پاشلک جزیره چاتهام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاشلک جزیره چاتهام
Coenocorypha pusilla.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: آبچلیک‌سانان
تیره: آبچلیکیان
سرده: Coenocorypha
گونه: C. pusilla
نام علمی
Coenocorypha pusilla
(بولر،۱۸۶۹)

پاشلک جزیره چاتهام یا پاشلک جزایر چاتهام یا پاشلک چاتهام (به لاتین: Coenocorypha pusilla) گونه‌ای پرندهٔ آبچر و حشره‌خوار از خانوادهٔ آبچلیکیان است که بومی جزایر چاتهامِ نیوزیلند می‌باشد.

زیستگاه و تولید مثل[ویرایش]

این پاشلک در جنگل‌ها و سبزه‌زارهای معتدل جزایر زیستگاه خود زندگی و تخم‌گذاری می‌کند. او لانه‌اش را در زیر پوشش‌های گیاهی انبوه می‌سازد و دو تخم در آن می‌گذارد. طول عمر و نخستین سال تولید مثل این پرنده مشخص نیست اما دیگر پاشلک‌های این سرده می‌توانند در یک سالگی جفت‌گیری نموده و تا ۱۷ سال عمر نمایند.

جمعیت و وضعیت بقا[ویرایش]

زیستگاه پاشلک جزیره چاتهام تنها به چهار جزیرهٔ کوچک اما بدون شکارچی محدود می‌شود و به همین دلیل جمعیت تقریباً ثابتی دارد. با این حال اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست، این پرنده را به دلیل داشتن محیط زیستی محدود و احتمال رهاسازی تصادفی جانوران شکارچی در زیستگاه آن که می‌تواند منجر به انقراض نسلش شود در فهرست گونه‌های آسیب‌پذیر قرار داده است.

تخمین زده شده که پاشلک چاتهام جمعیتی بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ جفت داشته باشد که از این میان بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ جفت آن در جزیرهٔ جنوب غربی (رانگاتیرا)، ۲۰۰ تا ۲۵۰ جفت در جزیرهٔ مانگره (آورده شده از جزیره رانگاتیرا) و کمتر از ۵۰ جفت در دو جزیرهٔ مانگره کوچک و استار کیز می‌زیند (هیگینز و دیویس، ۱۹۹۶).

منابع[ویرایش]