ویکی‌پدیا:ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۲۰ ایران/شرایط داوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Blue-bg rounded right.svg
Wiki Loves Monuments Logo notext.svg

شرایط داوری (ویرایش)

هیئت داوری محلی عکس‌های مسابقه‌ی امسال را بر مبنای سه خاصیت ارزیابی خواهند کرد:

  • تکنیک عکاسی - کیفیت و تکنیک عکاسی به‌کار رفته در عکس‌ها یکی از مبناهای داوری است. ژرفانمایی (پرسپکتیو) صحیح به طوری که یادمان به درستی نشان داده شود، درجه‌ی وضوح عکس، و سایر تکنیک‌های عکاسی مورد توجه داوران خواهند بود. به عنوان یک اصل کلی، در اکثر موارد از اصول تکنیکی نگاره‌های برگزیده پیروی می‌کنند. برای دیدن لیست کامل اصول تکنیکی این عکس‌ها اینجا را بخوانید.
  • کاربرد در ویکی‌پدیا - یکی از هدف‌های اصلی برگذاری مسابقه‌ی ویکی دوست‌دار یادمان‌ها جمع‌آوری و ثبت یادمان‌های ملی ایران در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیاست. به همین جهت، عکس‌ها از لحاظ کاربرد آن‌ها در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیا ارزیابی می‌شوند. (نمای یادمان نباید غیرواقعی جلوه داده شود، جزئیاتی که توجه را از یادمان سلب می‌کنند نباید در عکس‌ها باشند، و غیره.)
  • اصالت - هزاران هزار عکس از برخی از یادمان‌های ایران در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارند. هیئت داوری به دنبال عکس‌هایی هستند که نگاهی تازه به یادمان مورد نظر داشته باشند. نگاه تازه می‌تواند عکسی از یادمان در فصلی متفاوت از سال، در زمانی از روز با نور متفاوت، زاویه‌ای خاص از یادمان، و غیره باشد.
Blue-bg rounded right.svg
Wiki Loves Monuments Logo notext.svg

هیئت داوری محلی (ویرایش)