ویکی‌پدیا:گزارش اشکال و درخواست ویژگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گزارش‌های اشکال و درخواست‌های ویژگی (که در مجموع وظایف نامیده می‌شوند) مربوط به نرم‌افزار مدیاویکی که ویکی‌پدیا را قدرت می‌دهد، باید در فابریکاتور ویکی‌مدیا ثبت شوند. فابریکاتور (به انگلیسی: Phabricator) مجموعه نرم‌افزاری است که شامل ابزارهایی برای گزارش باگ و مدیریت پروژه است. ابزار مدیریت گزارش باگ فابریکاتور، Maniphest نام دارد.

گزارش‌های اشکال و درخواست‌های ویژگی که مستقیماً به نرم‌افزار مدیاویکی مرتبط نیستند، باید در ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/فنی مورد بحث قرار گیرند. وقتی شک دارید، قبل از ثبت یک وظیفه در فابریکاتور ویکی‌مدیا، در قهوه‌خانه بحث کنید.

گزارش یک اشکال یا ثبت درخواست ویژگی[ویرایش]

شما یک اشکال یا درخواست ویژگی دارید، و می‌خواهید آن را گزارش کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک گزارش موجود را با استفاده از قسمت جستجو در گوشه بالا جستجو کنید. ممکن است شخصی قبلاً اشکال را گزارش یا این ویژگی را درخواست کرده باشد. جستجو ابتدا به جلوگیری از تکراری شدن کمک می‌کند. برای مؤثر بودن، چندین مترادف و بازنویسی را در مورد آنچه که اشکال یا ویژگی ممکن است نامیده شود، امتحان کنید. در هر mw:Phabricator/Help § Formatting and markup، می‌توانید در توضیح بلیطی (به انگلیسی: ticket) که ایجاد می‌کنید، به سادگی با تایپ شناسه بلیط آن (مانند «T123456») به سایر بلیط‌ها پیوند دهید، بنابراین ممکن است بخواهید شناسه‌های گزارش‌های غیر تکراری مرتبطی را که پیدا می‌کنید، یادداشت کنید.

ایجاد حساب کاربری[ویرایش]

مرحله بعدی ایجاد یک حساب کاربری در فابریکاتور است. به لطف ورود یکپارچه (SUL) ویکی‌مدیا، می‌توانید از حساب خود در mediawiki.org برای ورود استفاده کنید و نیازی نیست رمز عبور جداگانه دیگری را به خاطر بسپارید. لطفاً دستورالعمل‌های نحوهٔ ایجاد یک حساب کاربری در MediaWiki.org را دنبال کنید. برخلاف سیستم ردیابی اشکال قبلی (باگزیلا)، آدرس ایمیل شما در فابریکاتور نمایش داده نخواهد شد. اگر قبل از راه‌اندازی فابریکاتور یک حساب باگزیلا داشتید، این فرآیند به حساب‌های فابریکاتور و باگزیلا خواهد پیوست.

جزئیات[ویرایش]

اشکال یا درخواست ویژگی خود را ایجاد کنید! برای درک معنای رشته‌ها و نحوه نوشتن یک وظیفه مفید، توصیه می‌شود «چگونه یک اشکال را گزارش کنیم» را در مدیاویکی بخوانید. برخی از جزئیات در زیر برجسته شده است.

انتخاب پروژه‌ها[ویرایش]

برای ارتباط یک وظیفه با پروژه (برچسب) که از فابریکاتور استفاده می‌کند، فقط باید نام آن را در رشتهٔ برچسب‌ها (به انگلیسی: Tags field) تایپ کنید و پروژه را از فهرست پروژه‌های منطبق انتخاب کنید (فهرست، فقط پنج پروژه منطبق را نشان می‌دهد). با کلیک کردن بر روی نماد ذره‌بین در رشتهٔ برچسب‌ها می‌توانید پروژه‌ها را جستجو کنید و توضیحات کوتاه پروژه را بخوانید. می‌توانید یک یا چند پروژه را به رشتهٔ برچسب‌ها اضافه کنید. اگر مطمئن نیستید، می‌توانید آن را نیز خالی بگذارید — تریاژرها (به انگلیسی: triagers) از وظایفی که هیچ پروژه‌ای ندارند مراقبت خواهند کرد. یک فهرست (طولانی) از پروژه‌های موجود وجود دارد. برای جستجوی پروژه‌ها، Edit Query را فشار دهید. (این فهرست در فابریکاتور/پروژه‌ها نیز موجود است. )

تنظیم اولویت وظیفه[ویرایش]

معمولاً اولویت فقط باید توسط مدیران محصول، نگهبانان، یا توسعه‌دهندگانی که قصد دارند روی این وظیفه کار کنند، یا توسط کارکنان ایرادگیر، یا توسط اعضای انجمن از لحاظ فنی با تجربه تعیین می‌شود، نه توسط گزارشگر ارائه‌دهنده گزارش اشکال یا توسط ناظران خارجی. برای جزئیات بیشتر به مدیریت پروژه فابریکاتور مراجعه کنید.

به‌روزرسانی‌ها در مورد وظیفه شما[ویرایش]

به‌طور پیش‌فرض، به‌روزرسانی‌هایی درباره وضعیت کارتان برای شما ایمیل می‌شود. گاهی اوقات توسعه‌دهندگان ممکن است گزارش اشکال یا درخواست ویژگی را رد کرده یا اشتباه بگیرند و گزارشی را که فکر می‌کنید هنوز معتبر است ببندند. اگر فکر می‌کنید هنوز مشکلی وجود دارد، می‌توانید یک نظر اضافه کنید و سعی کنید توضیح بهتری ارائه دهید، یا می‌توانید آن را به فهرست پستی ببرید. اگر نمی‌خواهید به‌روزرسانی‌های مربوط به اشکال خود را دریافت کنید، می‌توانید این را در ترجیحات ایمیل خود معین کنید.

یافتن وظایفی که برای آنها به فهرست CC/مشترک‌ها پیوسته‌اید[ویرایش]

به فهرست وظایف باز که در آنها مشترک شده‌اید بروید. شما همچنین می‌توانید عبارت جستجو را ویرایش کنید (مثلاً شامل وظایف بسته نیز می‌شود) تا نتایج را تغییر دهید.

نشان‌ها[ویرایش]

نشان‌ها (به انگلیسی: Tokens) در فابریکاتور به شما این امکان را می‌دهند که نشان دهید به کدام اشکال‌ها اهمیت می‌دهید. شما می‌توانید با کلیک کردن روی «نشان جایزه» در نوار کناری بالای گزارش، یک نشان به گزارش اضافه کنید.

توجه داشته باشید که توسعه‌دهندگان موظف به اجرای یک درخواست فقط به دلیل داشتن تعداد زیادی نشان نیستند.

آداب معاشرت[ویرایش]

فابریکاتور مکانی برای اطلاع دادن به توسعه دهندگان از اشکالات و ارائه اطلاعاتی است که می‌تواند در رفع اشکالات مفید باشد. جایی برای طرفداری نیست برای مثال «من واقعاً می‌خواهم این اشکال برطرف شود!» با در نظر گرفتن این موضوع، لطفاً هنگام استفاده از فابریکاتور قوانین زیر را در نظر داشته باشید:

  • نظرات مفید را ارائه دهید؛ نظرات بی‌فایده (یعنی طرفداری) نسبت سیگنال به نویز را کاهش می‌دهد
  • توسعه‌دهندگان هیچ تعهدی برای رفع اشکال شما یا اضافه کردن ویژگی مورد نظر شما ندارند.
  • بدون سوء استفاده شخصی: تهدیدهایی مانند «من ویکی‌پدیا را ویرایش نمی‌کنم تا زمانی که این اشکال برطرف شود» انجام ندهید.
  • با رشته‌ها درگیر نشوید، مگر اینکه نماینده اشکال باشید یا بدانید دارید چه کار می‌کنید، در عوض، در مورد تغییر پیشنهادی نظر دهید.
  • در مورد تصمیمات «رد شده» ناله نکنید
  • قابلیت اجراء متفاوت است، اما در صورت شک، قوانین را دنبال کنید

اگر می‌بینید که شخصی از این قوانین پیروی نمی‌کند، مؤدبانه آن را از طریق صفحه بحث یا ایمیل خصوصی به او گوشزد کنید: با انتقاد کردن کاربر به خاطر رفتارش به صورت عمومی، بیشتر از این باگ اسپم نکنید.

پیوند دادن به اشکالات از ویکی‌پدیا[ویرایش]

برای اطلاعات بیشتر در مورد آن الگو به « الگو: ردگیری‌شده» در مدیاویکی مراجعه کنید.

{{ردگیری‌شده|T1000}} اولین جعبه شناور سمت چپ را ایجاد می‌کند -->>

اگر می‌خواهید به این واقعیت توجه داشته باشید که وظیفه حل شده است، می‌توانید وضعیت آن را از طریق {{ردگیری‌شده|T1234|رفع شد}} ملاحظه کنید. جعبه دوم شناور سمت چپ را ببینید -->

اگر ابزار «فعال‌سازی ردیابی اشکالات در فابریکاتور با استفاده از الگوی {{ردگیری‌شده}}» را در ترجیحات خود فعال کنید، همیشه وضعیت‌های به‌روز مراجع فابریکاتور را که از الگوی {{ردگیری‌شده}} استفاده می‌کنند مشاهده خواهید کرد (حتی اگر فراخوانی الگو، وضعیت را حذف کند یا به صورت دستی به‌روز نشده باشد).

می‌توانید با استفاده از پیشوند میان‌ویکی phab: به اشکالات پیوند دهید. برای مثال، [[phab:T1000]] را برای phab:T1000 تایپ کنید. پیشوند phab: را می‌توان برای پیوند دادن به هر صفحهٔ ایستا در فابریکاتور ویکی‌مدیا استفاده کرد. برای مثال، [[phab:project/query/all/]] را برای phab:project/query/all/ تایپ کنید.

توجه داشته باشید که [[bug:T1000]] به ویکی‌پدیای باسایوگی پیوند دارد، نه به فابریکاتور یا نسخهٔ قبلی آن باگزیلا.

پیوندها از داخل فابریکاتور[ویرایش]

لطفاً برای اطلاعات کلی در مورد گزینه‌های پیونددهی موجود، «نوشتن نظرات و توضیحات» را در مدیاویکی ببینید.

پیوندهای داخلی به سبک مدیاویکی با براکت استاندارد یا پیوندهای بخشی پشتیبانی نمی‌شوند. پیوندهای میان‌ویکی مانند پیشوندهای زبان و سایر پیوندهای میان‌ویکی پشتیبانی نمی‌شوند.

به شدت توصیه می‌شود به جای آن از آدرس‌های وب کامل استفاده کنید که می‌توانند از نوار مکان مرورگر وب کپی و جایگذاری شوند. URLهای کامل به طور خودکار به پیوندهای فعال تبدیل می‌شوند. براکت لازم نیست.

برنامه استقرار نرم‌افزار[ویرایش]

نرم‌افزار جدید در ویکی‌مدیا به‌طور منظم، معمولاً هفتگی، مستقر می‌شود. ویکی‌های گروه ۰ نرم‌افزار خود را در روزهای سه‌شنبه (وبگاه‌های آزمایشی و mediawiki.org)، گروه ۱ در روزهای چهارشنبه (ویکی‌پدیای کاتالانی، عبری، و ایتالیایی و همه سایت‌های غیر ویکی‌پدیا) و گروه ۲ (بقیه) در پنجشنبه‌ها مستقر می‌کنند. ویکی‌پدیای انگلیسی و فارسی در گروه ۲ قرار دارند، به این معنی که در روزهای پنج‌شنبه مستقر می‌شوند. نسخه فعلی مدیاویکی 1.42.0-wmf.7 (6765518) است.

اگر در روز پنجشنبه یا جمعه با یک مشکل فنی در ویرایش یا خواندن مواجه هستید که قبلاً وجود نداشت، به احتمال زیاد دلیل آن مشکل فنی، استقرار اخیر نرم‌افزار است. می‌توانید مشکلات را با استفاده از راهنمای این صفحه یا در وپ:قهوه‌خانه/فنی گزارش کنید. اگر تصمیم دارید مشکل را در قهوه‌خانه/فنی گزارش کنید، به دنبال مسائل مشابه باشید (معمولاً بخش‌هایی را به سمت پایین فهرست مطالب/صفحه جدا می‌کنند). ممکن است شما اولین کسی نباشید که با این مشکل روبرو می‌شوید و خوب است که بحث موضوع را در یک مکان نگه دارید. گاهی اوقات «مشکل» نتیجه یک اقدام عمدی برای تغییر نحوه رفتار نرم‌افزار است، بنابراین در حالی که می‌توانید گزارشی ارائه دهید، هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر اصلاً نیاز به تعمیر داشته باشد، همانطور که انتظار دارید برطرف شود.

هنگام ثبت یک اشکال در فابریکاتور برای رگرسیونهایی که به نظر می رسد مربوط به نسخه جدید مدیاویکی باشد، لطفاً آن را در مشکل استقرار «قطار مسدود کننده» آن هفته نیز ذکر کنید.

واژه‌نامه‌ها[ویرایش]

همچنین ببینید[ویرایش]

  • رده:درخواست‌های ویژگی ویکی‌پدیا
  • ویکی‌پدیا:الگوهای اشکال‌زدایی

پیوندهای بیرونی[ویرایش]