پانورامیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
از چپ، یواکین کونکا و ادواردو آگویلو، بنیانگذاران پانورامیو

پانورامیو نام پایگاه اینترنتی اشتراک‌گذاری عکس، متعلق به شرکت گوگل است.

اهداف[ویرایش]

عکس‌های پذیرفته شده این پایگاه در نرم‌افزار گوگل ارث و نقشه‌های گوگل (گوگل مپ) همراه با موقعیت جغرافیایی‌شان نمایش داده می‌شوند.

یکی از اهداف اصلی این وب‌گاه ایجاد فضای ملموس‌تر برای کاربران گوگل‌ارث به وسیله مشاهده تصاویر نقاط مختلف می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این پایگاه اینترنتی در سال ۱۳۸۴ به وسیله ادواردو آگویلار مانچون (Eduardo Aguilar Manchón) و یواکین کونسا آبلا (Joaquín Cuenca Abela) راه‌اندازی شد. در فروردین ۱۳۸۶ به مرز یک میلیون کاربر رسید و در مهرماه همان سال پنج میلیون عکس در آن وجود داشد. در ۱۴ تیرماه سال ۱۳۹۳ تعداد عکس موجود در سایت، ۶۶٬۳۳۶٬۳۵۲ بود. در مرداد همان سال تعداد همه عکس، همراه عکسهای حذف شده و طبق کد [۱]، از ۱۱۰ میلیون بالاتر بود.[۱] در شهریور سال ۱۳۹۳ پانورامیو یک جامعه بین المللی شامل چند میلیون کاربر بود و به ۴۷ تا زبان قابل استفاده بود.

در تیر سال ۱۳۸۶ توسط شرکت گوگل خریداری شد و به عنوان وبگاه جهانی عکس آن شرکت به جهان معرفی گردید.

دفتر مرکزی این وبگاه اینترنتی در شهر زوریخِ سوییس واقع است.

این سایت حدود سال ۱۳۸۹ توسط دولت جمهوری اسلامی ایران فیلتر شد و در مهرماه سال ۱۳۹۳ هنوز هم فیلتر می باشد.

روز ۲۵ شهریورد ۱۳۹۳ شرکت گوگل در جشنواره عکاسی فوتوکینا در شهر کلن آلماناعلام کرد که می خواهد سایت پانورامیو را در آینده نزدیک ببندد و کاربران آن را به مهاجرت به گوگل ماپس ویو (Google Maps View) تشویق و وادار کند.[۲] در طی این مهاجرت قرار است چنین امکانات مورد علاقه جامعه پانورامیو مثل »عکاسان مورد علاقه« و »نظرات« و همچنین »گروه ها« از بین رود.[۳].

در واکنش به این برنامه یک طرف ریاست شرکت گوگل، تأسیسکنندگان پانورامیو یواکین کونسا آبلا (Joaquín Cuenca Abela)، ادواردو آگویلار مانچون (Eduardo Aguilar Manchón) و نیز خوزه فلوریدو کُنده (Jose Florido Conde) درخواستنامه اینترنتی خطاب به گوگل تحت عنوان »ای گوگل: جامعه پانورامیو را زنده نگه دارید«  را راهانداز کردند تا اعضای پانورامیو و سایر طرفداران این پایگاه، آن را امضاء کنند.[۴] خبر این اعتراض و درخواستنامه به زودی انعکاسی در رسانه های عمومی جهان پیدا کرد.[۵][۶][۷]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Panoramio»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ مهٔ ۲۰۱۱).