پالایشگاه نفت امام خمینی شازند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت پالایش نفت امام خمینی
نوع شرکت دولتی
بنا نهاده ۱۳۷۲
بنیانگذاران شرکت ملی نفت ایران
مدیر عامل عليرضا امین
رئیس هیئت مدیره سعيد مداح مروج
محصولات بنزین
گازوئیل
نفت سفید
گاز مایع
مالک شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران
وبگاه www.ikorc.ir
نمای شب از پتروشیمی، نیروگاه و پالایشگاه شازند اراک

شرکت پالایش نفت امام خمینی شرکت دولتی پالایش نفت ایرانی است، که تأسیسات پالایشی آن، در شهرستان شازند، استان مرکزی و در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر اراک، مستقر می‌باشد. این پالایشگاه در سال ۱۳۷۲ توسط شرکت ملی نفت ایران و تحت عنوان پالایشگاه نفت شازند اراک تأسیس شد.

ظرفیت تولید پالایشگاه اراک ۲۵۰ هزار بشکه در روز است، که نفت خام مورد نیاز آن، بطور روزانه توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت امام خمینی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد و دفتر مرکزی آن در اراک قرار دارد. این شرکت هم‌اکنون بزرگترین تولیدکننده‌ی بنزین یورو 4 در کشور است[۱].

تاریخچه[ویرایش]

پالایشگاه نفت شازند اراک در سال ۱۳۷۲ به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز، راه‌اندازی گردید. این پالایشگاه نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن، پس از انقلاب ۱۳۵۷ و در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد. این پالایشگاه به همراه پالایشگاه آبادان، کماکان بصورت دولتی اداره می‌شود و مالکیت آن در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد.

نام‌گذاری[ویرایش]

نام این پالایشگاه در گذشته شرکت پالایش نفت شازند اراک بود، تا اینکه در سال ۱۳۸۹ با پیشنهاد پالایشگاه و تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش و استناد به نامه اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، به نام شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند تغییر پیدا کرد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تاریخچه پالایشگاه». شرکت پالایش نفت شازند. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  2. «تغییر نام "پالایشگاه شازند اراک" به "شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند"». پایگاه خبری پترونت، ۱۵/۱/۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱.