پارینه‌سنگی زیرین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پارینه سنگی زیرین)
پرش به: ناوبری، جستجو
تقسیم‌بندی سه‌گانه اعصار
عصر تاریخی
دوره لاتن   نیاتاریخی
دوره هالشتات
عصر آهن
  پسین  
میانه
پیشین
عصر برنز
دوران نوسنگی عصر مس  
نوسنگی با سفال پیشاتاریخ
نوسنگی پیش از سفال ب
نوسنگی پیش از سفال آ
میان‌سنگی میان‌سنگی
پارینه‌سنگی پسین
میانه
پیشین
عصر سنگ

پارینه‌سنگی زیرین (به انگلیسی:Lower Paleolithic) یا پارینه‌سنگی قدیم کهن‌ترین بخش پارینه‌سنگی است که حدود ۲٫۵ میلیون سال پیش با نخستین استفاده از ابزارهای سنگی خام و نخستین تلاش‌ها برای شکار و گردآوری خوراک آغاز می‌شود و تا ۲۰۰ هزار سال پیش ادامه می‌یابد.

نخستین شواهد از استفادهٔ انسان‌سایان از ابزارهای سنگی در پارینه‌سنگی زیرین بدست آمده و در این دوره انسان به استفاده از ابزارهایی مثل الدوایی Oldowan و آشولی Acheulean روی آورد. این دوره از حیات بشری به سه دوره پارینه سنگی قدیم میانی و جدید تقسیم می‌شود که از طریق ابزارهای سنگی خاص هر دوره قابل شناسایی می‌باشد. در ایران فقط از دوران پارینه سنگی جدید آثاری در کشف رود خراسان کشف شده است که شامل ابزارهای سنگی از نوع تبر می‌باشد. این کشفیات توسط پروفسور آریایی انجام گرفته است. پارینه‌سنگی زیرین تا دورهٔ میان‌سنگی ادامه یافت، یعنی زمانی که ابزارهای سنگی به مراتب پیچیده‌تر شده بودند و انسان به استفاده از ابزارهایی مثل موستری روی آورده بود. همچنین در قدیمی‌ترین دورهٔ تاریخ استفاده از آتش توسط انسان بین دوره‌های پارینه‌سنگی زیرین و میان‌سنگی هنوز اختلافاتی وجود دارد.

در این دوره ابتدا گونهٔ انسانی جنوبی‌کپی Australopithecus در دو گونه آفریقایی و تناور پدیدار می‌شود. گونه آفریقایی با توجه به توانایی در ساخت ابزار انسان ماهر Homo habilis نیز نامیده می‌شود که در چاد، جنوب آفریقا و تانزانیا (گاروزی و اولدوای Olduvai) می‌زیسته‌است. ابزار که گونه آفریقایی ساخته‌است الدوایی نامیده می‌شود؛ چون نخستین بار از ناحیه اولدوای تانزانیا به دست آمده‌است و فقط تبرهای دستی بوده. دومین گونه انسانی که در این دوره پدیدار می‌شود؛ انسان راست‌قامت Homo erectus نام دارد. این گونه از یک و نیم میلیون تا پانصد هزار سال پیش می‌زیسته‌است، از آتش استفاده می‌کرده‌است و ابزارساز بوده و ابزارهایی که به کار برده‌است آشولی؛ و لوالوآزی Levalloasien نام دارد. انسان جاوه و انسان پکن از مشهورترین گونه‌های انسان راست‌قامت هستند.

یادداشت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]