پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه فیزیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

«ویکی‌پروژه فیزیک»

ویکی‌پروژه فیزیک

به ویکی‌پروژه‌ی فیزیک خوش آمدید!
اینجا مکانی است که در آن می‌کوشیم، در زمینه‌ی ایجاد مقاله‌های مرتبط با علم فیزیک، به سامان‌دهی فعالیت‌های‌مان بپردازیم. همچنین برای کامل‌سازی و ویرایش مقاله‌های مربوط به این علم، نگه‌داری از درگاه فیزیک و ساخت رده‌های مورد نیاز مشارکت کنیم.
درباره‌ی ویکی‌پروژه‌های ویکی‌پدیا بیشتر بدانید.

چگونه به پروژه کمک کنیم؟
در این پروژه هدف‌های زیر را دنبال می‌کنیم.

گزارش عملکرد

در ادامه فهرستی مشاهده می‌کند از مقاله‌هایی که به تازگی ایجاد شده‌اند یا موردِ ویرایشِ کلی قرار گرفته‌اند. اگر مقاله‌یِ جدیدی دارید می‌توانید آن‌را به گزارشِ کارِ ویکی‌پروژه‌یِ فیزیک بیفزایید تا یکی از همکارانِ پروژه، مقاله‌یِ شما را به این‌جا منتقل کند، یا می‌توانید خودتان مستقیماً آن را به بالایِ همین فهرست اضافه کنید:

همکاران

اعضایی که می خواهند در پروژه شرکت کنند با سه مدک(~~~) امضا نمایند

نحوه‌یِ همکاری با ویکی‌پروژه‌یِ فیزیک

برای همکاری با این پروژه، هر کس می‌تواند هر مقاله‌یِ مرتبط با فیزیکی را که به آن علاقه دارد انتخاب و آن را ایجاد یا ویرایش کند. در صورتِ تمایل می‌توانید به صفحه‌یِ مقاله‌هایِ مورد نیاز بروید و مقاله‌یِ موردِ نظرِ خودتان را از آن‌جا انتخاب کنید.
پس از ایجادِ یک مقاله یا ویرایشِ کلی و اساسیِ یک مقاله، می‌توانید نامِ آن را در گزارش‌کارِ ویکی‌پروژه فهرست کنید.
اگر به مقاله‌ای در مورد فیزیک نیاز دارید، که جای آن را در ویکی‌پدیایِ فارسی خالی می‌بینید می‌توانید در پیشنهادِ مقاله‌یِ جدید آن را پیشنهاد دهید.
اگر می‌خواهید کمی فعال‌تر باشد می‌توانید الگویِ زیر را هم در صفحه‌یِ کاربری‌تان قرار دهید:
{{الگو:کاربر ویکی‌پروژه فیزیک}}

آمار

برابریابیِ واژه‌ها

این صفحه مربوط به ویکی‌پروژه‌یِ فیزیک می‌باشد. در این‌جا می‌کوشیم که برایِ اصطلاح‌های فیزیکی مورد نیاز در مقاله‌ها، برابریابی کنیم. اگر واژه‌یِ خاصی را می‌خواهید یا برابرِ خاصی را برای یک واژه در نظر دارید می‌توانید آن را در اینجا قرار دهید:

واژه‌هایِ مهمِ برابریابی شده

Graphene : گرافین درست است نه گرافن.

درخواستِ برابر برای واژه‌ها

Jerk که گویا مشتقِ شتاب است... - کاربر:Aboutorab در فهرست فرمول‌های مقدماتی فیزیک، معادلِ تکان را پیشنهاد کرده‌اند. آیا صحیح است؟

پیشتر برای مشتق شتاب واژه جهش انتخاب شده است.واژه تکان با توجه به نزدیکی ریشه اش به واژه تکانه ( حاصلضرب جرم و سرعت ) احتمالا مناسب نیست.