پانچو وییا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خوسه درتئو ارانگو آرامبولا - "پانچو وییا"
خوردوی که در آن "پانچو وییا" کشته شد. (موزه انقلاب مکزیک)

خوسه درتئو ارانگو آرامبولا (اسپانیایی: José Doroteo Arango Arámbula) که بیشتر به نام مستعار خود فرانسیسکو وییا (اسپانیایی: Francisco Villa) و یا لقب خود پانچو وییا (اسپانیایی: Pancho Villa) شناخته می شود یکی از برجسته ترین ژنرال های انقلاب مکزیک است.

او در تاریخ ۵ ژوئن ۱۸۷۸ میلادی (۱۵ خرداد ۱۲۵۷ خورشیدی) در شهر لا کویوتادا - سن خوان دل ریو (La Coyotada - San Juan del Río) در ایالت دورانگو در کشور مکزیک به دنیا آمد.

او نقش بزرگی در انقلاب مکزیک با رهبری ارتش شمالی "دیویسون دل نورته" (División del Norte) از شهر چیئوائوا در زمان انقلاب مکزیک داشت.

در روز جمعه، ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۲۳ میلادی (۲۸ تیر ۱۳۰۲ خورشیدی) در حالی که پانچو وییا از شهر پارال (Parral) در ایالت چیئوائوا برایی کارهای بانکی و روزانه بازدید میکرد، به دست ۷ ناشناس که وقتی با فریاد "زنده باد وییا!" از سوی یک تخمه فروش در خیابان میدانستند او در خودرو است٬ وسط جاده ظاهر شدند و با شلیک ۴۰ گلوله پی در پی به خودرو او را کشتند. بدن پانچو وییا در صندلی راننده خودرو، در حالی که دستش به طرفه تفنگش میرفت و با ۹ گلوله در سر و سنیه او پیدا شد. در این روز تنها چند نفر از همکاران پانچو وییا با او بودند و محافظان خود را (معروف به "دورادوس"- Dorados) که معمولاً همراه او بودند با خود نداشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Pancho Villa»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱).