ویکی‌پدیا:ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۲۰ ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


نتایج مسابقه‌ی ویکی دوست‌دار یادمان‌های ۱۳۹۹ (معادل ۲۰۲۰ میلادی) اعلام شد.

ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۲۰ ایران

امسال ایران برای ششمین بار به جمع کشورهای شرکت‌کننده در مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها می‌پیوندد. شما هم اگر به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمندید و می‌خواهید تصویر آن‌ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهید می‌توانید در این رقابت شرکت کنید.

ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است. اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت. از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود. هدف از این مسابقه گردهم‌آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌انبار برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

برای مشاهدهٔ برندگان سال‌های گذشته می‌توانید به نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در ایران مراجعه کنید. هر سال هیئت داوری محلی هر کشور ده عکس برتر را انتخاب می‌کنند و پس از آن عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می‌کنند تا پانزده عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند.

مسابقهٔ امسال در بازهٔ زمانی ۱۷ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

توصیه می‌کنیم پیش از شرکت در مسابقه دو کلیپ زیر را ببینید:

نحوهٔ شرکت در مسابقه
ویژگی‌های عکس خوب
Flat UI - map.png

۱. یادمان را پیدا کنید

یادمان‌های نزدیک به خود را از طریق این فهرست پیدا کنید. یادتان باشد که ایران بیش از ۲۶هزار یادمان ثبت‌شده دارد. خود را محدود به یادمان‌های خیلی معروف نکنید. (در اینجا مکان تصاویری که تا الان برای این مسابقه بارگذاری شدند. شما سعی کنید از مکان‌هایی که عکس ندارند عکس بگیرید)
Gnome-dev-camera.svg

۲. به محل یادمان بروید

به محل یادمان بروید و به هر تعداد که می‌توانید عکس با کیفیت و خوب بگیرید. اگر دوربین‌تان دارای جی‌پی‌اس یا سامانهٔ موقعیت‌یاب جهانی‌ست، جی‌پی‌اس را قبل از گرفتن عکس فعال کنید.
Uvola apps date 2016fa.svg

۳. عکس‌هایتان را بارگذاری کنید

بین ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر به فهرست یادمان‌ها بازگردید و با استفاده از لینک بارگذاری، عکس‌های خود را برای یادمان مورد نظر بارگذاری کنید.
Wlm logo iran.png