ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده/فهرست خلفای اموی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فهرست خلفای اموی[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.

اگرچه فهرست خوبی آماده شده، اما در خلال بررسی، مشکلاتی مطرح شد و دوستانی داوطلب همکاری برای حل مشکلات شدند. متاسفانه تلاش‌های این دوستان برای دستیابی به منابع به نتیجه نرسید و از آنجا که بررسی مدت زیادی است که راکد مانده است، به ناچار بحث را ناموفق ارزیابی می‌کنم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)

برگزیده نشد


فهرست خلفای اموی (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری) مقاله ترجمه‌ای از فهرست برگزیدگی عربی است. گرچه امیران مهمتر مقاله داشتند ولی متأسفانه وقت نشد همه مقالاتش را بسازم و این کار تدریجاً انجام خواهد شد. --محک 📞 ‏۹ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۳۷ (UTC)

سلام. به نظرم نام و لقب نادرسته. مثلا اسم یزید، «یزید بن معاویه» بوده و أبوخالد کنیه اش است. به جای تصویر ، عکس سکه گذاشتن هم جالب نیست.
اینکه امویان اندلس مقاله ندارند و پیوندشان قرمز است، قابل قبول نیست.
آنچه در دیباچه آمده باید منبع داشته باشد تا مصداق تحقیق دست اول نباشد.--سید (بحث) ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)
 1. Symbol At.svg سید گرامی: عناوین ستون‌ها را تغییر دادم و به جای عکس، سکه‌ها را یکدست گذاشتم چون فقط یکی از خلفای قرطبه عکس داشت.
 2. همان طور که عرض کردم، به مرور می‌سازم.
 3. در حال انجام... البته شاید فرصت نشود همه‌شان را چک کنم Emojione1 263A.svg --محک 📞 ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۹:۱۵ (UTC)
نه اگر در ویکی انگلیسی بگردی، به گمانم عکس های بیشتری هست.--سید (بحث) ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۰۴ (UTC)
Symbol At.svg سید گرامی: مقالات را ساختم و لید را ارجاع دادم.
درباره عکس: من مقاله تک-تک را تقریباً دیدم؛ حتی تصویر منسوب به عبدالرحمن الناصرلدین الله در ویکی عربی در اصل مال عبدالرحمن داخل بود و تنها همین امیر اموی مقاله‌اش عکس داشت. ضمن این که همان عکس هم متعلق به دوره رومی‌تباران بود و ارزش دانشنامه‌ای نداشت. با این وجود، اگر تصاویری سراغ دارید که من ندیدم، بفرمایید که بیفزایم. --محک 📞 ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۲۶ (UTC)
ما شاء الله ، رباتی، چیزی داری؟!--سید (بحث) ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۳۶ (UTC)
ربات ندارم ولی گاه دچار خودربات‌پنداری می‌شوم Twemoji2 1f602.svg --محک 📞 ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۴۷ (UTC)
 • «خلافت قرطبه در پی جنگ داخلی، معروف به «فتنه اندلس»، که میان نوادگان واپسین خلیفه، یعنی هشام دوم (که پس از حکم دوم به تخت نشسته بود) با جانشینان پرده‌دار دربار به نام المنصور درگرفت، فروپاشید.» این جمله خیلی واضح نیست. چرا به جای طرفین درگیری به اجداد آنها اشاره کرده اید؟! این هشام، نفر سوم در فهرست است. --سید (بحث) ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۴۹ (UTC)
  • ✓ بعضی جملات مثل این را از دیگر مقالات ویکی کپی کردم. یک بار دیگر از اول می‌خوانم. محک 📞 ‏۱۰ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC)
 • مقدمه اشکالات محتوایی دارد، یک بار خودم می خوانم و اصلاح می کنم.
 • در پانویس طبق شیوه نامه عمل نشده است. مثلا «ابن الأبار 1985» نام کتابش مشخص نیست.
 • برخی از موارد جدول، بخصوص در اواخر آن، منبع ندارد.--سید (بحث) ‏۱۱ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۲۱:۳۳ (UTC)
  • ✓ همه موارد ارجاع تک دارند و پانویس‌ها یکدست شده. --محک 📞 ‏۱۲ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۹:۲۹ (UTC)
 • مقاله را به «فهرست خلفا و امرای اموی» منتقل کردم، چون دقیق تر است.
 • الگو را اصلاح کردم، هرچند هنوز پیوند سال ها به صفحه ابهام زدایی می رود.
 • در جدول پیوندهایی به رنگ قرمز و زرد هست که جالب نیست.
 • این جمله را «سومین خلیفه در میان خلفای راشدین، عثمان بن عفان بود که از خاندان بنی امیه است.» در پانویس بیاورید.
 • من لید را اصلاح کردم. یک بار بررسی کنید.

--سید (بحث) ‏۲۸ دسامبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۴:۲۶ (UTC)

Symbol reply.svg سید گرامی: سلام. دستم تا اطلاع ثانوی بندست. اگر مشکلش به نظرتان حاد است، بنده انصرافم را اعلام می‌کنم و لطفا ناموفق جمع‌بندی کنید. --محک 📞 ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۳۴ (UTC)
سلام. آخر خیلی کاری ندارد. در حد دو سه ساعت. می توانیم تا عید صبر کنیم.--سید (بحث) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۳۶ (UTC)
 • @Sa.vakilian: عرض سلام و احترام. این فهرست را دیدم، حقیقتاً حیف است برگزیده نشود، آن هم بعد از این همه زحمت شما و محک. به جز مقاله لارده، بقیه مقالات را ایجاد کردم؛ لارده را هم الآن رویش کار می‌کنم به نظرم تا چند دقیقه دیگر آماده بشود. انجام شد. به جز این، متوجه نشدم اشکالات دیگر فهرست چیست. اگر لطف کنید بررسی کنید ممنون می‌شوم.
  پ.ن: از آن‌جا که آشنایی خیلی بیشتری با مقالات نسبت به بنده دارید، لطفاً هرجا صلاح دانستید {{شجره‌نامه قریش}} را قرار بدهید. سپاسگزارم. ارادتمند، احمد | گفتگو ‏۱۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)
@Ahmad252: اشکالات باقی مانده. 1- پیوندهای قرمز 2- متن اولیه ضعیف بود و من با کپی کاری از مقالات دیگر درستش کردم. اما منابع را مستفقیما چک نکردم. برای چک کردن اطلاعات لید می توانید از @Mr MohammadJavad M: کمک بگیرید. 3- در فهرست به منابع اولیه یا منابع ثانویه متقدم مثل مسعودی ارجاع شده است. اینها را راحت می شود با کتاب های آکادمیک جدید درباره سالشمار امویان درست کرد.--سید (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۷ (UTC)
@Sa.vakilian: من پیوندهای قرمز را احتمالاً می‌توانم انجام دهم (اشتباه نکنم سه تا هستند). در خصوص مشکل سوم، بعید می‌دانم از عهده من بر بیاید چون منبعی برای انجامش ندارم. عنوان کتاب خاص و معتبری مدنظرتان هست که در درخواست منبع بفرستم؟
@Mr MohammadJavad M: عرض سلام و احترام، بالأخره فرصتی پیش آمد تا با یکی دیگر از فعالان محتوای خوب و برگزیده ویکی هم برخوردی داشته باشم، مایه افتخار است. خواستم ببینم برایتان مقدور است قبول زحمت بفرمایید؟ سپاسگزارم. ارادتمند، احمد | گفتگو ‏۱۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۲۸ (UTC)
@Ahmad252: سلام دوست عزیز و گرامی. بابت تاخیر متاسفم. آشنایی و کمک به دیگر عزیزان در این فضا مایهٔ خوشحالیست. دقیقا به چه کمکی نیاز دارید؟ اگر در توانم باشد در خدمتم. :) -- - Mr_MohammadJavad_M بحث ‏۱۴ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)
@Mr MohammadJavad M: سلام. اختیار دارید، اتفاقاً خیلی سریع بود! سید گفتند که از متن مطمئن نیستند و در صحت اطلاعات لید شک دارند. خواهشم اینست که اگر ممکن باشد، فهرست را یک بار بازخوانی کنید تا از صحتش مطمئن شویم. همچنین اگر منبعی سراغ دارید که بتواند مقاله را پربارتر کند، خوشحال می‌شوم بفرمایید. ارادتمند، احمد | گفتگو ‏۱۴ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۱۳ (UTC)
@Ahmad252: سلام دوباره. راستش اگر به اطلاعات دربارهٔ عباسیان احتیاج بود شاید میتونستم کمک بیشتری بکنم اما دربارهٔ امویان هم نگاهی به منابعی که بهشون دسترسی داشتم انداختم. پیرامون حاکمان اموی و سال حکمرانیشون اطلاعات به صورت فهرست‌وار فقط در کتاب تاریخ جامع اقبال پیدا کردم که مختص شاخهٔ اصلی امویان هست و امویان اندلس و ... رو در بر نمیگیره و در تاریخ اسلام کمبریج هم فقط سلسلهٔ نسبشون به صورت جدولی موجوده و از سال خبری نیست. ظاهرا مجبوریم در بعضی نقاط برای اطلاعاتی که تشکیل‌دهندهٔ فهرست هست به منابع اولیه مراجعه کنیم چون منابع پژوهشی آنچنان سالشمارانه به این حکومت توجه نکردند یا مثل تاریخ اسلام کمبریج از زاویهٔ دیگه‌ای به بررسیش پرداختند که به کار فهرست‌سازی یا استخراج اطلاعات مورد نیاز برای این کار نمیاد. -- - Mr_MohammadJavad_M بحث ‏۱۸ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۲۲:۲۷ (UTC)
@Mr MohammadJavad M: سلام. خیلی ممنون که پیگیری کردید. با توجه به این که ظاهراً کار در نهایت با منابع اولیه گره خواهد خورد (و این یکی از مشکلاتی بود که سید بالاتر اشاره کردند)، @Sa.vakilian: سلام. می‌دانم سرتان شلوغ است ولی امکانش هست در خصوص منابع نظری بدهید؟ یا اگر الآن ممکن نیست، مدت بررسی کمی تمدید بشود. با احترام، احمد | گفتگو ‏۱۹ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۳۲ (UTC)
فعلا مشکلی برای استمرار این بررسی نیست.--سید (بحث) ‏۱۹ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۲۶ (UTC)

@Ahmad252: آیا کار ادامه دارد؟ ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۲۱ (UTC)

@مرتضا: سلام. از جانب من نه؛ راستش نتوانستم منبع پیدا کنم و بالاتر هم که پرسیدم چیزی دستگیرم نشد. با توجه به همین موضوع، ناچارم انصراف بدهم. احمدگفتگو ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۵۰ (UTC)