتن نیروی حاکم بر قوانین زمین و آسمان را نداشتند. خداوند دانا و کردیم به چنین افرادی نیروی کلیسای کاتولیک رم را نخواهد داد. مدافعان نظام پاپی می‌گویند که انجیل نشان می‌دهد که خداوند حتی با انسان‌های تحریف شده (مثل برخی از پادشاهان اسرائیل، حواری یهودا ایسکاریوت و حتی سنت پیتر پس از آنکه عیسی را انکار کرد) نیز بخشنده است. آن‌ها می‌گویند که پاپ‌های فاسد سعی در جدا کردن مراتب پاپی از ریشهٔ حواریون داشتند و موفق نشدن، آن‌ها دلیلی است بر اینکه دفتر پاپ توسط نیروهای الهی محافظت می‌شود. برخی مخالفین برحسب عادت، کلیسای کاتولیک و طرفدارانش را با واژهٔ تحقیرآمیز «پاپیست» صدا می‌زنند تا اعتقاد آن‌ها به توجه بی‌اندازه به مرکزیت دفتر پاپ را نکوهش کنند.

سایر پاپ‌ها[ویرایش]

در قرن‌های اول مسیحیت، لقب «پاپ» به معنی «پدر» برای تمامی اسقف‌ها استفاده می‌شد. در طول زمان این لقب به اسقف رم محدود شد. امروزه رهبران کلیسای ارتدوکس کوپتیک، کلیسای کاتولیک کوپتیک و کلیسای ارتدوکس شرقی الکساندریا نیز «پاپ» نامیده می‌شوند که قبلاً «پاپ کوپتیک» نامیده می‌شدند؛ و پاپ الکساندریا و شیح مقر پاپ سنت مارک به نام «پاپ و بزرگ الکساندریا و تمامی آفریقا» خوانده می‌شد.

«ضد پاپ» کسی است که تقاضای اسقفی کردن بدون انتخاب کلیسایی را دارند. وجود ضد پاپ بخاطر مجادله‌های اعتقادی با کلیسا است که چه کسی پاپ قانونی و مشروع زمان است. هرچند جنبش‌های ضد پاپ زمانی گسترده بوند، اکنون بسیار نادر و در حاشیه هستند. «پاپ سیاه» لقبی خفت‌آور است که به رهبر جامعهٔ عیسویون به خاطر پوشیدن قبای سیاه اطلاق می‌شود، در حالیکه پاپ همیشه ردای سفید بر تن دارد.

کاردینال کامل جامعهٔ ترویج دهندگان دین مسیحی (که قبلاً جایگاه مقدسی برای ترویج ایمان بود) به لقب «پاپ قرمز» شناخته می‌شود. قرمز به خاطر اینکه کاردینال است و پاپ بخاطر اینکه او تقریباً قدرت مطلق را در محدوده‌های کاتولیک و بخصوص کلیساهای آسیا و آفریقا در اختیار دارد.Sandro Magister, www.chiesa).

در کلیسای ارتدوکس روسیه و کلیسای ارتدوکس صربستان، کشیش‌های دهکده‌ها را گاهی پاپ صدا می‌کنند. هرچند گاهی، بسته به فرد متکلم، این لقب برای توهین به کشیش استفاده می‌شود.

جزئیات[ویرایش]

 • به هنگام انتخاب اسم جدید، پاپ می‌تواند هر اسم سلطنتی به جز پیتر را انتخاب کند. [نیازمند منبع]
 • جوانترین پاپ: پاپ ژان دوازدهم که در ۱۸ سالگی پاپ شد.
 • کوتاه‌ترین دوره: پاپ اوربان هفتم که در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۱۵۹۰ انتخاب شد و در ۲۷ سپتامبر ۱۵۹۰ فوت کرد.
 • کاردینال کامرلنگو با یک چکش نقره‌ای سه بار به سر پاپ ضربه می‌زد و اسم او را صدا می‌زد تا مطمئن شود که او فوت کرده‌است.
 • آخرین پاپی که استعفا داد، پاپ بندیکت شانزدهم بود.
 • آیین دفن پاپ، معاینه پس از مرگ و کالبد شکافی را ممنوع کرده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • فهرست پاپ‌های کلیسای کاتولیک روم
 • فهرست اسامی پاپ‌ها | فهرست پاپ‌ها به ترتیب تاریخی
 • فهرست ۱۰ پاپی که طولانی‌ترین دورهٔ تصدی این مقام را داشته‌اند.
 • فهرست ۱۰ پاپی که کوتاه‌ترین دورهٔ تصدی این مقام را داشته‌اند.
 • فهرست سن پاپ‌ها
 • لباس رسمی اسقف‌ها
 • ادراک معصومیت
 • جشن معود مریم به آسمان
 • انجمن جهانی کلیساها
 • دانشکدهٔ اسقف‌ها
 • دانشگاه پاپ
 • گرایش به برتری دینی و سیاسی پاپ
 • سده واکانتیسم
 • تاریخ نظام پاپی
 • بحث بر اعطای نشان
 • پاپ‌های آفریقایی
 • فهرست پاپ‌های فرانسوی
 • فهرست پاپ‌های آلمانی
 • افسانه‌های پیرامون پاپی
 • رسالت پاپ‌ها
 • نام‌های سلطنتی
 • دمپایی راحتی پاپ
 • مراسم تاجگذاری پاپ
 • افتتاح دوران پاپ جدید

منابع[ویرایش]

 1. "POPE | meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org. Retrieved 2019-12-08.
 2. «News from The Associated Press». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۷ فوریه ۲۰۱۶.
 3. [۱] نامه سنت ایگناتیوس اهل آنتیوچ به رومی‌ها
 4. With no pope in residence, Vatican opens gardens of summer villa, The National Catholic Reporter

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پاپ

Bishop of Rome

Pontifex maximus

Pope
Catholic
Canonization 2014-The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II (14036966125).jpg
Pope Francis in Rome, 2014.
Coat of arms of the Bishop of Rome
Coat of arms
Incumbent:
Francis
elected 13 March 2013
StyleHis Holiness
Location
Ecclesiastical provinceEcclesiastical Province of Rome
HeadquartersApostolic Palace, Vatican City
Information
First holderSaint Peter
DenominationCatholic Church
Established1st century
DioceseRome
CathedralArchbasilica of Saint John Lateran
GovernanceHoly See
Bishops emeritusBenedict XVI
Website
Holy Father
Papal styles of
Pope
Insigne Francisci.svg
Reference styleHis Holiness
Spoken styleYour Holiness
Religious styleHoly Father

The pope (Latin: papa from Greek: πάππας pappas,[1] "father"),[2] also known as the supreme pontiff (pontifex maximus), is the bishop of Rome, leader of the worldwide Catholic Church, and head of state representing the Holy See.[3] Since 1929, the pope has official residence in the Apostolic Palace in the Vatican City, the Holy See's city-state enclaved within Rome, Italy.[4] The current pope is Francis, who was elected on 13 March 2013, succeeding Benedict XVI.[5]

While his office is called the papacy, the jurisdiction of the episcopal see is called the Holy See.[6] It is the Holy See that is the sovereign entity by international law headquartered in the distinctively independent Vatican City State, established by the Lateran Treaty in 1929 between Italy and the Holy See to ensure its temporal, diplomatic, and spiritual independence. The primacy of the bishop of Rome is largely derived from his role as the apostolic successor to Saint Peter, to whom primacy was conferred by Jesus, giving him the Keys of Heaven and the powers of "binding and loosing", naming him as the "rock" upon which the church would be built.

According to Catholic tradition, the apostolic see[7] of Rome was founded by Saint Peter and Saint Paul in the 1st century. The papacy is one of the most enduring institutions in the world and has had a prominent part in world history.[8] In ancient times the popes helped spread Christianity, and intervened to find resolutions in various doctrinal disputes.[9] In the Middle Ages, they played a role of secular importance in Western Europe, often acting as arbitrators between Christian monarchs.[10][11][12] Currently, in addition to the expansion of the Christian faith and doctrine, the popes are involved in ecumenism and interfaith dialogue, charitable work, and the defense of human rights.[13][14]

In some periods of history, the papacy, which originally had no temporal powers, accrued wide secular powers rivaling those of temporal rulers. However, in recent centuries the temporal authority of the papacy has declined and the office is now almost exclusively focused on religious matters.[9] By contrast, papal claims of spiritual authority have been increasingly firmly expressed over time, culminating in 1870 with the proclamation of the dogma of papal infallibility for rare occasions when the pope speaks ex cathedra—literally "from the chair (of Saint Peter)"—to issue a formal definition of faith or morals.[9] Still, the Pope is considered one of the world's most powerful people because of his extensive diplomatic, cultural, and spiritual influence on 1.3 billion Catholics and beyond,[15][16][17] and because he heads the world's largest non-government provider of education and health care,[18] with a vast network of charities.

History

Title and etymology

The word pope derives from Greek πάππας (páppas), meaning 'father'. In the early centuries of Christianity, this title was applied, especially in the east, to all bishops[19] and other senior clergy, and later became reserved in the west to the Bishop of Rome, a reservation made official only in the 11th century.[20][21][22][23][24] The earliest record of the use of this title was in regard to the by then deceased Patriarch of Alexandria, Pope Heraclas of Alexandria (232–248).[25] The earliest recorded use of the title "pope" in English dates to the mid-10th century, when it was used in reference to the 7th century Roman Pope Vitalian in an Old English translation of Bede's Historia ecclesiastica gentis Anglorum.[26]

Position within the Church

The Catholic Church teaches that the pastoral office, the office of shepherding the Church, that was held by the apostles, as a group or "college" with Saint Peter as their head, is now held by their successors, the bishops, with the bishop of Rome (the pope) as their head.[27] Thus, is derived another title by which the pope is known, that of "Supreme Pontiff".

The Catholic Church teaches that Jesus personally appointed Peter as leader of the Church, and the Catholic Church's dogmatic constitution Lumen gentium makes a clear distinction between apostles and bishops, presenting the latter as the successors of the former, with the pope as successor of Peter, in that he is head of the bishops as Peter was head of the apostles.[28] Some historians argue against the notion that Peter was the first bishop of Rome, noting that the episcopal see in Rome can be traced back no earlier than the 3rd century.[29] The writings of the Church Father Irenaeus who wrote around AD 180 reflect a belief that Peter "founded and organized" the Church at Rome.[30] Moreover, Irenaeus was not the first to write of Peter's presence in the early Roman Church. Clement of Rome wrote in a letter to the Corinthians, c. 96,[31] about the persecution of Christians in Rome as the "struggles in our time" and presented to the Corinthians its heroes, "first, the greatest and most just columns", the "good apostles" Peter and Paul.[32] St. Ignatius of Antioch wrote shortly after Clement and in his letter from the city of Smyrna to the Romans he said he would not command them as Peter and Paul did.[33] Given this and other evidence, such as Emperor Constantine's erection of the "Old St. Peter's Basilica" on the location of St. Peter's tomb, as held and given to him by Rome's Christian community, many scholars agree that Peter was martyred in Rome under Nero, although some scholars argue that he may have been martyred in Palestine.[34][35][36]

First-century Christian communities would have had a group of presbyter-bishops functioning as leaders of their local churches. Gradually, episcopacies were established in metropolitan areas.[37] Antioch may have developed such a structure before Rome.[37] In Rome, there were many who claimed to be the rightful bishop, though again Irenaeus stressed the validity of one line of bishops from the time of St. Peter up to his contemporary Pope Victor I and listed them.[38] Some writers claim that the emergence of a single bishop in Rome probably did not occur until the middle of the 2nd century. In their view, Linus, Cletus and Clement were possibly prominent presbyter-bishops, but not necessarily monarchical bishops.[29]

Documents of the 1st century and early 2nd century indicate that the bishop of Rome had some kind of pre-eminence and prominence in the Church as a whole, as even a letter from the bishop, or patriarch, of Antioch acknowledged the Bishop of Rome as "a first among equals",[39] though the detail of what this meant is unclear.[40]

Early Christianity (c. 30–325)

It seems that at first the terms "episcopos" and "presbyter" were used interchangeably.[41] The consensus among scholars has been that, at the turn of the 1st and 2nd centuries, local congregations were led by bishops and presbyters whose offices were overlapping or indistinguishable.[42] Some say that there was probably "no single 'monarchical' bishop in Rome before the middle of the 2nd century...and likely later."[43] Other scholars and historians disagree, citing the historical records of St. Ignatius of Antioch (d 107) and St. Irenaeus who recorded the linear succession of Bishops of Rome (the popes) up until their own times.[44] However, 'historical' records written by those wanting to show an unbroken line of popes would naturally do so, and there are no objective substantiating documents. They also cite the importance accorded to the Bishops of Rome in the ecumenical councils, including the early ones.[45]

In the early Christian era, Rome and a few other cities had claims on the leadership of worldwide Church. James the Just, known as "the brother of the Lord", served as head of the Jerusalem church, which is still honored as the "Mother Church" in Orthodox tradition. Alexandria had been a center of Jewish learning and became a center of Christian learning. Rome had a large congregation early in the apostolic period whom Paul the Apostle addressed in his Epistle to the Romans, and according to tradition Paul was martyred there.[citation needed]

During the 1st century of the Church (c. 30–130), the Roman capital became recognized as a Christian center of exceptional importance. Clement I, at the end of the 1st century, wrote an epistle to the Church in Corinth intervening in a major dispute, and apologizing for not having taken action earlier.[46] However, there are only a few other references of that time to recognition of the authoritative primacy of the Roman See outside of Rome. In the Ravenna Document of 13 October 2007, theologians chosen by the Catholic and the Eastern Orthodox Churches stated: "41. Both sides agree ... that Rome, as the Church that 'presides in love' according to the phrase of St Ignatius of Antioch,[47] occupied the first place in the taxis, and that the bishop of Rome was therefore the protos among the patriarchs. Translated into English, the statement means "first among equals". What form that should take is still a matter of disagreement, just as it was when the Catholic and Orthodox Churches split in the Great East-West Schism. They also disagree on the interpretation of the historical evidence from this era regarding the prerogatives of the Bishop of Rome as protos, a matter that was already understood in different ways in the first millennium."[citation needed]

In the late 2nd century AD, there were more manifestations of Roman authority over other churches. In 189, assertion of the primacy of the Church of Rome may be indicated in Irenaeus's Against Heresies (3:3:2): "With [the Church of Rome], because of its superior origin, all the churches must agree ... and it is in her that the faithful everywhere have maintained the apostolic tradition." In AD 195, Pope Victor I, in what is seen as an exercise of Roman authority over other churches, excommunicated the Quartodecimans for observing Easter on the 14th of Nisan, the date of the Jewish Passover, a tradition handed down by John the Evangelist (see Easter controversy). Celebration of Easter on a Sunday, as insisted on by the pope, is the system that has prevailed (see computus).

Nicaea to East-West Schism (325–1054)

The Edict of Milan in 313 granted freedom to all religions in the Roman Empire,[48] beginning the Peace of the Church. In 325, the First Council of Nicaea condemned Arianism, declaring trinitarianism dogmatic, and in its sixth canon recognized the special role of the Sees of Rome, Alexandria, and Antioch.[49] Great defenders of Trinitarian faith included the popes, especially Pope Liberius, who was exiled to Berea by Constantius II for his Trinitarian faith,[50] Damasus I, and several other bishops.[51]

In 380, the Edict of Thessalonica declared Nicene Christianity to be the state religion of the empire, with the name "Catholic Christians" reserved for those who accepted that faith.[52][53] While the civil power in the Eastern Roman Empire controlled the church, and the Ecumenical Patriarch of Constantinople, the capital, wielded much power,[54] in the Western Roman Empire, the Bishops of Rome were able to consolidate the influence and power they already possessed.[54] After the Fall of the Western Roman Empire, barbarian tribes were converted to Arian Christianity or Catholicism;[55] Clovis I, king of the Franks, was the first important barbarian ruler to convert to Catholicism rather than Arianism, allying himself with the papacy. Other tribes, such as the Visigoths, later abandoned Arianism in favour of Catholicism.[55]

Middle Ages

Gregory the Great (c 540–604) who established medieval themes in the Church, in a painting by Carlo Saraceni, c. 1610, Rome.

After the fall of the Western Roman Empire, the pope served as a source of authority and continuity. Pope Gregory I (c 540–604) administered the church with strict reform. From an ancient senatorial family, Gregory worked with the stern judgement and discipline typical of ancient Roman rule. Theologically, he represents the shift from the classical to the medieval outlook; his popular writings are full of dramatic miracles, potent relics, demons, angels, ghosts, and the approaching end of the world.[56]

Gregory's successors were largely dominated by the Exarch of Ravenna, the Byzantine emperor's representative in the Italian Peninsula. These humiliations, the weakening of the Byzantine Empire in the face of the Muslim conquests, and the inability of the emperor to protect the papal estates against the Lombards, made Pope Stephen II turn from Emperor Constantine V. He appealed to the Franks to protect his lands. Pepin the Short subdued the Lombards and donated Italian land to the papacy. When Pope Leo III crowned Charlemagne (800) as Roman Emperor, he established the precedent that, in Western Europe, no man would be emperor without being crowned by a Pope.[56]

The low point of the papacy was 867–1049.[57] This period includes the Saeculum obscurum, the Crescentii era, and the Tusculan Papacy. The papacy came under the control of vying political factions. Popes were variously imprisoned, starved, killed, and deposed by force. The family of a certain papal official made and unmade popes for fifty years. The official's great-grandson, Pope John XII, held orgies of debauchery in the Lateran Palace. Otto I, Holy Roman Emperor had John accused in an ecclesiastical court, which deposed him and elected a layman as Pope Leo VIII. John mutilated the Imperial representatives in Rome and had himself reinstated as pope. Conflict between the Emperor and the papacy continued, and eventually dukes in league with the emperor were buying bishops and popes almost openly.[57]

In 1049, Leo IX became pope, at last a pope with the character to face the papacy's problems. He traveled to the major cities of Europe to deal with the church's moral problems firsthand, notably simony and clerical marriage and concubinage. With his long journey, he restored the prestige of the papacy in Northern Europe.[57]

From the 7th century it became common for European monarchies and nobility to found churches and perform investiture or deposition of clergy in their states and fiefdoms, their personal interests causing corruption among the clergy.[58][59] This practice had become common because often the prelates and secular rulers were also participants in public life.[60] To combat this and other practices that had corrupted the Church between the years 900 and 1050, centres emerged promoting ecclesiastical reform, the most important being the Abbey of Cluny, which spread its ideals throughout Europe.[59] This reform movement gained strength with the election of Pope Gregory VII in 1073, who adopted a series of measures in the movement known as the Gregorian Reform, in order to fight strongly against simony and the abuse of civil power and try to restore ecclesiastical discipline, including clerical celibacy.[51] The conflict between popes and secular autocratic rulers such as the Holy Roman Emperor Henry IV and Henry I of England, known as the Investiture controversy, was only resolved in 1122, by the Concordat of Worms, in which Pope Callixtus II decreed that clerics were to be invested by clerical leaders, and temporal rulers by lay investiture.[58] Soon after, Pope Alexander III began reforms that would lead to the establishment of canon law.[56]

Since the beginning of the 7th century, the Caliphate had conquered much of the southern Mediterranean, and represented a threat to Christianity.[61] In 1095, the Byzantine emperor, Alexios I Komnenos, asked for military aid from Pope Urban II in the ongoing Byzantine–Seljuq wars.[62] Urban, at the council of Clermont, called the First Crusade to assist the Byzantine Empire to regain the old Christian territories, especially Jerusalem.[63]

East–West Schism to Reformation (1054–1517)

A historical map of the Mediterranean states in 1400. The Western Schism lasted from 1378 to 1417.

With the East–West Schism, the Eastern Orthodox Church and the Catholic Church split definitively in 1054. This fracture was caused more by political events than by slight divergences of creed. Popes had galled the Byzantine emperors by siding with the king of the Franks, crowning a rival Roman emperor, appropriating the Exarchate of Ravenna, and driving into Greek Italy.[57]

In the Middle Ages, popes struggled with monarchs over power.[9]

From 1309 to 1377, the pope resided not in Rome but in Avignon. The Avignon Papacy was notorious for greed and corruption.[64] During this period, the pope was effectively an ally of the Kingdom of France, alienating France's enemies, such as the Kingdom of England.[65]

The pope was understood to have the power to draw on the Treasury of Merit built up by the saints and by Christ, so that he could grant indulgences, reducing one's time in purgatory. The concept that a monetary fine or donation accompanied contrition, confession, and prayer eventually gave way to the common assumption that indulgences depended on a simple monetary contribution. The popes condemned misunderstandings and abuses, but were too pressed for income to exercise effective control over indulgences.[64]

Popes also contended with the cardinals, who sometimes attempted to assert the authority of Catholic Ecumenical Councils over the pope's. Conciliarism holds that the supreme authority of the church lies with a General Council, not with the pope. Its foundations were laid early in the 13th century, and it culminated in the 15th century. The failure of Conciliarism to gain broad acceptance after the 15th century is taken as a factor in the Protestant Reformation.[66]

Various Antipopes challenged papal authority, especially during the Western Schism (1378–1417). In this schism, the papacy had returned to Rome from Avignon, but an antipope was installed in Avignon, as if to extend the papacy there.[citation needed]

The Eastern Church continued to decline with the Eastern Roman (Byzantine) Empire, undercutting Constantinople's claim to equality with Rome. Twice an Eastern Emperor tried to force the Eastern Church to reunify with the West. First in the Second Council of Lyon (1272–1274) and secondly in the Council of Florence (1431–1449). Papal claims of superiority were a sticking point in reunification, which failed in any event. In the 15th century, the Ottoman Empire captured Constantinople.[67]

Reformation to present (1517 to today)

As part of the Catholic Reformation, Pope Paul III (1534–49) initiated the Council of Trent (1545–63), which established the triumph of the papacy over those who sought to reconcile with Protestants or oppose Papal claims.

Protestant Reformers criticized the papacy as corrupt and characterized the pope as the antichrist.[68][69][70][71]

Popes instituted a Catholic Reformation[9] (1560–1648), which addressed the challenges of the Protestant Reformation and instituted internal reforms. Pope Paul III initiated the Council of Trent (1545–1563), whose definitions of doctrine and whose reforms sealed the triumph of the papacy over elements in the church that sought conciliation with Protestants and opposed papal claims.[72]

Gradually forced to give up secular power, the popes focused on spiritual issues.[9]

In 1870, the First Vatican Council proclaimed the dogma of papal infallibility for those rare occasions the pope speaks ex cathedra when issuing a solemn definition of faith or morals.[9]

Later the same year, Victor Emmanuel II of Italy seized Rome from the pope's control and substantially completed the Italian unification.[9]

In 1929, the Lateran Treaty between the Kingdom of Italy and the Holy See established Vatican City as an independent city-state, guaranteeing papal independence from secular rule.[9]

In 1950, Pope Pius XII defined the Assumption of Mary as dogma, the only time that a pope has spoken ex cathedra since papal infallibility was explicitly declared.

The Petrine Doctrine is still controversial as an issue of doctrine that continues to divide the eastern and western churches and separate Protestants from Rome.

Saint Peter and the origin of the papal office

The Catholic Church teaches that, within the Christian community, the bishops as a body have succeeded to the body of the apostles (apostolic succession) and the Bishop of Rome has succeeded to Saint Peter.[3]

Scriptural texts proposed in support of Peter's special position in relation to the church include:

 • Matthew 16:

  I tell you, you are Peter, and on this rock I will build my church, and the gates of here shall not prevail against it. I will give you the keys of the kingdom of heaven, and whatever you bind on earth shall be bound in heaven, and whatever you loose on earth shall be loosed in heaven.[73]

 • Luke 22:

  Simon, Simon, behold, Satan demanded to have you, that he might sift you like wheat, but I have prayed for you that your faith may not fail. And when you have turned again, strengthen your brothers.[74]

The symbolic keys in the Papal coats of arms are a reference to the phrase "the keys of the kingdom of heaven" in the first of these texts. Some Protestant writers have maintained that the "rock" that Jesus speaks of in this text is Jesus himself or the faith expressed by Peter.[76][77][78][79][80][81] This idea is undermined by the Biblical usage of "Cephas," which is the masculine form of "rock" in Aramaic, to describe Peter.[82][83][84] The Encyclopædia Britannica comments that "the consensus of the great majority of scholars today is that the most obvious and traditional understanding should be construed, namely, that rock refers to the person of Peter".[85]

Election, death and resignation

Election

The Giving of the Keys to Saint Peter painted by Pietro Perugino (1492)

The pope was originally chosen by those senior clergymen resident in and near Rome. In 1059 the electorate was restricted to the Cardinals of the Holy Roman Church, and the individual votes of all Cardinal Electors were made equal in 1179. The electors are now limited to those who have not reached 80 on the day before the death or resignation of a pope.[86] The pope does not need to be a Cardinal Elector or indeed a Cardinal; however, since the pope is the Bishop of Rome, only those who can be ordained a bishop can be elected, which means that any male baptized Catholic is eligible. The last to be elected when not yet a bishop was Pope Gregory XVI in 1831, and the last to be elected when not even a priest was Pope Leo X in 1513, and the last to be elected when not a cardinal was Pope Urban VI in 1378.[87] If someone who is not a bishop is elected, he must be given episcopal ordination before the election is announced to the people.[88]

The Second Council of Lyon was convened on 7 May 1274, to regulate the election of the pope. This Council decreed that the cardinal electors must meet within ten days of the pope's death, and that they must remain in seclusion until a pope has been elected; this was prompted by the three-year sede vacante following the death of Pope Clement IV in 1268. By the mid-16th century, the electoral process had evolved into its present form, allowing for variation in the time between the death of the pope and the meeting of the cardinal electors.[citation needed]

Traditionally, the vote was conducted by Acclamation, by selection (by committee), or by plenary vote. Acclamation was the simplest procedure, consisting entirely of a voice vote.

The conclave in Konstanz where Pope Martin V was elected

The election of the pope almost always takes place in the Sistine Chapel, in a sequestered meeting called a "conclave" (so called because the cardinal electors are theoretically locked in, cum clave, i.e., with key, until they elect a new pope). Three cardinals are chosen by lot to collect the votes of absent cardinal electors (by reason of illness), three are chosen by lot to count the votes, and three are chosen by lot to review the count of the votes. The ballots are distributed and each cardinal elector writes the name of his choice on it and pledges aloud that he is voting for "one whom under God I think ought to be elected" before folding and depositing his vote on a plate atop a large chalice placed on the altar. For the Papal conclave, 2005, a special urn was used for this purpose instead of a chalice and plate. The plate is then used to drop the ballot into the chalice, making it difficult for electors to insert multiple ballots. Before being read, the ballots are counted while still folded; if the number of ballots does not match the number of electors, the ballots are burned unopened and a new vote is held. Otherwise, each ballot is read aloud by the presiding Cardinal, who pierces the ballot with a needle and thread, stringing all the ballots together and tying the ends of the thread to ensure accuracy and honesty. Balloting continues until someone is elected by a two-thirds majority.[citation needed][89]

The formal declaration of "Habemus Papam" after the election of Pope Martin V

One of the most prominent aspects of the papal election process is the means by which the results of a ballot are announced to the world. Once the ballots are counted and bound together, they are burned in a special stove erected in the Sistine Chapel, with the smoke escaping through a small chimney visible from Saint Peter's Square. The ballots from an unsuccessful vote are burned along with a chemical compound to create black smoke, or fumata nera. (Traditionally, wet straw was used to produce the black smoke, but this was not completely reliable. The chemical compound is more reliable than the straw.) When a vote is successful, the ballots are burned alone, sending white smoke (fumata bianca) through the chimney and announcing to the world the election of a new pope.[90] Starting with the Papal conclave, 2005,[91] church bells are also rung as a signal that a new pope has been chosen.[citation needed]

The Dean of the College of Cardinals then asks two solemn questions of the man who has been elected. First he asks, "Do you freely accept your election as Supreme Pontiff?" If he replies with the word "Accepto", his reign begins at that instant. If he replies not, his reign begins at the inauguration ceremony several days afterward. The Dean asks next, "By what name shall you be called?" The new pope announces the regnal name he has chosen. If the Dean himself is elected pope, the Vice Dean performs this task.[citation needed]

The new pope is led through the "Door of Tears" to a dressing room where three sets of white papal vestments (immantatio) await: small, medium, and large. Donning the appropriate vestments and reemerging into the Sistine Chapel, the new pope is given the "Fisherman's Ring" by the Camerlengo of the Holy Roman Church, whom he first either reconfirms or reappoints. The pope assumes a place of honor as the rest of the cardinals wait in turn to offer their first "obedience" (adoratio) and to receive his blessing.[citation needed]

The Senior Cardinal Deacon announces from a balcony over St. Peter's Square the following proclamation: Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus Papam! ("I announce to you a great joy! We have a pope!"). He announces the new pope's Christian name along with his newly chosen regnal name.[citation needed]

Until 1978 the pope's election was followed in a few days by the Papal coronation, which started with a procession with great pomp and circumstance from the Sistine Chapel to St. Peter's Basilica, with the newly elected pope borne in the sedia gestatoria. After a solemn Papal Mass, the new pope was crowned with the triregnum (papal tiara) and he gave for the first time as pope the famous blessing Urbi et Orbi ("to the City [Rome] and to the World"). Another renowned part of the coronation was the lighting of a bundle of flax at the top of a gilded pole, which would flare brightly for a moment and then promptly extinguish, as he said, Sic transit gloria mundi ("Thus passes worldly glory"). A similar warning against papal hubris made on this occasion was the traditional exclamation, "Annos Petri non-videbis", reminding the newly crowned pope that he would not live to see his rule lasting as long as that of St. Peter. According to tradition, he headed the church for 35 years and has thus far been the longest-reigning pope in the history of the Catholic Church.[citation needed][92]

A traditionalist Catholic belief that lacks reliable authority claims that a Papal Oath was sworn, at their coronation, by all popes from Pope Agatho to Pope Paul VI and that it was omitted with the abolition of the coronation ceremony.[citation needed]

The Latin term, sede vacante ("while the see is vacant"),[93] refers to a papal interregnum, the period between the death or resignation of a pope and the election of his successor. From this term is derived the term sedevacantism, which designates a category of dissident Catholics who maintain that there is no canonically and legitimately elected pope, and that there is therefore a sede vacante. One of the most common reasons for holding this belief is the idea that the reforms of the Second Vatican Council, and especially the reform of the Tridentine Mass with the Mass of Paul VI, are heretical and that those responsible for initiating and maintaining these changes are heretics and not true popes.[citation needed]

For centuries, from 1378 on, those elected to the papacy were predominantly Italians. Prior to the election of the Polish cardinal Karol Wojtyla as Pope John Paul II in 1978, the last non-Italian was Pope Adrian VI of the Netherlands, elected in 1522. John Paul II was followed by election of the German-born Pope Benedict XVI, who was in turn followed by Argentine-born Pope Francis, who is the first non-European after 1272 years and the first Latin American, despite having an Italian ancestry.[94][95]

Death

Funeral of Pope John Paul II at the Vatican in April 2005, presided over by Cardinal Ratzinger, the future Pope Benedict XVI

The current regulations regarding a papal interregnum—that is, a sede vacante ("vacant seat")—were promulgated by Pope John Paul II in his 1996 document Universi Dominici Gregis. During the "sede vacante" period, the College of Cardinals is collectively responsible for the government of the Church and of the Vatican itself, under the direction of the Camerlengo of the Holy Roman Church; however, canon law specifically forbids the cardinals from introducing any innovation in the government of the Church during the vacancy of the Holy See. Any decision that requires the assent of the pope has to wait until the new pope has been elected and accepts office.[citation needed]

In recent centuries, when a pope was judged to have died, it was reportedly traditional for the Cardinal Camerlengo to confirm the death ceremonially by gently tapping the pope's head thrice with a silver hammer, calling his birth name each time.[96] This was not done on the deaths of popes John Paul I[97] and John Paul II.[98] The Cardinal Camerlengo retrieves the Ring of the Fisherman and cuts it in two in the presence of the Cardinals. The pope's seals are defaced, to keep them from ever being used again, and his personal apartment is sealed. [99]

The body lies in state for several days before being interred in the crypt of a leading church or cathedral; all popes who have died in the 20th and 21st centuries have been interred in St. Peter's Basilica. A nine-day period of mourning (novendialis) follows the interment.[100]

Resignation

It is highly unusual for a pope to resign.[101] The 1983 Code of Canon Law[102] states, "If it happens that the Roman Pontiff resigns his office, it is required for validity that the resignation is made freely and properly manifested but not that it is accepted by anyone." Benedict XVI, who vacated the Holy See on 28 February 2013, was the most recent to do so since Gregory XII's resignation in 1415.[103]

Titles

Styles of
The Pope
Emblem of the Papacy SE.svg
Reference styleHis Holiness
Spoken styleYour Holiness
Religious styleHoly Father
Posthumous styleSee here

Regnal name

Popes adopt a new name on their accession, known as papal name, in Italian and Latin. Currently, after a new pope is elected and accepts the election, he is asked "By what name shall you be called?". The new pope chooses the name by which he will be known from that point on. The senior Cardinal Deacon, or Cardinal Protodeacon, then appears on the balcony of Saint Peter's to proclaim the new pope by his birth name, and announce his papal name in Latin. It's customary when referring to popes to translate the regnal name into all local languages. Thus, for example, Papa Franciscus is Papa Francesco in Italian, but he is also known as Papa Francisco in his native Spanish, Pope Francis in English, etc.

Official list of titles

The official list of titles of the pope, in the order in which they are given in the Annuario Pontificio, is:

Bishop of Rome, Vicar of Jesus Christ, Successor of the Prince of the Apostles, Supreme Pontiff of the Universal Church, Primate of Italy, Archbishop and Metropolitan of the Roman Province, Sovereign of the Vatican City State, Servant of the servants of God.[104]

The best-known title, that of "Pope", does not appear in the official list, but is commonly used in the titles of documents, and appears, in abbreviated form, in their signatures. Thus Pope Paul VI signed as "Paulus PP. VI", the "PP." standing for "papa pontifex" ("pope and pontiff").[105][106][107][108][109]

The title "Pope" was from the early 3rd century an honorific designation used for any bishop in the West.[19] In the East, it was used only for the Bishop of Alexandria.[19] Pope Marcellinus (d. 304) is the first Bishop of Rome shown in sources to have had the title "Pope" used of him. From the 6th century, the imperial chancery of Constantinople normally reserved this designation for the Bishop of Rome.[19] From the early 6th century, it began to be confined in the West to the Bishop of Rome, a practice that was firmly in place by the 11th century,[19] when Pope Gregory VII declared it reserved for the Bishop of Rome.[citation needed]

In Eastern Christianity, where the title "Pope" is used also of the Bishop of Alexandria, the Bishop of Rome is often referred to as the "Pope of Rome", regardless of whether the speaker or writer is in communion with Rome or not.[citation needed]

Vicar of Jesus Christ

"Vicar of Jesus Christ" (Vicarius Iesu Christi) is one of the official titles of the Pope given in the Annuario Pontificio. It is commonly used in the slightly abbreviated form "Vicar of Christ" (Vicarius Christi). While it is only one of the terms with which the pope is referred to as "Vicar", it is "more expressive of his supreme headship of the Church on Earth, which he bears in virtue of the commission of Christ and with vicarial power derived from him", a vicarial power believed to have been conferred on Saint Peter when Christ said to him: "Feed my lambs...Feed my sheep" (John 21:16–17).[110]

The first record of the application of this title to a Bishop of Rome appears in a synod of 495 with reference to Pope Gelasius I.[111] But at that time, and down to the 9th century, other bishops too referred to themselves as vicars of Christ, and for another four centuries this description was sometimes used of kings and even judges,[112] as it had been used in the 5th and 6th centuries to refer to the Byzantine emperor.[113] Earlier still, in the 3rd century, Tertullian used "vicar of Christ" to refer to the Holy Spirit[114][115] sent by Jesus.[116] Its use specifically for the pope appears in the 13th century in connection with the reforms of Pope Innocent III,[113] as can be observed already in his 1199 letter to Leo I, King of Armenia.[117] Other historians suggest that this title was already used in this way in association with the pontificate of Pope Eugene III (1145–1153).[111]

This title "Vicar of Christ" is thus not used of the pope alone and has been used of all bishops since the early centuries.[118] The Second Vatican Council referred to all bishops as "vicars and ambassadors of Christ",[119] and this description of the bishops was repeated by Pope John Paul II in his encyclical Ut unum sint, 95. The difference is that the other bishops are vicars of Christ for their own local churches, the pope is vicar of Christ for the whole Church.[120]

On at least one occasion the title "Vicar of God" (a reference to Christ as God) was used of the pope.[110]

The title "Vicar of Peter" (Vicarius Petri) is used only of the pope, not of other bishops. Variations of it include: "Vicar of the Prince of the Apostles" (Vicarius Principis Apostolorum) and "Vicar of the Apostolic See" (Vicarius Sedis Apostolicae).[110] Saint Boniface described Pope Gregory II as vicar of Peter in the oath of fealty that he took in 722.[121] In today's Roman Missal, the description "vicar of Peter" is found also in the collect of the Mass for a saint who was a pope.[122]

Supreme Pontiff

Entrance to Vatican City, with inscription "Benedictus XVI Pont(ifex) Max(imus) Anno Domini MMV Pont(ificatus) I.", i.e., "Benedict XVI, Pontifex Maximus, in the year of Our Lord 2005, the first year of his pontificate."

The term "pontiff" is derived from the Latin: pontifex, which literally means "bridge builder" (pons + facere) and which designated a member of the principal college of priests in ancient Rome.[123][124] The Latin word was translated into ancient Greek variously: as Ancient Greek: ἱεροδιδάσκαλος, Ancient Greek: ἱερονόμος, Ancient Greek: ἱεροφύλαξ, Ancient Greek: ἱεροφάντης (hierophant),[125] or Ancient Greek: ἀρχιερεύς (archiereus, high priest)[126][127] The head of the college was known as the Pontifex Maximus (the greatest pontiff).[128]

In Christian use, pontifex appears in the Vulgate translation of the New Testament to indicate the High Priest of Israel (in the original Koine Greek, ἀρχιερεύς).[129] The term came to be applied to any Christian bishop,[130] but since the 11th century commonly refers specifically to the Bishop of Rome,[131] who is more strictly called the "Roman Pontiff". The use of the term to refer to bishops in general is reflected in the terms "Roman Pontifical" (a book containing rites reserved for bishops, such as confirmation and ordination), and "pontificals" (the insignia of bishops).[132]

The Annuario Pontificio lists as one of the official titles of the pope that of "Supreme Pontiff of the Universal Church" (Latin: Summus Pontifex Ecclesiae Universalis).[133] He is also commonly called the Supreme Pontiff or the Sovereign Pontiff (Latin: Summus Pontifex).[134]

Pontifex Maximus, similar in meaning to Summus Pontifex, is a title commonly found in inscriptions on papal buildings, paintings, statues and coins, usually abbreviated as "Pont. Max" or "P.M." The office of Pontifex Maximus, or head of the College of Pontiffs, was held by Julius Caesar and thereafter, by the Roman emperors, until Gratian (375–383) relinquished it.[125][135][136] Tertullian, when he had become a Montanist, used the title derisively of either the pope or the Bishop of Carthage.[137] The popes began to use this title regularly only in the 15th century.[137]

Servant of the servants of God

Although the description "servant of the servants of God" (Latin: servus servorum Dei) was also used by other Church leaders, including Augustine of Hippo and Benedict of Nursia, it was first used extensively as a papal title by Pope Gregory I, reportedly as a lesson in humility for the Patriarch of Constantinople, John the Faster, who had assumed the title "Ecumenical Patriarch". It became reserved for the pope in the 12th century and is used in papal bulls and similar important papal documents.[138]

Patriarch of the West

From 1863 until 2005, the Annuario Pontificio also included the title "Patriarch of the West". This title was first used by Pope Theodore I in 642, and was only used occasionally. Indeed, it did not begin to appear in the pontifical yearbook until 1863. On 22 March 2006, the Vatican released a statement explaining this omission on the grounds of expressing a "historical and theological reality" and of "being useful to ecumenical dialogue". The title Patriarch of the West symbolized the pope's special relationship with, and jurisdiction over, the Latin Church—and the omission of the title neither symbolizes in any way a change in this relationship, nor distorts the relationship between the Holy See and the Eastern Churches, as solemnly proclaimed by the Second Vatican Council.[139]

Other titles

Other titles commonly used are "His Holiness" (either used alone or as an honorific prefix "His Holiness Pope Francis"; and as "Your Holiness" as a form of address), "Holy Father". In Spanish and Italian, "Beatísimo/Beatissimo Padre" (Most Blessed Father) is often used in preference to "Santísimo/Santissimo Padre" (Most Holy Father). In the medieval period, "Dominus Apostolicus" ("the Apostolic Lord") was also used.[140]

Signature

The signature of Pope Francis
The signature of Pope Francis
The signature of Pope Benedict XVI
The signature of Pope Benedict XVI during his pontificate

Pope Francis signs some documents with his name alone, either in Latin ("Franciscus", as in an encyclical dated 29 June 2013)[141] or in another language.[142] Other documents he signs in accordance with the tradition of using Latin only and including, in the abbreviated form "PP.",[143] for the Latin Papa Pontifex ("Pope and Pontiff").[144] Popes who have an ordinal numeral in their name traditionally place the abbreviation "PP." before the ordinal numeral, as in "Benedictus PP. XVI" (Pope Benedict XVI), except in bulls of canonization and decrees of ecumenical councils, which a pope signs with the formula, "Ego N. Episcopus Ecclesiae catholicae", without the numeral, as in "Ego Benedictus Episcopus Ecclesiae catholicae" (I, Benedict, Bishop of the Catholic Church). The pope's signature is followed, in bulls of canonization, by those of all the cardinals resident in Rome, and in decrees of ecumenical councils, by the signatures of the other bishops participating in the council, each signing as Bishop of a particular see.[citation needed]

Papal bulls are headed N. Episcopus Servus Servorum Dei ("Name, Bishop, Servant of the Servants of God"). In general, they are not signed by the pope, but Pope John Paul II introduced in the mid-1980s the custom by which the pope signs not only bulls of canonization but also, using his normal signature, such as "Benedictus PP. XVI", bulls of nomination of bishops.[citation needed]

Regalia and insignia

 • Triregnum, also called the "tiara" or "triple crown", represents the pope's three functions as "supreme pastor", "supreme teacher" and "supreme priest". Recent popes have not, however, worn the triregnum, though it remains the symbol of the papacy and has not been abolished. In liturgical ceremonies the pope wears an episcopal mitre (an erect cloth hat).[citation needed]
 • Crosier topped by a crucifix, a custom established before the 13th century (see Papal ferula).[citation needed]
 • Pallium, or pall, a circular band of fabric worn around the neck over the chasuble. It forms a yoke about the neck, breast and shoulders and has two pendants hanging down in front and behind, and is ornamented with six crosses. Previously, the pallium worn by the pope was identical to those he granted to the primates, but in 2005, Pope Benedict XVI began to use a distinct papal pallium that is larger than the primatial, and was adorned with red crosses instead of black.[citation needed]
 • "Keys to the Kingdom of Heaven", the image of two keys, one gold and one silver. The silver key symbolizes the power to bind and loose on Earth, and the gold key the power to bind and loose in Heaven.[citation needed]
 • Ring of the Fisherman, a gold or gilt ring decorated with a depiction of St. Peter in a boat casting his net, with the pope's name around it.[citation needed]
 • Umbraculum (better known in the Italian form ombrellino) is a canopy or umbrella consisting of alternating red and gold stripes, which used to be carried above the pope in processions.[citation needed]
 • Sedia gestatoria, a mobile throne carried by twelve footmen (palafrenieri) in red uniforms, accompanied by two attendants bearing flabella (fans made of white ostrich feathers), and sometimes a large canopy, carried by eight attendants. The use of the flabella was discontinued by Pope John Paul I. The use of the sedia gestatoria was discontinued by Pope John Paul II.[citation needed]
The coat of arms of the Holy See. That of the State of Vatican City is the same except that the positions of the gold and silver keys are interchanged.[145]

In heraldry, each pope has his own personal coat of arms. Though unique for each pope, the arms have for several centuries been traditionally accompanied by two keys in saltire (i.e., crossed over one another so as to form an X) behind the escutcheon (shield) (one silver key and one gold key, tied with a red cord), and above them a silver triregnum with three gold crowns and red infulae (lappets—two strips of fabric hanging from the back of the triregnum which fall over the neck and shoulders when worn). This is blazoned: "two keys in saltire or and argent, interlacing in the rings or, beneath a tiara argent, crowned or". The 21st century has seen departures from this tradition. In 2005, Pope Benedict XVI, while maintaining the crossed keys behind the shield, omitted the papal tiara from his personal coat of arms, replacing it with a mitre with three horizontal lines. Beneath the shield he added the pallium, a papal symbol of authority more ancient than the tiara, the use of which is also granted to metropolitan archbishops as a sign of communion with the See of Rome. Although the tiara was omitted in the pope's personal coat of arms, the coat of arms of the Holy See, which includes the tiara, remained unaltered. In 2013, Pope Francis maintained the mitre that replaced the tiara, but omitted the pallium. He also departed from papal tradition by adding beneath the shield his personal pastoral motto: Miserando atque eligendo.[citation needed]

The flag most frequently associated with the pope is the yellow and white flag of Vatican City, with the arms of the Holy See (blazoned: "Gules, two keys in saltire or and argent, interlacing in the rings or, beneath a tiara argent, crowned or") on the right-hand side (the "fly") in the white half of the flag (the left-hand side—the "hoist"—is yellow). The pope's escucheon does not appear on the flag. This flag was first adopted in 1808, whereas the previous flag had been red and gold. Although Pope Benedict XVI replaced the triregnum with a mitre on his personal coat of arms, it has been retained on the flag.[citation needed]

Papal garments

Pope Pius V (reigned 1566–1572), is often credited with having originated the custom whereby the pope wears white, by continuing after his election to wear the white habit of the Dominican order. In reality, the basic papal attire was white long before. The earliest document that describes it as such is the Ordo XIII, a book of ceremonies compiled in about 1274. Later books of ceremonies describe the pope as wearing a red mantle, mozzetta, camauro and shoes, and a white cassock and stockings.[146][147] Many contemporary portraits of 15th and 16th-century predecessors of Pius V show them wearing a white cassock similar to his.[148]

Status and authority

1881 illustration depicting papal infallibility

First Vatican Council

The status and authority of the Pope in the Catholic Church was dogmatically defined by the First Vatican Council on 18 July 1870. In its Dogmatic Constitution of the Church of Christ, the Council established the following canons:[149]

If anyone says that the blessed Apostle Peter was not established by the Lord Christ as the chief of all the apostles, and the visible head of the whole militant Church, or, that the same received great honour but did not receive from the same our Lord Jesus Christ directly and immediately the primacy in true and proper jurisdiction: let him be anathema.[150]

If anyone says that it is not from the institution of Christ the Lord Himself, or by divine right that the blessed Peter has perpetual successors in the primacy over the universal Church, or that the Roman Pontiff is not the successor of blessed Peter in the same primacy, let him be anathema.[151]

If anyone thus speaks, that the Roman Pontiff has only the office of inspection or direction, but not the full and supreme power of jurisdiction over the universal Church, not only in things which pertain to faith and morals, but also in those which pertain to the discipline and government of the Church spread over the whole world; or, that he possesses only the more important parts, but not the whole plenitude of this supreme power; or that this power of his is not ordinary and immediate, or over the churches altogether and individually, and over the pastors and the faithful altogether and individually: let him be anathema.[152]

We, adhering faithfully to the tradition received from the beginning of the Christian faith, to the glory of God, our Saviour, the elevation of the Catholic religion and the salvation of Christian peoples, with the approbation of the sacred Council, teach and explain that the dogma has been divinely revealed: that the Roman Pontiff, when he speaks ex cathedra, that is, when carrying out the duty of the pastor and teacher of all Christians by his supreme apostolic authority he defines a doctrine of faith or morals to be held by the universal Church, through the divine assistance promised him in blessed Peter, operates with that infallibility with which the divine Redeemer wished that His church be instructed in defining doctrine on faith and morals; and so such definitions of the Roman Pontiff from himself, but not from the consensus of the Church, are unalterable. But if anyone presumes to contradict this definition of Ours, which may God forbid: let him be anathema.[153]

Second Vatican Council

Pope Pius XII, wearing the traditional 1877 Papal tiara, is carried through St. Peter's Basilica on a sedia gestatoria c. 1955.

In its Dogmatic Constitution on the Church (1964), the Second Vatican Council declared:

Among the principal duties of bishops the preaching of the Gospel occupies an eminent place. For bishops are preachers of the faith, who lead new disciples to Christ, and they are authentic teachers, that is, teachers endowed with the authority of Christ, who preach to the people committed to them the faith they must believe and put into practice, and by the light of the Holy Spirit illustrate that faith. They bring forth from the treasury of Revelation new things and old, making it bear fruit and vigilantly warding off any errors that threaten their flock. Bishops, teaching in communion with the Roman Pontiff, are to be respected by all as witnesses to divine and Catholic truth. In matters of faith and morals, the bishops speak in the name of Christ and the faithful are to accept their teaching and adhere to it with a religious assent. This religious submission of mind and will must be shown in a special way to the authentic magisterium of the Roman Pontiff, even when he is not speaking ex cathedra; that is, it must be shown so that his supreme magisterium is acknowledged with reverence, the judgments made by him are sincerely adhered to, according to his manifest mind and will. His mind and will in the matter may be known either from the character of the documents, from his frequent repetition of the same doctrine, or from his manner of speaking.

... this infallibility with which the Divine Redeemer willed His Church to be endowed in defining doctrine of faith and morals, extends as far as the deposit of Revelation extends, which must be religiously guarded and faithfully expounded. And this is the infallibility which the Roman Pontiff, the head of the College of Bishops, enjoys in virtue of his office, when, as the supreme shepherd and teacher of all the faithful, who confirms his brethren in their faith, by a definitive act he proclaims a doctrine of faith or morals. And therefore his definitions, of themselves, and not from the consent of the Church, are justly styled irreformable, since they are pronounced with the assistance of the Holy Spirit, promised to him in blessed Peter, and therefore they need no approval of others, nor do they allow an appeal to any other judgment. For then the Roman Pontiff is not pronouncing judgment as a private person, but as the supreme teacher of the universal Church, in whom the charism of infallibility of the Church itself is individually present, he is expounding or defending a doctrine of Catholic faith. The infallibility promised to the Church resides also in the body of Bishops, when that body exercises the supreme magisterium with the successor of Peter. To these definitions the assent of the Church can never be wanting, on account of the activity of that same Holy Spirit, by which the whole flock of Christ is preserved and progresses in unity of faith.[154]

On 11 October 2012, on the occasion of the 50th anniversary of the opening of the Second Vatican Council 60 prominent theologians, (including Hans Küng), put out a Declaration, stating that the intention of Vatican II to balance authority in the Church has not been realised. "Many of the key insights of Vatican II have not at all, or only partially, been implemented... A principal source of present-day stagnation lies in misunderstanding and abuse affecting the exercise of authority in our Church."[155]

Politics of the Holy See

Vatican City
This article is part of a series on
Vatican City
Pope Pius VII, bishop of Rome, seated, and Cardinal Caprara.

Residence and jurisdiction

The pope's official seat or cathedral is the Archbasilica of Saint John Lateran, and his official residence is the Apostolic Palace. He also possesses a summer residence at Castel Gandolfo, situated on the site of the ancient city of Alba Longa. Until the time of the Avignon Papacy, the residence of the pope was the Lateran Palace, donated by the Roman emperor Constantine the Great.[citation needed]

The pope's ecclesiastical jurisdiction (the Holy See) is distinct from his secular jurisdiction (Vatican City). It is the Holy See that conducts international relations; for hundreds of years, the papal court (the Roman Curia) has functioned as the government of the Catholic Church.[citation needed]

The names "Holy See" and "Apostolic see" are ecclesiastical terminology for the ordinary jurisdiction of the Bishop of Rome (including the Roman Curia); the pope's various honors, powers, and privileges within the Catholic Church and the international community derive from his Episcopate of Rome in lineal succession from the Apostle Saint Peter (see Apostolic succession). Consequently, Rome has traditionally occupied a central position in the Catholic Church, although this is not necessarily so. The pope derives his pontificate from being Bishop of Rome but is not required to live there; according to the Latin formula ubi Papa, ibi Curia, wherever the pope resides is the central government of the Church, provided that the pope is Bishop of Rome. As such, between 1309 and 1378, the popes lived in Avignon, France (see Avignon Papacy), a period often called the Babylonian captivity in allusion to the Biblical narrative of Jews of the ancient Kingdom of Judah living as captives in Babylonia.

Though the pope is the diocesan Bishop of the Diocese of Rome, he delegates most of the day-to-day work of leading the diocese to the Cardinal Vicar, who assures direct episcopal oversight of the diocese's pastoral needs, not in his own name but in that of the pope. The current Cardinal Vicar is Angelo De Donatis, who was appointed to the office in June, 2017.

Political role

Sovereign of the Vatican City State
Coat of arms of the Vatican City.svg
Coat of Arms of the Vatican
IncumbentFrancis
StyleHis Holiness
ResidenceApostolic Palace
First SovereignPope Pius XI
Formation11 February 1929
Websitevaticanstate.va
Antichristus, a woodcut by Lucas Cranach of the pope using the temporal power to grant authority to a generously contributing ruler

Though the progressive Christianisation of the Roman Empire in the 4th century did not confer upon bishops civil authority within the state, the gradual withdrawal of imperial authority during the 5th century left the pope the senior imperial civilian official in Rome, as bishops were increasingly directing civil affairs in other cities of the Western Empire. This status as a secular and civil ruler was vividly displayed by Pope Leo I's confrontation with Attila in 452. The first expansion of papal rule outside of Rome came in 728 with the Donation of Sutri, which in turn was substantially increased in 754, when the Frankish ruler Pippin the Younger gave to the pope the land from his conquest of the Lombards. The pope may have utilized the forged Donation of Constantine to gain this land, which formed the core of the Papal States. This document, accepted as genuine until the 15th century, states that Constantine the Great placed the entire Western Empire of Rome under papal rule. In 800, Pope Leo III crowned the Frankish ruler Charlemagne as Roman Emperor, a major step toward establishing what later became known as the Holy Roman Empire; from that date onward the popes claimed the prerogative to crown the Emperor, though the right fell into disuse after the coronation of Charles V in 1530. Pope Pius VII was present at the coronation of Napoleon I in 1804 but did not actually perform the crowning. As mentioned above, the pope's sovereignty over the Papal States ended in 1870 with their annexation by Italy.

Popes like Alexander VI, an ambitious if spectacularly corrupt politician, and Pope Julius II, a formidable general and statesman, were not afraid to use power to achieve their own ends, which included increasing the power of the papacy. This political and temporal authority was demonstrated through the papal role in the Holy Roman Empire (especially prominent during periods of contention with the Emperors, such as during the Pontificates of Pope Gregory VII and Pope Alexander III). Papal bulls, interdict, and excommunication (or the threat thereof) have been used many times to increase papal power. The Bull Laudabiliter in 1155 authorized Henry II of England to invade Ireland. In 1207, Innocent III placed England under interdict until King John made his kingdom a fiefdom to the Pope, complete with yearly tribute, saying, "we offer and freely yield...to our lord Pope Innocent III and his catholic successors, the whole kingdom of England and the whole kingdom of Ireland with all their rights and appurtenences for the remission of our sins".[156] The Bull Inter caetera in 1493 led to the Treaty of Tordesillas in 1494, which divided the world into areas of Spanish and Portuguese rule. The Bull Regnans in Excelsis in 1570 excommunicated Elizabeth I of England and declared that all her subjects were released from all allegiance to her. The Bull, Inter gravissimas, in 1582 established the Gregorian calendar.[157]

International position

Under international law, a serving head of state has sovereign immunity from the jurisdiction of the courts of other countries, though not from that of international tribunals.[158][159] This immunity is sometimes loosely referred to as "diplomatic immunity", which is, strictly speaking, the immunity enjoyed by the diplomatic representatives of a head of state.

International law treats the Holy See, essentially the central government of the Catholic Church, as the juridical equal of a state. It is distinct from the state of Vatican City, existing for many centuries before the foundation of the latter. (It is common for publications and news media to use "the Vatican", "Vatican City", and even "Rome" as metonyms for the Holy See.) Most countries of the world maintain the same form of diplomatic relations with the Holy See that they entertain with other states. Even countries without those diplomatic relations participate in international organizations of which the Holy See is a full member.

It is as head of the state-equivalent worldwide religious jurisdiction of the Holy See (not of the territory of Vatican City) that the U.S. Justice Department ruled that the pope enjoys head-of-state immunity.[160] This head-of-state immunity, recognized by the United States, must be distinguished from that envisaged under the United States' Foreign Sovereign Immunities Act of 1976, which, while recognizing the basic immunity of foreign governments from being sued in American courts, lays down nine exceptions, including commercial activity and actions in the United States by agents or employees of the foreign governments. It was in relation to the latter that, in November 2008, the United States Court of Appeals in Cincinnati decided that a case over sexual abuse by Catholic priests could proceed, provided the plaintiffs could prove that the bishops accused of negligent supervision were acting as employees or agents of the Holy See and were following official Holy See policy.[161][162]

In April 2010, there was press coverage in Britain concerning a proposed plan by atheist campaigners and a prominent barrister to have Pope Benedict XVI arrested and prosecuted in the UK for alleged offences, dating from several decades before, in failing to take appropriate action regarding Catholic sex abuse cases and concerning their disputing his immunity from prosecution in that country.[163] This was generally dismissed as "unrealistic and spurious".[164] Another barrister said that it was a "matter of embarrassment that a senior British lawyer would want to allow himself to be associated with such a silly idea".[165]

Objections to the papacy

Antichristus, by Lucas Cranach the Elder, from Luther's 1521 Passionary of the Christ and Antichrist. The pope is signing and selling indulgences.

The pope's claim to authority is either disputed or not recognised at all by other churches. The reasons for these objections differ from denomination to denomination.

Orthodox, Anglican and Old Catholic churches

Other traditional Christian churches (Assyrian Church of the East, the Oriental Orthodox Church, the Eastern Orthodox Church, the Old Catholic Church, the Anglican Communion, the Independent Catholic churches, etc.) accept the doctrine of Apostolic succession and, to varying extents, papal claims to a primacy of honour, while generally rejecting the pope as the successor to Peter in any other sense than that of other bishops. Primacy is regarded as a consequence of the pope's position as bishop of the original capital city of the Roman Empire, a definition explicitly spelled out in the 28th canon of the Council of Chalcedon. These churches see no foundation to papal claims of universal immediate jurisdiction, or to claims of papal infallibility. Several of these churches refer to such claims as ultramontanism.

Protestant denominations

Protestant reformers have a very different view of the papacy. They discount the passages in the Gospel that the universal Christian Church used for the first 1500 years of its history to establish the power and legitimacy of the petrine office; examples include Jesus exhortation that Peter's profession of faith was the rock on which His Church would be built; Jesus command to Peter to feed and care for His sheep; and the Angel's command after the resurrection to "get the other Apostles and Peter" which signify special status. Peter's role in addressing the Church after Pentecost, a speech recorded in Acts of the Apostles, where he commands the Church is not viewed as legitimate sources of special authority. Protestant reformers claimed that Jesus made himself, not the profession of Faith of Peter, the rock of the Church, an interpretation that began to appear in the 16th century.[citation needed]

In 1973, the United States Conference of Catholic Bishops' Committee on Ecumenical and Interreligious Affairs and the USA National Committee of the Lutheran World Federation in the official Catholic–Lutheran dialogue included this passage in a larger statement on papal primacy:

In calling the pope the "Antichrist", the early Lutherans stood in a tradition that reached back into the eleventh century. Not only dissidents and heretics but even saints had called the bishop of Rome the "Antichrist" when they wished to castigate his abuse of power. What Lutherans understood as a papal claim to unlimited authority over everything and everyone reminded them of the apocalyptic imagery of Daniel 11, a passage that even prior to the Reformation had been applied to the pope as the Antichrist of the last days.[166]

Protestant denominations of Christianity reject the claims of Petrine primacy of honor, Petrine primacy of jurisdiction, and papal infallibility. These denominations vary from simply not accepting the pope's claim to authority as legitimate and valid, to believing that the pope is the Antichrist[167] from 1 John 2:18, the Man of Sin from 2 Thessalonians 2:3–12,[168] and the Beast out of the Earth from Revelation 13:11–18.[169]

Christus, by Lucas Cranach. This woodcut of John 13:14–17 is from Passionary of the Christ and Antichrist.[170] Cranach shows Jesus kissing Peter's foot during the footwashing. This stands in contrast to the opposing woodcut, where the pope demands others kiss his foot.
Antichristus, by the Lutheran Lucas Cranach the Elder. This woodcut of the traditional practice of kissing the pope's foot is from Passionary of the Christ and Antichrist.

This sweeping rejection is held by, among others, some denominations of Lutherans: Confessional Lutherans hold that the pope is the Antichrist, stating that this article of faith is part of a quia ("because") rather than quatenus ("insofar as") subscription to the Book of Concord. In 1932, one of these Confessional churches, the Lutheran Church–Missouri Synod (LCMS), adopted A Brief Statement of the Doctrinal Position of the Missouri Synod, which a small number of Lutheran church bodies now hold. The Lutheran Churches of the Reformation[1], the Concordia Lutheran Conference[2], the Church of the Lutheran Confession[3], and the Illinois Lutheran Conference [4] all hold to the Brief Statement, which the LCMS places on its website.[171] The Wisconsin Evangelical Lutheran Synod (WELS), another Confessional Lutheran church that declares the Papacy to be the Antichrist, released its own statement, the "Statement on the Antichrist", in 1959. The WELS still holds to this statement.[172]

Historically, Protestants objected to the papacy's claim of temporal power over all secular governments, including territorial claims in Italy,[173] the papacy's complex relationship with secular states such as the Roman and Byzantine Empires, and the autocratic character of the papal office.[174] In Western Christianity these objections both contributed to and are products of the Protestant Reformation.

Antipopes

Groups sometimes form around antipopes, who claim the Pontificate without being canonically and properly elected to it.

Traditionally, this term was reserved for claimants with a significant following of cardinals or other clergy. The existence of an antipope is usually due either to doctrinal controversy within the Church (heresy) or to confusion as to who is the legitimate pope at the time (schism). Briefly in the 15th century, three separate lines of popes claimed authenticity (see Papal Schism). Even Catholics do not all agree whether certain historical figures were popes or antipopes. Though antipope movements were significant at one time, they are now overwhelmingly minor fringe causes.[citation needed]

Other uses of the title "Pope"

In the earlier centuries of Christianity, the title "Pope", meaning "father", had been used by all bishops. Some popes used the term and others did not. Eventually, the title became associated especially with the Bishop of Rome. In a few cases, the term is used for other Christian clerical authorities.

In English, Catholic priests are still addressed as "father", but the term "pope" is reserved for the head of the church hierarchy.

In the Catholic Church

"Black Pope" is a name that was popularly, but unofficially, given to the Superior General of the Society of Jesus due to the Jesuits' importance within the Church. This name, based on the black colour of his cassock, was used to suggest a parallel between him and the "White Pope" (since the time of Pope Pius V the popes dress in white) and the Cardinal Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples (formerly called the Sacred Congregation for the Propagation of the Faith), whose red cardinal's cassock gave him the name of the "Red Pope" in view of the authority over all territories that were not considered in some way Catholic. In the present time this cardinal has power over mission territories for Catholicism, essentially the Churches of Africa and Asia,[175] but in the past his competence extended also to all lands where Protestants or Eastern Christianity was dominant. Some remnants of this situation remain, with the result that, for instance, New Zealand is still in the care of this Congregation.

In the Eastern Churches

Since the papacy of Heraclas in the 3rd century, the Bishop of Alexandria in both the Coptic Orthodox Church of Alexandria and the Greek Orthodox Church of Alexandria continues to be called "Pope", the former being called "Coptic Pope" or, more properly, "Pope and Patriarch of All Africa on the Holy Orthodox and Apostolic Throne of Saint Mark the Evangelist and Holy Apostle" and the latter called "Pope and Patriarch of Alexandria and All Africa".[176]

In the Bulgarian Orthodox Church, Russian Orthodox Church and Serbian Orthodox Church, it is not unusual for a village priest to be called a "pope" ("поп" pop). However, this should be differentiated from the words used for the head of the Catholic Church (Bulgarian "папа" papa, Russian "папа римский" papa rimskiy).

In new religious movements and other Christian-related new religious movements

Some new religious movements within Christianity, especially those that have disassociated themselves from the Catholic Church yet retain a Catholic hierarchical framework, have used the designation "pope" for a founder or current leader. Examples include the African Legio Maria Church and the European Palmarian Catholic Church in Spain. The Cao Dai, a Vietnamese faith that duplicates the Catholic hierarchy, is similarly headed by a pope.

Lengths of papal reign

Longest-reigning popes

Pope Pius IX, is the pope with the longest verifiable reign

Although the average reign of the pope from the Middle Ages was a decade, a number of those whose reign lengths can be determined from contemporary historical data are the following:

 1. St. Peter (c. 30–64/68): c. 34 – c. 38 years (12,410–13,870 days).
 2. Bl. Pius IX (1846–1878): 31 years, 7 months and 23 days (11,560 days).
 3. St. John Paul II (1978–2005): 26 years, 5 months and 18 days (9,665 days).
 4. Leo XIII (1878–1903): 25 years, 5 months and 1 day (9,281 days).
 5. Pius VI (1775–1799): 24 years, 6 months and 15 days (8,962 days).
 6. Adrian I (772–795): 23 years, 10 months and 25 days (8,729 days).
 7. Pius VII (1800–1823): 23 years, 5 months and 7 days (8,560 days).
 8. Alexander III (1159–1181): 21 years, 11 months and 24 days (8,029 days).
 9. St. Sylvester I (314–335): 21 years, 11 months and 1 day (8,005 days).
 10. St. Leo I (440–461): 21 years, 1 month, and 13 days (7,713 days).
 11. Urban VIII (1623–1644): 20 years, 11 months and 24 days (7,664 days).

During the Western Schism, Avignon Pope Benedict XIII (1394–1423) ruled for 28 years, seven months and 12 days, which would place him third in the above list. However, since he is regarded as an anti-pope, he is not mentioned in the list above.

Shortest-reigning popes

Pope Urban VII, the shortest-reigning pope

There have been a number of popes whose reign lasted about a month or less. In the following list the number of calendar days includes partial days. Thus, for example, if a pope's reign commenced on 1 August and he died on 2 August, this would count as having reigned for two calendar days.

 1. Urban VII (15–27 September 1590): reigned for 13 calendar days, died before coronation.
 2. Boniface VI (April 896): reigned for 16 calendar days
 3. Celestine IV (25 October – 10 November 1241): reigned for 17 calendar days, died before coronation.
 4. Theodore II (December 897): reigned for 20 calendar days
 5. Sisinnius (15 January – 4 February 708): reigned for 21 calendar days
 6. Marcellus II (9 April – 1 May 1555): reigned for 23 calendar days
 7. Damasus II (17 July – 9 August 1048): reigned for 24 calendar days
 8. Pius III (22 September – 18 October 1503): reigned for 27 calendar days
 9. Leo XI (1–27 April 1605): reigned for 27 calendar days
 10. Benedict V (22 May – 23 June 964): reigned for 33 calendar days
 11. John Paul I (26 August – 28 September 1978): reigned for 34 calendar days

Stephen (23–26 March 752) died of stroke three days after his election, and before his consecration as a bishop. He is not recognized as a valid pope, but was added to the lists of popes in the 15th century as Stephen II, causing difficulties in enumerating later popes named Stephen. The Holy See's Annuario Pontificio, in its list of popes and antipopes, attaches a footnote to its mention of Stephen II (III):

On the death of Zachary the Roman priest Stephen was elected; but, since four days later he died, before his consecratio, which according to the canon law of the time was the true commencement of his pontificate, his name is not registered in the Liber Pontificalis nor in other lists of the popes.[177]

Published every year by the Roman Curia, the Annuario Pontificio attaches no consecutive numbers to the popes, stating that it is impossible to decide which side represented at various times the legitimate succession, in particular regarding Pope Leo VIII, Pope Benedict V and some mid-11th-century popes.[178]

See also

Notes

 1. ^ "American Heritage Dictionary of the English Language". Education.yahoo.com. Archived from the original on 6 June 2011. Retrieved 11 August 2010.
 2. ^ "Liddell and Scott". Oxford University Press. Retrieved 18 February 2013.
 3. ^ a b "Christ's Faithful – Hierarchy, Laity, Consecrated Life: The episcopal college and its head, the pope". Catechism of the Catholic Church. Vatican City: Libreria Editrice Vaticana. 1993. Retrieved 14 April 2013.
 4. ^ "Vatican City State – State and Government". Vaticanstate.va. Archived from the original on 22 July 2010. Retrieved 11 August 2010.
 5. ^ "News from The Associated Press". Archived from the original on 15 March 2013.
 6. ^ "Definition of Holy See".
 7. ^ "Apostolic See – Definition, meaning & more – Collins Dictionary".
 8. ^ Collins, Roger. Keepers of the keys of heaven: a history of the papacy. Introduction (One of the most enduring and influential of all human institutions, (...) No one who seeks to make sense of modern issues within Christendom – or, indeed, world history – can neglect the vital shaping role of the popes.) Basic Books. 2009. ISBN 978-0-465-01195-7.
 9. ^ a b c d e f g h i Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt & co. 1994.
 10. ^ Faus, José Ignacio Gonzáles. "Autoridade da Verdade – Momentos Obscuros do Magistério Eclesiástico". Capítulo VIII: Os papas repartem terras – Pág.: 64–65 e Capítulo VI: O papa tem poder temporal absoluto – Pág.: 49–55. Edições Loyola. ISBN 85-15-01750-4. Embora Faus critique profundamente o poder temporal dos papas ("Mais uma vez isso salienta um dos maiores inconvenientes do status político dos sucessores de Pedro" – pág.: 64), ele também admite um papel secular positivo por parte dos papas ("Não podemos negar que intervenções papais desse gênero evitaram mais de uma guerra na Europa" – pág.: 65).
 11. ^ Wikisource-logo.svg Jarrett, Bede (1913). "Papal Arbitration" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 12. ^ Such as regulating the colonization of the New World. See Treaty of Tordesillas and Inter caetera.
 13. ^ História das Religiões. Crenças e práticas religiosas do século XII aos nossos dias. Grandes Livros da Religião. Editora Folio. 2008. Pág.: 89, 156–157. ISBN 978-84-413-2489-3
 14. ^ "último Papa – Funções, eleição, o que representa, vestimentas, conclave, primeiro papa". Suapesquisa.com. Retrieved 18 February 2013.
 15. ^ "The Role of the Vatican in the Modern World".
 16. ^ "The World's Most Powerful People". Forbes. November 2014. Retrieved 6 November 2014.
 17. ^ "The World's Most Powerful People". Forbes. January 2013. Retrieved 21 January 2013.
 18. ^ Agnew, John (12 February 2010). "Deus Vult: The Geopolitics of Catholic Church". Geopolitics. 15 (1): 39–61. doi:10.1080/14650040903420388.
 19. ^ a b c d e "Pope", Oxford Dictionary of the Christian Church, Oxford University Press, 2005, ISBN 978-0-19-280290-3
 20. ^ Elwell, Walter A. (2001). Evangelical Dictionary of Theology. Baker Academic. p. 888. ISBN 9780801020759. Retrieved 18 February 2013.
 21. ^ Greer, Thomas H.; Gavin Lewis (2004). A Brief History of the Western World. Cengage Learning. p. 172. ISBN 9780534642365. Retrieved 18 February 2013.
 22. ^ Mazza, Enrico (2004). The Eucharistic Prayers of the Roman Rite. Liturgical Press. p. 63. ISBN 9780814660782. Retrieved 18 February 2013.
 23. ^ O'Malley, John W. (2009). A History of the Popes. Government Institutes. p. xv. ISBN 9781580512275. Retrieved 18 February 2013.
 24. ^ Schatz, Klaus (1996). Papal Primacy. Liturgical Press. pp. 28–29. ISBN 9780814655221. Retrieved 18 February 2013.
 25. ^ Eusebius, Historia Ecclesiastica Book VII, chapter 7.4
 26. ^ "pope, n.1". Oxford English Dictionary Online. September 2011. Oxford University Press. 21 November 2011
 27. ^ "Catechism of the Catholic Church – Christ's Faithful – Hierarchy, Laity, Consecrated Life".
 28. ^ "Lumen gentium, 22". Vatican.va. Retrieved 11 August 2010.
 29. ^ a b O'Grady, John (1997). The Catholic church: its origins and nature. p. 146. ISBN 978-0-8091-3740-4.
 30. ^ Stevenson, J (1957). A New Eusebius. p. 114. ISBN 978-0-281-00802-5.
 31. ^ "Letter to the Corinthians (Clement)". Catholic Encyclopedia: The Fathers of the Church. New Advent. Retrieved 14 April 2013.
 32. ^ Gröber, 510
 33. ^ "Letter of Ignatius of Antioch to the Romans". Crossroads Initiative.
 34. ^ O'Connor, Daniel William (2013). "Saint Peter the Apostle". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. p. 5. Retrieved 14 April 2013. [M]any scholars… accept Rome as the location of the martyrdom and the reign of Nero as the time.
 35. ^ Zeitschr. fur Kirchengesch. (in German), 1901, pp. 1 sqq., 161 sqq
 36. ^ The Secrets of the 12 Disciples, Channel 4, transmitted on 23 March 2008.
 37. ^ a b O'Grady, John (1997). The Catholic church: its origins and nature. p. 140. ISBN 978-0-8091-3740-4.
 38. ^ Stevenson, J (1957). A New Eusebius. pp. 114–115. ISBN 978-0-281-00802-5.
 39. ^ The Early Christian Church by Chadwick
 40. ^ "From an historical perspective, there is no conclusive documentary evidence from the 1st century or the early decades of the second of the exercise of, or even the claim to, a primacy of the Roman bishop or to a connection with Peter, although documents from this period accord the church at Rome some kind of pre‑eminence" (Emmanuel Clapsis, Papal Primacy, extract from Orthodoxy in Conversation (2000), p. 110); and "The see of Rome, whose prominence was associated with the deaths of Peter and Paul, became the principle center in matters concerning the universal Church" (Clapsis, p. 102). The same writer quotes with approval the words of Joseph Ratzinger: "In Phanar, on 25 July 1976, when Patriarch Athenegoras addressed the visiting pope as Peter's successor, the first in honor among us, and the presider over charity, this great church leader was expressing the essential content of the declarations of the primacy of the first millennium" (Clapsis, p. 113).
 41. ^ Oxford Dictionary of the Christian Church, 1997 edition revised 2005, page 211: "It seems that at first the terms 'episcopos' and 'presbyter' were used interchangeably".
 42. ^ Cambridge History of Christianity, volume 1, 2006, "The general consensus among scholars has been that, at the turn of the first and second centuries, local congregations were led by bishops and presbyters whose offices were overlapping or indistinguishable."
 43. ^ Cambridge History of Christianity, volume 1, 2006, page 418
 44. ^ See Irenaeus' Against Heresies (Book III, Chapter 3)
 45. ^ Harrison, Brian W. (January 1991). "Papal Authority at the Earliest Councils". This Rock. Catholic Answers. 2 (1). Archived from the original on 29 June 2011. Retrieved 22 May 2013.
 46. ^ Chadwick, Henry, Oxford History of Christianity, Oxford University Press, quote: "Towards the latter part of the 1st century, Rome's presiding cleric, named Clement, wrote on behalf of his church to remonstrate with the Corinthian Christians who had ejected clergy without either financial or charismatic endowment in favor of a fresh lot; Clement apologized not for intervening but for not having acted sooner. Moreover, during the 2nd century the Roman community's leadership was evident in its generous alms to poorer churches. About 165, they erected monuments to their martyred apostles, to Peter in a necropolis on the Vatican Hill, to Paul on the road to Ostia, at the traditional sites of their burial. Roman bishops were already conscious of being custodians of the authentic tradition of true interpretation of the apostolic writings. In the conflict with Gnosticism Rome played a decisive role, and likewise in the deep division in Asia Minor created by the claims of the Montanist prophets."
 47. ^ "Letter of Ignatius of Antioch to the Romans: Prologue". Crossroads Productions. Retrieved 22 May 2013.
 48. ^ Davidson, Ivor (2005). The Birth of the Church. Monarch. p. 341. ISBN 1-85424-658-5.
 49. ^ "Let the ancient customs in Egypt, Libya and Pentapolis prevail, that the Bishop of Alexandria has jurisdiction over them all, since a similar arrangement is the custom for the Bishop of Rome. Likewise let the churches in Antioch and the other provinces retain their privileges" (Canons of the Council of Nicaea Archived 15 February 2012 at the Wayback Machine).
 50. ^ Wikisource-logo.svg Chapman, Henry Palmer (1913). "Pope Liberius" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 51. ^ a b Alves J. Os Santos de Cada Dia (10 edição). Editora Paulinas.pp. 296, 696, 736. ISBN 978-85-356-0648-5.
 52. ^ Theodosian Code XVI.i.2, Medieval Sourcebook: Banning of Other Religions by Paul Halsall, June 1997, Fordham University, retrieved 4 September 2007
 53. ^ Wilken, Robert (2004). "Christianity". in Hitchcock, Susan Tyler; Esposito, John. Geography of Religion. National Geographic Society. Pág.: 286. ISBN 0-7922-7317-6.
 54. ^ a b Gaeta, Franco; Villani, Pasquale. Corso di Storia, per le scuole medie superiori. Milão. Editora Principato. 1986.
 55. ^ a b Le Goff, Jacques (2000). Medieval Civilization. Barnes & Noble. p. 14, 21. ISBN 0-631-17566-0.
 56. ^ a b c Durant 1950, pp. 517–551.
 57. ^ a b c d Durant 1950, chpt. 4.
 58. ^ a b História Global Brasil e Geral. Pág.: 101, 130, 149, 151, 159. Volume único. Gilberto Cotrim. ISBN 978-85-02-05256-7
 59. ^ a b MOVIMENTOS DE RENOVAÇÃO E REFORMA Archived 16 January 2012 at the Wayback Machine. 1 October 2009.
 60. ^ "Feudalismo". Portalsaofrancisco.com.br. Retrieved 18 February 2013.
 61. ^ Vidmar, John (2005). The Catholic Church Through the Ages. Paulist Press. p. 94. ISBN 0-8091-4234-1.
 62. ^ Riley-Smith, Jonathan (1997). The First Crusaders. Cambridge University Press. P. 6. ISBN 978-0-511-00308-0.
 63. ^ Bokenkotter 2004, pp. 140–141, 192.
 64. ^ a b Durant 1957, pp. 3–25.
 65. ^ Durant 1957, pp. 26–57.
 66. ^ "Conciliar theory". Cross, FL, ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford University Press. 2005.
 67. ^ "Fall of Constantinople | Summary". Encyclopedia Britannica. Retrieved 13 June 2019.
 68. ^ Boyer, Paul (July 2009). When Time Shall be No More: Prophecy Belief in Modern American Culture. p. 61; cf. pp. 62, 274. ISBN 9780674028616.
 69. ^ Edwards, Jr, Mark U. (2004). Printing, Propaganda and Martin Luther. Fortress Press. p. 90. ISBN 978-1-45141399-1. Retrieved 18 February 2013.
 70. ^ Hillerbrand, Hans Joachim (2004). "Encyclopedia of Protestantism". Taylor & Francis. p. 124. Retrieved 18 February 2013.
 71. ^ Osborne, John (1967). Luther. Taylor & Francis. p. 301. Retrieved 18 February 2013.
 72. ^ "Counter-Reformation". Cross, FL, ed., The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford University Press. 2005
 73. ^ Matthew 16:18–19
 74. ^ Luke 22:31–32
 75. ^ John 21:17
 76. ^ Lightfoot, John. "Commentary on Matthew 16:18". Commentary on the Gospels. StudyLight.org. Retrieved 23 May 2013. It is readily answered by the Papists, that "Peter was the rock." But let them tell me why Matthew used not the same word in Greek, if our Saviour used the same word in Syriac. If he had intimated that the church should be built upon Peter, it had been plainer and more agreeable to be the vulgar idiom to have said, "Thou art Peter, and upon thee I will build my church.
 77. ^ Robertson, Archibald Thomas. "Commentary on Matthew 16:18". Word Pictures of the New Testament. StudyLight.org. Retrieved 23 May 2013.
 78. ^ Gill, John. "Commentary on Matthew 16:18". Exposition of the Whole Bible. StudyLight.org. Retrieved 23 May 2013. by the rock, is meant, either the confession of faith made by Peter; not the act, nor form, but the matter of it, it containing the prime articles of Christianity, and which are as immoveable as a rock; or rather Christ himself, who points, as it were, with his finger to himself, and whom Peter had made such a glorious confession of; and who was prefigured by the rock the Israelites drank water out of in the wilderness; and is comparable to any rock for height, shelter, strength, firmness, and duration; and is the one and only foundation of his church and people, and on whom their security, salvation, and happiness entirely depend.
 79. ^ Wesley, John. "Commentary on Matthew 16:18". Wesley's Notes on the Bible. Christian Classics Ethereal Library. Retrieved 23 May 2013. On this rock – Alluding to his name, which signifies a rock, namely, the faith which thou hast now professed; I will build my Church – But perhaps when our Lord uttered these words, he pointed to himself, in like manner as when he said, Destroy this temple, John 2:19; meaning the temple of his body. And it is certain, that as he is spoken of in Scripture, as the only foundation of the Church, so this is that which the apostles and evangelists laid in their preaching. It is in respect of laying this, that the names of the twelve apostles (not of St. Peter only) were equally inscribed on the twelve foundations of the city of God, Revelation 21:14. The gates of here – As gates and walls were the strength of cities, and as courts of judicature were held in their gates, this phrase properly signifies the power and policy of Satan and his instruments. Shall not prevail against it – Not against the Church universal, so as to destroy it. And they never did. There hath been a small remnant in all ages.
 80. ^ Scofield, C. I. "Commentary on Matthew 16:18". Scofield's Reference Notes. 1917 edition. StudyLight.org. Retrieved 23 May 2013. There is the Greek a play upon the words, "thou art Peter petros-- literally 'a little rock', and upon this rock Petra I will build my church." He does not promise to build His church upon Peter, but upon Himself, as Peter is careful to tell us (1 Peter 2:4–9).
 81. ^ Henry, Matthew. "Commentary on Matthew 16:18". Matthew Henry's Complete Commentary on the Bible. StudyLight.org. Retrieved 23 May 2013. First, Some by this rock understand Peter himself as an apostle, the chief, though not the prince, of the twelve, senior among them, but not superior over them. The church is built upon the foundation of the apostles, Ephesians 2:20. The first stones of that building were laid in and by their ministry; hence their names are said to be written in the foundations of the new Jerusalem, Revelation 21:14...First, Some by this rock understand Peter himself as an apostle, the chief, though not the prince, of the twelve, senior among them, but not superior over them. The church is built upon the foundation of the apostles, Ephesians 2:20. The first stones of that building were laid in and by their ministry; hence their names are said to be written in the foundations of the new Jerusalem, Revelation 21:14. ... Thirdly, Others by this rock understand this confession which Peter made of Christ, and this comes all to one with understanding it of Christ himself. It was a good confession which Peter witnessed, Thou art the Christ, the Son of the living God; the rest concurred with him in it. "Now", saith Christ, "this is that great truth upon which I will build my church." 1. Take away this truth itself, and the universal church falls to the ground. If Christ be not the Son of God, Christianity is a cheat, and the church is a mere chimera; our preaching is vain, your faith is vain, and you are yet in your sins, 1 Corinthians 15:14–17. If Jesus be not the Christ, those that own him are not of the church, but deceivers and deceived. 2. Take away the faith and confession of this truth from any particular church, and it ceases to be a part of Christ's church, and relapses to the state and character of infidelity. This is articulus stantis et cadentis ecclesia—that article, with the admission or the denial of which the church either rises or falls; "the main hinge on which the door of salvation turns;" those who let go this, do not hold the foundation; and though they may call themselves Christians, they give themselves the lie; for the church is a sacred society, incorporated upon the certainty and assurance of this great truth; and great it is, and has prevailed.
 82. ^ John 1:42. Bible Hub.
 83. ^ "Cephas". Dictionary.com.
 84. ^ "Cephas". Behind the Name.
 85. ^ O'Connor, Daniel William (2013). "Saint Peter the Apostle". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Retrieved 14 April 2013.
 86. ^ John Paul II 1996, p. Introduction.
 87. ^ "Popes and conclaves: everything you need to know". 3 March 2013.
 88. ^ John Paul II 1996, pp. 88–89.
 89. ^ With the promulgation of Universi Dominici Gregis in 1996, a simple majority after a deadlock of twelve days was allowed, but this was revoked by Pope Benedict XVI by motu proprio in 2007.
 90. ^ Effron, Lauren (March 2013). "White Smoke, Pope; Black Smoke, Nope: How Conclave Smoke Gets Its Color". ABC News.
 91. ^ "Press Conference on the Tenth General Congregations of the College of Cardinals (11 March) and Regarding Events of the Coming Days: Tenth and Last General Congregation". Holy See Press Office. Archived from the original on 5 May 2013. Retrieved 15 April 2013.
 92. ^ St Augustine of Hippo, speaking of the honours paid to bishops in his time, mentions the absides gradatae (Apses with steps, a reference to the seating arrangement for the presbyters in the apse of the church, with the bishop in the middle (William Smith, Samuel Cheetham, Encyclopaedic Dictionary of Christian Antiquities, "elevated stalls" in the Sparrow-Simpson translation (p. 83), and appearing as "thrones ascended by flights of steps" in the Cunningham translation), and cathedrae velatae (canopied thrones, appearing as "canopied pulpits" in both those translations) – Letter 203 in the old arrangement, 23 in the chronological rearrangement
 93. ^ Ablative absolute, equivalent to a temporal clause
 94. ^ "Profile: Pope Francis". BBC News. 1 December 2017. Retrieved 19 May 2018.
 95. ^ Fisher, Max. "Sorry, Jorge Mario Bergoglio is not the first non-European pope". The Washington Post. Retrieved 21 April 2019.
 96. ^ "Hammer Time". Snopes.com. 5 April 2005. Retrieved 2 November 2014.
 97. ^ Sullivan, George E. Pope John Paul II: The People's Pope. Boston: Walker & Company, 1984.
 98. ^ "The Path to a New Pontiff Retrieved: 2010-03-29". Time.com. 3 April 2005. Retrieved 11 August 2010.
 99. ^ "Global Catholic Network | EWTN". www.ewtn.com. Retrieved 15 January 2020.
 100. ^ "Global Catholic Network | EWTN". www.ewtn.com. Retrieved 15 January 2020.
 101. ^ As the reign of the pope has conventionally been from election until death, papal resignation is an uncommon event. Before the 21st century, only five popes unambiguously resigned with historical certainty, all between the 10th and 15th centuries.
 102. ^ "Code of Canon Law – IntraText".
 103. ^ Brown, Andrew (11 February 2013). "Benedict, the placeholder pope who leaves a battered, weakened church". The Guardian. Retrieved 12 February 2013.
 104. ^ Annuario Pontificio, published annually by Libreria Editrice Vaticana, p. 23*. ISBN of the 2012 edition: 978-88-209-8722-0.
 105. ^ Wikisource-logo.svg Shahan, Thomas Joseph (1907). "Ecclesiastical Abbreviations" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. 1. New York: Robert Appleton Company.
 106. ^ "Pope". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. 2013. Retrieved 14 April 2013.
 107. ^ Adriano Cappelli. "Lexicon Abbreviaturarum". p. 283. Retrieved 18 February 2013.
 108. ^ "Contractions and Abbreviations". Ndl.go.jp. 4 August 2005. Retrieved 21 November 2011.
 109. ^ "What Does PP Stand For?". Acronyms.thefreedictionary.com. Retrieved 21 November 2011.
 110. ^ a b c Wikisource-logo.svg Fanning, William Henry Windsor (1913). "Vicar of Christ" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 111. ^ a b McBrien, Richard P. Os Papas. Os Pontífices de São Pedro a João Paulo II (original title: Lives of the Popes. The Pontiffs from St. Peter to John Paul II 1997. ISBN 0-06-065303-5), pp. 37, 85.
 112. ^ Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article Vicar of Christ
 113. ^ a b Beal, John P.; Coriden, James A.; Green, Thomas J. (27 June 2002). New Commentary on the Code of Canon Law. p. 432. ISBN 978-0-8091-4066-4. Retrieved 18 February 2010.
 114. ^ "Prescription against Heretics (Chapter 28)". Catholic Encyclopedia: The Fathers of the Church. New Advent. Retrieved 14 April 2013.
 115. ^ "On the Veiling of Virgins (Chapter 1)". Catholic Encyclopedia: The Fathers of the Church. New Advent. Retrieved 14 April 2013.
 116. ^ see John 16:7–14
 117. ^ Faus, José Ignacio Gonzáles. "Autoridade da Verdade – Momentos Obscuros do Magistério Eclesiástico" (Edições Loyola. ISBN 85-15-01750-4), p. 33.
 118. ^ Untener, Ken; Picken, Elizabeth (2007). The Practical Prophet: Pastoral Writings. New York: Paulist Press. p. 264. ISBN 9780809144297. Retrieved 21 November 2011.
 119. ^ "Second Vatican Council, Dogmatic Constitution Lumen gentium, 27". Retrieved 27 January 2010.
 120. ^ Shaw, Russell B. (1979). Church & State: A Novel of Politics and Power. Huntington, Ind: Our Sunday Visitor. p. 991. ISBN 9780879736699. Retrieved 14 April 2013.
 121. ^ "Medieval Sourcebook". Fordham.edu. Retrieved 21 November 2011.
 122. ^ "Missale Romanum, Vatican City, 2008, p. 928". Clerus.org. Retrieved 21 November 2011.
 123. ^ "Pontifex". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. 2013. Retrieved 14 April 2013.
 124. ^ The bridge making has been interpreted in terms of "one who smoothes the way for the gods and to the gods" (Van Haeperen, Françoise, 2002. Le collège pontifical: 3ème s. a. C. – 4ème s. p. C. in series Études de Philologie, d'Archéologie et d'Histoire Anciennes, no. 39. (Brussels: Brepols) ISBN 90-74461-49-2, reviewed in Bryn Mawr Classical review, 2003)
 125. ^ a b Smith, William, ed. (1875). "Pontifex". Dictionary of Greek and Roman Antiquities. London: J. Murray. pp. 939–942.
 126. ^ Liddell, Henry George; Scott, Robert (eds.). A Greek English Lexicon. Oxford University Press. Retrieved 18 February 2013 – via perseus.uchicago.edu.
 127. ^ Polybius 23.1.2 and 32.22.5; Corpus Inscriptionum Atticarum 3.43, 3.428 und 3.458
 128. ^ Translated literally into Greek as Ancient Greek: ἀρχιερεὺς μέγιστος (greatest high priest) in Corpus Inscriptionum Graecarum 2.2696 and 3.346; Plutarch Numa 9.4 – Liddell and Scott: ἀρχιερεύς
 129. ^ There are 35 instances of the use of this term in the Vulgate: Mark 15:11; John 7:45, 11:47,11:49, 11:51, 11:57, 18:3, 18:10, 18:13, 18:15–16, 18:22, 18:24, 18:26, 18:35, 19:6, 19:15, 19:21; Hebrews 2:17, 3:1, 4:14–15, 5:1, 5:5, 5:10, 6:20, 7:26, 8:1, 8:3, 9:7, 9:11, 9:25, 13:11
 130. ^ Wikisource-logo.svg Joyce, G. H. (1913). "Pope" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 131. ^ "Dictionary definition". Dictionary.reference.com. Retrieved 7 November 2010.
 132. ^ "pontifical". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Retrieved 15 April 2013.
 133. ^ Annuario Pontificio 2008 (Libreria Editrice Vaticana ISBN 978-88-209-8021-4), p. 23*
 134. ^ Adeleye, Gabriel; Acquah-Dadzie, Kofi (January 1999). World Dictionary of Foreign Expressions: A Resource for Readers and Writers. ISBN 9780865164239.
 135. ^ "Gratian". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. 2013. Retrieved 14 April 2013.
 136. ^ Pontifex Maximus Livius.org article by Jona Lendering retrieved 15 August 2006
 137. ^ a b Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article Pontifex Maximus
 138. ^ Wikisource-logo.svg Meehan, Andrew Brennan (1913). "Servus servorum Dei" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 139. ^ "Communiqué concernant la suppression du titre "Patriarche d'Occident" dans l'Annuaire pontifical 2006". Vatican.va. Retrieved 11 August 2010.
 140. ^ Guruge, Anura (2008). Popes and the Tale of Their Names. AuthorHouse. ISBN 9781434384409.
 141. ^ Encyclical letter Lumen fidei
 142. ^ Examples are "Francesco" in the frontispiece of the 2013 Annuario Pontificio published in Italian shortly after his election (Annuario Pontificio 2013, Libreria Editrice Vaticana, 2013, ISBN 978-88-209-9070-1) and a letter in Italian dated 1 April 2014.
 143. ^ Catholic Encyclopedia:Ecclesiastical Abbreviations
 144. ^ Examples are documents dated 8 August 2013; 17 January 2014 Archived 14 May 2014 at the Wayback Machine; 2 April 2014
 145. ^ "Vatican City (Holy See) – The Keys and Coat of Arms". Fotw.net. Retrieved 11 August 2010.
 146. ^ Bagliani, Agostino Paravicini (21 August 2013). "From red to white". Osservatore Romano. Retrieved 29 June 2014.
 147. ^ "Vatican newspaper examines history of red, white papal garb". Catholic Culture. 2 September 2013. Retrieved 29 June 2014.
 148. ^ Compare the portrait reproduced in the article on Pius V with those in the articles on his immediate predecessors Pope Pius IV and Pope Paul IV and in the articles on Pope Julius III, Pope Paul III, Pope Clement VII, Pope Adrian VI, Pope Leo X, Pope Julius II, Pope Pius II, Pope Callixtus III, Pope Nicholas V, and Pope Eugene IV.
 149. ^ The texts of these canons are given in Denzinger, Latin original; English translation
 150. ^ Denzinger 3055 (old numbering, 1823)
 151. ^ Denzinger 3058 (old numbering, 1825)
 152. ^ Denzinger 3064 (old numbering, 1831)
 153. ^ Denzinger 3073–3075 (old numbering, 1839–1840)
 154. ^ "Lumen gentium, 25". Vatican.va. Retrieved 11 August 2010.
 155. ^ "the Jubilee Declaration".
 156. ^ Quoted from the Medieval Sourcebook
 157. ^ See selection from Concordia Cyclopedia: Roman Catholic Church, History of Archived 16 July 2011 at the Wayback Machine
 158. ^ "Anthony Dworkin and Katherine Iliopoulos, The International Criminal Court, Bashir, and the Immunity of Heads of State". Crimesofwar.org. Archived from the original on 9 August 2011. Retrieved 11 August 2010.
 159. ^ Yitiha Simbeye, Immunity and International Criminal Law, p. 94
 160. ^ "U.S. Says Pope Immune From Molestation Lawsuit, 2005". Fox News. 20 September 2005. Archived from the original on 28 January 2011. Retrieved 11 August 2010.
 161. ^ Allen, John L. The autonomy of bishops, and suing the Vatican Vatican Can Be Sued For Priest Sexual Abuse: U.S. Court of Appeals, November 2008 Archived 22 August 2016 at the Wayback Machine
 162. ^ Winfield, Nicole (30 March 2010). "Vatican offers 3 reasons it's not liable in U.S. abuse case". USA Today. Retrieved 15 April 2013.
 163. ^ Horne, Mark (10 April 2010). "Richard Dawkins calls for arrest of Pope Benedict XVI". The Times. London. Archived from the original on 23 April 2014. Retrieved 15 April 2013.
 164. ^ Roberts, Ivor (13 April 2010). "Is the Holy See above the law?". The Times. London. Retrieved 15 April 2013.
 165. ^ Zenit News Agency, 15 April 2010: Arrest the Pope? Archived 20 April 2010 at the Wayback Machine
 166. ^ Differing Attitudes Toward Papal Primacy
 167. ^ "Therefore, on the basis of a renewed study of the pertinent Scriptures we reaffirm the statement of the Lutheran Confessions, that 'the Pope is the very Antichrist'" from Statement on the Antichrist Archived 22 February 2013 at the Wayback Machine from the Wisconsin Evangelical Lutheran Synod, also Ian Paisley, The Pope is the Antichrist
 168. ^ See Kretzmann's Popular Commentary, 2 Thessalonians chapter two and An Exegesis of 2 Thessalonians 2:1–10 Archived 21 March 2014 at the Wayback Machine by Mark Jeske
 169. ^ See See Kretzmann's Popular Commentary, Revelation Chapter 13
 170. ^ Passional Christi und Antichristi Full view on Google Books
 171. ^ "Doctrinal Position – The Lutheran Church—Missouri Synod".
 172. ^ "Antichrist".
 173. ^ See the Baltimore Catechism on the temporal power of the pope over governments and Innocent III's Letter to the prefect Acerbius and the nobles of Tuscany. For objection to this, see the Concordia Cyclopedia, p. 564 and 750.
 174. ^ See Luther, Smalcald Articles, Article four
 175. ^ Sandro Magister Archived 21 June 2006 at the Wayback Machine, Espresso Online.
 176. ^ "-- [ Greek Orthodox ] --".
 177. ^ Annuario Pontificio 2012 (Libreria Editrice Vaticana 2012 ISBN 978-88-209-8722-0), p. 11*
 178. ^ Annuario Pontificio 2012 (Libreria Editrice Vaticana 2012 ISBN 978-88-209-8722-0), p. 12*

Bibliography

Further reading

External links