پالایشگاه نفت امام خمینی شازند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمای شب از پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه شازند (اراک)

پالایشگاه امام خمینی شازند، یکی از پالایشگاه‌های ایران است، که در استان مرکزی(در کیلومتر ۳۰ جاده اراک - ملایر) و در شهرستان شازند واقع شده‌است. این پالایشگاه از شرکت‌های فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد، که به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز، راه اندازی گردید.این پالایشگاه نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.[۱].

نامگذاری[ویرایش]

نام این پالایشگاه، در گذشته شرکت پالایش نفت شازند اراک بود، تا اینکه در سال ۱۳۸۹ با پیشنهاد پالایشگاه و تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش و استناد به نامه اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، به نام شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند تغییر پیدا کرد.[۲]

طرح‌ افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت[ویرایش]

بزرگترین طرح تولید بنزین کشور در این پالایشگاه، در حال بهره‌برداری است.[۳] این طرح پالایشگاه امام خیمنی شازند را به بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین در کشور تبدیل می‌کند.[۴][۵][۶] با بهره‌برداری کامل از این طرح که بنابر برنامه‌ریزی قبلی در بهمن ۱۳۹۱ عملی می‌شود، ظرفیت استحصال گوگرد از فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه حدود ۱۱ برابر افزایش می‌یابد که به کاهش آلایندگی بنزین و گازوییل این پالایشگاه منجر شده و کیفیت این محصولات را تا حد استاندارد آلایندگی اروپا افزایش خواهد داد.[۷].این طرح در حال فعالیت است.

پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص ظرفیت تولید پالایشگاه به 171 هزار بشکه در روز رسید.با توجه به تغییر الگوی مصرف محصولات نفتی کشور از محصولات میان تقطیر به بنزین و همچنین ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی مطابق با الزامات زیست‌محیطی و استانداردهای بین‌المللی مسئولان را بر آن داشت که طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند را تصویب و ابلاغ نمایند.با اجرای این طرح ظرفیت تولید پالایشگاه از 170.000 بشکه در روز به 250.000 بشکه در روز افزایش یافته‌است.همچنین تولید بنزین به میزان 12 میلیون لیتر در روز در ازاء کاهش تولید نفت کوره افزایش می یابد.درحالیکه خوراک پالایشگاه از 100 درصد نفت خام شیرین و سبک به مخلوط 55 درصد سبک و 45 درصد نفت خام سنگین تغییر می یابد.از سوی دیگر محصولات پالایشگاه با مشخصات و کیفیت استانداردهای 2004 و 2005 اروپا به بازار عرضه خواهد شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تاریخچه پالایشگاه». شرکت پالایش نفت شازند. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  2. «تغییر نام "پالایشگاه شازند اراک" به "شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند"». پایگاه خبری پترونت، ۱۵/۱/۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  3. «تولید بنزین در پالایشگاه امام خمینی شازند ۸ میلیون لیتر افزایش می‌یابد». باشگاه خبرنگاران، ۱۹/۷/۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  4. «تولید بنزین به ۱۶ میلیون لیتر در پالایشگاه امام خمینی شازند». باشگاه خبرنگاران، ۱۷/۷/۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  5. «ایران بزرگترین تولیدکننده بنزین خاورمیانه می‌شود». خبرگزاری فارس، ۲۴/۳/۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  6. «پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی طرح توسعه پالایشگاه شازند». بولتن نیوز، ۲۳/۷/۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۳/۷/۱۳۹۱. 
  7. گوگرد به‌طور کامل از فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه شازند حذف می‌شود. خبرگزاری شانا