پارک ملی ساوو غرب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پارک ملی ساوو غرب
{{{base_caption}}}
موقعیت پارک ملی ساوو
موقعیت کنیا
مساحت ۹۰۶۵ کیلومترمربع
تاسیس شده ۱۹۴۸
هیئت امنا خدمات حیات وحش کنیا

پارک ملی ساوو غرب (Tsavo West) در استان ساحلی کنیا قرار دارد و در مجموع ۹۰۶۵ کیلومتر مربع گستردگی دارد. جادهٔ A109 نایروبی-مومباسا و راه آهن این منطقه این پارک را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. بخش شرقی و غربی به همراه بخش‌های حفاظت شده منطقه حفاظت شده ساوو را می‌سازد.

دیرینه شناسی[ویرایش]

در این منطقه در نزدیکی رود گالانا شمار زیادی از آثار ساکنان قدیم آن مربوط به ۱۳۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش یافت شده‌است. این ساکنان به شکار حیوانات، ماهیگیری و نگهداری حیوانات خانگی می‌پرداختند. تا سال ۷۰۰ پس از میلاد اقوام سواحلی با ساکنان این منطقه داد و ستد داشتند و احتمالاً خرید و فروش برده صورت می‌گرفته. البته نشانی از این وجود ندارد که سواحلی‌ها ساکنان این منطقه را به بردگی بگیرند.

در سدهٔ ۱۹ ام بریتانیایی‌ها به این منطقه آمدند و مردمان اینجا را به بردگی گرفتند تا راه آهن اوگاندا که از ساوو می‌گذشت در ۱۸۹۸ ساخته شد. احتمالاً نزدیک به ۱۳۵ تن از بردگان آفریقایی و هندی در شب به دست حیوانات وحشی این منطقه کشته شده‌اند.[۱] بعدها این شیرها توسط اربابان کشته شدند و اکنون پوست و جمجمهٔ برخی از آن‌ها را می‌توان در موزه تاریخ طبیعی فیلد در شیکاگو پیدا کرد.

جانوران[ویرایش]

حیات وحش ساوو غرب بسیار گسترده است و برخی از جانوران آن عبارتند از: اسب آبی، کرگدن سیاه شرقی، گاومیش، فیل بیشه، پلنگ و شیر ماسای. جانوران کوچکتر آن عبارتند از: شب‌دوست، گاوگوزن، کودوی کوچک و زرافه کلیمانجارویی.

منابع[ویرایش]

  1. Man eating lions – not (as) many dead". Railway Gazette International. 27 November 2009.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پارک ملی ساوو شرق