پارک ملی سوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پارک ملی سوان
Lake Sevan6.jpg
Location the park in Armenia
Location the park in Armenia
پارک ملی سوان (ارمنستان)
موقعیتاستان گغارکونیک,  ارمنستان
مختصات۴۰°۲۰′۴۶″ شمالی ۴۵°۲۰′۰۴″ شرقی / ۴۰٫۳۴۶۱۱°شمالی ۴۵٫۳۳۴۴۴°شرقی / 40.34611; 45.33444مختصات: ۴۰°۲۰′۴۶″ شمالی ۴۵°۲۰′۰۴″ شرقی / ۴۰٫۳۴۶۱۱°شمالی ۴۵٫۳۳۴۴۴°شرقی / 40.34611; 45.33444
مساحت۳۴۲ کیلومترمربع (۱۳۲ مایل‌مربع)
تاسیس شده۲۰۰۹ (۲۰۰۹)
هیئت امناMinistry of Nature Protection, Armenia

پارک ملی سوان (ارمنی: Սևան ազգային պարկ‎; انگلیسی: Sevan National Park‎) یکی از ۴ پارک ملی حفاظت‌شده جمهوری ارمنستان است که در سال ۱۹۷۸ برای حفاظت از دریاچه سوان و مناطق اطراف آن تأسیس شد. این مرکز تحت کنترل وزارت حفاظت از طبیعت است و شامل یک مرکز تحقیقاتی است که بر اکوسیستم‌ها و ماهیگیری در دریاچه نظارت کرده و اقدامات حفاظتی گوناگونی را بر عهده دارد.

زیاگان[ویرایش]

پستان‌داران[ویرایش]

آگاهی علمی در مورد پستان‌داران حوضه سوان اندک و پراکنده‌است. گرگ، شغال، روباه، سمور، گربه، خرگوش صحرایی و جوندگان کوچک از مهم‌ترین پستان‌داران این پارک به‌شمار می‌روند.

پرندگان[ویرایش]

دریاچه سوان و مناطق اطراف آن از نظر زندگی پرندگان منطقه‌ای غنی است و تا ۲۶۷ گونه پرنده در آن ثبت شده‌است. پرندگان این منطقه را می‌توان در راسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد: کشیم، پلیکان‌سانان، بال‌آتشی‌سانان، شاهینیان، غازسانان، ماکیان‌سانان، درناسانان، سلیم‌سانان، کبوتر، کوکو، جغد، شبگردسانان، پرستوسانان، سبزقباسانان، دارکوب‌سانان، و گنجشک‌سانان. ۳۹ گونه نیز در سیاهه قرمز گونه‌های در معرض خطر ارمنستان جای دارند. گونه بومی کاکایی ارمنی (Larus armenicus) نیز در این منطقه یافت می‌شود.

خزندگان و دوزیستان[ویرایش]

گونه‌های خزندگان و دوزیستان پارک ملی سوان عبارتند از: وزغ سبز، قورباغه درختی اروپایی، قورباغه مانداب، قورباغه قفقازی، Laudakia caucasia, کلمره، Eremias arguta، مارمولک شنی، Lacerta strigata ,Parvilacerta parva ,Darevskia unisexualis ,Darevskia valentini ,Platyceps najadum ,Hemorrhois ravergieri، گرگ‌مار، Eirenis punctatolineatus، سبزه مار، مار چلیپر، افعی البرزی.

گیاگان[ویرایش]

در حوضه دریاچه سوان ۱۱۴۵ گونه گیاهی و در کمربند حفاظتی آن ۱۵۸۷ گونه یافت می‌شود. گیاگان این پارک ملی شامل ۲۸ گونه درخت، ۴۲ گونه بوته، ۸۶۶ گونه گیاه دارویی و ۳۰۷ گونه از گیاهان یک‌ساله و دوساله است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]