ویکی‌پدیا:کمیته میانجی‌گری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کمیته میانجی‌گری و کمیته داوری را جیمبو ویلز در ژانویه ۲۰۰۴ به‌منظور حل اختلافات بین کاربران تدارک دیده است. این مرحله بخشی از مراحل حل اختلاف در ویکی‌پدیا است. درخواست برای میانجی‌گری را می‌توانید در ویکی‌پدیا:درخواست میانجی‌گری مطرح کنید.

اگر میانجی‌گری به نتیجه نرسد، اختلاف ممکن است به کمیته حکمیت ارجاع داده شود تا در آنجا حکم لازم‌الاجرا صادر شود. وظیفه کمیته میانجی‌گری به‌طور مشخص، تلاش برای حل اختلافات (به‌خصوص اختلافات مربوط به محتوای مقالات) به‌صورتی است که رضایت هر دو طرف را در بر داشته باشد. میانجی‌گری تلاشی صادقانه است که با مشارکت طرف‌های درگیر برای حل اختلافات صورت می‌گیرد. طرف‌های اختلافات می‌بایست درک کنند که فرآیند میانجی‌گری فرصتی است تا نگرانی‌های خود را مطرح کنند، اما کمیته میانجی‌گری دادگاه نیست و میانجی‌ها هم حکم صادر نمی‌کنند. پذیرش میانجی‌گری و تعهد به نتیجه آن کاملا داوطلبانه است.

اعضا[ویرایش]

اعضای فعال[ویرایش]

این بخش فعلا خالی است.

اعضای کنار رفته[ویرایش]

این بخش فعلا خالی است.

اعضای غیرفعال[ویرایش]

اعضایی که در حال حاضر فعال نیستند و یا و یا در کمیته‌هایی مانند کمیته حکمیت عضو شده‌اند. اعضای غیرفعال هر زمان که بخواهند می‌توانند به فرایند میانجی‌گری بازگردند. اما بهتر است زمانی که غیرفعال می‌شوند، نام و زمان بازگشت خود را در این قسمت درج کنند.

دبیر[ویرایش]

هماهنگی اعضا، تسهیل کارها و اداره کمیته و نیز نظارت بر عملکرد کمیته از وظایف دبیر است. البته این به‌معنای داشتن اقتدار سلسله‌مراتبی بر اعضای کمیته نیست.

عضویت در کمیته[ویرایش]

عضویت در کمیته عموما با اجماع اعضای کمیته امکان‌پذیر می‌باشد. مدت‌زمان نامزدی معمولا بین دو هفته تا یک ماه طول می‌کشد و صفحه نامزدی باز است تا اعضای کمیته یا دیگر کاربران نظرات خود را عنوان نمایند. اعضای غیرفعال حق دارند در گفتگوهای مربوط به انتخاب عضو جدید، همانند اعضای کمیته شرکت نمایند، اما کاربران غیرعضو می‌بایست به بحث دعوت شوند و نظر مخالف یا موافق دهند.

برای تعداد حمایت‌های لازم از یک نامزد جهت پذیرفته شدن او در کمیته، حداقلی وجود ندارد. اما کمیته بر اجرای قانون دو نظر مخالف تاکید دارد؛ کسی که با مخالفت دو عضو کمیته مواجه شود، نمی‌تواند در کمیته عضو شود (یعنی نظر مخالف اعضای غیرعضو برای اجرای این قانون شمرده نمی‌شود).

کسانی که علاقه‌مند به عضویت در این کمیته هستند، می‌بایست در درجه اول ویکی‌پدیا:میانجی‌گری را بخوانند و با روال‌های این کمیته آشنا شوند. استانداردی که بتوان با آن سریعا و دقیقا معیارهای اعضای کمیته را مشخص نمود وجود ندارد؛ اما گرایش و تمایل فرد با گذشت زمان مشخص می‌شود. به‌هرحال عضویت در این کمیته یک عضویت رسمی در یک کمیته رسمی در ویکی‌پدیاست و نیازمند وجود اعتماد بسیار بالا نسبت به فرد انتخاب‌شونده می‌باشد. بسیاری از اعضای کمیته تصور می‌کنند که یکی از نشانه‌های بسیار مهم وجود چنین اعتماد بالایی، مدیر بودن افراد است و چندان تمایلی به افراد غیرمدیر نشان نمی‌دهند. با این حال، مدیربودن شرط لازم برای عضویت در کمیته نیست و افرادی که دارای شرایط لازم بوده‌اند اما مدیر نبوده‌اند نیز در گذشته به عضویت این کمیته درآمده‌اند.

مشارکت در اجتماع ویکی‌پدیا و تجربه کاربر در حل اختلافات فاکتورهای کلیدی برای عضویت در این کمیته هستند. داوطلبان عضویت می‌بایست بتوانند سابقه خود را در حل اختلافات و نیز مشارکت فعال و مثبت خود را در اجتماع ویکی‌پدیا نشان دهند. مشارکت‌کنندگان جدید، کسانی که به‌طور مداوم درگیر اختلاف‌ها هستند، افرادی که معمولا موضوع حل اختلاف‌ها هستند، کسانی که تعامل اندکی با دیگر کاربران داشته‌اند و کسانی که در ویکی‌پدیا تجربه اندکی داشته‌اند، معمولا گزینه‌های مناسبی برای عضویت در این کمیته‌ها نیستند.

نامزدهای عضویت در این کمیته می‌بایست برای ثبت نامزدی خود به‌قرار زیر عمل نمایند. به کسانی که درمورد دارا بودن شرایط خود شک دارند، پیشنهاد می‌شود که قبل از ثبت نام با یکی از اعضای کمیته مشورت نمایند. نامزدهایی که به‌خاطر تجربه کم یا یک درگیری در ویکی‌پدیا نامزدیشان پذیرفته نمی‌شود، می‌بایست برای اعلام نامزدی مجدد دست کم سه ماه صبر کنند.

نامزدها[ویرایش]

نامزدی‌های پیشین در ویکی‌پدیا:کمیته میانجی‌گری/نامزدهای قبلی بایگانی شده است.

 • برای اعلام نامزدی، از جعبه ورودی اطلاعات ذیل استفاده کنید تا یک صفحه نامزدی جدید برایتان ایجاد شود.
 • درخواست‌های میانجی‌گری که هنوز مورد انتخاب هیچیک از میانجی‌ها قرار نگرفته است، در ویکی‌پدیا:درخواست میانجی‌گری/درخواست‌های بررسی نشده در دسترس است. به متقاضیان عضویت در کمیته توصیه می‌شود که یکی از پرونده‌های اختلاف را انتخاب کنند و داوطلبی خود را برای میانجی‌گری در آن پرونده از طریق صفحه بحث و یا ایمیل به دبیر کمیته اعلام نمایند. این کار به اعضای کمیته کمک می‌کند که عملکرد داوطلب را ببینند و بررسی نمایند و به نامزد نیز این امکان را می‌دهد که میانجی‌گری را تجربه کنند. گاهی ممکن است دبیر صلاح بداند که در باره این پیشنهاد، با سایر اعضای کمیته به‌صورت خصوصی (ایمیل) مشورت نماید.
 • متوجه باشید که در اینجا، تقاضا برای دسترسی مدیریتی مطرح نیست. اعضای غیرمیانجی باید آگاه باشند که نظرات اعضای غیرمیانجی در بحث‌ها می‌تواند در تصمیم اعضای کمیته برای پذیرش یا رد نامزدی افراد برای عضویت در کمیته مورد استفاده واقع شود؛ اما تصمیم نهایی در این باره با اعضای کمیته (میانجی‌ها) است. به‌طور مختصر و مفید باید گفت که نظرات کاربران غیرعضو در کمیته مفید است، اما اظهارنظرهای طولانی و رای‌های این دسته از کاربران مورد نظر قرار نمی‌گیرد و ممکن است حتی با نظر اعضای کمیته پاک شود.
 • نظرات کاربران غیرعضو در این کمیته می‌بایست به توانایی نامزد در عضویت در کمیته و توانایی او برای حل اختلافات معطوف شود و نظراتی به مواردی می‌پردازد که ارتباطی با این موضوع نداشته باشد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد یا حتی ممکن است با نظر اعضای کمیته پاک شود.
 • نامزدها باید بدانند که کمیته در انتخاب نامزدها، قانونی به نام دو نظر مخالف را اعمال می‌نماید؛ یعنی نامزدی که دو عضو کمیته (یا بیشتر) با عضویت او مخالفت کنند، به عضویت کمیته درنخواهد آمد.
 • اگرچه میانجی‌ها اغلب دلایل خود را برای دادن رای به نامزدها ابراز می‌کنند، اما آنها مجبور به دادن توضیح به نامزد یا کمیته در مورد دادن رای موافق یا مخالف به نامزدی نیستند. همچنین ممکن است گاهی نامزدها از طریق ایمیل شخصی درمورد دلایل رای میانجی‌ها به خود به بحث دعوت ‌شوند.
 • تنها اعضای کمیته حق دارند که درخواست‌ها را از این صفحه پاک کنند. کاربران غیر عضو (ازجمله نامزدها) حق ندارند این درخواست‌ها را (حتی اگر مربوط به خودشان باشد) پاک نمایند. بنابراین اگر فکر می‌کنید درخواست شما می‌بایست از این صفحه پاک شود، این کار را راسا انجام ندهید بلکه از یکی از اعضای کمیته بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

نامزدهای فعلی[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است.
شرکت نسبتاً خوب بوده‌است گرچه از نظر من هنوز ناکافی. ولی مدت زمانی که طی آن رأی‌گیری شده‌است خیلی طولانی شده‌است. مقبولیت نامزد برای میانجیگری روشن است علی‌رغم اینکه طبق قوانین کاغذبازانه ممکن است در آن جای حرف باشد.

نامزد:مهدی.غ

من فکر می‌کنم دعواهایی از این دست که کاربری نسبتاً جدید و کاربری قدیمی‌تر دو طرف دعوا قرار دارند بیشترین ضربه را دارد به حضور مواثر کاربران می‌زند. در حالی که معمولاً این دعواها ناشی از یک سوء تفاهم است که هر دو طرف را به اختلاف نظر شدید رسانده است.

هرچند که میانجی‌گری همه کاربران را در رفع اختلاف‌ها مفیدتر می‌دانم ولی کمیته میانجی‌گری را برای تکمیل گام‌های رفع‌اختلاف لازم می‌دانم. با این توضیح خود را نامزد عضویت در کمیته میانجی‌گری می‌کنم. مهدی.غ ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۴۵ (UTC)

Symbol support vote.svgموافق:

 • مهدی می‌تواند میانجی بسیار خوبی باشد چون همیشه با حوصله و منطق رفتار کرده‌است و می‌تواند در منازعات به دیگران کمک نماید. ٪ مرتضا ‏۱ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۱۶ (UTC)
 • با شناختی که از مهدی در طول مدت همکاری‌اش در ویکی فارسی دارم، وی را برای میانجی‌گری بسیار مفید می‌دانم. --سندباد ‏۱ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۸:۱۶ (UTC)
 • --Taranet ‏۱ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۲۱:۴۸ (UTC)
 • --Wayiran (ب) ‏۲ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۸:۵۱ (UTC): ایشان را فردی کاملا بی طرف می‌دانم که از بهترین گزینه‌ها برای میانجیگری می‌توانند باشند.
 • من با شناختی که از ایشان دارم بسیار مفید می دانم.--Navid rabiee ‏۴ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۰:۱۳ (UTC)
 • با توجه به شناختی که از مهدی دارم، ایشان فردی باحوصله و منطقی هستند و برای میانجی گری مناسب. --سنچولی ‏۴ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۰:۵۰ (UTC)
 • بنده هم ایشان را فردی صالح برای میانجی گری می دانم.--تسلیم ‏۵ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۰۰:۰۵ (UTC)
 • مهدی نکته سنج، دقیق و شکیبا است. -- احسان ‏۵ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۰۹:۰۷ (UTC)
 • موافق بهرحال مهدی میتواند میانجی خوبی برای عده‌ای زیادی از کاربران باشد. باز هم نامزد و میانجی نیاز داریم.صادق ب ‏۶ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)
 • موافق ایضا --:)امیرΣυζήτηση ‏۹ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۰۸:۴۶ (UTC)
 • موافق نرسی ‏۱۷ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۱:۰۱ (UTC)
 • موافق. --Minasoran ‏۸ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۰۸:۵۰ (UTC)
 • بر اساس مشارکت‌های این کاربر، پذیرش این رای قبل قبول به نظر نمی‌رسد. اگر لازم است بررسی کنید.
 • موافق - با توجه به شناخت قبلی و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز ایشان و اقبالی که در ویکی‌پدیا دارند موافقت خود را اعمال می‌کنم.--سروش ☺گپ ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۲:۳۶ (UTC)
 • موافق هم بیطرف و هم روشن بین و هم صادق و هم بی رودربایستی. چندتا هم دیگه هم سراغ دارم که می ترسم همهمه به پا کند. --دانقولا ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۲:۵۹ (UTC)
  • نظر لطفتان است. اگر دیگری‌هایی وجود دارد که از نوع تعارف و تعریف نیست و اینجا جایش نیست به من ایمیل بزنید. مهدی.غ ‏۱۷ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)
 • موافق - تلاش دارد که بیطرف باشد. در منطق تخصص دارد (که لازمه حل اختلافات است). و یکی از معدود کاربران شکیبا هستند که تا حالا از او درگیری ویرایشی یا اینکه کسی را به وپ:نزاکت ارحاع دهد یا برعکس، ندیده‌ام.--همان ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۰۰ (UTC)
 • موافق--محمد.رضا ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۳۶ (UTC)
 • موافق --دوستدار ويکيپديا ‏۳۰ اکتبر ۲۰۰۸، ساعت ۰۰:۱۴ (UTC)

Symbol oppose vote.svgمخالف:

 • مخالف من با انتخاب‌شدن کاربر گرامی، محترم، پر‌حوصله، خوش‌برخورد، و منطقی، مهدی عزیز، به عضویت کمیتهٔ میانجی‌گری در حالات و شرایط کنونی دانشنامه کاملا مخالفم، و این مخالفت درست (!ironically) به خاطر وجود و وضوح همین صفات پسندیده و ارزنده در ایشان است!

وجود یک کمیته میانجی‌گری خبره، لایق، و آگاه نه تنها برای تسریع در پیشرفت دانشنامه مؤثر و مفید است، بلکه، کمیته میانجی‌گری از جمله ضروریات است. نگرانی و شاید هم اطمینان اینجانب از مخالفت بالا، از آنجا ناشی می‌شود، که متأسفانه به دلائل گوناگون، و بویژه، نوع و محتوای برخی از مقالاتی که تا کنون نوشته است، دانشنامهٔ کنونی ویکی پدیای فارسی درگیر تناقض و تضاد شدید منطقی با خودش می‌باشد.

از آنجا که ایشان علاوه بر منطقی‌بودن، منطق‌نویس هم هستند، ساده‌ترین بیان اشاره به همان گزاره همیشه نادرست p ^ ~p است که درست بر حال و احوال کنونی دانشنامه ما مستولی است.

با احترام،

سعی ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۰۱:۴۷ (UTC)

نظرات

فرآیند انتخابات طبق کدام شیوه و سیاست انجام میشود؟!!! هیات داوری که شیوه انتخاباتش معلوم بود، معلق ماند. اعضای کمیته میانجی توسط چه کسی با چه حدنصابی، چند نفر، مدت دار یا نامحدود.... انتخاب میشود؟صادق ب ‏۱ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۳۹ (UTC)

یک مشکلی که در سیاست‌ها وجود دارد، همین ترجمه خط به خط می‌باشد. در حالی که ما یک کمیته میانجیگری نداریم ولی طبق سیاست‌ها کمیته فعلی باید درباره انتخاب اعضای جدید اظهار نظر کند. کمی خنده‌دار نیست که جمله به جمله اینها در سیاست‌های فارسی نوشته شده است؟ --مهدی.غ ‏۱ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۲۱:۱۹ (UTC)
ما در این مورد اجماعی داریم که نتیجه آن در بالای صفحه ویکی‌پدیا:میانجی‌گری/نامزدهای عضویت ذکر شده است و موارد مربوط به حدنصاب و تعداد آاری موافق و مخالف ذکر شده است. مدت زمان رای‌گیری هم همان است که در ویکی‌پدیای فارسی مرسوم است؛ یعنی دو هفته از زمان اعلام نامزدی. واجدان شرایط رای‌دادن هم همان عرف ویکی‌پدیای فارسی در رای‌گیری‌هاست؛ یعنی بالاتر از 100 ویرایش مفید در فضای نام مقالات. کسی که حد نصاب را بدست آورد، عضو کمیته می‌شود اما کمیته تا زمان عضویت پنج نفر، از رسمیت برای انتخاب اعضای جدید برخوردار نیست. پس از آن، انتخاب اعضای جدید بر عهده کمیته میانجی‌گری خواهد بود و رای‌شماری در کار نخواهد بود. مدت زمان انتخاب هم طبق سیاست موجود در کمیته میانجی‌گری، نامحدود خواهد بود. ٪ مرتضا ‏۲ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۸:۴۸ (UTC)
در اینصورت قبلا هم سئوال کرده‌ام، چرا نتیجه اجماع فوق را در صفحه وپ:کمیته میانجی‌گری اعمال نمی‌کنید؟ صادق ب ‏۴ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۲۱:۵۷ (UTC)
این اجماع تنها برای انتخاب اولین کمیته صورت گرفته است و در مورد سایر دوره‌ها صدق نمی‌کند. بنابراین تنها در بالای صفحه انتخابات وارد شده است. بدیهی است در صورتی که کمیته برای نخستین بار به حد نصاب برسد، انتخاب مابقی اعضا از اختیارات خود کمیته خواهد بود. به عبارت دیگر چون این اجماع تنها برای آغاز کمیته شکل گرفته و نه برای همیشه، در متن رهنمودها و سیاست‌ها وارد نشده است. ٪ مرتضا ‏۵ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۰۱ (UTC)
سیاست باید شفاف و روشن و قابل دسترس باشد. هر کسی که درباره کمیته میانجی اطلاعات بخواهد، ناخودآگاه به صفحه سیاست یا رهنمود مربوطه رجوع میکند، نه متن اجماعی که معلوم نیست از کجا و بر حسب شانس باید به آن برسد! بهرحال حتی اگر فقط درباره دوره اول هم باشد، بازهم درباره کمیته است. در متن فارسی فعلی درباره دوره اول انگلیسی نوشته داریم، اما درباره کمیته فارسی هیچ نداریم!بنابراین باید در صفحه سیاست مربوطه وارد شود.صادق ب ‏۵ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۸:۰۸ (UTC)
====سوالات====
بحث زیر پایان یافته‌است.
مشارکت کاربران کافی نبوده‌است. فعلاً نظرخواهی به حالت تعلیق در آمده‌است

به‌آفرید ‏۲ نوامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۱:۲۲ (UTC)

نامزد:امیر

از آنجایی که ویکی‌پدیای فارسی نیازمند کمیته میانجی‌گری بیش از یک نفر می‌باشد و علاقه دارم هیچ اختلافی بین کاربران ویکی‌پدیا نباشد(و به تبع آن هیچ کدورتی بین کاربران نباشد) خود را نامزد کمیته میانجی‌گری می‌کنم --:)امیرΣυζήτηση ‏۹ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)


Symbol support vote.svgموافق:

 • موافق: ایشان را فردی بی‌طرف می‌دانم و از بهترین گزینه‌ها برای میانجی‌گری می‌توانند باشند. امیدوارم بی‌طرفی و عدالت را در این راه پیشه کنند. --Wayiran (ب) ‏۱۴ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۱۹ (UTC)
 • موافق نرسی ‏۱۷ اوت ۲۰۰۸، ساعت ۱۱:۰۳ (UTC)
 • موافق اعجوبه ای است با این سن کمش. خدا حفظش کند. هم سن و سالهایش دارند با سایتهای مبتذل وقتشان را می کشند و عاقلترهایشان چت می کنند. یک نگاه به مشارکتهایش بیاندازید. --دانقولا ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۰:۳۲ (UTC)
 • موافق فکر نمی‌کنم هیچ کاربری به اندازه او به ویکی‌پدیا احساس تعهد داشته باشد. معمولا وقتی مسئولیتی به عهده کسی گذاشته می‌شود این احساس تعهد بیشتر هم می‌شود. همیشه هم که در دسترس است....--همان ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC)
 • موافق--محمد.رضا ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۳۲ (UTC)
 • موافق--آبتین ‏۱ اکتبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۵:۳۶ (UTC)
 • موافقدر مثبت بودن و نیت خوب ایشان شکی نیست.--‍‍کمیلبحث‍ ‏۱۱ اکتبر ۲۰۰۸، ساعت ۱۵:۰۱ (UTC)

Symbol oppose vote.svgمخالف:

نظرات

در صورتی که از وقت مدیریتی ایشان کاسته نشود خوب است.Gire 3pich2005 ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹، ساعت ۱۶:۵۱ (UTC)
====سوالات====

جُستارهای وابسته[ویرایش]