پانل خورشیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

سیستم پنل خورشیدی به این صورت است که می‌تواند انرژی خورشید را دریافت کند و آن را به الکتریسیته تبدیل کند که برای مصرف‌های تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد. سیستم‌های فتوولتائیک معمولاً شامل یک پنل و ماژول‌های صفحات خورشیدی، اینورتر، و گاهی اوقات یک باتری یا ردیاب خورشیدی و سیم‌کشی اتصالات نیز می‌باشد.

یک پانل ۲۴ عددی سلول‌های خورشیدی در مغولستان

پانل خورشیدی به یک ماژول فتوولتاییک اطلاق می‌شود یا یک پانل آب گرم خورشیدی، یا به یک مجموعه از ماژول‌های PV خورشیدی که به لحاظ الکتریکی، روی یک ساختار تکیه گاهی نصب شده‌اند. یک مدل PV، مجموعه‌ای از سلول‌های خورشیدی است که به هم متصل شده‌اند[۱]. پانل‌های خورشیدی را می‌توان به عنوان مؤلفه‌ای از یک سیستم فتوولتاییک بزرگتر، برای تولید و ذخیرهٔ الکتریسیته در کاربردهای تجاری و مسکونی، استفاده کرد. هر ماژول با یک توان خروجی DC، درجه‌بندی شده‌است که تحت شرایط تست استاندارد عمل می‌کنند (STC) و نوعاً از ۳۲۰ – ۱۰۰ وات دامنه و تنوع دارند. راندمان یک ماژول، مساحت ماژول (با خروجی مشابه درجه‌بندی شده) را تعیین می‌کند – ماژولی ۲۳۰ وات با راندمان ۸٪ دارای دو برابر مساحت یک ماژول ۲۳۰ واتی با راندمان ۱۶ درصد است – تعداد اندکی از پانل‌های خورشیدی وجود دارند که راندمانشان / بازده‌شان بیشتر از ۱۹ درصد باشد. یک ماژول خورشیدی منفرد می‌تواند تنها به میزان محدودی توان تولید کند، اکثر تأسیسات حاوی ماژول‌های چندگانه هستند. یک سیستم فتوولتاییک نوعاً شامل یک پانل یا آرایه‌ای از ماژول‌های خورشیدی، یک مبدل و گاهی یک باهی یا تراکر خورشیدی و سیم پیچی درونی است.

تئوری و ساخت[ویرایش]

ماژول‌های خورشیدی از انرژی نور خورشید یا فوتون‌ها برای تولید الکتریسیته از طریق تأثیر فتوولتاییک استفاده می‌کنند. اکثر ماژول‌ها از سلول‌های سیلیکون کریستالی وافر – محور یا سلول‌های فیلم نازک مبتنی بر کادمیوم تلیورید یا سیلیکون، استفاده می‌کنند. عضو ساختاری (حامل بار) یک ماژول می‌تواند یک لایه تاپ یا بالایی باشد یا یک لایه عقبی سلول‌ها باید از آسیب مکانیکی و رطوبت محافظت شوند. اکثر ماژول‌های خورشیدی غیر منعطف هستند ولی گونه‌های نیمه منعطف هم وجود دارند، که همان سلول‌های فیلم نازک می‌باشند. از این ماژول‌های خورشیدی اولیه، برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ در فضا استفاده شد. اتصالات الکتریکی به صورت سری ساخته می‌شوند تا به ولتاژ خروجی مطلوب برسند یا به صورت موازی ساخته می‌شوند تا حداکثر کارایی جریان الکتریسیته بدست آید. سیم‌های هدایت‌کننده که جریان را از ماژول‌ها خارج می‌کنند، ممکن است حاوی نقره، مس یا دیگر فلزات رسانای غیر مغناطیسی باشند. این سلول‌ها باید به صورت الکتریکی با بقیه سیستم متصل باشند. ماژول‌های فتوولتاییک با کاربرد زمینی، از متصل‌کننده‌ها یا رابطه‌های MC3 یا MC4 برای تسهیل و تقویت اتصالات مقاوم در برابر آب و هوا، استفاده می‌کنند. دیودهای بای پاس را می‌توان هم در داخل و هم در بیرون ماژول‌ها استفاده کرد، (در مورد سایه افکنی نسبی بر ماژول) تا خروجی بخش‌های ماژول، به ماکزیمم برسد و هنوز هم روشنایی خود را داشته باشند. برخی از طرح‌های ماژول خورشیدی، اخیراً دارای متمرکزکننده‌هایی هستند که نور در آن از طریق آینه یا عدسی (لنز) متمرکز می‌شود و روی آرایه‌ای از سلول‌های کوچکتر پخش می‌شود. این ویژگی، امکان استفاده از سلول‌هایی کم هزینه تر به جای انواع با هزینه بالا در هر قسمت از یونیت، را فراهم می‌سازد.

بازده و راندمان[ویرایش]

بسته به ساختار مورد نظر، ماژول‌های فتوولتاییک می‌توانند الکتریسیته را در بازه‌ای از فرکانس‌های نوری، تولید کنند ولی نمی‌توانند تمامی طیف خورشید را بپوشانند؛ بنابراین اکثر انرژی خورشید توسط ماژول‌های خورشیدی به هدر می‌رود و اگر این ماژول‌ها با نور مونوکرومیک روشن شوند، می‌توانند راندمان بسیار بالاتری داشته باشند. گزینهٔ طراحی دیگر، این است که نور به طیف‌های مختلفی با دامنه و طول موج‌های متفاوت تقسیم شود و پرتوها را به سلول‌های متفاوتی هدایت کند که با این طیف‌ها تنظیم و سازگار شده‌اند. با این کار راندمان تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. در حال حاضر بهترین میزان راندمان برای تبدیل نور خورشید، ۵/۲۱ درصد است که برای سلول‌های منفرد این میزان بسیار پایین‌تر است. کارآمدترین و پربازده‌ترین ماژول‌های انبوه، دارای میزان تراکم تا سقف ۱۷۵ وات (W/m^2) می‌باشند. تحقیقاتی که توسط امپریال کالج انجام شده، نشان می‌دهد که راندمان یک پانل خورشیدی را می‌توان با پوشش دهی سطح نیمه رسانا و دریافت‌کننده نور، به وسیله نانواستوانه‌های آلومینیومی، مثل رشته‌هاها یا لگو بلاک‌ها، بهبود داد. سپس نور پراکنده شده در طول یک مسیر طولانی درون نیمه رسانا حرکت می‌کند و بیشتر فوتونها می‌توانند جذب و به جریان تبدیل شوند. گر چه این نانواستوانه‌ها قبلاً به کار رفته‌اند در آن‌ها به جای آلومینیوم از طلا و نقره استفاده می‌شده، و پراکندگی نور در نزدیکی ناحیه مادون قرمز رخ می‌داده و نور مرئی نیز به شدت جذب می‌شده‌است. اکنون معلوم شده که آلومینیوم جزء فرابنفش طیف را جذب می‌کند و اجزاء مرئی و نزدیک مادون قرمز طیف هم در سطح آلومینیوم پخش می‌شوند. این تحقیق ادعا می‌کرد که با استفاده از آلومینیوم هزینه به شدت پایین آمده و راندمان بالا می‌رود چون آلومینیوم فراوان‌تر است و قیمتش از طلا و نقره کمتر است. این تحقیق خاطر نشان می‌کند که افزایش جریان پانل‌های خورشیدی با فیلم نازکتر را به لحاظ تکنیکی، کاربردی‌تر می‌کند و مصرف مواد به شدت کاهش می‌یابد و راندمان تبدیل افزایش پیدا می‌کند. بازده پانل خورشیدی را می‌توان به وسیله مقدار MPP پانل‌های خورشیدی محاسبه کرد. مبدل‌های خورشیدی توان DC را با اجرای فرایند MPPT به توان AC تبدیل می‌کنند: مبدل خورشیدی، توان خروجی سلول خورشیدی را دریافت و مقاومت مناسبی را در سلول‌های خورشیدی ایجاد می‌کند تا به توان ماکزیمم دست یابد. MPP در پانل خورشیدی از یک ولتاژ MPP و جریان MPP تشکیل شده‌است؛ در ظرفیت پانل خورشیدی، مقدار بالاتر حجم و ظرفیت، می‌تواند MPP بالاتری را نتیجه دهد. پانل‌های خورشیدی میکرو – تبدیلی، به صورت موازی سیم پیچی می‌شوند و نسبت به پانل‌های معمولی، خروجی بیشتری تولید می‌کنند (پانل‌های معمولی، اتصال سری دارند). میکرو مبدل‌های مذکور به صورت مستقل کار می‌کنند بنابراین هر پانل حداکثر خروجی ممکن را از نور موجود دارد.

ماژول‌های سیلیکون کریستالی[ویرایش]

اکثر ماژول‌های خورشیدی در حال حاضر از سلول‌های خورشیدی متشکل از سیلیکون مونوکریستالی، ساخته و تولید می‌شوند. در سال ۲۰۱۳، سیلیکون کریستالی بیش از ۹۰ درصد از تولید فتوولتاییک جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

ماژول‌های فیلم نازک[ویرایش]

سومین نسل سلول‌های خورشیدی، سلول‌های فیلم نازک پیشرفته هستند. آن‌ها در مقایسه با تکنولوژیهای دیگر خورشیدی، راندمان نسبتاً بالاتر و هزینه کمتری دارند.

ماژول‌های فیلم نازک سخت و غیر منعطف[ویرایش]

در ماژول‌های فیلم نازک سخت و شکننده، سلول و ماژول در خط تولید یکسانی ساخته می‌شوند. سلول‌های روی یک زیرساخت یا رو ساخت شیشه‌ای ساخته می‌شود و اتصالات الکتریکی به صورت insitu تولید می‌شوند؛ که به آن «ترکیب مونولیتیک» گفته می‌شود. زیرساخت و روساخت با کپسولی که در صفحه جلو یا عقب قرار دارد و ورقه‌ای از شیشه است، روشن می‌شود. از عمده تکنولوژی‌های سلول در این طبقه می‌توان به Cdte, a-si, si+uc-si, tandem یا CIGS اشاره کرد. سیلیکون آمورفوس دارای میزان تبدیل خورشیدی ۱۲ – ۶ درصد است.

ماژول‌های فیلم نازک منعطف[ویرایش]

سلول‌های فیلم نازک منعطف و ماژول‌های روی خط تولید مشابهی تولید می‌شوند در این خط و لایه فوتو اکتیو و سایر لایه‌های لازم، روی یک زیر ساخت منعطف قرار می‌گیرند. اگر زیر ساخت، غیر رسانا و عایق باشد آنگاه می‌توان از ترکیب مونولیتیک استفاده کرد. اگر زیر ساخت رسانا باشد، تکنیک دیگری باید برای اتصال الکتریکی استفاده شود. سلول‌های با روشنایی فلورو پلیمر بی‌رنگ و شفافی روی قسمت جلویی و یک پلیمر مناسب برای اتصال با زیر ساخت نهایی، در طرف دیگر، در ماژول‌ها، مونتاژ می‌شوند. تنها ماژول منعطف موجود، از اتصال سه شاخه / سه تقاطعی سیلیکون آمورفوس استفاده می‌کند.

سلول‌های خورشیدی چند شاخه‌ای (IMM) که با تکنولوژی ترکیب – نیمه رسانا ساخته می‌شوند، در ژوئیهٔ سال ۲۰۰۸ میلادی به سطح تجاری رسیدند. دانشگاه میشیگان یک ماشین خورشیدی ساخته که برنده مسابقه American solar Challenge (ژوئیهٔ ۲۰۰۸ میلادی) بود و از سلول‌های خورشیدی منعطف فیلم نازک IMM استفاده می‌کرد. نیازمندی‌هایی مسکونی و تجاری با هم فرق دارند، نیازمندی‌هایی مسکونی ساده هستند و می‌توان آن‌ها را بسته‌بندی کرد به‌طوری‌که با پیشرفت تکنولوژی سلول خورشیدی، تجهیزات خط پایه مثل باتری، مبدل و سوئیچ انتقال حسگری ولتاژ، باید فشرده باشند تا برای کاربرد خانگی مناسب باشند. کاربرد تجاری بسته به اندازه سرویس، در عصر سلول فتوولتاییک، محدودتر خواهد شد و بازتابنده‌های هذلولی و متمرکز سازه‌های خورشیدی پیچیده تری، در حال همگانی شدن و گسترش می‌باشند. پانل‌های فیلم نازک منعطف برای کاربری‌های قابل حمل مناسب و مطلوب هستند چون نسبت به سلول‌های کریستالی مقاومت بسیار بیشتری در برابر خرابی دارند ولی با برخورد به یک شی تیز ممکن است خراشیده شوند و آسیب ببینند. آن‌ها نسبت به پانل‌های خورشیدی سخت و غیر منعطف (استاندارد)، به ازای هر فوت (پا، ۳۰ سانتی‌متر) مربع، سبک‌تر هستند. بازار جهانی PV فیلم نازک و منعطف، علی‌رغم اظهار احتیاط دربارهٔ کل صنعت PV, CAGR به میزان ۳۵ درصد (۲۰۱۹) را پیش‌بینی کرده‌است که براساس مطالعه جدید Intertechpira، از 32GW فراتر می‌رود.

درخت خورشیدی واقع در اتریش

ماژول‌های خورشیدی هوشمند[ویرایش]

چندین کمپانی شروع به گنجاندن الکترونیک در ماژول‌های PV خود کرده‌اند. این کار، اجرای ردیابی نقطه توان را به ماکزیمم می‌رساند (برای هر ماژول) و اندازه‌گیری داده‌های عملکرد را برای نظارت و کشف خطا در سطح ماژول، ممکن می‌سازد. برخی از این راه حل‌ها، از بهینه‌سازهای توان بهره می‌گیرند. تکنولوژی تبدیل DC – به – DC برای به حداکثر رساندن بار توان حاصل از سیستم‌های فتوولتاییک خورشیدی ۱۰ اختراع شده‌اند. این الکترونیک می‌تواند تأثیرات سایه را جبران کند وقتی که سایه روی یک قسمت از ماژول می‌افتد، خروجی الکتریکی یک یا چند زنجیره از سلول‌های ماژول به صفر می‌رسد، ولی خروجی کل ماژول به صفر کاهش نمی‌یابد. عملکرد ماژول و پیر شدن آن: عملکرد ماژول معمولاً تحت شرایط تست استاندارد (STC) درجه‌بندی می‌شود. تشعشع یا تابش 1000 W/m^۲، طیف خورشیدی AM I.5 و دمای ماژول ۲۵°C. ویژگی‌های الکتریکی شامل توان نامی، ولتاژ مدار باز، جریان مدار کوتاه، ولتاژ توان ماکزیمم، جریان توان ماکزیمم، توان پیک یا اوج و بازده ماژول می‌باشد. ولتاژ نامی به ولتاژ باتری اطلاق می‌شود که ماژول با آن ولتاژ بهترین تناسب را با باتری پیدا می‌کند: این واژه از زمانی که ماژول‌های خورشیدی فقط برای شارژ باتری به کار می‌رفتند، باقی‌مانده و به کار رفته‌است. خروجی ولتاژ واقعی ماژول تغییر می‌کند مثلاً روشنایی، دما و شرایط بار تغییر می‌کنند، بنابراین هرگز ولتاژ خاصی وجود ندارد که ماژول با آن کار کند. ولتاژ نامی به کاربران کمک می‌کند تا آن‌ها مطمئن شوند که ماژول با یک سیستم داده شده، سازگار است. ولتاژ مدار باز یا VOC، ولتاژ ماکزیممی است که ماژول می‌تواند هنگام اتصال با یک مدار یا سیستم الکتریکی تولید کند. VOC را می‌توان با ولت‌متری که مستقیماً به یک پایانه روشن ماژول وصل شده یا به کابل جدا (قطع شده) متصل شده، اندازه‌گیری کرد. درجه توان اوج، WP، خروجی ماکزیمم تحت شرایط تست استاندارد است. معمولاً ماژول‌هایی با اندازه تقریبی 1X2 متر یا 2X4 پا، هستند از میزان پایین 75watt تا 350watt، بسته به راندمانشان، دامنه دارند. در زمان تست، ماژول‌های تست براساس نتایج تستشان، می‌شوند. مثلاً یک سازنده می‌تواند ماژول‌هایش را در افزایش‌های ۵ وات، درجه‌بندی کند یا آن‌ها را به صورت ۳ - / + %، ۵ - / + %، ۰ - / ۳ + %، ۰ - / ۵ + % درجه‌بندی کرد. ماژول‌های خورشیدی باید در مقابل باران، تگرگ، برف سنگین و سیکل‌های گرما و سرما طی سال‌های بسیار، مقاوم باشند. بسیار از سازندگان ماژول سیلیکون کریستالی، ضمانتی / گارانتی را ارائه می‌دهند که تولید الکتریکی را به مدت ۱۰ سال با خروجی درجه‌بندی شده توان – ۹۰٪ - و عمر ۲۵سال با خروجی ۸۰٪، گارانتی می‌کنند.

بازیافت کردن[ویرایش]

اکثر بخش‌های ماژول خورشیدی را می‌توان بازیافت کرد که یعنی ۹۷ درصد مواد نیمه رسانای ویژه یا شیشه و فلزات فروس و غیر فروس. برخی از کمپانی‌های خصوصی و سازمان‌های غیرانتفاعی در حال حاضر مشغول فعالیت‌های بازیافت ماژول‌های از رده خارج شده هستند. توانایی‌های بازیافت‌سازی به نوع تکنولوژی به کار رفته در ماژول‌ها بستگی دارند:

ماژول‌های سیلیکون محور[ویرایش]

فرم‌های آلومینیومی و جعبه‌های اتصال، به صورت دستی در شروع فرایند و پروسه، پیاده می‌شوند. سپس ماژول در یک آسیاب خرد شده و اجزاء متفاوت آن، مثل شیشه، پلاستیک و فلزات جدا می‌شوند. با این روش امکان بازیافت بیش از ۸۰ درصد از وزن تازه، وجود دارد این پروسه را می‌توان به وسیله بازیافت‌کننده‌های شیشه‌ای مسطح انجام داد چون مورفولوژی (ریخت‌شناسی) و شکل یک ماژول pv مشابه با شیشه‌های صاف ساختمان‌ها و صنایع اتومبیل‌سازی است. شیشهٔ بازیافت شده، سریعاً از سوی صنعتگران / کمپانی‌های عایق‌سازی و فوم شیشه‌ای خریداری می‌شود

ماژول‌های غیر سیلیکونی[ویرایش]

آن‌ها به تکنولوژی‌های بازیافت خاصی نیاز دارند مثلاً استفاده از وانهای شیمیایی برای جدا کردن مواد نیمه رسانای متفاوت. برای ماژول‌های کادمیوم فلورید، پروسه بازیافت با خرد کردن ماژول و جدا کردن اجزاء مختلف شروع می‌شود. این پروسه برای بازیافت ۹۰٪ شیشه و ۹۵ درصد مواد نیمه رسانا طراحی شده‌است در سال‌های اخیر، کمپانی‌های خصوصی تجهیزات بازیافت‌کننده را در مقیاسی بزرگ ساخته و راه‌اندازی کرده‌اند. از سال ۲۰۱۰، کنفرانس سالانه اروپایی، کلیه سازندگان، بازیافت کنندگان و محققان را گرد هم می‌آورد تا به آینده بازیافت ماژول pv رسیدگی کنند.

تولید[ویرایش]

در سال ۲۰۱۰ میلادی، 15/9GW از تأسیسات سیستم PV خورشیدی تکمیل شد و براساس آمار قیمت‌گذاری PV و گزارش کمپانی‌های تحقیق بازار، رقم ۸/۱۱۷ درصدی از رشد و پیشرفت این تأسیسات بر پایه سالیانه، محاسبه شد. سازندگان ماژول PV صادرات ماژول‌های خورشیدی را در سال ۲۰۱۰ میلادی افزایش دادند. آن‌ها فعالانه ظرفیت خود را توسعه دادند و به نقش آفرینان GW (گیگاوات) تبدیل شدند. براساس اطلاعات PV، پنج تا از ده کمپانی برتر در سال ۲۰۱۰ میلادی، در میان نقش آفرینان بودند. Suntech, Firt Solar, Sharp, Yingli و Trina Solar هم‌اکنون تولیدکنندگان GW هستند و صادرات خود را در سال ۲۰۱۰ دو برابر کرده‌اند.

ده تولیدکننده برتر[ویرایش]

ده تولیدکننده برتر ماژول خورشیدی در سال ۲۰۱۰ عبارت بودند از: (این رقم هر ساله تغییر می‌کند) 1- Suntech 2- Suntech 3- Sharp Solar 4-ringli 5- Trina Solar 6-Conadian Solar 7-Hanwha Solarone 8-Sun Power 9-Renewable Energy Cooperation 10-Solar World

قیمت[ویرایش]

اطلاعات متوسط قیمت به سه طبقه یا دسته تقسیم می‌شود: خریداران مقادیر کوچک، خریداران رنج متوسط، خریداران کمیت / مقادیر بزرگ. در کوتاه مدت، کاهش نظام مهندسی در قیمت سلول‌ها و ماژولها وجود خواهد داشت. مثلاً در سال ۲۰۱۲، برآورده شده که هزینه به ازای هر وات، حدود ۶۰٪ دلار آمریکاست یعنی ۲۵۰ برابر کمتر از هزینه آن در ۱۹۷۰ (۱۵۰ دلار آمریکا) قیمت‌های دنیای واقعی (مجازی) بستگی زیادی به شرایط آب و هوایی بومی دارد. در کشورهای آسمان ابری مثل بریتانیا، قیمت در هر kw بیش از کشورهای آفتابی تر مثل اسپانیاست. با پیروی از RMI، مؤلفه BOS، هزینه ماژول‌ها به حدود نیمی از هزینه‌های کل تأسیسات رسیده‌است. برای ایستگاه‌های تجارت توان خورشیدی که الکتریسیته برای ورود به شبکه انتقال فروخته می‌شود. هزینه انرژی خورشیدی باید با قیمت فروش الکتریسیته متناسب باشد. برخی از سیستم‌های فتوولتاییک مثل تجهیزات پشت بامی، می‌توانند توان را مستقیماً به یک کاربر الکتریسیته عرضه کنند. در این موارد، زمانی که هزینه خروجی با قیمتی که کاربر برای مصرفش می‌پردازد، جور باشد، تجهیزات رقابتی می‌شوند. تحقیقات انجام شده از سوی ENengy – UN در سال ۲۰۱۲، نقاطی از کشورهای آفتابی را نشان می‌دهد که قیمت الکتریسیته بالایی دارند مثل ایتالیا، اسپانیا و استرالیا یا نواحی که از ژنراتورهای دیزلی استفاده می‌کنند. (آنها به قیاس یا تشابه گرید فروش رسیده‌اند). برافراشتن و نصب سیستم‌ها

نصب بر روی زمین[ویرایش]

سیستم‌های فتوولتاییکی که روی زمین نصب می‌شوند، معمولاً بزرگ و در سطح یا مقیاس تجهیزات بزرگ خدمات رفاهی هستند. ماژول‌های خورشیدی آن‌ها به وسیله فرام‌ها یا میله‌هایی که به تکیه گاه‌های زمینی (نصب شده روی زمین) وصل هستند، نگه داشته می‌شوند. تکیه گاه‌های نصب زمینی شامل موارد زیر است: تکیه گاه‌های یا سکوهای میله‌ای که مستقیماً به زمین وصلند یا در داخل سیمان و بتون جای می‌گیرند تکیه گاه‌های فندانسیونی مثل صفحات بتونی یا فوتینگ‌ها تکیه گاه‌هایی با فوتینگ شن ریزی شده، مثل پایه‌های بتونی و فولادی که برای ایمنی سیستم ماژول و حفظ آن در محل، از وزن خود استفاده می‌کنند و به نفوذ در زمین نیازی ندارند. این نوع نصب مناسب جاهایی است که حفاری ممکن نیست مثل گورستان‌های سر پوشیده. امکان تعویض مکانی این سیستم‌ها نیز وجود دارد.

نصب بر روی پشت بام[ویرایش]

سیستم‌های توان خورشیدی که روی پشت بام نصب می‌شوند، از ماژول‌هایی تشکیل شده‌اند که به وسیلهٔ میله‌ها یا فرام‌هایی که متصل با تکیه گاه‌های پشت بامی، نگه داشته می‌شوند.

تکیه گاه‌های نصب پشت بامی، شامل موارد زیر است: سکوی نصب میله‌ای که مستقیماً به ساختار پشت بام وصل شده و می‌تواند برای اتصال ماژول به میله‌ها یا فراهم، از ریل‌های بیشتری استفاده کند. تکیه گاه‌هایی با فوتینگ شن ریزی شده، مثل پایه‌های بتونی یا فولادی که از وزن خود برای ایمنی سیستم پانل در مکان استفاده می‌کنند و به نفوذ در زمین احتیاجی ندارند. این متد نصب، امکان جابجایی سیتم پانل خورشیدی را بدون تأثیر مخرب بر ساختار پشت بام، فراهم می‌سازد. تمام سیم پیچی‌هایی که ماژول‌های خورشیدی را به تجهیزات برداشت انرژی وصل می‌کنند، باید براساس کدهای الکتریکی محلی نصب شوند و در کانال‌ها یا لوله‌های مناسب برای شرایط آب و هوایی راه‌اندازی شوند.

تراکرها[ویرایش]

تراکرهای خورشیدی، میزان انرژی تولید شده در هر ماژول را افزایش می‌دهند و هزینه پیچیدگی مکانیکی و نیاز به مرمت را کاهش می‌دهند. آن‌ها جهت Sun را تشخیص داده و به سمت آن می‌چرخند تا به حداکثر رویارویی خود با نور خورشید برسند.

میله‌های ثابت[ویرایش]

میله‌های ثابت، ماژول‌ها زا ثابت نگه می‌دارند. میله‌های ثابت زاویه را در نقطه نصب ماژول، تنظیم می‌کنند. زاویه‌های کج / مایل متناظر با عرض تجهیزات، رواج زیادی دارند. اکثر این میله‌های ثابت روی تیرهایی بالای زمین قرار می‌گیرند.

مرمت و نگهداری پانل خورشیدی[ویرایش]

راندمان تبدیل پانل خورشیدی که نوعاً ۲۰ درصد است به وسیله گرد و غبار، دوده، گرده‌ها و ذرات دیگری که روی پانل جمع می‌شوند، کاهش می‌یابد. "پانل خورشیدی کثیف می‌تواند قابلیت توان خود را تا ۳۰ درصد در نواحی آلوده و پر گرد و غبارتر، پایین آورد". این نکته را سیموس کوران، پروفسور فیزیک دانشگاه هوستون و مدیر مؤسسهٔ نانو انرژی می‌گوید. او متخصص طراحی، مهندسی، مونتاژ نانو ساختارها است. برای آرایه‌های خورشیدی غیر "خود – پاک‌کننده"، پاکسازی معمولی و منظم از سوی کمپانی شیشه شوی حرفه‌ای یا افرادی که می‌توانند کار پاکسازی را به صورت برنامه‌ای منظم انجام دهند، صورت می‌گیرد. به گفته AI The Clear Chaice، که یک کمپانی کالیفرنیایی (در اصل) است و خدمات پاکسازی پانل خورشیدی انجام می‌دهد: "پانل‌های خورشیدی مثل پنجره‌ها یا شیشه‌های ماشین خانه یا کمپانی هستند. آن‌ها با باران و گرد و غبار و دود و خاکسترهای دودکش و فضولات پرنده برگ‌ها و سایر زباله‌های زیست‌محیطی، کثیف می‌شوند. این کثیفی از جذب نور خورشید به درون پانل‌ها می‌کاهد و راندمان آن‌ها را پایین می‌آورد. در نتیجه، انرژی کمتری برای استفاده در ساختمان شما یا برای فروش به کمپانی خدماتی شماست.

استانداردها[ویرایش]

دستگاه‌هایی با ماژول‌های فتوولتاییک ایستگاه‌های فضایی و مصنوعات فضایی که از ماژول‌های فتوولتاییک برای تولید توان استفاده می‌کنند.

استفاده از سلول‌های خورشیدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «پنل خورشیدی PV چیست؟». میا. ۱۴ خرداد ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژوئن ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۴ ژوئن ۲۰۱۹.

Solar PV modules mounted on a flat roof.
Two solar hot water panels on a rooftop
Solar PV modules (top) and two solar hot water panels (bottom) mounted on rooftops

Photovoltaic solar panels absorb sunlight as a source of energy to generate direct current electricity. A photovoltaic (PV) module is a packaged, connected assembly of photovoltaic solar cells available in different voltages and wattages. Photovoltaic modules constitute the photovoltaic array of a photovoltaic system that generates and supplies solar electricity in commercial and residential applications.

The most common application of solar energy collection outside agriculture is solar water heating systems.[1]

Theory and construction

From a solar cell to a PV system

Photovoltaic modules use light energy (photons) from the Sun to generate electricity through the photovoltaic effect. Most modules use wafer-based crystalline silicon cells or thin-film cells. The structural (load carrying) member of a module can be either the top layer or the back layer. Cells must be protected from mechanical damage and moisture. Most modules are rigid, but semi-flexible ones based on thin-film cells are also available. The cells are connected electrically in series, one to another to a desired voltage, and then in parallel to increase amperage. The wattage of the module is the mathematical product of the voltage and the amperage of the module.

A PV junction box is attached to the back of the solar panel and functions as its output interface. External connections for most photovoltaic modules use MC4 connectors to facilitate easy weatherproof connections to the rest of the system. Also, a USB power interface can be used.

Module electrical connections are made in series to achieve a desired output voltage or in parallel to provide a desired current capability (amperes) of the solar panel or the PV system. The conducting wires that take the current off the modules are sized according to the ampacity and may contain silver, copper or other non-magnetic conductive transition metals. Bypass diodes may be incorporated or used externally, in case of partial module shading, to maximize the output of module sections still illuminated.

Some special solar PV modules include concentrators in which light is focused by lenses or mirrors onto smaller cells. This enables the use of cells with a high cost per unit area (such as gallium arsenide) in a cost-effective way.

Solar panels also use metal frames consisting of racking components, brackets, reflector shapes, and troughs to better support the panel structure.[2]

History

In 1839, the ability of some materials to create an electrical charge from light exposure was first observed by Alexandre-Edmond Becquerel.[3] Though the premiere solar panels were too inefficient for even simple electric devices they were used as an instrument to measure light.[4] The observation by Becquerel was not replicated again until 1873, when Willoughby Smith discovered that the charge could be caused by light hitting selenium. After this discovery, William Grylls Adams and Richard Evans Day published "The action of light on selenium" in 1876, describing the experiment they used to replicate Smith's results.[3][5]

In 1881, Charles Fritts created the first commercial solar panel, which was reported by Fritts as "continuous, constant and of considerable force not only by exposure to sunlight but also to dim, diffused daylight."[6] However, these solar panels were very inefficient, especially compared to coal-fired power plants. In 1939, Russell Ohl created the solar cell design that is used in many modern solar panels. He patented his design in 1941.[7] In 1954, this design was first used by Bell Labs to create the first commercially viable silicon solar cell.[3] In 1957, Mohamed M. Atalla developed the process of silicon surface passivation by thermal oxidation at Bell Labs.[8][9] The surface passivation process has since been critical to solar cell efficiency.[10]

Efficiencies

Reported timeline of champion solar module energy conversion efficiencies since 1988 (National Renewable Energy Laboratory)

Each module is rated by its DC output power under standard test conditions (STC). Power typically ranges from 100 to 365 Watts (W). The efficiency of a module determines the area of a module given the same rated output – an 8% efficient 230 W module will have twice the area of a 16% efficient 230 W module. Some commercially available solar modules exceed 24% efficiency.[11] [12]

Depending on construction, photovoltaic modules can produce electricity from a range of frequencies of light, but usually cannot cover the entire solar range (specifically, ultraviolet, infrared and low or diffused light). Hence, much of the incident sunlight energy is wasted by solar modules, and they can give far higher efficiencies if illuminated with monochromatic light. Therefore, another design concept is to split the light into six to eight different wavelength ranges that will produce a different color of light, and direct the beams onto different cells tuned to those ranges.[13] This has been projected to be capable of raising efficiency by 50%.

A single solar module can produce only a limited amount of power; most installations contain multiple modules adding voltages or current to the wiring and PV system. A photovoltaic system typically includes an array of photovoltaic modules, an inverter, a battery pack for energy storage, charge controller, interconnection wiring, circuit breakers, fuses, disconnect switches, voltage meters, and optionally a solar tracking mechanism. Equipment is carefully selected to optimize output, energy storage, reduce power loss during power transmission, and conversion from direct current to alternating current.

Scientists from Spectrolab, a subsidiary of Boeing, have reported development of multi-junction solar cells with an efficiency of more than 40%, a new world record for solar photovoltaic cells.[14] The Spectrolab scientists also predict that concentrator solar cells could achieve efficiencies of more than 45% or even 50% in the future, with theoretical efficiencies being about 58% in cells with more than three junctions.

Currently, the best achieved sunlight conversion rate (solar module efficiency) is around 21.5% in new commercial products[15] typically lower than the efficiencies of their cells in isolation. The most efficient mass-produced solar modules[disputed ] have power density values of up to 175 W/m2 (16.22 W/ft2).[16]

Research by Imperial College, London has shown that solar panel efficiency is improved by studding the light-receiving semiconductor surface with aluminum nanocylinders, similar to the ridges on Lego blocks. The scattered light then travels along a longer path in the semiconductor, absorbing more photons to be converted into current. Although these nanocylinders have been used previously (aluminum was preceded by gold and silver), the light scattering occurred in the near infrared region and visible light was absorbed strongly. Aluminum was found to have absorbed the ultraviolet part of the spectrum, while the visible and near infrared parts of the spectrum were found to be scattered by the aluminum surface. This, the research argued, could bring down the cost significantly and improve the efficiency as aluminum is more abundant and less costly than gold and silver. The research also noted that the increase in current makes thinner film solar panels technically feasible without "compromising power conversion efficiencies, thus reducing material consumption".[17]

 • Solar panel efficiency can be calculated by MPP (maximum power point) value of solar panels.
 • Solar inverters convert the DC power to AC power by performing the process of maximum power point tracking (MPPT): solar inverter samples the output Power (I-V curve) from the solar cell and applies the proper resistance (load) to solar cells to obtain maximum power.
 • MPP (Maximum power point) of the solar panel consists of MPP voltage (V mpp) and MPP current (I mpp): it is a capacity of the solar panel and the higher value can make higher MPP.

Micro-inverted solar panels are wired in parallel, which produces more output than normal panels wired in series, with the output of the series determined by the lowest performing panel. This is known as the "Christmas light effect". Micro-inverters work independently to enable each panel to contribute its maximum possible output for a given amount of sunlight.[18]

Technology

Market-share of PV technologies since 1990

Most solar modules are currently produced from crystalline silicon (c-Si) solar cells made of multicrystalline and monocrystalline silicon. In 2013, crystalline silicon accounted for more than 90 percent of worldwide PV production, while the rest of the overall market is made up of thin-film technologies using cadmium telluride, CIGS and amorphous silicon[19]

Emerging, third generation solar technologies use advanced thin-film cells. They produce a relatively high-efficiency conversion for the low cost compared to other solar technologies. Also, high-cost, high-efficiency, and close-packed rectangular multi-junction (MJ) cells are preferably used in solar panels on spacecraft, as they offer the highest ratio of generated power per kilogram lifted into space. MJ-cells are compound semiconductors and made of gallium arsenide (GaAs) and other semiconductor materials. Another emerging PV technology using MJ-cells is concentrator photovoltaics ( CPV ).

Thin film

In rigid thin-film modules, the cell and the module are manufactured in the same production line. The cell is created on a glass substrate or superstrate, and the electrical connections are created in situ, a so-called "monolithic integration". The substrate or superstrate is laminated with an encapsulant to a front or back sheet, usually another sheet of glass. The main cell technologies in this category are CdTe, or a-Si, or a-Si+uc-Si tandem, or CIGS (or variant). Amorphous silicon has a sunlight conversion rate of 6–12%

Flexible thin film cells and modules are created on the same production line by depositing the photoactive layer and other necessary layers on a flexible substrate. If the substrate is an insulator (e.g. polyester or polyimide film) then monolithic integration can be used. If it is a conductor then another technique for electrical connection must be used. The cells are assembled into modules by laminating them to a transparent colourless fluoropolymer on the front side (typically ETFE or FEP) and a polymer suitable for bonding to the final substrate on the other side.

Smart solar modules

Several companies have begun embedding electronics into PV modules. This enables performing MPPT for each module individually, and the measurement of performance data for monitoring and fault detection at module level. Some of these solutions make use of power optimizers, a DC-to-DC converter technology developed to maximize the power harvest from solar photovoltaic systems. As of about 2010, such electronics can also compensate for shading effects, wherein a shadow falling across a section of a module causes the electrical output of one or more strings of cells in the module to fall to zero, but not having the output of the entire module fall to zero.

Performance and degradation

Actual output in volts, amps, and wattage from a 100 Watt Solar module in August.jpg

Module performance is generally rated under standard test conditions (STC): irradiance of 1,000 W/m2, solar spectrum of AM 1.5 and module temperature at 25°C. The actual voltage and current output of the module changes as lighting, temperature and load conditions change, so there is never one specific voltage, current, or wattage at which the module operates. Performance varies depending on time of day, amount of solar insolation, direction and tilt of modules, cloud cover, shading, state of charge, temperature, geographic location, and day of the year. The fluctuations in voltage and current can be logged with multimeter or data logger.

For optimum performance a solar panel needs to be made of similar modules oriented in the same direction perpendicular towards direct sunlight. The path of the sun varies by latitude and day of the year and can be studied using a sundial or a sunchart and tracked using a solar tracker. Differences in voltage or current of modules may affect the overall performance of a panel. Bypass diodes are used to circumvent broken or shaded panels to optimize output.

Electrical characteristics include nominal power (PMAX, measured in W), open circuit voltage (VOC), short circuit current (ISC, measured in amperes), maximum power voltage (VMPP), maximum power current (IMPP), peak power, (watt-peak, Wp), and module efficiency (%).

Nominal voltage[20] refers to the voltage of the battery that the module is best suited to charge; this is a leftover term from the days when solar modules were only used to charge batteries. Nominal voltage allows users, at a glance, to make sure the module is compatible with a given system.

Open circuit voltage or VOC is the maximum voltage that the module can produce when not connected to an electrical circuit or system. VOC can be measured with a voltmeter directly on an illuminated module's terminals or on its disconnected cable.

The peak power rating, Wp, is the maximum output under standard test conditions (not the maximum possible output). Typical modules, which could measure approximately 1 by 2 metres (3 ft × 7 ft), will be rated from as low as 75 W to as high as 350 W, depending on their efficiency. At the time of testing, the test modules are binned according to their test results, and a typical manufacturer might rate their modules in 5 W increments, and either rate them at +/- 3%, +/-5%, +3/-0% or +5/-0%.[21][22][23]

The ability of solar modules to withstand damage by rain, hail, heavy snow load, and cycles of heat and cold varies by manufacturer, although most solar panels on the U.S. market are UL listed, meaning they have gone through testing to withstand hail.[24] Many crystalline silicon module manufacturers offer a limited warranty that guarantees electrical production for 10 years at 90% of rated power output and 25 years at 80%.[25]

Potential induced degradation (also called PID) is a potential induced performance degradation in crystalline photovoltaic modules, caused by so-called stray currents. [26]This effect may cause power loss of up to 30%.[27]

The largest challenge for photovoltaic technology is said to be the purchase price per watt of electricity produced. New materials and manufacturing techniques continue to improve the price to power performance. The problem resides in the enormous activation energy that must be overcome for a photon to excite an electron for harvesting purposes. Advancements in photovoltaic technologies have brought about the process of "doping" the silicon substrate to lower the activation energy thereby making the panel more efficient in converting photons to retrievable electrons.[28]

Chemicals such as boron (p-type) are applied into the semiconductor crystal in order to create donor and acceptor energy levels substantially closer to the valence and conductor bands.[29] In doing so, the addition of boron impurity allows the activation energy to decrease 20 fold from 1.12 eV to 0.05 eV. Since the potential difference (EB) is so low, the boron is able to thermally ionize at room temperatures. This allows for free energy carriers in the conduction and valence bands thereby allowing greater conversion of photons to electrons.

Maintenance

Solar panel conversion efficiency, typically in the 20% range, is reduced by dust, grime, pollen, and other particulates that accumulate on the solar panel. "A dirty solar panel can reduce its power capabilities by up to 30% in high dust/pollen or desert areas", says Seamus Curran, associate professor of physics at the University of Houston and director of the Institute for NanoEnergy, which specializes in the design, engineering, and assembly of nanostructures.[30]

Paying to have solar panels cleaned is often not a good investment; researchers found panels that had not been cleaned, or rained on, for 145 days during a summer drought in California, lost only 7.4% of their efficiency. Overall, for a typical residential solar system of 5 kW, washing panels halfway through the summer would translate into a mere $20 gain in electricity production until the summer drought ends—in about 2 ½ months. For larger commercial rooftop systems, the financial losses are bigger but still rarely enough to warrant the cost of washing the panels. On average, panels lost a little less than 0.05% of their overall efficiency per day.[31] There may also be occupational hazards of solar panel installation and maintenance.

Recycling

Most parts of a solar module can be recycled including up to 95% of certain semiconductor materials or the glass as well as large amounts of ferrous and non-ferrous metals.[32] Some private companies and non-profit organizations are currently engaged in take-back and recycling operations for end-of-life modules.[33]

Recycling possibilities depend on the kind of technology used in the modules:

 • Silicon based modules: aluminum frames and junction boxes are dismantled manually at the beginning of the process. The module is then crushed in a mill and the different fractions are separated - glass, plastics and metals.[34] It is possible to recover more than 80% of the incoming weight.[35] This process can be performed by flat glass recyclers since morphology and composition of a PV module is similar to those flat glasses used in the building and automotive industry. The recovered glass for example is readily accepted by the glass foam and glass insulation industry.
 • Non-silicon based modules: they require specific recycling technologies such as the use of chemical baths in order to separate the different semiconductor materials.[36] For cadmium telluride modules, the recycling process begins by crushing the module and subsequently separating the different fractions. This recycling process is designed to recover up to 90% of the glass and 95% of the semiconductor materials contained.[37] Some commercial-scale recycling facilities have been created in recent years by private companies.[38] For aluminium flat plate reflector: the trendiness of the reflectors has been brought up by fabricating them using a thin layer (around 0.016 mm to 0.024 mm) of Aluminum coating present inside the non-recycled plastic food packages.[39]

Since 2010, there is an annual European conference bringing together manufacturers, recyclers and researchers to look at the future of PV module recycling.[40][41]

Production

The production of PV systems has followed a classic learning curve effect, with significant cost reduction occurring alongside large rises in efficiency and production output.[42]

Top Module Producer Shipments in 2014 (MW)
Yingli 3,200
Trina Solar 2,580
Sharp Solar 2,100
Canadian Solar 1,894
Jinko Solar 1,765
ReneSola 1,728
First Solar 1,600
Hanwha SolarOne 1,280
Kyocera 1,200
JA Solar 1,173

In 2010, 15.9 GW of solar PV system installations were completed, with solar PV pricing survey and market research company PVinsights reporting growth of 117.8% in solar PV installation on a year-on-year basis.

With over 100% year-on-year growth in PV system installation, PV module makers dramatically increased their shipments of solar modules in 2010. They actively expanded their capacity and turned themselves into gigawatt GW players.[43] According to PVinsights, five of the top ten PV module companies in 2010 are GW players. Suntech, First Solar, Sharp, Yingli and Trina Solar are GW producers now, and most of them doubled their shipments in 2010.[44]

The basis of producing solar panels revolves around the use of silicon cells.[45] These silicon cells are typically 10-20% efficient[46] at converting sunlight into electricity, with newer production models now exceeding 22%.[47] In order for solar panels to become more efficient, researchers across the world have been trying to develop new technologies to make solar panels more effective at turning sunlight into energy.[48]

In 2018, the world's top four solar module producers in terms of shipped capacity during the calendar year of 2018 were Jinko Solar, JA Solar, Trina Solar, Longi Solar, and Canadian Solar.[49]

Price

Swanson's law states that with every doubling of production of panels, there has been a 20 percent reduction in the cost of panels.[50]

The price of solar electrical power has continued to fall so that in many countries it has become cheaper than ordinary fossil fuel electricity from the electricity grid since 2012, a phenomenon known as grid parity.[51]

Average pricing information divides in three pricing categories: those buying small quantities (modules of all sizes in the kilowatt range annually), mid-range buyers (typically up to 10 MWp annually), and large quantity buyers (self-explanatory—and with access to the lowest prices). Over the long term there is clearly a systematic reduction in the price of cells and modules. For example, in 2012 it was estimated that the quantity cost per watt was about US$0.60, which was 250 times lower than the cost in 1970 of US$150.[52][53] A 2015 study shows price/kWh dropping by 10% per year since 1980, and predicts that solar could contribute 20% of total electricity consumption by 2030, whereas the International Energy Agency predicts 16% by 2050.[54]

Real-world energy production costs depend a great deal on local weather conditions. In a cloudy country such as the United Kingdom, the cost per produced kWh is higher than in sunnier countries like Spain.

According to U.S. Energy Information Administration, prices per megawatt-hour are expected to converge and reach parity with conventional energy production sources during the period 2020-2030. According to EIA, the parity can be achieved without the need for subsidy support and can be accomplished through organic market mechanisms, namely production price reduction and technological advancement.

Short term normalized cost comparisons demonstrating value of various electric generation technologies[55]
Long term normalized cost comparisons demonstrating value of various electric generation technologies[56]

Following to RMI, Balance-of-System (BoS) elements, this is, non-module cost of non-microinverter solar modules (as wiring, converters, racking systems and various components) make up about half of the total costs of installations.

For merchant solar power stations, where the electricity is being sold into the electricity transmission network, the cost of solar energy will need to match the wholesale electricity price. This point is sometimes called 'wholesale grid parity' or 'busbar parity'.[51]

Some photovoltaic systems, such as rooftop installations, can supply power directly to an electricity user. In these cases, the installation can be competitive when the output cost matches the price at which the user pays for his electricity consumption. This situation is sometimes called 'retail grid parity', 'socket parity' or 'dynamic grid parity'.[57] Research carried out by UN-Energy in 2012 suggests areas of sunny countries with high electricity prices, such as Italy, Spain and Australia, and areas using diesel generators, have reached retail grid parity.[51]

Mounting and tracking

Solar modules mounted on solar trackers
Workers install residential rooftop solar panels

Ground-mounted photovoltaic systems are usually large, utility-scale solar power plants. Their solar modules are held in place by racks or frames that are attached to ground-based mounting supports.[58][59] Ground based mounting supports include:

 • Pole mounts, which are driven directly into the ground or embedded in concrete.
 • Foundation mounts, such as concrete slabs or poured footings
 • Ballasted footing mounts, such as concrete or steel bases that use weight to secure the solar module system in position and do not require ground penetration. This type of mounting system is well suited for sites where excavation is not possible such as capped landfills and simplifies decommissioning or relocation of solar module systems.

Roof-mounted solar power systems consist of solar modules held in place by racks or frames attached to roof-based mounting supports.[60] Roof-based mounting supports include:

 • Rail mounts, which are attached directly to the roof structure and may use additional rails for attaching the module racking or frames.
 • Ballasted footing mounts, such as concrete or steel bases that use weight to secure the panel system in position and do not require through penetration. This mounting method allows for decommissioning or relocation of solar panel systems with no adverse effect on the roof structure.
 • All wiring connecting adjacent solar modules to the energy harvesting equipment must be installed according to local electrical codes and should be run in a conduit appropriate for the climate conditions

Solar trackers increase the energy produced per module at the cost of mechanical complexity and increased need for maintenance. They sense the direction of the Sun and tilt or rotate the modules as needed for maximum exposure to the light.[61][62] Alternatively, fixed racks hold modules stationary throughout the day at a given tilt (zenith angle) and facing a given direction (azimuth angle). Tilt angles equivalent to an installation's latitude are common. Some systems may also adjust the tilt angle based on the time of year.[63] Similarly, to maximize total energy output, modules are often oriented to face south (in the Northern Hemisphere) or north (in the Southern Hemisphere). On the other hand, east- and west-facing arrays (covering an east-west facing roof, for example) may also be useful. Even though such installations might not produce the maximum possible total energy, their power output would likely be more consistent throughout the day and possibly larger during peak demand.[64]

Standards

Standards generally used in photovoltaic modules:

 • IEC 61215 (crystalline silicon performance), 61646 (thin film performance) and 61730 (all modules, safety)
 • ISO 9488 Solar energy—Vocabulary.
 • UL 1703 from Underwriters Laboratories
 • UL 1741 from Underwriters Laboratories
 • UL 2703 from Underwriters Laboratories
 • CE mark
 • Electrical Safety Tester (EST) Series (EST-460, EST-22V, EST-22H, EST-110).

Connectors

Outdoor solar panels usually includes MC4 connectors. Automotive solar panels also can include car lighter and USB adapter. Indoor panels (including solar pv glasses, thin films and windows) can integrate microinverter (AC Solar panels).

Applications

There are many practical applications for the use of solar panels or photovoltaics. It can first be used in agriculture as a power source for irrigation. In health care solar panels can be used to refrigerate medical supplies. It can also be used for infrastructure. PV modules are used in photovoltaic systems and include a large variety of electric devices:

Limitations

Pollution and energy in production

Solar panel has been a well-known method of generating clean, emission free electricity. However, it produces only direct current electricity (DC), which is not what normal appliances use. Solar photovoltaic systems (solar PV systems) are often made of solar PV panels (modules) and inverter (changing DC to AC). Solar PV panels are mainly made of solar photovoltaic cells, which has no fundamental difference to the material for making computer chips[citation needed]. The process of producing solar PV cells (computer chips) is energy intensive and involves highly poisonous and environmental toxic chemicals[citation needed]. There are few solar PV manufacturing plants around the world producing PV modules with energy produced from PV[citation needed]. This measure greatly reduces the carbon footprint during the manufacturing process[citation needed]. Managing the chemicals used in the manufacturing process is subject to the factories' local laws and regulations[citation needed].

Impact on electricity network

With the increasing levels of rooftop photovoltaic systems, the energy flow becomes 2-way. When there is more local generation than consumption, electricity is exported to the grid. However, electricity network traditionally is not designed to deal with the 2- way energy transfer. Therefore, some technical issues may occur. For example in Queensland Australia, there have been more than 30% of households with rooftop PV by the end of 2017. The famous Californian 2020 duck curve appears very often for a lot of communities from 2015 onwards. An over-voltage issue may come out as the electricity flows from these PV households back to the network.[65] There are solutions to manage the over voltage issue, such as regulating PV inverter power factor, new voltage and energy control equipment at electricity distributor level, re-conducting the electricity wires, demand side management, etc. There are often limitations and costs related to these solutions.

When electric networks are down, such as during the October 2019 California power shutoff, solar panels are often insufficient to fully provide power to a house or other structure, because they are designed to supply power to the grid, not directly to homes. [66]

Implication onto electricity bill management and energy investment

There is no silver bullet in electricity or energy demand and bill management, because customers (sites) have different specific situations, e.g. different comfort/convenience needs, different electricity tariffs, or different usage patterns. Electricity tariff may have a few elements, such as daily access and metering charge, energy charge (based on kWh, MWh) or peak demand charge (e.g. a price for the highest 30min energy consumption in a month). PV is a promising option for reducing energy charge when electricity price is reasonably high and continuously increasing, such as in Australia and Germany. However for sites with peak demand charge in place, PV may be less attractive if peak demands mostly occur in the late afternoon to early evening, for example residential communities. Overall, energy investment is largely an economical decision and it is better to make investment decisions based on systematical evaluation of options in operational improvement, energy efficiency, onsite generation and energy storage.[67][68]

Gallery

See also

References

 1. ^ Li, Wei; Rubin, Tzameret H; Onyina, Paul A (2013). "Comparing Solar Water Heater Popularization Policies in China, Israel and Australia: The Roles of Governments in Adopting Green Innovations". Sustainable Development. 21 (3): 160–70. doi:10.1002/sd.1547.
 2. ^ "Metal Stamped Parts for Solar Paneling | American Industrial". American Industrial. Retrieved 14 March 2018.
 3. ^ a b c "April 25, 1954: Bell Labs Demonstrates the First Practical Silicon Solar Cell". APS News. American Physical Society. 18 (4). April 2009.
 4. ^ Christian, M. "The history of the invention of the solar panel summary". Engergymatters.com. Energymatters.com. Retrieved 25 January 2019.
 5. ^ Adams, William Grylls; Day, R. E. (1 January 1877). "IX. The action of light on selenium". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 167: 313–316. doi:10.1098/rstl.1877.0009. ISSN 0261-0523.
 6. ^ Meyers, Glenn (31 December 2014). "Photovoltaic Dreaming 1875--1905: First Attempts At Commercializing PV". cleantechnica.com. Sustainable Enterprises Media Inc. CleanTechnica. Retrieved 7 September 2018.
 7. ^ Ohl, Russell (27 May 1941). "Light-sensitive electric device". Google. Retrieved 7 September 2018.
 8. ^ Black, Lachlan E. (2016). New Perspectives on Surface Passivation: Understanding the Si-Al2O3 Interface (PDF). Springer. p. 13. ISBN 9783319325217.
 9. ^ Lojek, Bo (2007). History of Semiconductor Engineering. Springer Science & Business Media. pp. 120 & 321–323. ISBN 9783540342588.
 10. ^ Black, Lachlan E. (2016). New Perspectives on Surface Passivation: Understanding the Si-Al2O3 Interface (PDF). Springer. ISBN 9783319325217.
 11. ^ Ulanoff, Lance (2 October 2015). "Elon Musk and SolarCity unveil 'world's most efficient' solar panel". Mashable. Retrieved 9 September 2018.
 12. ^ da Silva, Wilson (17 May 2016). "Milestone in solar cell efficiency achieved". ScienceDaily. Retrieved 9 September 2018. A new solar cell configuration developed by engineers at the University of New South Wales has pushed sunlight-to-electricity conversion efficiency to 34.5% -- establishing a new world record for unfocused sunlight and nudging closer to the theoretical limits for such a device.
 13. ^ Orcutt, Mike. "Managing Light To Increase Solar Efficiency". MIT Technology Review. Retrieved 14 March 2018.
 14. ^ KING, R.R., et al., Appl. Phys. Letters 90 (2007) 183516.
 15. ^ "SunPower e20 Module".
 16. ^ "HIT® Photovoltaic Module" (PDF). Sanyo / Panasonic. Retrieved 25 November 2016.
 17. ^ "Improving the efficiency of solar panels". The Hindu. 24 October 2013. Retrieved 24 October 2013.
 18. ^ "Micro Inverters for Residential Solar Arrays". Retrieved 10 May 2017.
 19. ^ Photovoltaics Report, Fraunhofer ISE, 28 July 2014, pages 18,19
 20. ^ "nominal voltage Definition and Meaning". www.dictionaryofengineering.com. Retrieved 4 September 2017.
 21. ^ "First Solar – FS-377 / FS-380 / FS-382 / FS-385 Datasheet" (PDF). Retrieved 4 June 2012.
 22. ^ "TSM PC/PM14 Datasheet" (PDF). Archived from the original (PDF) on 29 October 2013. Retrieved 4 June 2012.
 23. ^ "LBS Poly 260 275 Data sheet" (PDF). Retrieved 9 January 2018.
 24. ^ "Are Solar Panels Affected by Weather? - Energy Informative". Energy Informative. Retrieved 14 March 2018.
 25. ^ "CTI Solar sales brochure" (PDF). cti-solar.com. Retrieved 3 September 2010.
 26. ^ "Solarplaza Potential Induced Degradation: Combatting a Phantom Menace". www.solarplaza.com. Retrieved 4 September 2017.
 27. ^ (www.inspire.cz), INSPIRE CZ s.r.o. "What is PID? — eicero". eicero.com. Retrieved 4 September 2017.
 28. ^ "How Solar Cells Work". HowStuffWorks. Retrieved 9 December 2015.
 29. ^ "Bonding in Metals and Semiconductors". 2012books.lardbucket.org. Retrieved 9 December 2015.
 30. ^ Crawford, Mike (October 2012). "Self-Cleaning Solar Panels Maximize Efficiency". The American Society of Mechanical Engineers. ASME. Retrieved 15 September 2014.
 31. ^ Patringenaru, Ioana (August 2013). "Cleaning Solar Panels Often Not Worth the Cost, Engineers at UC San Diego Find". UC San Diego News Center. UC San Diego News Center. Retrieved 31 May 2015.
 32. ^ Lisa Krueger "Overview of First Solar's Module Collection and Recycling Program" (PDF). Brookhaven National Laboratory p. 23. Retrieved 17 March 2017.
 33. ^ Wambach, K. "A Voluntary Take Back Scheme and Industrial Recycling of Photovoltaic Modules" (PDF). Brookhaven National Laboratory p. 37. Retrieved 17 March 2017.
 34. ^ Cynthia, Latunussa (9 October 2015). "Solar Panels can be recycled - BetterWorldSolutions - The Netherlands". BetterWorldSolutions - The Netherlands. Retrieved 29 April 2018.
 35. ^ Latunussa, Cynthia E.L.; Ardente, Fulvio; Blengini, Gian Andrea; Mancini, Lucia (2016). "Life Cycle Assessment of an innovative recycling process for crystalline silicon photovoltaic panels". Solar Energy Materials and Solar Cells. 156: 101–11. doi:10.1016/j.solmat.2016.03.020.
 36. ^ Wambach. 1999. p. 17
 37. ^ Krueger. 1999. p. 23
 38. ^ Wambach. 1999. p. 23
 39. ^ Sonu, Mishra (21 December 2017). "Enhanced radiation trapping technique using low-cost aluminium flat plate reflector a performance analysis on solar PV modules". 2nd International Conference for Convergence in Technology (I2CT).
 40. ^ "First Breakthrough In Solar Photovoltaic Module Recycling, Experts Say". European Photovoltaic Industry Association. Archived from the original on 12 May 2013. Retrieved 1 January 2011.
 41. ^ "3rd International Conference on PV Module Recycling". PV CYCLE. Archived from the original on 10 December 2012. Retrieved 1 October 2012.
 42. ^ Harford, Tim (11 September 2019). "Can solar power shake up the energy market?". Retrieved 24 October 2019.
 43. ^ "Solar Power Plant Report".
 44. ^ "PVinsights announces worldwide 2010 top 10 ranking of PV module makers". www.pvinsights.com. Retrieved 6 May 2011.
 45. ^ "What are solar panels made of?". www.solarpowerworldonline.com.
 46. ^ "Grand Challenges Make Solar Energy Economical". www.engineeringchallenges.org.
 47. ^ "SolarCity Press Release". 2 October 2015. Retrieved 20 April 2017.
 48. ^ Giges, Nancy (April 2014). "Making Solar Panels More Efficient". ASME.org. Retrieved 9 September 2018.
 49. ^ "Top 10 solar module suppliers in 2018". PV Tech. Retrieved 24 October 2019.
 50. ^ "Swanson's Law and Making US Solar Scale Like Germany". Greentech Media. 24 November 2014.
 51. ^ a b c Morgan Baziliana; et al. (17 May 2012). Re-considering the economics of photovoltaic power. UN-Energy (Report). United Nations. Archived from the original on 16 May 2016. Retrieved 20 November 2012.
 52. ^ ENF Ltd. (8 January 2013). "Small Chinese Solar Manufacturers Decimated in 2012 | Solar PV Business News | ENF Company Directory". Enfsolar.com. Retrieved 29 August 2013.
 53. ^ Harnessing Light. National Research Council. 1997. p. 162.
 54. ^ Farmer, J. Doyne; Lafond, François (2016). "How predictable is technological progress?". Research Policy. 45 (3): 647–65. arXiv:1502.05274. doi:10.1016/j.respol.2015.11.001.
 55. ^ MacDonald, A. E., Clack, C. T., Alexander, A., Dunbar, A., Wilczak, J., & Xie, Y. (2016). Future cost-competitive electricity systems and their impact on US CO 2 emissions. Nature Climate Change, 6(5), 526.
 56. ^ MacDonald, A. E., Clack, C. T., Alexander, A., Dunbar, A., Wilczak, J., & Xie, Y. (2016). Future cost-competitive electricity systems and their impact on US CO 2 emissions. Nature Climate Change, 6(5), 526.
 57. ^ "Solar Photovoltaics competing in the energy sector – On the road to competitiveness" (PDF). EPIA. Archived from the original (PDF) on 26 February 2013. Retrieved 1 August 2012.
 58. ^ SolarProfessional.com Ground-Mount PV Racking Systems March 2013
 59. ^ Massachusetts Department of Energy Resources Ground-Mounted Solar Photovoltaic Systems, December 2012
 60. ^ "A Guide To Photovoltaic System Design And Installation". ecodiy.org. Retrieved 26 July 2011.
 61. ^ Shingleton, J. "One-Axis Trackers – Improved Reliability, Durability, Performance, and Cost Reduction" (PDF). National Renewable Energy Laboratory. Retrieved 30 December 2012.
 62. ^ Mousazadeh, Hossain; et al. "A review of principle and sun-tracking methods for maximizing" (PDF). Renewable and Sustainable Energy Reviews 13 (2009) 1800–1818. Elsevier. Retrieved 30 December 2012.
 63. ^ "Optimum Tilt of Solar Panels". MACS Lab. Retrieved 19 October 2014.
 64. ^ Perry, Keith (28 July 2014). "Most solar panels are facing the wrong direction, say scientists". The Daily Telegraph. Retrieved 9 September 2018.
 65. ^ Miller, Wendy; Liu, Aaron; Amin, Zakaria; Wagner, Andreas (2018). "Power Quality and Rooftop-Photovoltaic Households: An Examination of Measured Data at Point of Customer Connection". Sustainability. 10 (4): 1224. doi:10.3390/su10041224.
 66. ^ Martin, Chris (10 October 2019). "Californians Learning That Solar Panels Don't Work in Blackouts". Bloomberg. New York NY: Bloomberg LP.
 67. ^ L. Liu, W. Miller, and G. Ledwich. (2017) Solutions for reducing facilities electricity costs. Australian Ageing Agenda. 39-40. Available: https://www.australianageingagenda.com.au/2017/10/27/solutions-reducing-facility-electricity-costs/
 68. ^ Miller, Wendy; Liu, Lei Aaron; Amin, Zakaria; Gray, Matthew (2018). "Involving occupants in net-zero-energy solar housing retrofits: An Australian sub-tropical case study". Solar Energy. 159: 390–404. doi:10.1016/j.solener.2017.10.008.