ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/سید عباس مجتهد گراشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سید عباس مجتهد گراشی[ویرایش]

خوب شد

مقاله در ابتدای نامزدی خیلی با خوبیدگی فاصله نداشت و پس از اندکی تغییرات و با توجه به تبحر کاربر در توسعه مقالات؛ لایق دریافت ستاره سبز گردید.Shobhe ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۱۵:۵۵ (UTC)[پاسخ]

بحث زیر بسته شده است. لطفاً آن را تغییر ندهید. ادامهٔ دیدگاه‌ها باید در صفحهٔ بحث مناسب ثبت شوند. نباید ویرایش دیگری در این ریسه انجام شود.

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی سید عباس مجتهد گراشی
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۳۵٬۳۳۶
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ خیر
املا و انشای خوب انجام شد انجام شد
دیباچهٔ مناسب انجام شد انجام شد
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام شد انجام شد
یادکرد صحیح منابع انجام شد انجام شد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد انجام شد
بررسی حق نشر (متن و پرونده‌ها) انجام شد انجام شد
جعبهٔ اطلاعات و/یا جعبهٔ گشتن مناسب انجام شد انجام شد
رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد انجام شد
تصویر(های) مناسب انجام شد انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام نشد انجام شد
پیوند پایدار منابع برخط به‌زودی انجام می‌شود
ناظر: Shobhe
 سید عباس مجتهد گراشی (ویرایش | تاریخچه) • بحثپی‌گیری


نامزدکننده: Kadamoo (بحثمشارکت‌ها)

بررسی‌کننده: Shobhe

تاریخ نامزد کردن: ‏۱۰ دسامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۴ (UTC)

 • ۴۱ روز پیش نامزد شده‌است.

مقاله پیش‌تر به نبح رفته و حذف شده بود. بنده درخواست بازگردانی دادم و در نبح جدید، مقاله در ویکی ماندگار شد. حالا با گسترش بیشتر مقاله، تقریبا تمامی مطالب معتبر موجود دربارهٔ شخص، در مقاله آمده‌است. امیدوارم به خوبیدگی و سپس برگزیدگی این مقاله با همکاری دوستان بررسی‌کننده. Kadamoo (بحث) ‏۱۰ دسامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۲۰ (UTC)[پاسخ]

بررسی اول کاربر شبهه

 • ضمن عرض سلام و خدا قوتی؛ تشکر بابت آوردم مقاله به گمخ، امیدوارم شما را بیشتر در اینجا ببینیم. در نگاه اول به مقاله این موارد به نظر آمد:
 1. منظور از «خوانین گراشی»، یکی از خان‌های این طایفه است؟ اگر چنین است عبارت خوانین که جمع عربی است، بهتر است به «خان‌ها» تغییر یابد.
خوانین گراش به حاکمان منطقه در آن دوران اشاره دارد. این عبارت به همین صورت «خوانین» مصطلح است.
 1. در بخش پیش‌زمینه، به پیش‌زمینه مدیریت او بر مدرسه پرداخته‌اید. این بخش قابلیت دارد با اطلاعاتی دیگر تکمیل شود. می‌‌خواهیم از این بخش استفاده کنیم و یک پیش زمینه و دید از دورانی و شرایطی بدهیم که سید عباس در آن به دنیا آمده، زیسته و از دنیا رفته است. مثلا وضعیت علما در عصر او، وضعیت خانواده و خاندانش. خیلی اضافه گویی نباید بشود؛ فقط نکاتی که در شناخت سید عباس بیشتر از پیش به ما کمک کند و دانستش به برداشت بیشتری از مقاله بیانجامد. به ذهن من می‌رسد که روی مهاجرت سید هاشم می‌توانید کمی بیشتر
مطالبی در خصوص زمینه‌های علمی و فرهنگی منطقه اضافه کردم. موضوع مهاجرت سید هاشم را هم در بخش تبار گسترش دادم.
 1. «علت این امر را غنی بودن مناطق غربی لارستان نظیر مهر از حیث مبلغان دینی و کمبود مبلغ در مناطق شرقی لارستان برشمرده‌اند» این برشمرده‌اند کمی مبهم است. چه کسانی برشمرده‌اند؟ نام ببرید.
بازنویسی شد.
 1. الگو شجره‌نامه را در ناوباکس قرار بدهید تا قابلیت جمع شوندگی داشته باشد.
انجام شد.
 1. جمله «سید عباس قصد داشت برای همیشه در گراش بماند، اما به زودی با مخالفت و تهدید برخی از افراد بانفوذ محلی و سردمداران و مقامات مذهبی هم‌قطارش روبرو شد.» کمی ابهام دارد. با ویراستاری و بازنویسی حل خواهد شد. مثلا «مقامات مذهبی هم‌قطارش» یعنی چه کسانی؟ یا «اما به زودی» یعنی دقیقا چه مقدار زمان؟
بازنویسی شد.
 1. تمام تواریخ ذکر شده در مقاله قمری هستند، پس برای «اردیبهشت سال ۱۳۰۹ ه‍.ش» قمری‌اش را نیز ذکر کنید.
ذکر شد، اما خودم تبدیلش کرده‌ام. تحقیق دست اول نیست؟
 1. همین کار را با عبارت های «او در نهایت به سال ۱۳۶۰ ه‍.ش»، «او در سال ۱۳۲۰ ه‍.ش در سن ۶۳ سالگی درگذشت» و «در سال ۱۳۱۵ ه‍.ش در گراش متولد شد» نیز انجام دهید.
به نظرم در این قسمت نیازی به این کار نباشد. این بخش مربوط به زندگی خود سید عباس نیست و به نوادگانش پرداخته و عملا موضوعی دیگر است. از طرفی مرسوم نیست مثلا سال‌های دههٔ ۶۰ را به قمری بنویسیم.
 • از مطالعه مقاله لذت بردم؛ تا خوبیدگی خیلی کار ندارد. در بررسی بعدی، منابع را بررسی خواهم کرد. پس انجام امور، اعلام بفرمایید. موفق.Shobhe ‏۵ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۰۱:۳۰ (UTC)[پاسخ]
@Shobhe: سلام جناب شبههٔ عزیز. خوشحالم که شما بررسی مقاله را برعهده گرفته‌اید. مواردی که مطرح کردید را انجام دادم. تشکر. ‍‍Kadamoo (بحث) ‏۵ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۲۲:۰۷ (UTC)[پاسخ]


بررسی دوم کاربر شبهه

 • ضمن عرض ادب و احترام خدمت Kadamoo عزیز. خدا قوت. موارد بعدی
 1. در خصوص اینکه آیا نوشتن تاریخ قمری در کنار شمسی به روش مبدل دستی، تحقیق دست اول است یا نه؛ خیر تحقیق دست اول نیست و سابقا در این خصوص گفتگوهایی شده است.
 2. در خصوص کلمه «خوانین» پس زحمت بکشید یک یادداشت برایش بزنید و معنایش را متذکر شوید.
 3. «تبار» جزء سرگذشت انسان‌ها نیست. بنابراین زیربخش «تبار» را به یک بخش جداگانه به همین نام بین دو بخش «سرگذشت» و «پیش‌زمینه» منتقل کنید.
 4. سوالی پیش آمد؛ آیا دیگر آثار سید را می‌توان از منبعی فقط گزارش نام کرد؟
 5. گویا سید از «سید مرتضی کشمیری، شیخ محمدطه نجف، شیخ اسماعیل صدر، شیخ آقارضا همدانی، سید مجدد» نقل روایت می‌کرده‌است. و مرعشی نجفی نیز از او نقل روایت می‌کرده. به این مطلب در مقاله اشاره کنید و به عنوان استاد نامشان را در الگو بیاورید. منبعش اینجاست در الجیزة الوجیزه من السلسله العزیزه = ص 100 (اگر دسترسی ندارید بگویید متن و آدرس را برایتان بفرستم.)
 6. در صفحه اطلاعات، یکی از القاب را «آغا عباس گپ» گزارش کردید. اما در مقاله چنین چیزی نیست. لطفا این لقب را در مقاله نیز بیاورید، آدرس و منبعی که برای آن دادید را نیز به مقاله منتقل کنید. در جعبه اطلاعات، وقتی گزارشی از درون مقاله باشد، نیازی به منبع ندارد.
 7. در بخش میراث، آمده است که برای سید عباس دو دختر گزارش شده‌است، اما در شجره‌نامه، فقط یک دختر آمده. اگر نام آن دختر مشخص نیست، خانه‌ای برایش بسازید و بنویسید، ۱ دختر دیگر یا هر چیز دیگری...
 8. در الگوی گاهشمار زندگانی سید، همه تاریخ‌ها باید یکی باشند. آخری ه.ش است. به قمری تبدیلش کنید. با این تغییر، طبعا دیگر نیازی به خانه توضیح گاه شمار نیست.
 • فعلا اینها، تا پس از تکمیل، یکبار دیگر مرور کلی کنم. ارادتمند.Shobhe ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۱۶:۳۸ (UTC)[پاسخ]
۱. صحیح. تشکر.
۲. علی‌الحساب این مورد مانده. احتمالا بعدا باید برایش مقاله بسازم.
۳. انجام شد.
۴. در منابعی که در اختیار دارم، فقط موضوع آثار را ذکر کرده‌اند. فکر نمی‌کنم اسم‌شان در منابع موجود باشد.
۵. بررسی خواهم کرد.
اشتراک نورمگز را دارم، اما ظاهرا به درد نورلایب نمی‌خورد. اگر متن کتاب را لطف کنید ممنون می‌شوم.
۶. انجام شد.
۷. انجام شد.
۸. انجام شد.
@Shobhe گرامی، موارد پاسخ داده شد. ممنون از بررسی‌تان. Kadamoo (بحث) ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۲۲:۳۵ (UTC)[پاسخ]
@Kadamoo خدا قوت. خدمت شما: «السید عباس اللاری؛ یروی عن السید مرتضی الکشمیری و الشیخ محمدطه نجف و الشیخ اسماعیل اصدر و الشیخ آقارضا الهمدانی و عن السید المجدد. ایضا روی عنه السید المرعشی» (الجیزة الوجیزه من السلسله العزیزه، ص 100) نویسنده:مهدی باقری سیانی، ناشر: مجمع ذخائر اسلامی/قم. Shobhe ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۰۴:۱۲ (UTC)[پاسخ]


بررسی نهایی کاربر شبهه

 • ضمن عرض ادب و احترام خدمت Kadamoo عزیز. خدا قوت. تقریبا کار تمام است. چند خرده کاری:
 1. عبارت «سید عباس مجتهد برای تشخیص بهتر از نوه‌اش، سید عباس معصومی، در گراش به «آغا عباس گَپ»...» ارتباطی با بخش میراث ندارد؛ توصیه می کنم بخش «تبار» را به «نام و تبار» تبدیل کنید و این را به آنجا منتقل کنید.
 2. توصیه می کنم از قابلیت پیوند به بیرون استفاده کنید؛ یک یا دو لینک که به شناخت بیشتر بیانجامد یا مثلا وبسایت مدرسه گراش می تواند باشد یا هر چیز دیگر... والا آن بخش خالی باید حذف شود.
 3. «خوانین گراشی» همچنان ابهامش برطرف نشده است.
 • این سه مورد و مساله استادان سید حل شود، دیگر برای جمع بندی مشکلی نیست. (پس از اتمام اطلاع رسانی کنید تا جمع بندی شود.)Shobhe ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۰۴:۱۰ (UTC)[پاسخ]
۱. انجام شد.
۲. در حد وسع انجام شد.
۳. یک یادداشت برایش زدم.
@Shobhe گرامی سلام مجدد. موارد بالا انجام شدند. مورد اساتید هم طبق منبعی که معرفی کردید اضافه شد. ملاحظه کنید. متشکرم. Kadamoo (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۱۳:۲۵ (UTC)[پاسخ]

بحث بسته شده است. لطفاً آن را تغییر ندهید. ادامهٔ دیدگاه‌ها باید در صفحهٔ بحث مناسب ثبت شوند. نباید ویرایش دیگری در این ریسه انجام شود.